همه چیز در مورد ماساژ و روغن های مناسب برای ماساژ

کا اچ پرو = خراسان پروداکت،

بهترین محصولات خراسان جنوبی

همه از قدیم با ماساژ و ماساژ درمانی آشنا هستیم و برای ریلکس کردن و رفع خستگی از ماساژ قسمت های مختلف بدن استفاده می کنیم، در این متن می خوایم همه چیز در مورد ماساژ و ماساژ درمانی رو براتون بگیم، تا پایان متن با ما همراه باشین:

ماساژ چیه؟

ماساژ با ریشه ی فرانسوی ( Massage) به دستکاری لایه‌های سطحی و عمیق، عضلانی و بافت های همبند قسمت های مختلف بدن با استفاده از تکنیک‌های مختلف گفته می شه که به منظور افزایش عملکرد، کمک در روند درمان، ترویج آرامش و آسایش انجام می شه.

تضمین خرید بهترین و به صرفه ترین سبزی خشک، شویدپلو، کوکو، قورمه و ...

عمل ماساژ شامل فشار ثابت یا در حال حرکت، لرزش و کمک به حرکات مکانیکی بدنه که می‌تونه با دست، انگشتان، آرنج، زانو، ساعد و پاها انجام می‌شه. هدف ماساژ شامل تسکین و آرانش به عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها، فاسیا، پوست، مفاصل، یا سایر بافت های همبند و همچنین رگ‌های لنفاوی یا اندام‌های دستگاه گوارش است.

ماساژ چیه؟

تاریخچه ماساژ

تاریخچه انجام ماساژ به 3000 پیش از میلاد در هند بر می گرده که به عنوان عملی مقدس و روش درمانی طبیعی در نظر گرفته می شد، ماساژ درمانی که توسط هندوها در داروی “سلامت زندگی” آیورودا مورد استفاده قرار گرفت، روشی برای بهبود آسیب ها، تسکین درد، پیشگیری و درمان بیماری ها طی نسل های مختلف منتقل می شد.

 ترویج دهندگان طب آیورودا بر این باورن که بیماری و گرفتگی های عضلانی زمانی ایجاد می شن که افراد با محیط هماهنگ نشن، اعتقاد بر اینه که ماساژ تعادل طبیعی و جسمی بدن رو بازیابی می کنه تا گرفتگی و بیماری های التهابی عضلات بتونن به طور طبیعی بهبود پیدا کنن.

مطلب مفیدی اینجاست...
روغن زیتون ضد التهاب، ضد سرطان و کاهنده ی کلسترول

با تکامل فرهنگ و تاریخ، روشهای درمانی ماساژ حدود 2700 سال قبل از میلاد به چین و آسیای جنوب شرقی رسید، روش های ماساژ چینی به عنوان ترکیبی از مهارت ها و روش های طب سنتی، ورزش های رزمی و آموزش یوگای معنوی بودایی ها و تائوئیست ها توسعه پیدا کرد.

روش ماساژ چینی ها بسیار شبیه هندی ها بود، بر این اساس که اونا هم معتقد بودن ماساژ برای رفع بیماری ناشی از عدم تعادل یا کمبود انرژی در مسیرهای مختلف زندگی به کار می رفته است. چینیان باستان متن هایی در باره ی ماساژ نوشتن که به نام کتاب امپراطور زرد پزشکی کلاسیک معروفه و امروزه جز اصلی درمان و داروهای جایگزین ماساژ درمانی (طب سوزنی، طب فشاری و داروهای گیاهی) محسوب می شه.

حدود 2500 سال قبل از میلاد، ماساژ درمانی به مصر هم راه پیدا کرد، به طوری که در نقاشی های مقبره های مصری تصویر ماساژ دادن افراد هنوز هم مشاهده می شه. مصری ها تکنیک های بدن سازی خود رو به اون افزودن و در اونا روش های رفلکسولوژی هم اضافه کردن که شامل اعمال فشار بر نقاط یا نواحی خاص روی پا و دست ها برای بهبودی هستن.

تضمین خرید بهترین و به صرفه ترین زرشک، زعفران و عناب

تاریخچه ماساژ

بعد از اون، راهبانی که در حال مطالعه ی مکتب بودیسم چین در 1000 سال قبل از میلاد بودن، ماساژ درمانی رو به ژاپن آوردن و روش های ابداعی خودشون رو هم روی اون گذاشتن، و اون رو “آنما” نامیدن که بعدا به شیاتسو معروف شد. این روش برای تنظیم و تقویت اعضای بدن از طریق ایجاد تعادل در سطح انرژی، از طریق تحریک نقاط فشار به امید ایجاد مقاومت طبیعی در برابر بیماری طراحی شده است.

انواع ماساژ و فواید کلی آن ها

ماساژ و ماساژ درمانی با توجه به مکان های مختلف و ملیت های گوناگون، انواع و روش های مختلفی داره، در زیر معروفترین های اونا رو به صورت کامل، با توضیح و ذکر فواید اون براتون می نویسیم:

 • ماساژ سوئدی
 • ماساژ عمیق بافت ها
 • ماساژ ورزشی
 • ماساژ صندلی
 • ماساژ شیاتسو
 • ماساژ تایلندی
 • ماساژ تخلیه لنفاوی
 • ماساژ سنگ داغ
 • رفلکسولوژی
 • ماساژ بارداری

انجام انواع ماساژ، مزایایی فراتر از تسکین و آرامش ساده به عضلات دارن، در اینجا چند مورد از مشکلات سلامتی که با استفاده از ماساژ رفع می شن و به صورت کلی فواید عمومی ماساژ رو براتون می نویسیم، البته ناگفته نمونه بهتره قبل از استفاده از ماساژ برای هر نوع بیماری با پزشک خود مشورت کنین:

 •  بیش تر مطالعات انجام شده، اثربخشی ماساژ درمانی برای کمردرد و التهابات کمر رو نشون داده اند.
 •  انواع دردها به خصوص سردرد به ماساژ درمانی پاسخ می دن، برخی مطالعات نشون می دن که ماساژ درمانی می تونه التهابت میگرنی فرد رو کاهش داده و همچنین خواب رو بهبود ببخشن.
 • ؛ در آزمایش های بالینی با بررسی اثربخشی ماساژ سوئدی برای آرتروز زانو، شرکت کنندگانی که یک یا دو بار در هفته ماساژ یک ساعته ی سوئدی دریافت کردن، در درد، سفتی و عملکرد عضلات بهبود زیادی مشاهده کردن.
 •  ماساژ درمانی که به عنوان مکمل طب سنتی و غربی از قدیم استفاده می شده، می تونه باعث آرامش و کاهش علائم سرطان یا عوارض جانبی درمان اون بشه. این عمل ممکنه به کاهش درد، تورم، خستگ ، حالت تهوع یا افسردگی کمک کرده، یا عملکرد سیستم ایمنی بدن فرد رو بهبود ببخشه. با این حال، مناطق خاصی وجود دارن که یک ماساژ درمان باید در بیمار مبتلا به سرطان از ماساژ اونا اجتناب کنه، در صورت ابتلا به سرطان قبل از ماساژ درمانی با پزشک خود صحبت کنین.
 • بررسی روی 17 آزمایش بالینی نشون داد که ماساژ درمانی ممکنه به کاهش افسردگی کمک کنه.
مطلب مفیدی اینجاست...
روغن شنبلیله مناسب برای مشکلات پوست و مو

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی نوع ملایمی از ماساژ تمام بدن گفته می شه که برای افرادی که:

خرید دمنوش گیاهی و میوه ای، تضمین بهترین قیمت و کیفیت

 • برای ماساژ تازه کار هستن
 • تنش زیادی دارن
 • به لمس و فشار حساس هستن

مفیده، این عمل می تونه به آزادسازی گرفتگی های عضلانی کمک کنه، و همچنین گزینه خوبی برای مواردیه که می خواین هنگام ماساژ کاملاً ریلکس کنین.

برای انجام این نوع ماساژ، لباس های خود رو در بیارین، اگرچه می تونین لباس زیر رو به تن داشته باشین، هنگامی که روی میز ماساژ دراز کشیدین، با یک ملحفه پوشیده خواهید شد. ماساژ به این روش آرامش رو برای مناطقی که به طور فعال روی آنها کار می شه، منتقل می کنه.

در ماساژ درمانی به این روش از ترکیبات زیر استفاده می شه:

 • ورز دادن ماهیچه ها و عضلات
 • مکث های طولانی و روان در جهت قلب
 • حرکات دایره ای عمیق
 • لرزش و ضربه زدن
 • تکنیک های حرکت دادن به مفاصل غیرفعال
ماساژ سوئدی

فواید ماساژ سوئدی

معمولاً ماساژ به روش سوئدی حدود 60 تا 90 دقیقه طول می کشه، این ماساژ برای آرامش یا کنترل درد جزئی استفاده شده و برای افرادی که تازه به ماساژ گیری عادت می کنن می تونه مفید باشه.

ماساژ سنگ داغ

ماساژ با سنگ گرم برای افرادی که درد و تنش عضلانی دارن یا اینکه به سادگی می خوان آرام بشن روش مناسبیه، این نوع ماساژ درمانی مشابه ماساژ سوئدیه، فقط به جای دست یا علاوه بر دست از سنگ های گرم شده استفاده می کنن.

در طی ماساژ سنگهای گرم شده رو در مناطق مختلف اطراف بدن قرار می دن، ماساژور شما ممکنه سنگی رو در دست داشته باشه و با استفاده از تکنیک های سوئدی ماساژ با فشار ملایم، قسمت های مختلف بدن شما رو ماساژ می دن.در پاره ای اوقات ممکنه از سنگهای سرد هم استفاده بشه.

فرد برای این نوع ماساژ لازم نیست لباس به تن داشته باشه، مگر اینکه در پوشیدن لباس زیر احساس راحتی بیشتری داشته باشه، فرد با یک ملحفه پوشانده خواهد شد و معمولاً ماساژ حدود 90 دقیقه طول می کشه.

مطلب مفیدی اینجاست...
روغن خشخاش برای تقویت عملکرد مغز، قلب و استخوان

ماساژ با سنگ گرم ممکنه تنش عضلانی بیشتری رو نسبت به ماساژ سوئدی به دلیل گرمای اضافی که داره برطرف می کنه، این نوع ماساژ معمولاً گرانتر از ماساژ سوئدی ست.

فواید ماساژ به سبک سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ ممکنه برای رفع موارد زیر کمک کننده باشه:

 • تنش و گرفتگی عضلانی رو کاهش می ده
 • جریان خون رو بهبود می بخشه
 • تسکین درد
 • آرامش رو ارتقا می ده
 • برای از بین بردن استرس مفیده
ماساژ سنگ داغ

ماساژ رایحه درمانی (آروماتراپی)

ماساژهای آروماتراپی برای افرادی که می خوان همراه با ماساژ، خود درمانی هم بکنن، بهترین گزینه هستن، این نوع ماساژ ترکیبی از فشار نرم و ملایم با استفاده از روغنهای اساسیه. ماساژور معمولاً تصمیم می گیره که از کدام نوع روغن اساسی استفاده کنه، اما در صورت تمایل خودتون هم می تونین روغن مورد نظرتون رو پیشنهاد بدین.

 روغنهای اساسی قبل از استفاده روی پوست فرد رقیق می شن، در حین ماساژ ، هنگام استنشاق روغنهای اساسی از طریق پخش کننده و جذب اونا از طریق پوست، تمام بدن فرد ماساژ داده می شه. بعضی اوقات ماساژ رایحه درمانی فقط روی نقاطی مانند کمر، شانه ها و سر فرد متمرکز می شه، در ایم ماساژ لباس دیگری غیر از لباس زیر نباید پوشید، که البته اون هم اختیاریه.

مدت انجام ماساژ آروماتراپی حدود 60 تا 90 دقیقه طول می کشه، اگر به بو یا روغنهای اساسی حساس دارین بهتره که از این نوع ماساژ استفاده نکنین.

فواید ماساژ به سبک رایحه درمانی (آروماتراپی)

 این نوع ماساژ می تونه به فرد در رفع موارد زیر کمک کنه:

 • روحیه فرد رو تقویت می کنه
 • استرس و اضطراب رو کاهش می ده
 • علائم افسردگی رو کاهش می ده
 • تنش و گرفتگی عضلانی رو برطرف می کنه
 • برای تسکین درد مفیده
ماساژ رایحه درمانی (آروماتراپی)

ماساژ عمیق بافت

در ماساژ عمیق بافت ها از فشار بیشتری نسبت به ماساژ سوئدی استفاده می شه، اگر دچار مشکلات مزمن عضلانی مانند درد، آسیب دیدگی یا عدم تعادل هستین، این نوع ماساژ می تونه گزینه خوبی باشه.

مطلب مفیدی اینجاست...
روغن گل گاوزبان برای رفع مشکلات تنفسی و اختلالات پوستی

در طول ماساژ، ماساژور شما از مکث و فشارهای آهسته یا فشارهای نسبتاً عمیق انگشت برای از بین بردن تنش از عمیق ترین لایه های عضلات و بافت های همبند استفاده می کنه.

در طول این ماساژ شما می تونین برهنه باشین یا به تنهایی از لباس زیر استفاده کنین، مدت زمان لازم برای این ماساژ حدود 60 تا 90 دقیقه خواهد بود. فشار روی بافت های داخلی در این ماساژ ممکنه نسبت به بقیه ی ماساژها شدیدتر باشه، اما فرد ماساژ گیرنده نباید هیچ ضربه و احساس دردی داشته باشه.

اگر تنش عضلانی زیادی داشته باشین یا مبتلا به درد مزمن عضلات باشین، ماساژ عمیق بافت گزینه خوبیه، ولی اگر به فشار بیش از حد حساس هستین از انجام این نوع ماساژ خودداری کنین.

فواید ماساژ به سبک ماساژ عمیق بافت

این سبک از ماساژ می تونه به رفع و تسکین موارد زیر کمک بکنه:

 • تسکین و آرام کردن عضلات تنگ
 • رفع درد مزمن عضلات
 • رفع و از بین بردن اضطراب
ماساژ عمیق بافت

ماساژ ورزشی

اگر به دلیل کار زیاد و فشار مکرر از ناحیه ی عضله درد یا التهاب داشته باشین، مانند اونچه که ممکنه از انجام ورزش براتون پیش بیاد، یا اگه بدنتون ضعیف و مستعد آسیب دیدگیه ماساژ ورزشی گزینه خوبی می تونه باشه. این ماساژ می تونه بدن رو قوی تر و همچنین منجر به افزایش انعطاف پذیری و عملکرد اعضای بدن بشه.

ماساژ ورزشی رو می توان برای تمام بدن انجام داد و یا روی قسمت های خاصی از بدن که بیشترین عملکرد و توجه رو می گیرن متمرکز کرد. می تونین ماساژ ورزشی رو هم با لباس و هم به صورت برهنه انجام بدین.

 اگر ترجیح می دین هنگام ماساژ لباس تنتون باشه، اطمینان حاصل کنین که این لباس نازک و گشاد بوده و به ماساژور اجازه دسترسی به عضلات شما رو بده. برای این ماساژ شلوارک گشاد و تاپ می تونه گزینه هایی مناسبی باشن. این نوع ماساژ می تونه از 60 تا 90 دقیقه طول بکشه.

مطلب مفیدی اینجاست...
روغن جوجوبا ، طبیب حاذق پوست

فواید ماساژ به سبک ورزشی

این نوع ماساژ ممکنه برای رفع موارد زیر کمک کننده باشه:

 • بهبود انعطاف پذیری و عملکرد ورزشی
 • کاهش خطر آسیب هنگام ورزش
 • تسکین درد
 • رفع اضطراب و تنش عضلانی
ماساژ ورزشی

ماساژ نقطه ای (ماشه ای)

ماساژهای ماشه ای برای افرادی که دارای عضلات آسیب دیده، درد مزمن، مسئله یا بیماری خاص دارن، بهترین حالت و نوع ماساژ می تونه باشه.

 گاهی اوقات تنگی های خاصی در نواحی یا بافت های عضلانی که به عنوان نقاط محرک بدن شناخته می شن، ایجاد می شه، این تنگی و گرفتگی ها می تونن باعث درد در سایر قسمت های بدن بشن. این نوع ماساژ با تمرکز بر تسکین نقاط ماشه ای (محرک)، می تونه درد رو تا حد زیادی کاهش بده.

ماساژ نقطه ای (ماشه ای) از فشار و مکث های گسترده و روان استفاده می کنه که ملایم، آرامش بخش و همراه با فشار قوی تر و عمیق تر هستن. ماساژ شامل کار بر روی کل بدن فرد خواهد بود، اگرچه ماساژور فرد روی قسمت های خاصی از بدن که باید آزاد بشت تمرکز خواهد کرد.

برای انجام این ماساژ  می تونین لباس سبک بپوشین، لباس زیر داشته باشین و یا به صورت کامل خودتون رو برهنه کنین، این نوع ماساژ معمولاً حدود 60 تا 90 دقیقه طول بکشه، این سبک ماساژ می تونه به شما در مدیریت درد مزمن کمک بکنه.

فواید ماساژ به سبک نقطه ای

 • تسکین التهاب و رفع آسیب عضلات
 • رفع مشکلات عضلات
 • رفع تنگی و گرفتگی عضلات
 • تسکین درد نقاط حساس و محرک
ماساژ نقطه ای (ماشه ای)

رفلکسولوژی

رفلکسولوژی برای افرادی که بدنبال آرامش یا بازیابی سطح انرژی طبیعی خود هستن بهترین گزینه است.  اگر به صورت کلی راحت نیستین و روی کل بدن خود احساس بی حسی و لمس شدن دارین می تونین از رفلکسولوژی استفاده کنین. رفلکسولوژی همراه با فشار ملایم تا محکم روی نقاط فشار مانند پا، دست ها و گوش ها انجام می شه.

مطلب مفیدی اینجاست...
روغن آویشن برای رفع مشکلات تنفسی و سلامت دهان و دندان

در هنگام انجام این ماساژ می تونین لباسی گشاد و راحت بپوشین که به قسمت های مختلف بدن از جمله نقاط مختلف پای فرد دسترسی پیدا بشه. این سبک از ماساژ ممکنه حدود 30 تا 60 دقیقه طول بکشه.

فواید ماساژ به سبک رفلکسولوژی

 • آرامش و تسکین نقاط مختلف بدن
 • بازیابی سطح انرژی
 • تسکین درد
 • رفع بی حسی و لمس شدن بدن
رفلکسولوژی

ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو برای افرادی که می خوان احساس آرامش بکنن و یا استرس، درد و تنش خودشون رو از بین ببرن، بهترین کار می تونه باشه. ماساژ شیاتسو کل بدن رو در بر می گیره، اما ممکنه ماساژور شما روی مناطقی از بدنتون تمرکز کنه که نیاز به توجه بیشتری دارن.

در طول ماساژ، ماساژور شما با استفاده از دست ها، کف دست و انگشتان شست نقاط خاصی از بدن شما رو ماساژ بده. فشار ضربان دار یا ریتمیک از مشخصه های ویژه در این ماساژه. در طول انجام این ماساژ شما می تونین کاملاً لباس بپوشین. مدت زمان لازم برای انجام این نوع ماساژ معمولاً 60 تا 90 دقیقه است.

فواید ماساژ به سبک شیاتسو

شیاتسو یک نوع ماساژ ژاپنیه که می تونه برای رفع موارد زیر مناسب باشه:

 • تسکین و آرامش عاطفی و جسمی رو القا می کنه
 • به تسکین استرس، اضطراب و افسردگی کمک می کنه
 • انواع سردرد رو تسکین می ده
 • تنش عضلانی رو کاهش می ده
ماساژ شیاتسو

ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی برای افرادی که نوع فعالتری از ماساژ می خوان و در پی کاهش و تسکین درد و استرس هستن، بهترین گزینه است. ماساژ تایلندی با استفاده از توالی حرکاتی که شبیه کشش یوگا هستن، کل بدن رو پوشش می ده. ماساژور شما با استفاده از کف دست و انگشتان خود فشارهای محکمی به بدن شما وارد می کنن.

فرد در این نوع ماساژ می تونه به صورت کشیده باشه و بدنش به موقعیت های مختلف پیچ خورده بشه. در طول این ماساژ شما می تونین لباس راحتی و گشاد بپوشین. ماساژ تایلندی حدود 60 تا 90 دقیقه طول می کشه. این ماساژ نسبت به سایر اشکال ماساژ فعالیت بیشتری داره و درمانگر (ماساژور) علاوه بر ماساژ، بدن شما رو هم کشش می ده.

مطلب مفیدی اینجاست...
روغن رزماری برای تقویت حافظه، سلامت دهان و مبارزه با سرطان

فواید ماساژ به سبک تایلندی

ماساژ تایلندی می تونه به بهبود موارد زیر کمک بکنه:

 • انعطاف پذیری عضلات
 • جریان خون
 • افزایش سطح انرژی
ماساژ تایلندی

ماساژ قبل از تولد (بارداری)

ماساژ قبل از زایمان می تونه روشی ایمن برای خانم ها در دوران بارداری باشه، در هر زمان از بارداری خانم ها می تونن این ماساژ رو انجام بدن. با این حال، علیرغم وجود بسیاری از امکانات برای این نوع ماساژ، به ویژه در ایالات متحده، به دلیل خطر سقط جنین در سه ماهه اول بارداری از این نوع ماساژ خودداری می شه.

در ماساژ بارداری از فشار ملایم مانند ماساژ سوئدی استفاده می شه، ماساژور روی مناطقی مانند کمر، باسن و پاها تمرکز خواهد کرد. فرد ماساژ گیرنده بسته به میزان راحتی خود می تونه کاملاً لباس بپوشه یا مقداری از لباس های خودش رو در بیاره. در طول ماساژ، فرد به پهلو دراز می کشه یا روی یک میز مخصوص با بریدگی برای شکم دراز می کشه.

خانم های باردار توجه داشته باشن، اگر در ناحیه ساق پا یا سایر قسمت های پای خودشون هنگام ماساژ درد داشته باشن، به پزشک مراجعه کنن. مدت زمان لازم برای این نوع ماساژ مدت 45 تا 60 دقیقه خواهد بود.

فواید ماساژ به سبک ماساژ بارداری

این نوع ماساژ می تونه برای رفع موارد زیر که در خانم های باردار شایع هستن کمک بکنه:

 • کاهش دردهای بدن مربوط به بارداری
 • کاهش استرس
 • کاهش تنش و گرفتگی های عضلانی
 • تسکین و رفع دردهای شکمی
ماساژ قبل از تولد (بارداری)

ماساژ جفت (کاپل)

این ماساژ به ماساژ زن و شوهری هم معروفه، البته این نوع ماساژ غیر از همسر با دوست یا یکی از اعضای خانواده هم در یک اتاق انجام می شه. این ماساژ نرم شدن منظم بدن، استفاه از وان های آبگرم، سونا و سایر امکانات رو برای فرد فراهم می کنه.

سایر روش های درمانی مانند پدیکور، تمیز کردن صورت و اسکراب بدن هم گاهی به عنوان بخشی از این پکیج ارائه می شه.

مطلب مفیدی اینجاست...
روغن آووکادو برای کاهش کلسترول و رفع آرتروز

فرد معمولاً می تونه نوع و روش ماساژ مورد نظرش رو خودش انتخاب بکنه و بسته به علاقه ی خودش پیشنهادات لازم رو بده، دوست و شریک زندگی یا هر کسی که همراه شماست مختاره هر نوع نوع ماساژ دیگه ای که بخواد رو دریافت بکنه.

شما و فرد همراه تون روی میزی کنار هم قرار خواهید گرفت و هرکدام ماساژ منحصر بفردش رو روی بدنش خواهد داشت. در صورت تمایل می تونین حین ماساژ با هم صحبت کنین.

معمولاً می تونین انواع مختلفی از ماساژها رو در زمان ماساژ دهی انتخاب کنین. ماساژهای سوئدی و سنگ های گرم معمولاً به عنوان گزینه های پر طرفدار در هنگام ماساژ جفت یا زن و شوهری ارائه می شن.

ماساژ جفت (کاپل)

ماساژ صندلی

ماساژ صندلی برای افرادی که خواهان ماساژ سریع روی گردن، شانه ها و پشت هستن می تونه متمرکز باشه، اگر قبلاً ماساژ روی صندلی نداشتین می تونه روشی جالب و آرامبخش برای معرفی ماساژ به شما باشه. در این نوع ماساژ از فشار سبک تا ورز دادن و فشار و مکث های متوسط ​​استفاده می شه.

در طول ماساژ شما می تونین کاملاً لباس بپوشین و روی صندلی طراحی شده ی مخصوص بنشینین. صندلی رو به گونه ای باید بشینین که قفسه سینه به پشت صندلی فشار بیاره و به ماساژور اجازه دسترسی به پشت تون رو بدین.

مدت زمان لازم برای این ماساژ معمولاً 10 تا 30 دقیقه ست. اگر وقت کافی برای بقیه ی ماساژها نداشته باشین، ماساژ صندلی گزینه مناسبیه.

فواید ماساژ به سبک صندلی

ماساژ صندلی می تونه موارد زیر رو در بدن شما کاهش بده:

 • کاهش استرس
 • ارتقا آرامش
 • تسکین درد و التهاب
ماساژ صندلی

مهمترین روش های ماساژ

ماساژ در محیط و کشورهای مختلف به روش های گوناگونی انجام می شه، در قسمت بالا به صورت کامل انواع و روش های انجام اون رو براتون توضیح دادیم، در ادامه رایج ترین روش های ماساژ رو خدمتتون عرض می کنیم:

 • ماساژ سوئدی؛ این نوع ماساژی ملایمه که از ضربه های طولانی، ورز دادن، حرکات دایره ای عمیق، لرزش و ضربه زدن برای آرامش و انرژی فرد استفاده می شه.
 • ماساژ عمیق، این روش ماساژ با استفاده از ضربات آهسته ادامه دار تا محکم، فشار بر لایه های عمیق عضله ای و بافت های همبند رو هدف قرار می ده، که معمولاً برای کمک به آسیب عضلانی در اثر صدمات به کار برده می شه.
 • ماساژ ورزشی؛ این سبک از ماساژ شبیه ماساژ سوئدی ست، اما به افراد درگیر در فعالیت های ورزشی کمک می کنه تا از آسیب ها جلوگیری یا اونا رو درمان بکنه.
 • ماساژ نقطه ای (ماشه ای)؛ این ماساژ بر روی مناطقی از فیبرهای عضلانی تنگ و دارای گرفتگی تمرکز داره که پس از آسیب دیدگی یا استفاده بیش از حد می تونه در عضلات شما ایجاد بشن.
مطلب مفیدی اینجاست...
انواع روغنهای مفید برای پوست و مو

روغن های مناسب ماساژ

برای انجام ماساژ به روش های مختلف از انواع گوناگون روغن استفاده می شه که در زیر رایج ترین و مهمترین نوع این روغن ها رو بررسی می کنیم:

روغن نارگیل

بله، شما می تونین از روغن نارگیل برای ماساژ بدن استفاده کنین، این روغن با خواص ضد باکتریایی میکروب ها و باکتری های پوست شما رو از بین می بره، تغذیه عمیقی رو برای پوستتون ایجاد می کنه و اثر مرطوب کنندگی قابل توجهی برای بدن داره. با استفاده از روغن نارگیل در برنامه ماساژ خود، پوست درخشان و موهای براقی داشته باشین.

روش استفاده:

 شما به نصف فنجان روغن نارگیل احتیاج دارین، با آب ولرم دوش گرفته و خودتون رو خشک کنین. بعد، با روغن نارگیل بدن خودتون رو ماساژ بدین، بعد از پانزده دقیقه ماساژ می توانید روغن موجود روی پوستتون رو با استفاده از حوله پاک کنین. ماساژ با این روغن رو دو بار در هفته انجام بدین و درخشان شدن پوست خودتون رو مشاهده کنین.

روغن نارگیل

روغن زیتون

روغن زیتون سرشار از آنتی اکسیدان، ویتامین ها و مواد معدنیه که برای پوست شما به عنوان یک نرم کننده استفاده می شه، این روغن با حفظ آب، پوست شما رو برای مدت طولانی مرطوب نگه می داره. استفاده ی منظم از روغن زیتون همچنین می تونه از آسیب های پوستی جلوگیری بکنه.

روش استفاده:

دوش آب گرم بگیرین و سپس روغن زیتون رو روی بدن خود بمالین، بذارین حدود 10 دقیقه روغن روی پوستتون بمونه و سپس با استفاده از حوله اون رو پاک کنین، می تونین این کار رو هفته ای سه بار انجام بدین.

روغن زیتون

روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس یک ماده ضروریه که به دلیل اثر آرام بخشی که داره معروفه، این ماده در بسیاری از محصولات مانند شمع، کرم و پماد استفاده می شه، روغن اسطوخودوس جای زخم و لکه ها رو رفع می کنه.

مطلب مفیدی اینجاست...
روغن گل گاوزبان برای رفع مشکلات تنفسی و اختلالات پوستی

روش استفاده:

چند قطره روغن اسطوخودوس برداشته و اون رو با همان مقدار روغن زیتون مخلوط کنین، بعد، این ترکیب رو به بدن خود بمالین و حدود 10 دقیقه ماساژ بدین. بذارین حدود 15 دقیقه روغن روی پوست بمونه و سپس اون رو با استفاده از حوله پاک کنین، می تونین هر روز از روغن اسطوخودوس استفاده کنین.

روغن اسطوخودوس

روغن بادام

روغن بادام یکی از بهترین روغن ها برای ماساژ بدنه، این روغن به راحتی جذب می شه، چرب نیست و از خشکی جلوگیری می کنه، می تونین از اون برای ماساژ موی سر هم استفاده کنین.

 غیر از موارد ذکر شده روغن های زیادی برای ماساژ استفاده می شن که ما در این متن معروفترین اونا رو براتون توضیح دادیم، دقت داشته باشین روغن های ذکر شده رو خودتون می تونین استفاده کنین یا هنگام ماساژ به ماساژورتون بدین تا بدنتون رو با اونا ماساژ بدن.

روغن بادام

 مضرات ماساژ نادرست

بیشتر افراد می تونن از ماساژ بهره مند و با انجام اون آرامش بگیرن، با این حال اگه مشکلاتی مانند موارد زیر داشته باشن نباید ماساژ رو انجام بدن:

 • اختلالات خونریزی یا استفاده از داروهای رقیق کننده خون
 • سوختگی یا التیام زخم ها
 • ترومبوز سیاهرگی عمقی
 • شکستگی
 • پوکی استخوان شدید
 • ترومبوسیتوپنی شدید

اگه هر کدام از موارد بالا رو داشته باشین و بدون توجه یا با فکر به اینکه خیلی مهم نیستن ممکنه دچار عوارض جدی و ناراحت کننده در بدنتون بشین، نکات مثبت و منفی پیش اومده از ماساژ رو با پزشک خودتون در میان بذارین، به خصوص اگر باردار هستین، مبتلا به سرطان هستین و یا درد غیرقابلی توضیح دارین.

با انجام برخی از اشکال ماساژ، احتمالاً روز بعد کمی احساس درد در نقاط مختلف بدنتون داشته باشین، اما به طور معمول نباید درد داشته باشین و یا از عارضه ای ناراحت باشین. اگر در هر قسمت از ماساژ احساس التهاب یا درد داشتین، فوراً به ماساژور اطلاع بدین، چون بیشتر مشکلات جدی ناشی از فشار زیاد هنگام ماساژ به وجود میان.

 مضرات ماساژ نادرست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.