کاهش دردهای قاعدگی و بهبود خواب + دمنوش بابونه

بررسی مختصر دمنوش بابونه

بابونه مدتهاست که به عنوان یه داروی سنتی برای طیف وسیعی از بیماری ها و مسایل بهداشتی دیگه مورد استفاده قرار می گیره، امروزه محققان زیادی در حال بررسی تاثیر اون بر بیماری ها هستن و هر روز نمونه ی جدیدی از تاثیر مثبت اون بر بیماری ها پدیدار میشه.

بابونه طعم تلخ و دوست داشتنی ای داره، به آرامش سیستم عصبی پاراسمپاتیک کمک می کنه، استرس و تنش بدن رو کاهش می ده، هضم رو بهبود می ده و شرایط گوارشی رو درمون می کنه، سیستم ایمنی بدن رو تقویت می کنه و با باکتریها به مبارزه می پردازه. بابونه حاوی ترکیبی به نام فلانوئیده، فلانوئید نوعی ماده ی مغذی موجود در گیاهه که خواص داروی زیادی داره، امروزه از بابونه برای رفع استرس و اضطراب، خواب آرام، مراقبت از پوست و …. استفاده می شه.

وقتی می خوایم به داروهای گیاهی و تاثیراتش فک کنیم و لیستی از اون برای خودمون بذاریم، بدون شک چای بابونه در بالای لیست قرار می گیره، هزاران ساله که جوامع مختلف مزایای چای بابونه رو در زندگی خودشون به کار گرفتن و هنوز هم استفاده می شه.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق دارچین، سندرم پلی کیستیک، قاعدگی و سیستم ایمنی

تاثیرات چای بابونه افسانه یا در حد شعار نیس، امروزه همه چیز با علم و آزمایشهای علمی سنجیده و خواص و مضراتش مشخص می شه، چای بابونه نوشیدنی محبوبیه که خواص زیادی در بدن و سیستم بدنی ما می تونه داشته باشه، بسیاری از چای بابونه بعنوان یه جایگزین بدون کافئین نگاه می کنن و روز به روز استفاده از اون هم داره بیشتر می شه، برای اثبات صحبت ها اجازه بدین نگاهی به  تاثیرات بابونه و دمنوش اون بیندازیم:

بررسی مختصر دمنوش بابونه

خواص دمنوش بابونه

دمنوش بابونه درد قاعدگی (عادت ماهیانه) در خانم ها رو کاهش می ده.

مطالعات متعددی کاهش درد قاعدگی رو به مصرف بابونه ربط می دن، بعنوان مثال مطالعه ای در سال ۲۰۱۰ نشون داد که نوشیدن دمنوش بابونه بصورت متوالی طی یه ماه می تونه درد گرفتگی قاعده رو کم کنه و همچنین خانم ها در این دوره اضطراب و پریشانی کمتری نسبت به حالت عادی دارن.

دمنوش بابونه ممکنه کیفیت خواب رو بهبود ببخشه.

بابونه حاوی اپجنینه (Apegenin)، این ماده یه آنتی اکسیدان قدرتمنده که به گیرنده های خاصی در مغز متصل می شه و ممکنه باعث خواب آلودگی و کاهش بی خوابی یا ناتوانی مزمن در خوابیدن بشه، نوشیدن دمنوش بابونه بصورت کلی کیفیت خواب رو بهبود می ده.

دمنوش بابونه ممکنه قند خون رو پایین بیاره و دیابت رو درمان کنه.

مطالعات علمی اخیر نشون دادن که دمنوش بابونه می تونه قند خون رو تنظیم کنه، این کار بوسیله ی پایین آوردن سطوح بالای قند خون انجام شده و باعث افزایش گلیکوژن در کبد می شه، تاثیرات مثبت بابونه در درمان دیابت همچنان در حال بررسیه.

دمنوش بابونه باعث کاهش پوکی یا جلوگیری از پوکی استخوان می شه.

پوکی استخوان به معنی از بین رفتن تراکم استخوانه، این امر خطر شکستگی استخوان رو در حالت ایستاده افزایش می ده، این بیماری بیشتر در میان زنان یائسه شایعه، که ممکنه بخاطر اثرات استروژن باشه.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص شوید، دمنوش و عرق شوید و هر آنچه که باید در مورد این گیاه بدانید!

دمنوش بابونه ممکنه باعث کاهش التهابات بشه.

التهاب یه نوع واکنش سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماریها و عفونتهاس، دمنوش بابونه حاوی ترکیبات شیمیائییه که ممکنه باعث کاهش التهاب بشه، التهابات اگه طولانی باشن ممکنه باعث مشکلات زیادی در بدن بشن. تاثیرات دمنوش بابونه بر کاهش التهاباتی همچون بواسیر، درد دستگاه گوارش، آرتروز، اختلالات اتوایمیون (خود ایمنی) و حتی افسردگی مشهوده.

دمنوش بابونه ممکنه از سرطان پیشگیری و اونو درمان کنه.

برخی مطالعات نشون دادن که دمنوش بابونه ممکنه سلولهای سرطانی رو هدف قرار بدن و حتی از رشد اونا جلوگیری کنن، با اینکه تا حدی از صحت اون اطمینان پیدا کردن ولی برای اثبات اون همچنان دارن تحقیق می کنن.

دمنوش بابونه مشکلات خفیف پوستی رو رفع می کنه.

در سال ۱۹۸۷ یه سری مطالعه و آزمایشات انجام شد و نتیجه ش مبنی بر این بود که استفاده از عصاره ی بابونه بطور مستقیم بر روی زخمها تاثیر مثبت می ذاره و زخمها رو بهبود می ده، همچنین نشون داد که پمادهای بابونه به اگزما و شرایط التهابات پوستی کمک می کنه.

دمنوش بابونه علایم سرما خوردگی رو از بین می بره.

استنشاق و تنفس بخور و عصاره ی بابونه علایم مربوط به سرما خوردگی رو از بین می بره، گفته می شه که بوییدن اون راه تنفس رو باز می کنه و از کیپ شدن راه تنفسی جلوگیری می کنه البته برای اثبات حتمی اون هنوز مطالعاتی در حال انجامه.

دمنوش بابونه ممکنه به سلامت قلب کمک کنه.

بابونه منبع بسیار خوبی از آنتی اکسیدانهاس، و چون آنتی اکسیدان پتانسیل از بین بردن فاکتورهای بیماری قلبی مانند فشارخون و کلسترول خون رو داره می تونه از بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری کنه.

اطلاعات درمانی بابونه

این گیاه حاوی استرهای آنژلیک اسید، فلانوئیدها، پولی این ها و سسکویی ترین لاکتون هاست، اثرات ضد نفخ، آرامبخشی، ضد میکروبی و ضد قارچی گیاه رو به این ترکیبات نسبت می دن.

یک مقاله مرتبط و مفید
درمان تنبلی تخمدان با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

بخش های مورد استفاده ی بابونه

بخش های هوایی گیاه مورد استفاده هستن، بصورت خشک و یا تازه و همچنین روغن حاصل از اون کاربرد زیادی داره.

کاربرد دمنوش بابونه در طب سنتی و اسلامی

طبع یا مزاج گیاه بابونه گرم و خشکه، حکیم عقیلی خراسانی صاحب کتاب مخزن الادویه گفته: طبیعت گل بابونه در دوم گرم و در آخر اول خشکه و طبیعت ریشه بابونه در دوم گرم و در اول خشکه. در طب سنتی و اسلامی بابونه برای درمان نفخ، یبوست، دردهای قاعدگی و سردرد و … کاربرد داشته و امروزه هم استفاده می شه.

در گذشته گیاه رو به آبی که برای حمام کردن استفاده می کردن اضافه می نمودن و به مدت ده دقیقه درون اون می نشستن. در طب اسلامی برای بهبود ضعف بدن، پرخاشگری، گلودرد و آب ریزش بینی از دمنوش یا دم کرده ی بابونه استفاده می بردن.

کاربرد بابونه در طب سنتی و اسلامی

نحوه ی استفاده ی بابونه

دم کرده یا دمنوش؛ دو الی سه قاشق از پودر یا خورد شده ی گیاه رو به ۲۵۰ میلی گرم آب جوش اضافه کرده، پس از ۱۵ دقیقه یک فنجون از اونو تو سه وعده در روز مصرف کنین.

فرآورده های هومیوپاتی اون مانند قطره، پماد، گلبول، قرص و محلول تزریقی زیر جلدی موجوده.

 مضرات و عوارض استفاده ی نامتعارف دمنوش بابونه

استفاده و مصرف دمنوش و گیاه بابونه در حالت کلی برای اکثر افراد بی ضرره ولی بر طبق شرایط جسمانی و وجود یا عدم بیماری در افراد ممکنه بسته به شرایطی استفاده ی اون توصیه یا منع بشه.

گزارش هایی از آلرژی و حساسیت به بابونه در افرادی که به خانواده ی گل داوودی حساسیت دارن داده شده. تماس مستقیم محصولات آرایشی که در اونا از بابونه استفاده شده ممکنه باعث تحریک چشم و التهاب چشمی بشه، که در اصطلاح پزشکی به اون التهاب ملتحمه می گن.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق کاکوتی برای عادت ماهیانه بانوان و سلامت جنسی

همچنین زنان باردار، کودکان خردسال و افراد مبتلا به بیماری های کبدی باید در نوشیدن دمنوش بابونه دقت کنن، چون استفاده ی زیاد دمنوش براشون ممکنه حساسیت بدی پیش بیاره. با این وجود هیچ گزارش مهم و خطرناکی از مصرف دمنوش بابونه و یا مسمومیت حاصل از اون نشده و اکثر افراد می تونن از اون استفاده و از خواص گوناگون اون بهره مند بشن.

نکات کلیدی و مهم در مورد دمنوش بابونه

  • برای تهیه ی دمنوش بابونه از گل و گلبرگ های خشک اون استفاده می شه.
  • اگه می خواین فواید گوناگون بابونه رو داشته باشین باید اونو دوره های طولانی در رژیم غذاییتون بگنجونین.
  • برای درمان مشکلات پوستی می تونین از روغن بابونه بصورت موضعی استفاده کنین.
  • از خورد شده ی بابونه مانند پودر بر روی بواسیر استفاده کنین.

در نهایت بابونه خواص بیشماری داره و هر روز هم خواص جدیدی از اون در کنترل یا تاثیرش بر بیماری ها بدست میاد، اگرچه تحقیقات انجام شده بر روی دمنوش بابونه نوید بخشه ولی همچنان در حتمیت تاثیرات اون داره کار می شه و نیاز به تحقیق و مطالعات بیشتریه، با این وجود بابونه همچنان کما فی سابق محبوبه و بسیاری از مردم بدلیل طعم خوب و رایحه ی دلپذیر اون از نوشیدنش لذت می برن.

اطلاعات عمومی بابونه

گیاهی گلدار با نام علمی Chamomilla recutita که شامل یه مرکز زرد رنگ و دور تا دور مرکز رو گلبرگهایی سفید رنگ گرفتن، از گیاهان هم خانواده با مینای چمنی (کاسنیان) هستن که دو نوع معروف اون شامل بابونه ی آلمانی و بابونه ی رومی خاصیت دارویی دارن.

انواع مختلف بابونه از لحاظ شرایط رشد و زندگی متفاوتن، مثلاً بابونه ی رومی گیاهی چندساله س، ارتفاع کمی داره و نزدیک به زمین رشد می کنه و دارای گل های شکوفه ای کوچیکه، هنگام استفاده اون در چایی ممکنه کمی طعم مایل به تلخ داشته باشه، در حالی که بابونه ی آلمانی شیرین تره و می تونه تقریبا سه برابر رومی رشد کنه.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص دمنوش سنبل الطیب برای یه خواب آرام و راحت

خاصیت دارویی و درمانی این گیاه مربوط به گل های مروارید مانندشه که حاوی روغنهای فرار، فلانوئیدها و همچنین سایر مواد درمانیه. رئیس بنیاد تحقیقات گیاهان دارویی بودلر، در کلرادو تخمین زده که روزانه بیش از یک میلیون فنجان چای بابونه در سراسر جهان مصرف می شه که اونو به عنوان پر مصرف ترین دمنوش گیاهی تبدیل کرده است.

اطلاعات عمومی درباره ی بابونه

تاریخچه ی کلی و منشا بابونه

بابونه از کلمه ای یونانی به معنی سیب زمینی گرفته شده، با وجود این قدمت شناخت بابونه بر می گرده به قرنها قبلتر در مصر باستان، تمدن های زیادی با بابونه ارتباط نزدیک داشتن که از اونا میشه مصر، یونان، روم و آنگلوساکسون ها نام برد، در مصر می گن که بابونه ارتباط نزدیکی با خدای خورشید و مناسک مربوط به عبادت اون داشته.

در یونان از بابونه برای بیماری های روده استفاده می کردن و می شه گفت هر کدوم از تمدن ها اونو به خودشون نسبت می دن، ولی تا جایی که تحقیقات و مستندات موجوده مشخصه که این گیاه از همان مصر باستان شناسایی و استفاده شده، بعد اون محبوبیت بابونه در قرون وسطی افزایش یافته و مردم از اون بعنوان دارویی در رفع کردن قولنج، تب، التهابات و حالات تهوع استفاده می کردن، امروزه اونو همتای جنسینگ چینی در درمان بیماریها می دونن.

منشا و محل رویش بابونه

بابونه بومی مناطق مدیترانه س ولی منشأ اون رو آسیای صغیر می دونن، امروزه در اروپا، آسیای غربی، آفریقای شمالی، آمریکای شمالی و استرالیا پراکندگی زیاده پیدا کرده و می روید، در ایران نیز گونه های مختلف ماتریکاریکا در جاهای مختلف رشد و پرورش داده می شه، جاهایی مثل آذربایجان، لرستان، فارس، کردستان، خوزستان، اطراف تهران و دماوند بابونه به طور چشمگیری رشد و پرورش داده می شه.

معرفی محصول

نام دمنوش بابونه
عرضه کننده نوشیدا
ترکیباتگیاه بابونه
بهترین تجویزبهبود خواب – آرامش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.