درمان تنبلی تخمدان با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

فهرست مطالب

تا حالا اسم سندرم پلی کیستیک رو شنیدین؟ در موردش چیزی می دونین؟ اگه تا پایان این نوشته با ما همراه باشین جواب این سئوالات و پرسش هایی از این نوع رو می تونین پیدا کنین؟

سندرم پلی کیستیک چیست؟

سندرم پلی کیستیک اسم علمی همون تنبلی تخمدانه که اکثر خانم ها باهاش آشنایی دارن، چون در عرف کمتر از اسامی علمی برای بیماری ها استفاده می شه بیشتر خانم ها اون رو نمی شناسن. سندرم یا تنبلی تخمدان ایجاد شرایطی در تخمدانه که بر سطح هورمون های زن تأثیر می ذاره.

یک مقاله مرتبط و مفید
دمنوش قاعده آور به همراه عرقیات و روغن های گیاهی

این وضعیت باعث بی نظمی در عادات ماهیانه، ظاهر شدن جوش های چرکی، چرب شدن پوست، رشد بیش از حد موهای زائد بدن یا ریزش موهای سر می شه. در حالت پیش اومده حاملگی یا بارداری زن با مشکل مواجه شده و زن به سختی باردار می شه. در بیماران پلی کیستیک کارکرد تخمدان ها طبیعی نبوده و تولید تستوسترون بیش از حد می شه.

در حالت عادی تخمدان زنان مقدار کمی تستوسترون تولید میکنه. تستوسترون هورمونی مربوط به مردانه که بر اثربیماری این هورمون در زنان تولیدش بیشتر شده و بر ساختار و کارکرد تخمدان تاثیر منفی می ذاره.

در تعریفی دیگه می شه گفت سندرم پلی کیستیک وضعیتیه که بر اثر اختلال، در سیستم درون ریز، اختلال در سیستم متابولیسم و اختلال در سطح هورمون های جنسی ظاهر می شه، این وضعیت منجر به نابالغ شدن تخمک در تخمدان شده و از تخمک گذاری جلوگیری می کنه. در نتیجه باعث ایجاد کیست هایی در تخمدان می شه.

تنبلی تخمدان یه مشکل هورمونیه که در طول زمان فرزندآوری زنان یعنی بین سنین 15 تا 45 سالگی پیش میاد. در 2.2 درصد تا 26.7 درصد این گروه سنس ممکنه به این سندرم مبتلا بشن.

سندرم پلی کیستیک چیه؟

چه عواملی باعث سندرم پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان می شن؟

دلیل و عامل اصلی سندرم پلی کیستیک بر پزشکان آشکار نیست. ولی اونا بر این باورن که وجود هورمون های مردانه از تشکیل تخم و تخمک گذاری جلوگیری می کنه. همچنین میگن که ژن ها، مقاومت به انسولین و التهابات به تولید بیش از حد آندروژن کمک می کنن:

ژنتیک و ژنها

مطالعات نشون می دن که ژنتیک و سوابق خونوادگی بر ظهور تنبلی تخمدان تاأثیر فراوان داره و این احتمال وجود داره که این بیماری از طریق ژن ها انتقال پیدا می کنه.

مقاومت به انسولین

طبق آمار و تحقیقات انجام شده حداکثر 70 درصد از زنان مبتلا به سندرم پلی کیستیک بدنشون به انسولین مقاومت نشون می ده، به این معنی که سلولهای اونا نمی تونن بطور صحیح از انسولین استفاد کنن.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق کاکوتی برای عادت ماهیانه بانوان و سلامت جنسی

وقتی سلول ها نتونن از انسولین به درستی استفاده بکنن، تقاضای بدن برای انسولین بیشتر می شه. لوزالمعده برای جبران انسولین بیشتری تولید می کنه و انسولین اضافی تخمدان ها رو مجبور به تولید هورمون های مردانه می کنه.

التهاب

زنان مبتلا به سندرم پلی کیستیک اغلب میزان التهاب در بدنشون بالاست، یا اضافه وزن دارن. اضافه وزن هم می تونه به افزایش التهابات کمک کنه. البته محققان وجود التهاب بالا رو به افزایش سطح انروژن ربط داده ان.

علایم شایع تنبلی تخمدان (سندرم پلی کیستیک)

تعدادی از خانم ها علایم این سندرم رو در اوایل دوره ی عادات ماهیانه شون مشاهده می کنن، اما بعضی دیگه فقط وقتی که اضافه وزن پیدا کردن یا در بارداری مشکل داشتن با معالجه به پزشک متوجه ی این سندرم می شن.

بهرحال سندرم پلی کیستیک علایم شایعی داره که در زیر درباره شون توضیحاتی می دیم:

قاعدگی نامنظم

عدم تخمک گذاری و ایجاد اختلال مانع از پریود شدن و قاعدگی منظم می شه. در زنانی که تنبلی تخمدان دارن در طول یک سال 8 بار قاعدگی مشاهده می شه.

خونریزی شدید

پریود بیشتر از حد معمول ادامه پیدا می کنه، بنابراین دوره هایی که ایجاد می شه با خونریزی بالاتری همراهه.

رشد بیش از حد مو

بیشتر از 70 درصد از زنان مبتلا به این سندرم بر روی صورت و نقاط مختلف بدنشون مو رشد می کنه. این نقاط شامل پشت، شکم، قفسه ی سینه، صورت و چانه ست. رشد بیش ار حد مو رو هیرسوتیسم می نامند.

آکنه و عوارضات پوستی

هورمون های مردانه پوست زن رو زمخت تر از حالت عادی کرده و با ایجاد شکستگی در ساختار سلولی پوست باعث بوجود اومده انواع جوش، آکنه و سایر عوارضات پوستی می شه. معمولا این عوارضات و جوش ها در قسمت هایی مانند صورت، قفسه ی سینه و قسمت تحتانی کمر ایجاد می شن.

یک مقاله مرتبط و مفید
کاهش دردهای قاعدگی و بهبود خواب + دمنوش بابونه

افزایش وزن

حدود 80 درصد از زنان مبتلا به تنبلی تخمدان وزنشون بالاست.

طاسی مردانه

بر اثر اختلال موهای سر نازک و ضعیف شده و شروع به ریزش می کنن.

کدر شدن پوست

در زنان مبتلا اکثراً شاهد ایجاد لکه های پوستی و تیره شدن محل چین و چروک ها در گردن، کشاله ی ران و زیر سینه ها هستن.

سردرد

تغییرات هورمونی ممکنه باعث سردرد در برخی از خانم ها بشه.

علایم سندرم پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان

سندرم پلی کیستیک چه تأثیراتی روی بدن خانم ها می ذاره؟

وجود سطح بالاتر آندروژن و تستوسترون بیش از حد معمول می تونه بر باروری و سایر جنبه های سلامتی بانوان تأثیرات منفی بذاره. معمولاً تنبلی تخمدان عوارضی شامل موارد زیر از خودش به جا می ذاره:

تنبلی تخمدان باعث ناباروری می شه.

برای باردار شدن باید فرآیند تخمک گذاری بصورت کامل انجام بشه اما در زنان مبتلا به سندرم پلی کیستیک این فرآیند انجام نمی شه و بارداری صورت نمی گیره.

تنبلی تخمدان باعث بوجود اومدن سندرم متابولیک می شه.

همونطور که گفتیم 80 درصد از خانمهای مبتلا به سندرم پلی کیستیک چاقن و چاقی یکی از مهمترین عوامل ابتلا به سندرم متابولیکه.

سندرم پلی کیستیک با آپنه ی (گرفتگی تنفس) خواب همراهه.

زنان چاق در طول خواب نفس کشیدناشون با گرفتگی و قطع شدن های مکرر همراهه.

تنبلی تخمدان ممکنه باعث بوجود امدن سرطان آندومتری بشه.

در طی تخمک گذاری لایه ی پوششی رحم می ریزه و اگه تخمک گذاری کامل انجام نشه، لایه های جدیدی ایجاد شده و بصورت ضخیم شده باعث ایجاد اختلال شده و ممکنه به تدریج سرطان ایجاد بشه.

سندرم پلی کیستیک در نهایت به افسردگی ختم می شه.

هم ایجاد تغییرات هورمونی و هم رشد موهای ناخواسته می تونه بر احساسات زنان تأثیر منفی گذاشته و اونا رو دچار اضطراب و در نهایت افسردگی بکنه.

پیشگیری و درمان سندرم پلی کیستیک

پیشگیری و درمان این سندرم با روش های زیر امکان پذیره:

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص شوید، دمنوش و عرق شوید و هر آنچه که باید در مورد این گیاه بدانید!

تغییر یا اصلاح سبک زندگی

با چکاپ های مرتب و تجویز دارو توسط پزشک می شه از ابتلا به سندرم پلی کیستیک پیشگیری کرد ولی اگه فرد مبیلا شد باید با تغییر در سبک زندگی مانند کم کردن وزن، گرفتن رژیم و ورزش کردن اون رو درمان کنه. کاهش 5 تا درصد از اضافه وزن فرد می تونه به بهبود علایم تنبلی تخمدان کمک شایانی بکنه.

استفاده از داروهای معمول پزشکی

قرص های ضد بارداری و سایر داروها می تونه به تنظیم چرخه ی قاعدگی و درمان علایم این سندرم کمک کنه.

کنترل زاد و ولد

مصرف روزانه ی استروژن و پروژسترون می تونه تعادل طبیعی هورمون رو بهش برگردونه، تخمک گذاری رو تنظیم کنه و علائمی مانند رشد بیش از حد مو رو تسکین بده. همچنین  از ابتلا به سرطان آندومتر چلوگیری کنه. این هورمون ها به صورت قرص، تزریقی یا حلقه ی واژن وارد بدن می شن.

استفاده از متفورمین

متفورمین داروییه که برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می شه. این دارو با بهبود سطح انسولین به درمان سندرم پلی کیستیک می پردازه.

استفاده از کلومیفن

کلومیفن دارویی برای باروریه که علایم سندرم پلی کیستیک رو بهبود می ده.

عمل جراحی

در صورت عدم پاسخگویی رحم به درمان ها نیاز به عمل جراحی پیدا می شه که تخمدان رو با لیزر سوراخ می کنن و تخمک گذاری رو بهبود می بخشن.

درمان تنبلی تخمدان یا سندرم پلی کیستیک با دمنوش ها

تمامی روش های بالا از غیر از کنترل زاد و ولد و تغییر سبک زندگی ممکنه دارای عوارض جانبی باشن که ممکنه تأثیرات اون مدتها روی بدن باقی بمونه. در طب سنتی این بیماری یا بیماری های شبیه به این رو با جوشونده، دمنوش و دم کرده درمان می کردن.

در علم جدید هم تأثیرات داروهای گیاهی و دمنوش ها بر درمان یا کنترل بیماری ها تأیید شده و طیف وسیعی از مردم برای درمان از اونا استفاده می کنن.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص دمنوش گل پنیرک، قاعدگی و عفونت های زنانه

درمان تنبلی تخمدان (سندرم پلی کیستیک) با دمنوش دارچین

محققان دریافتن دارچین با ترکیبات گیاهی غنی می تونه به بهبود چرخه ی قاعدگی زنان کمک کنه. همچنین تأثیر اون در کاهش مقاومت به انسولین تایید شده هست.

درمان پلی کیستیک با دمنوش دارچین

درمان سندرم پلی کیستیک با دمنوش رازیانه

رازیانه یه گیاه دارویی با خواص شناخته شده ست. این گیاه سرشار از آنتی اکسیدانه و خواص دیورتیک، ضد درد و التهابه. عصاره  رازیانه برای درمان اختلالات هورمونی استفاده می شه، در درمان تنبلی تخمدان تاثیر زیادی داره، دمنوش اون دارای خواص آرامبخش، درمان استروژن و ضد التهابیه.

درمان سندرم پلی کیستیک با دمنوش رازیانه

درمان تنبلی تخمدان با دمنوش نعناع

ترکیبات موجود در نعناع خاصیت ضد التهابیه و می تونه علایم سندرم پلی کیستیک رو از بین ببره.

درمان پلی کیستیک با دمنوش نعناع

درمان سندرم پلی کیستیک با دمنوش شیرین بیان

دمنوش شیرین بیان دارای خواص انعطاف پذیریه و بدن و رحم رو در برابر تغییرات هورمونی منعطف می کنه. این گیاه برای کاهش تستوسترون و افزایش تخمک گذاری تأثیرات زیادی داره.

درمان پلی کیستیک با دمنوش شیرین بیان

درمان سندرم پلی کیستیک (تنبلی تخمدان) با دمنوش پونه

پونه گیاهی پر کاربرد در طب سنتیه، بیشتر بصورت ترکیب با شیرین بیان به کار می ره، پونه بطور قابل توجهی روی سطح پروژسترون تاثیر می ذاره و سطح آندروژن رو کاهش می ده. این گیاه به تنظیم و تثبیت چرخه ی قاعدگی کمک می کنه.

درمان پلی کیستیک با دمنوش پونه

درمان تنبلی تخمدان یا سندرم پلی کیستیک با عرقیات گیاهی

در بسیاری از حالات مثل همین بیماری تنبلی تخمدان راههای قدیمی می تونن تاثیر زیادی داشته باشن، استفاده از عرقیات راه بی خطر و موثری می تونه باشه:

درمان سندرم پلی کیستیک (تنبلی تخمدان) با عرق نعناع

عرق نعناع دارای خواص ضد میکروبیه که می تونه عفونت های عامل تنبلی تخمدان رو از بین ببره، این عرق خواص تحریک کنندگی تخمدان رو داره و می تونه روی عملکرد تخمدان تاثیر مثبت بذاره. با مصرف این عرق به صورت روزانه می تونین از این بیماری و پیشرفت اون جلوگیری کنین.

عرق نعناع

درمان سندرم پلی کیستیک (تنبلی تخمدان) با عرق رازیانه

برای رفع مشکل تنبلی تخمدان و کنترل عملکرد اون می تونین شبی یک لیوان عرق رازیانه رو همراه با یک قاشق مرباخوری عسل خورده و از خواص منحصربفرد اون بهره مند بشین، این عرق دارای ترکیباتیه که می تونه تنبلی تخمدان رو کنترل کنه. فقط به یاد داشته باشین از این ترکیب در هنگام عادات ماهیانه استفاده نکنین.

 عرق رازیانه

درمان سندرم پلی کیستیک (تنبلی تخمدان) با عرق دارچین

طی تحقیقاتی که انجام شد، محققان به این نتیجه رسیدن که عرق حاصل از دارچین می تونه به بهبود چرخه قاعدگی در زنان و درمان تنبلی تخمدان (PCOS) کمک کنه. علاوه بر این، طی مطالعات بالینی، آزمایشی منتشر شده که نشون می ده عرق این گیاه می تونه به کاهش مقاومت انسولین در زنان مبتلا به تخمدان کمک کرده و از بیماری های حاصل از این عوامل جلوگیری کنه.

عرق دارچین

درمان سندرم پلی کیستیک (تنبلی تخمدان) با روغن های گیاهی

غیر از عرقیات روغن های گیاهی ای هم هستن که خواص تقویت تخمدان و رفع تنبلی اون رو دارن، در زیر نمونه هایی از این روغن ها رو بررسی می کنیم:

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق دارچین، سندرم پلی کیستیک، قاعدگی و سیستم ایمنی

درمان سندرم پلی کیستیک (تنبلی تخمدان) با روغن گل مغربی

استفاده از روغن گل مغربی با تغییر غلظت هورمون های FSH ،LH و تستوسترون در سندرم تخمدان پلی کیستیک می تونه کاهش عوارض ناشی از این تغییرات هورمونی رو به دنبال داشته باشه. در 70 درصد از بانوانی که به سـندرم تخمـدان پلی کیستیک مبتلا هستن، مقاومت بـه انسـولین مشــاهده شــده . روغن این گیاه موجب کاهش انسولین، گلوکز و افزایش حساسیت به انسولین در سندرم تخمدان پلی کیستیک می شه.

روغن گل مغربی

درمان سندرم پلی کیستیک (تنبلی تخمدان) با روغن زیتون

یکی از بهترین روغن هایی که می شه استفاده کرد و نگران عوارض مصرف اون نبود روغن زیتونه، مصرف این روغن در غذاها و انواع سالادها می تونه راهکاری مناسب برای رفع تنبلی تخمدان باشه. شما برای این منظور می تونین این روغن رو روی شکم و رحمتون ماساژ بدین.

روغن زیتون

درمان سندرم پلی کیستیک (تنبلی تخمدان) با روغن زنجبیل

روغن زنجبیل یکی از روغن هاییه که به خاطر خواص ضد التهابی و تحریک کنندگی که داره از گذشته مورد استفاده برای رفع انواع اختلالات بوده، در طب سنتی ماساژ این روغن روی بدن و به طور کلی پوست شکم موجب تحریک عملکرد ارگان های بدن و تخمدان شده و اختلالات اونا رو رفع می کنه.

 روغن زنجبیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.