دمنوش قاعده آور به همراه عرقیات و روغن های گیاهی

در این متن میخوایم ازگیاهان قاعده آور و فرآورده های آن (پریود شدن) براتون بگیم:

عادت ماهیانه یا قاعدگی موضوعیه که برای خانمها خیلی با اهمیته، قاعدگی می تونه نشانه ی بیماری یا سلامت فرد بوده و تأخیر یا تسریع اون می تونه نشانه هایی به فرد بده که حاکی از سلامت یا عدم سلامت اون باشه.

بطوریکه همه ی خانم ها زمان قاعدگی خودشون رو بصورت منظم چک کرده و زمان عادت ماهیانشون رو به خاطر می سپارن. ولی تعدادی از خانم ها با عادت ماهیانه مشکلاتی دارن، یه سری قاعدگی شون نامرتبه، یه سری کلا قط شده و یه سری پیش از موعده.

همه ی دختران بعد از اینکه به سن بلوغ رسیدن بصورت عادی و نرمال ماهی یه بار پریود یا عادت ماهیانه می شن. ولی گاهی اوقات فرآیند این عادت ماهیانه به دلایل مختلف عقب می افته و اونا رو دچار مشکل و دغدغه هایی می کنه. در این وقت باید چک بشه که چرا این اتفاق افتاده؟

پزشکان متخصص زنان می گن اگه خانمی در کمتر از 25 روز یا بیشتر از 35 روز در ماه عادت ماهیانه نداشته باشن می شه گفت عادت ماهیانه ی نامنظمی دارن . یکی از مهمترین عواملی که ممکنه قاعدگی رو تحت تاثیر قرار بده تنبلی تخمدان یا سندرم پلی کیستیکه.

در هنگام نامنظمی قاعدگی در میان یک سری از خانم ها درد و بی اعصابی شدیدی ظاهر می شه که اونا رو ناراحت می کنه. خانم های محترم، اگه متاهل باشین با اطمینان از اینکه باردار نیستین می تونین از گیاهان، خوراکی ها و دمنوش های قاعده آور برای حل این مشکل استفاده کنین.

دردهای قاعدگی

وقتی که عادت نشدن در خانم ها به هر دلیل عقب میفته، می شه با روشهایی اون رو درمان کرد، روشهایی شامل:

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق دارچین، سندرم پلی کیستیک، قاعدگی و سیستم ایمنی

استفاده از گیاهان قاعده آور، سبزیجات و میوه های قاعده آور

میوه ها و سبزیجاتی که در ترکیباتشون ویتامین C دارن بصورت کلی برای بهبود مشکلات قاعدگی و تأخیر در عادت شدن موثرن.

پیاز

پیاز بخاطر ترکیبات مغذی خودش خاصیت تسهیل کنندگی جریان خون رو داره. بنابراین مصرف پیاز جریان خون رو بهبود داده و بدن رو برای قاعدگی آماده می کنه.

سبزیجاتی چون شاهی، جعفری، تره و کرفس

این سبزیجات سرشار از انواع ویتامی ها و آنتی اکسیدان ها هستن و از اثرات مخرب رادیکال های آزاد جلوگیری می کنن. ممکنه یکی از دلایل عادت نشدن همین رادیکال های آزاد و استرس اکسیداتیو حاصل از اون باشه، با مصرف این سبزیجات روند حذف اثر رادیکال های آزاد رو تسریع و بدن رو آماده ی عادت ماهیانه کنین.

کلم

از قدیم الایام در میان سبزیجات و گیاهان کلم به قاعده آور بودن مشهور بوده و هست، با ترکیبات مختص به خودش روند پریود شدن رو تسریع می ده. استفاده از کلم هم بصورت خام و پخته در انواع غذاها و سالادها مورد استفاده س. البته افرادی که داروهای انعقادی خون مصرف می کنن باید در خوردن کلم احتیاط کنن.

فلفل ها

فلفل انواع و گونه های مختلفی داره، فلفل قرمز، چیلی، دلمه ای، فلفل سیاه و …. این سبزی بخاطر طبع گرم، ترکیبات مغذی و همچنین انواع ویتامین ها بخصوص ویتامین C روند جریان خون رو بهبود می ده و روی روند قاعدگی تأیر مثبت می ذاره.

سبزیجات قاعده آور

استفاده از دانه های خوراکی

بادام تلخ

بادام تلخ دارای طبعی گرم و خشکه و از قدیم اون رو بصوت خوراکی و قرص اون رو بصورت شیاف واژینال برای درمان تاخیر قاعدگی استفاده می کردن.

لوبیا

لوبیا هم در میان حبوبات و دانه های خوراکی دارای طبعی گرم و تر بوده و برای تسریع روند قاعدگی مصرف توصیه می شه.

کنجد

کنجد دارای روغن و چربی های مفید مورد نیاز بدنه، استفاده از اون پریود شدن رو تسریع می کنه، از قدیم به عنوان سریع ترین خوراکی قاعده آور از اون نام بردن.

یک مقاله مرتبط و مفید
کاهش دردهای قاعدگی و بهبود خواب + دمنوش بابونه

نخود

نخود هم برای تسریع در قاعده گی از قدیم مورد استفاده بوده و جزو موارد قاعده آور محسوب می شه. این دانه دارای طبیعت گرم و خشک بوده و خواص اون قابل بحثه.

دانه های خوراکی

بهترین دمنوش ها برای پریود شدن (قاعده آور)

در اینجا تعدادی از دمنوش ها که به عنوان دمنوش های قاعده آور معروفن رو براتون می گم:

دمنوش زنجبیل

زنجبیل به دلیل خواص ضد التهابی و هم چنین خاصیت ضد باکتریش برای خیلی از گرفتگی های عضلانی و گوارشی استفاده می شه. با طبع گرمی که داره باعث بهبود جریان خون و سم زدایی اون شده و روند قاعدگی رو تسریع می کنه.

دمنوش زنجبیل

دمنوش رزماری

خوردن دمنوش رزماری با خواص آنتی اکسیدانی و املاح معدنی آرامش رو به بدن هدیه می کنه، این دمنوش سبب انبساط عضلات رحم شده و قاعدگی رو تسریع می بخشه.

دمنوش رزماری

دمنوش زعفران

معروف ترین گیاه برای قاعدگی در میان بانوان دمنوش زعفران و گل زعفرانه. این گیاه دارای طبع گرم و خشکه از زمان قدیم برای بهبود عادت ماهیانه و تسریع قاعدگی استفاده می شده و با توجه به تحقیقاتی اثراتش در این زمینه  اثبات شده. همچنین داری خواص دیگری چون نشاط آوری و تقویت اعصابه که می تونه روی کنترل استرس تاثیر داشته باشه. یکی از دلایل اختلال در قاعدگی استرس می تونه باشه.

دمنوش زعفران

دمنوش بابونه

بابونه هم مثل زعفران دارای خواص آرامبخشه و بدن رو برای عادت ماهیانه ی منظم آماده می کنه. به دلیل طعم دلچسب و نزدیک به چای سیاه می تونه بهترین جایگزین برای اون باشه. مصرف چای سیاه بخاطر کافئینش برای خانم هایی که قاعدگی نامنظم دارن توصیه نمی شه.

دمنوش بابونه

دمنوش رازیانه

تخم رازیانه خواص گرمی بخش داره و موجب تحریکات رحم می شه، می گن که برای بهبود عادت ماهیانه و تسریع در قاعدگی دم کرده ی تخم رازیانه معجزه می کنه.

دمنوش رازیانه

استفاده از گیاهان دارویی و خوراکی بخاطر طبیعی بودن و عاری از مواد شیمیایی بودنش روش مناسب و بی خطریه. تأثیراتی که داروهای شیمیایی روی بدن می ذارن در مواردی قابل جبران نیستن ولی دمنوش های گیاهی غیر از اینکه ضرری ندارن می تونن خواص سلامتی بیشماری به بدنتون هدیه کنن.

یک مقاله مرتبط و مفید
عرق بابونه برای آرامبخشی، تقویت سیستم ایمنی و مشکلات قاعدگی

البته دمنوش هایی که امروزه در بازار موجودن طبیعی بودنشون اثبات نشده برای همین باید در خرید و مصرف اونا دقت کرد. اگه سراغ دارین دمنوش های گیاهی و گیاهان داروییتون رو از منابع معتبر و طبیعی تهیه کنین در غیر این صورت بهتره از برگ های تازه ی گیاهان استفاد کنین، در مصرف هر کدام از دمنوش ها و گیاهان دارویی بهتره از افراد با تجربه یا پزشکان و متخصصان مشورت بخواین.

استفاده ازعرقیات قاعده آور

یک سری عرقیجات برای قاعده آوری و رفع مشکلات قاعدگی مفید عمل می کنن که در زیر می نویسیم:

عرق رازیانه

بر طبق مطالعاتی که پزشکان و محققان ایرانی انجام دادن، به این نتیجه رسیدن که رازیانه قاعدگی و روال اون رو تا حد زیادی تنظیم می کنه، این عرق با ترکیباتی که داره می تونه خواص قاعده آوری داشته و بعد از قاعده آوری دردهای ناشی از اختلالات قاعدگی رو کاهش می ده، این عرق برای بیماری های مربوط به قاعدگی مفید بوده و از بیماری هایی مانند سندروم پیش از قاعدگی جلوگیری می کنه.

ترکیب عرق گیاه رازیانه و ویتامین E به شدت دردهای زنانه ی ناشی از قاعدگی رو تا حد زیادی کاهش می ده. مخلوط رازیانه با داروهای جایگزین در واقع برای شرکت کنندگان در این مطالعه نسبت به داروهای تسکین دهنده که گروه دیگه برای کاهش درد استفاده می کردن موثرتر بود.

عرق رازیانه

عرق بابونه

از معروف ترین عرقیات گیاهی که خواص قاعده آور زیادی داره و به راحتی در عطاری ها و گیاه دارویی ها قابل تهیه است عرق بابونه ست. طبع گرم این عرق در کنار ویژگی آرامش بخش بودن، این عرق رو به پرطرفدارترین عرق گیاهی برای قاعده آوری و همچنین رفع مشکلات قاعدگی کرده است.

ترکیبات موجود در عرق بابونه به تنظیم روال قاعدگی و رفع تاخیر در اون می شه، بانوانی که قاعدگی شون به تأخیر افتاده یا با قطع قاعدگی مواجه شده اند می تونن با مصرف منظم عرق بابونه این مشکلات رو حل کرده و از شر دردهای قبل و بعد از قاعدگی هم نجات پیدا کنن.

عرق بابونه

عرق یونجه

 در گذشته برای ثاعده آوری و رفع مشکلات قاعدگی مصرف عرق یونجه رو توصیه می کردن، مصرف این عرق از یک هفته قبل شروع عادت ماهیانه می تونه برای کاهش دردها، تنظیم به موقع و بدون تاخیر قاعدگی و خونریزی بدون درد بسیار مفید موثره. خانما بهتره هر ماه به مدت سه یا چهار روز یک فنجون عرق یونجه رو به تنها یا به صورت شربت میل کنن.

عرق یونجه

استفاده از روغنهای قاعده آور

روغن های گیاهی زیادی هستن که می تونن روی روال قاعدگی تاثیر بذارن، نمونه هایی از این روغن ها رو بهتون معرفی می کنیم:

یک مقاله مرتبط و مفید
درمان تنبلی تخمدان با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

روغن سیاه دانه

مصرف روغن سیاه دانه در زنان و دخترانی که دچار عادات ماهیانه ی نامنظم هستن می تونه بر باز شدن قاعدگی تأثیر داشته باشه و باعث بشه تا میزان خونریزی در هر قاعدگی به میزان کمی افزایش پیدا کنه.

وجود ترکیبات معطر روغنی محرک در سیاه دانه سبب می شه که این گیاه علاوه بر تحریک و تقویت رحم به جهت دارا بودن هورمون های جنسی، موجب افزایش شیر مادران، رفع بند آمدگی ادرار و به جریان افتادن خون قاعدگی در زنان باردار و باز شدن قاعدگی در دختران بشه.

این روغن رو می تونین روی شکمتون ماساژ داده و یا در ترکیب با ماست مصرف کنین، دقت داشته باشین کسانی که مزاج سرد دارن در طول روز تا ۸ گرم مصرف کنن و کسانی که گرم مزاج هستن تا ۲ گرم می تونن مصرف داشته باشن.

روغن سیاه دانه

روغن زنجبیل

زنجبیل و روغن اون ممکنه دارای اثرات ضد التهابی مشابه ایبوپروفن و سایر داروهای ضدالتهابی باشه که به طور معمول برای گرفتگی های دوره قاعدگی و بهبود علائم منوراژی استفاده می شن، در طب سنتی برای درمان تاخیر در قاعدگی از این روغن استفاده می کردن. طب چینی دوزهای بالای زنجبیل و روغن اون رو، به میزان 5 گرم، برای شروع قاعدگی ای که به تعویق افتاده توصیه می کنه.

چند قطره از این روغن رو روی شکم و پشت ماساژ بدین، برای مصرف خوراکی هم می تونین به میزان دو بار در روز، یک قطره عصاره ی روغنی زنجبیل رو به یک فنجان چای سبز اضافه کرده و بنوشین، برای رفع بسیاری از مشکلات قاعدگی و گوارشی هم مفید عمل می کنه.

روغن زنجبیل

روغن دانه ی هویج

روغن هویج یک منبع غنی از بتا کاروتنه که در تسکین یافتن ماهیچه های شکمی می تونه نقش داشته باشه. مصرف این روغن می تونه به رگ های خونی رحم کمک کرده، در نتیجه به فرد این اجازه رو می ده تا تأخیر در عادات ماهیانه ش رفع بشه. برای تأثیر این روغن می تونین قبل از خواب مقداری از اون رو روی شکم، پهلو، پشت و به صورت کلی ماساژ بدین.

روغن دانه ی هویج

روغن کرچک

روغن کرچک حاوی آنتی اکسیدان ها و اسیدهای مفید در رفع مشکلات قاعدگیه، این روغن سرظار از اسید ریکینولئیکه که می تونه باعث انقباض رحم شده و می تونه روی تنظیم زمان قاعدگی شما تأثیر بذاره، با مصرف منظم این روغن و ماساژ اون روی شکم می تونین از به تأخیر افتادن قاعدگیتون جلوگیری کنین.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق دارچین، سندرم پلی کیستیک، قاعدگی و سیستم ایمنی

با این روغن فرآورده های دارویی از قبیل روغن های معطر و کپسول ها تولید می شه که حداکثر مصرف روزانه ی 50 میلی لیتر یا 5 عدد کپسول می تونه باشه. برای مصرف موضعی روغن می تونین 30 میلی لیتر به روغن یا فرآورده های موضعی دیگه اضافه کرده یا به صورت مستقیم 3 بار در روز استعمال کنین.

روغن کرچک

2 دیدگاه برای “دمنوش قاعده آور به همراه عرقیات و روغن های گیاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.