image_pdfدانلود کنید و بعدا بخوانید...

اگر سبزی خشک نیاز دارید، برای اینکه صاحب رستوران هستید، یا صادرات می کنید، یا به هر نحوی سروکارتان با سبزی خشک است، جای درستی آمدید، ما بهترین و بهداشتی ترین کارگاه سبزی خشک را برای سفارش مشتریان عزیزمان آماده کرده ایم.

اگر می خواهید در مورد ما، روند کاری و لیست قیمت بیشتر بدانید

کافی است اینجا کلیک کنید.

ما می توانیم با برند شما در شکیل ترین بسته بندی ها برایتان سبزی خشک آماده کنیم. شاید نیاز داشته باشید که سبزی خشک را به صورت فله ای یا انبوه بخرید، در این صورت آماده هستیم تازه تازه برایتان پاک و خشک کنیم.

بعضی از مشتریان برای مثال فقط برگ های سبزی را می پسندند، ما به آنها فقط برگ سبزی بدون ساقه را تحویل می دهیم. در مجموع آماده همکاری با شما طبق نیازهایتان هستیم.

سبزی خشک چیست؟

سبزی خشک همان سبزی ای هست که روزانه بسیاری از افراد بصورت خام و یا همراه با غذا مصرف می کنند، به عبارتی دیگر سبزی خشک مجموعه‌ای از سبزی‌های خوراکی هستند که در تهیه غذاهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته و غذاهای شما را خوشمزه تر می‌کند.

انواع سبزی‌ها را معمولاً در فصل‌هایی از سال که بصورت متداول زیاد بوده و مصرف می شوند با روش‌های مختلفی تبدیل به سبزی خشک می‌کنند.

سبزی‌های خشک استفاده‌های زیادی دارند و در غذاهای مختلفی استفاده می‌شوند، با توجه به خشک شدن آن‌ها مزایای زیادی را می توانند دارا باشند.

سبزی خشک چیست؟

سبزی خشک چگونه تولید می‌شود؟

روش خشک کردن سبزیجات از نظر منطقی ساده بوده و شامل قرار گرفتن مواد غذایی در معرض آفتاب یا قرار دادن آنها در خشک کن های مناسب برای از بین بردن مقدار آب موجود در سبزی هست.

مطلب مفیدی اینجاست...
خرید بهترین زعفران از کشاورزان خراسان جنوبی

از بین رفتن آب سبزیجات باعث حفظ بیشتر سبزیجات می شود، زیرا باعث کاهش رطوبت سبزی شده و بنابراین از رشد میکروارگانیسم ها و واکنشهای شیمیایی جلوگیری می کند.

خشک کردن سبزیجات و از بین رفتن آب سبزی، صرف نظر از این که به مصرف مستقیم یا به عنوان عنصر در تهیه سایر محصولات مغذی اختصاص پیدا می کند، حمل و نقل، ذخیره سازی و مدیریت محصول بدست آمده را راحت تر می کند.

سبزی خشک چگونه تولید می‌شود؟

روش دهیدراسیون (خشک کردن) علاوه بر تقویت طعم آنها، املاح معدنی و سایر اجزای مانند قندهای موجود در سبزیجات را هم متمرکز می کند. هرچند به هنگام انجام این روش، برخی از ویتامین های موجود در سبزی از دست می روند، زیرا این نوع از ویتامین ها به گرما حساس هستند.

تولید سبزی خشک

خشک کردن سبزیجات ممکن است با قرار دادن آنها در معرض مستقیم آفتاب یا سیستمهای گرمایش غیرمستقیم، با استفاده از هوا به عنوان عنصر عامل همزمان برای انتقال حرارت و تبخیر آب سبزیجات انجام می شود.

درجه حرارت مورد نیاز برای خشک کردن بین 40 تا 70 درجه سانتیگراد است و زمان خشک شدن ممکن است مابین 2 تا 24 ساعت طول بکشد، که البته این امر بستگی به نحوه چیدمان مواد برای خشک کردن دارد.

تولید سبزی خشک

خشک کردن در معرض نور مستقیم آفتاب از قدیم به طور گسترده ای انجام می شده. با این حال، استفاده از آن محدود به مناطقی با آب و هوای گرم و خشک است. امروزه به طور کلی خشک کردن به دو صورت انجام می شود:

روش اول:

در روش اول سبزیجات به طور یکنواخت روی سینی هایی پخش می شوند و تا زمانی که 50 تا 70 درصد رطوبت خودشان را از دست بدن در معرض آفتاب قرار خواهند گرفت.

روش دوم:

 در روش دوم، سبزیجات را روی سینی یا پارچه های صاف پهن کرده و در سایه می ذارن تا از خشکی با آفتاب و از بین رفتن عطر و طعم مشخصه ی سبزیجات جلوگیری شود.

مطلب مفیدی اینجاست...
خرید روغن های گیاهی و آرایشی، بسته بندی شده

دو روش ذکر شده روش های سنتی ای بودند که مورد استفاده مردم و یا کارگاههای سنتی هستند امروزه خشک کردن سبزیجات به روش های مدرن و با دستگاه های مختلف سبزی خشک کنی انجام می شود.

سبزیجاتی که برای خشک شدن انتخاب شده اند باید دارای ویژگی های زیر باشند:

 • کیفیت بالایی داشته باشند.
 • کم آب باشند( برای تازه نگه داشتن آنها از آب خیلی استفاده نشده باشد).
 • رطوبت کمی داشته باشند، حدود 5٪.
 • عدم وجود نقص ناشی از استفاده ی مواد اولیه نامناسب.

عوامل خراب شدن سبزیجات خشک

عوامل اصلی زوال یا خرابی سبزیجات خشک عبارتند از:

 • واکنشهای اکسیداسیون لیپیدی.
 • تیرگی غیر عادی.
 • اکسیداسیون ویتامین ها (C و B) و رنگدانه ها، مانند کلروفیل و کاروتن.

انواع سبزی خشک

با توجه به تنوع گوناگون سبزیجات و همچنین ذائقه های مختلف افراد سبزیجات هم بصورت گوناگون خشک و مخلوط می شوند، اما بصورت کلی انواع پرکاربرد و متداول سبزی خشک شامل موارد زیر می باشند:

 • آویشن خشک کوهی
 • برگ چغندر خشک
 • ترخون خشک
 • تره خشک
 • جعفری خشک
 • ریحان خشک
 • شنبلیله خشک
 • شوید سرگل خشک
 • شوید پلویی خشک
 • کرفس خشک
 • گشنیز خشک
 • مرزه خشک
 • نعناع خشک
انواع سبزی خشک

کاربرد سبزی خشک

سبزیجات خشک شده کاربردهای زیادی دارند و از زمان های گذشته برای استفاده های گوناگون خوراکی، دارویی و حتی پزشکی و بهداشتی مورد استفاده بوده و هنوز هم مصرف می شوند. تعدادی از موارد استفاده ی آنها را برایتان می نویسیم:

 • در طبخ غذا و سرو سالاد استفاده می شوند.
 • بصورت پودر شده آماده و از آنها چای، دمنوش و حتی بصورت خمیر پماد و مرهم درست می شوند.
 • در تهیه ی ترشی جات، چیپس ها و فرآورده های خشک غذایی استفاده می شوند.
 • برای خوشمزه کردن انواع سوپ از آنها استفاده می شود.
 • در تهیه ی نان های صنعتی و خانگی کاربرد متنوعی دارند.
 • در تهیه ی سس های مختلف انواع سبزیجات خشک شده استفاده می شوند.
 • در ساخت انواع فرآورده های دارویی و بهداشتی مانند خمیر دندان، شربت های مختلف و … استفاده می شوند.
 • و ………
کاربرد سبزی خشک

کارگاه تولید سبزی خشک

استفاده از سبزی خشک قبلا در شرایطی پیش آمد که سبزیجات به صورت امروزی فراوان و در دسترس نبوده است، اما بازهم با وجود فراوانی سبزی با زهم سبزی خشک در سبد خرید خانواده ها موجو می باشد.

مطلب مفیدی اینجاست...
خرید انبوه عناب تازه، فروش عناب فله ای، عناب صادراتی بیرجند

برای درست کردن و تهیه ی سبزی خشک از لحظه ی خرید یا آوردن سبزی به کارگاه تا بسته بندی و عرضه ی آن به بازار مراحلی انجام می شه که پروسه ی درست کردن سبزی خشک با آن تکمیل می شه. در هر کارگاه سبزی خشک کنی مراحل زیر انجام می شود:

کارگاه تولید سبزی خشک

شستشو و تمیز کردن سبزی

بعد از تهیه ی سبزی (خرید از بازار یا گرفتن از مزرعه) و آوردن آن به کارگاه، سبزی ها بر روی دستگاه و سینی های نقاله مانند پهن شده و توسط کارگران سبزی های خراب و معیوب جدا می شود.

بعد از جداسازی، سبزی ها برای شستشو و ضد عفونی آماده می شوند، شستشو و ضدعفونی کردن سبزی به دلیل زیادی سبزی ها شرایط و مراحل خاصی دارد که در چند مرحله و با دستگاه های مخصوص انجام می شه.

بعد از ضد عفونی و گندزدایی با آب و محلول های ضد عفونی کننده، سبزی ها برای بار آخر با پرکلرین و آب بصورت کامل شسته می شوند.

خشک کردن سبزی

بعد از شستشوی سبزی ها با محلول آب و مایع ضدعفونی، کارشناسان مربوطه باید آن را بررسی و گواهی تائید صادر کنند، سبزی ها دوباره روی نوار نقاله ای که آنها را خشک میکند ریخته می شود تا با عبور از مسیر خشک کن مداوم، بعد از مدتی آب سبزی ها از دست رفته و تبدیل به سبزی خشک شوند.

در حالت عادی فرآیند خشک کردن سبزی ها باعث از بین رفتن خاصیت آنها می شود، در این حالت نباید به خواص سرشار سبزی مثل ویتامین ها، مواد معدنی و … لطمه ای وارد بشود و حتی رنگ محصول نیز به همان اندازه برای مشتری مهم است.

خشک کن های مداوم به دلیل استفاده از درجه حرارت پائین (70-60) درجه برای خشک کردن باعث می شود کیفیت سبزی خشک بسیار خوب شود.

خشک کردن سبزی

بوجاری و الک کردن

بعد از خشک کردن، چون در داخل برگ های خشک، سیخ و ساقه های سبزی هم وجود دارند، باید آنها را از برگ ها جدا کرد. در این مرحله به وسیله الک هایی متفاوت برگ را از سیخ  و شاخه ها جدا کرده و سبزی را برای مرحله ی بسته بندی آماده می کنند.

مطلب مفیدی اینجاست...
خرید عرقیات گیاهی، کارگاه عرقیات گیاهی بهداشتی خراسان جنوبی

بسته بندی

بعد از انجام این مراحل، سبزی آماده به واحد بسته بندی برده می شود. پس از بررسی و کنترل کیفی، با توجه به درخواست و تقاضا سبزیجات مخلوط و یا بصورت تکی جدا می شوند، در این واحد توسط دستگاه های بسته بندی عمودی کار بسته بندی به صورت اتوماتیک داخل لفاف های چند لایه ای سلفون انجام می شود.

کار بسته بندی بسته به نوع و اندازه محصول درخواستی مشتری، سایز و وزن بندی شده و بسته بندی می شوند.

تأسیس کارگاه سبزی خشک

بعد از آماده کردن جا و مکان برای راه اندازی خط تولید، در ابتدا گام اول را برای گرفتن تایید نام باید بردارید و بعد برای گرفتن مجوز با برگه ی تایید نام و اساسنامه و …. اقدام میکنید.

بعد از تأیید نام باید برای گرفتن مجوزهای لازم اقدام کرد. در حالت عادی برای انجام این کار دو مجوز لازم است، برای شروع تولید باید از اتحادیه تولیدی و برای بسته بندی از اتحادیه بسته بندی مواد غذایی مجوزهای لازم را گرفت.

برای اخذ مجوز از دو طریق امکان دریافت این مجوزها فراهم می شود:

۱- اقدام از سامانه اشتغال خانگی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی دریافت استعلامات مربوطه از جهاد کشاورزی و بهداشت و معرفی مکان فعالیت دریافت مجوز و شروع فعالیت در حد مشاغل خانگی.

۲- اقدام از صنایع تبدیلی و تکمیلی جهاد کشاورزی و نظام مهندسی کشاورزی معرفی مکان با رعایت استاندارهای دستورالعمل و دریافت استعلام های مورد نیاز و دریافت مجوز و تاییدیه های بهداشتی و شروع فعالیت.

تأسیس کارگاه سبزی خشک

سبزی خشک بهداشتی

سبزی های تازه فواید زیادی دارند و توصیه می شود روزانه حداقل ۵ وعده از آن ها مصرف کنید. اما گاهی بی توجهی به نکته های بهداشتی هنگام خرید، شستشو و نگهداری این مواد باعث ایجاد آلودگی محصول و بیماری می شود. سبزی ها هنگام رشد در مزرعه ممکن است با حیوانات، مواد خطرناک موجود در آب و خاک و بهداشت نامناسب کارگران و کشاورزان آلوده شوند.

مطلب مفیدی اینجاست...
خرید جوانه های خوراکی، بسته بندی شده و تمیز

با توجه به اینکه سبزی آلوده یکی از شایع ترین عوامل انتقال بیماری های میکروبی مثل وبا و اسهال است، در مواقعی که احتمال آلودگی و بیماری وجود دارد، حتماً سبزی را پس از انگل زدایی و ضدعفونی به طور کامل بپزید و سپس مصرف کنید.

در هنگام خشک کردن و بسته بندی سبزیجات هم باید دقت لازم صورت بگیرد تا محصول نهایی بهداشتی و به دور از هر گونه انگل و میکروب باشد.

سبزی خشک بهداشتی

هرکارگاه تولیدی برای اینکه بتواند فعالیت کند حتما باید کارت بهداشت برای اعضا، گواهینامه ی بهداشت محل کار و کارت کنترل نوبت داشته باشد. تمامی پرسنل باید بعد از گذراندن دوره ی آموزشی بهداشت گواهینامه ی بهداشت گرفته و بعد از آن شروع به فعالیت در کارگاه بکنند.

در هنگام کار کلیه ی پرسنل باید روپوش، کلاه و دستکش داشته باشند و پس از انجام مراحل باید بصورت کامل محل و وسایل را نظافت بکنند. سبدهای حمل سبزی باید مرتباً چک شده و از نظافت کافی برخوردار باشند. بعد از بسته بندی باید زمان انجام و بسته بندی روی بسته ها قید شود.

برای اینکه سبزی خشک بهداشتی به مشتریان ارائه بشود باید بصورت مداوم 4 مورد در کارگاه ها بررسی و از تمیزی آن اطمینان حاصل کرد. بهداشت فردی، بهداشت ابزار و تجهیزات، بهداشت ساختمان و بهداشت مواد غذایی. با رعایت این اصول محصول نهایی بهداشتی و از اصول کافی نظافتی برخوردار خواهند بود.

سفارش سبزی خشک

در هنگام سفارش و خرید سبزی خشک، مورد مهم می تواند ارتباط گرفتن مشتری به صورت مستقیم با کارگاه و کارخانجات تولیدی سبزی خشک باشد، مشتری از این راه می تواند مقادیر مورد نظر خودش را با قیمت ارزانتر و قابل قبول تری خریداری کند.

برای سفارش سبزی خشک در مقادیر و بسته بندی مورد نظرتان می توانید هم بصورت تلفنی و هم اینترنتی سفارش خود را ثبت کرده و با قیمت و کیفیت بهتری از خرید خودتان اقدام نمایید. تماس با مشاورین و کارشناسان ما می تواند شما را در خریدی هرچه بهتر یاری نماید.

سفارش سبزی خشک

خرید سبزی خشک فله

با خرید از کارگاه و کارخانجات معتبر شما می توانید از کیفیت و بهداشتی بودن محصول مورد نظرتان اطمینان حاصل کنید، با ثبت درخواست در سایت ما مشتری می تواند از نقاط دور و نزدیک انواع سبزی رایج در بازار را بصورت خشک با کیفیتی عالی، همچنین بدون واسطه بصورت عمده در بسته بندی و یا حتی بصورت فله خریداری کرده و از خریدی مطمئن و مناسب رضایت داشته باشد.

خرید سبزی خشک فله

فروش سبزی خشک

امروزه فروش اینترنتی و مجازی وسایل و مایحتاج روزانه طرفداران زیادی پیدا کرده است. در این میان سفارش و خرید و فروش سبزیجات خشک موجب شده است تا اکثر مشتریان بتوانند بصورت مستقیم با تولید کننده اصلی ارتباط گرفته و محصول مورد نظر خود را سفارش دهند.

مطلب مفیدی اینجاست...
خرید انبوه قارچ صدفی، خرید قارچ صدفی با کیفیت، قارچ برای صادرات

این شیوه خرید علاوه بر اینکه از قیمت تمام شده ک می کند، هم چنین در روند خرید محصول نیز سهولت ایجاد کرده است مشتریانی که انواع سبزیجات خشک را درخواست دارند همواره می توانند با مشاور فروش مراکز ارتباط حاصل نمایند.

فروش سبزی خشک

لیست قیمت سبزی خشک

برای دریافت لیست قیمت سبزی خشک با ما تماس بگیرید.

سبزی خشک ارزان‌قیمت

ارزان بودن هیچ قیمتی بی دلیل نیست، البته در مجموع بنا به دلایلی ما با قیمت مناسب تری سبزی خشک های خود را تهیه می کنیم، برای مثال در کارگاه های ما در خراسان جنوبی، هزینه ها به صرفه تر است یا نیروی انسانی ارزان تری در اختیار داریم. اما این موضوعات از کیفیت سبزی خشک هایمان کم نمی کند، بلکه دایما طبق پروتکل های بهداشتی در مسیر افزایش کیفیت قدم بر می داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای خرید دمنوش 25 درصد تخفیف بگیرید

یک تخفیف شگفت‌انگیز برای همه کسانی که در جستجوی سلامتی اند