آیاد می دانستید دمنوش آویشن در ضدعفونی کنندگی بی رقیب است؟

آویشن خوشبوی پر خاصیت
image_pdfدانلود کنید و بعدا بخوانید...

در این متن درباره ی گیاه پرکاربرد و خوشبوی آویشن و همچنین دمنوش آویشن صحبت کرده ایم تا پایان متن ما را را همراهی کنین.

بررسی مختصر دمنوش آویشن

امروزه دم کرده و عصاره ی گیاهان برچسب دمنوش خوردن و مردم بیشتر با نام دمنوش از اونا استفاده می کنن. دمنوش همون دم کرده ی گیاهان دارویی توسط مادرها و مادربزرگاست که در قالبی جدید به دست ما رسیده. دمنوش ها علاوه بر خواص درمانی بخاطر عصاره ی گیاهان روح و جسم رو تازه می کنن.

دمنوش آویشن خواص ضدعفونی کننده و ضد اسپاسم دستگاه تنفسی داره و در مواردی مانند رفع تنگی نفس، رفع سرفه، درمان عفونت ریه، برونشیت، سرماخوردگی و بیماری های مربوط به دستگاه تنفسی و ریه کاربرد داره.

خواص دمنوش آویشن

گیاهان دارویی سالهای زیادیه که در زندگی مردم ایران نقش پر رنگی داشته و دارن، میشه گفت یک قسمت از آشپزخونه ی هر ایرانی مختص به گیاهان دارویی و میوه های خشکه.

مردم بر طبق آموزه های قدیمی راه خاندان خودشون رو ادامه داده و برای کاربردهای متنوع خوراکی، درمانی و بهداشتی از گیاهان دارویی و انواع دم کرده ی اونا استفاده می کنن.

در این بین آویشن به دلیل خواص متنوع و منحصربفردش پای ثابت خوراک، نوشیدنی و داروهای جایگزین بسیاری از مردمه. آویشن برای درمان موارد زیر کاربرد داره:

خواص دمنوش آویشن

دمنوش آویشن برای متوقف کردن سرفه مفیده

به دلیل وجود ترکیبات آنتی بیوتیکی و همچنین ضد التهابی در گیاه آویشن، دمنوش یا دم کرده ی اون می تونه راهی موثر برای رفع و متوقف کردن سرفه های خفیف و حاد باشه.

دمنوش آویشن میتونه سیستم ایمنی بدن رو تقویت کنه

آویشن سرشار از ویتامین A و همچنین منبع غنی ویتامین c یه، وجود مس، فیبر، آهن و منگنز در دمنوش آویشن میتونه مقاومت بدن و سیستم ایمنی بدن رو بالا ببره.

دمنوش آویشن ضد عفونی کننده ی بدنه

آلودگی و وجود آلاینده های هوا مورد خطرناکی برای سلامتی و به نوعی نابود کننده ی دستگاه تنفسی و ریویه، عصاره ی غلیظ آویشن بخاطر وجود ترکیبات آنتی بیوتیکی داروی مناسبی برای رفع عفونت و پاکسازی دستگاه تنفسی یه.

مطلب مفیدی اینجاست...
زردچوبه ضد سرطانی طبیعی + دمنوش زردچوبه

دمنوش آویشن دهان رو خوشبو و تمیز می کنه

امروزه برای تهیه ی دهانشویه های خوشبو از عصاره های گیاهان خوشبو استفاده می کنن، آویشن بخاطر وجود ترکیبات آنتی باکتریال میکروب هایی که بوی بد تبدیل می کنن رو از بین می بره و با عطر منحصربفردش دهان رو خوشبو می کنه.

دمنوش آویشن برای تقویت روحیه مفیده

عصاره ی آویشن به دلیل داشتن ماده فعال کارواکرول، اغلب برای موارد خوشبو کننده و ساخت دارو استفاده می شه.

یک تحقیق در سال 2013، اثبات کرد که کارواکرول فعالیت نورون ها رو به روشهای خاصی افزایش می ده که منجر به بهبود احساسات افراد می شه، بنابراین اگر مرتباً از دمنوش آویشن استفاده کنین، ممکنه در احساس و خلق و خوی شما تأثیر مثبت بذاره.

خواص دمنوش آویشن

اطلاعات دارویی و درمانی آویشن

مهم ترین ترکیبات دارویی آویشن ساپونین، فلانن و تانن هستن. همچنین ترکیبات دیگری مانند تیمول و کارواکرول داره که بر ترشح استیل کولین و هیستامین تاثیر مثبت می ذاره و خاصیت ضد انقباضی و ضد عفونی اون تایید شده.

بخش های مورد استفاده ی آویشن

سرشاخه های برگ دار و دارای گل آویشن قابل استفاده ن، گیاه بصورت تازه در خوراک استفاده می شه، همچنین خشک شده ی اون رو پودر می کنن و برای تهیه ی دمنوش استفاده می کنن، البته بعنوان ادویه برای طعم و مزه دار کردن انواع غذاها هم استفاده ش می کنن.

کاربرد دمنوش آویشن در طب سنتی و اسلامی

در طب سنتی آویشن دارای طبع گرم و خشکه و در درمان انواع سرفه های خلط دار، رفع عفونت های ریوی و تنفسی، رفع ناراحتی های معده، تمیز کردن دستگاه تنفسی، رفع قاعدگی دردناک در بانوان، رفع بیماری های کلیوی، سیاه سرفه ی دردهای رماتیسمی، خلط آوری و رفع نفخ ازش استفاده می کردن.

در طب چینی از آویشن برای رفع استفراغ، دردهای عمومی، دندان درد، سرفه و خارش سود می بردن و در علم پزشکی جدید خواص اون در درمان برونشیت، التهابات داخلی و سرفه تأیید شده است.

مطلب مفیدی اینجاست...
پونه و گلپر، آنتی بیوتیک و آنتی اکسیدان مفید

نحوه ی استفاده از آویشن

بصورت دم کرده؛ 2 قاشق چایخوری از پودر گیاه رو به نیم لیتر آب جوش اضافه کنین و پس از 20 دقیقه محلول بدست اومده رو صاف کنین، یک فنجون از اون رو مابین سه وعده ی غذایی مصرف کنین.

عصاره ی مایع آویشن تولید شده که می تونین روزانه 3 قطره از اون رو همراه با مایعات دیگه استفاده کنین، حتی از عصاره ی اون می تونین برای دوش گرفتن و استحمام استفاده کنین.

مضرات استفاده ی بیش از حد دمنوش آویشن

مصرف آویشن در بارداری منع شده و در کودکان و خانمهای شیرده، افراد مستعد حساسیت و مصرف کنندگان وارفارین و هپارین باید با احتیاط مصرف بشه، در دوز و مقادیر توصیه شده فاقد عارضه ست، فقط در استفاده ی بیش از حد اون ممکنه باعث حساسیت و تحریک غشای پوستی و تهوع خفیف بشه.

نکات کلیدی و مهم درباره ی آویشن

  • آویشن از مسمومیت غذایی جلوگیری می کنه.
  • در گذشته از آویشن برای مومیایی کردن استفاده می کردن.
  • از آویشن مانند اسپند استفاده کنین، حشرات موذی رو فراری می ده.
  • در قدیم از آویشن بعنوان ماده ی ضد حریق استفاده می کردن.
  • مالیدن آویشن بر پوست سر باعث تقویت پیاز مو می شه.

اطلاعات عمومی درباره ی آویشن

آویشن گیاهی شبیه درختچه با قامتی کوتاه که ارتفاعش حداکثر به 40 سانتی متر می رسه. از خونواده ی نعنائیان و گروه مصرفی ضد سرفه ها و میکروب کش هاست. دارای برگ های کوچک بیضی شکل و نازک، متقابل و دمبرگ داره. گل های درختچه سفید، منفرد و چتریه.

گیاه دارای عطری بسیار مطبوع و خوشاینده. دارای 350 گونه و نوع مختلفه که در ایران حدود 14 نوع اون شناخته شده و کاربرد غذایی و دارویی داره.

اسم علمی گیاه Thymus Serpyllumه، در انگلیسی بهشWild Thyme  و در زبان فارسی بهش آویشن می گن. آویشن اسامی دیگه ای هم داره که از اونا می شه به اَزوه، آزربه، ارفُلُس و صعتر اشاره کرد.

اطلاعات عمومی درباره ی آویشن

تاریخچه کلی و محل رویش آویشن

آویشن در دوران باستان نماد شجاعت و قدرت بود. سربازان رومی آویشن رو به نشانه ی احترام بین همدیگه مبادله می کردن. یونانیان و رومی ها برای ضدعفونی کردن معابد و خانه های خود، دسته هایی از آویشن رو می سوزوندن و روحیه شجاعت رو در کسانی که آویشن رو استنشاق می کردن بر می انگیختن.

مطلب مفیدی اینجاست...
آنتی اکسیدان چیه؟ و چه فایده ای برای سلامتی داره؟

بیشتر سربازان آویشن رو برای خوشبو کردن لباساشون به خودشون وصل می کردن، بعدها آویزون کردن آویشن به لباس سربازان نماد قدرت و شجاعت اونا شد.

از دوران مصریان باستان آویشن به عنوان یه گیاه دارویی شناخته و استفاده می شد. تصور بر این بود که آویشن اگه در تابوت اجساد مردگان گذاشته بشه در زندگی بعدی به مرده قدرت و شجاعت می ده.

محل رویش آویشن

آویشن بومی آسیا و مناطقی از اروپاس، بصورت فراوان در کشورهای آسیایی رشد داره. در ایران رشد و استفاده ش بسیار و قابل توجهه، در استانهای کردستان، بوشهر، همدان، هرمزگان و فارس بصورت زیاد رشد داره.

آویشن برای چه مواردی مفیده؟

دمنوش آویشن خواص ضدعفونی کننده و ضد اسپاسم دستگاه تنفسی داره و در مواردی مانند رفع تنگی نفس، رفع سرفه، درمان عفونت ریه، برونشیت، سرماخوردگی و بیماری های مربوط به دستگاه تنفسی و ریه کاربرد داره.

استفاده ی بیش از حد دمنوش آویشن خطری هم داره؟

مصرف آویشن در دوز و مقادیر توصیه شده فاقد عارضه ست، فقط در استفاده ی بیش از حد اون ممکنه باعث حساسیت و تحریک غشای پوستی و تهوع خفیف بشه.

ترکیبات دارویی دمنوش آویشن کدامند؟

مهم ترین ترکیبات دارویی آویشن ساپونین، فلانن و تانن هستن. همچنین ترکیبات دیگری مانند تیمول و کارواکرول داره که بر ترشح استیل کولین و هیستامین تاثیر مثبت می ذاره و خاصیت ضد انقباضی و ضد عفونی اون تایید شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای خرید دمنوش 25 درصد تخفیف بگیرید

یک تخفیف شگفت‌انگیز برای همه کسانی که در جستجوی سلامتی اند