درمان فشارخون بالا با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

نوشته ی حاضر حاوی اطلاعاتی کلی درباره ی فشارخون، چگونی اون و همچنین روش های مناسب برای رفع و درمان فشارخون با دمنوش گیاهی است، تا پایان متن با ما باشید… 

برای درمان فشارخون با دمنوش گیاهی ابتدا لازم است در خصوص فشار خون، دلایل ابتلا و انواع اون اطلاعات مختصری داشته باشین:

اصطلاح فشار خون یا فشار خون بالا وقتی اتفاق می افته که فشار خون فرد به سطح ناسالم افزایش پیدا کنه. اندازه گیری فشار خون فرد مقدار خون عبوری از رگ های خونی فرد رو نشون داده و میزان مقاومت خون در هنگام پمپاژ قلب رو هم تخمین می زنه.

فشار خون یکی از علائم اصلی حیاته، هنگامی که سرخرگ‌های بزرگ، قابلیت ارتجاع و استحکام طبیعی خودشون رو از دست بدن و عروق کوچک نیز باریکتر بشن، فشار خون بالا می‌ره. فشار خون‌ بالا گاهی‌ کشنده ی بی‌سر و صدا نامیده‌ می‌شه، زیرا تا مراحل‌ انتهایی‌ اکثراً هیچ‌ علامتی‌ نداره.

 فشارخون‌ به طور طبیعی‌ در اثر استرس و فعالیت بدنی بالا می‌ره، اما فردی‌ که‌ دچار بیماری‌ فشارخون‌ بالا است‌، به‌ هنگام‌ استراحت‌ نیز فشار خونش‌ بالاتر از حد طبیعی‌ هست.

یک مقاله مرتبط و مفید
روغن ذرت برای کاهش کلسترول، کنترل فشارخون و سلامت قلب

فشار خون در حالت طبیعی معمولا بین 4-6 صبح 130/70 و بعد از ظهر 120/60 است. فشار خون طبیعی حدود 10% ممکنه نوسان داشته باشه. این میزان در اثر عوامل مختلف مثل فعالیت،استرس و … نیز متغیر خواهد بود. دانستن انواع فشار خون به بیمار کمک می کنه که بتونه به بهترین نحوه مصرف دارو و انواع غذاها و نوشیدنی هایی که باعث تغییر فشار خون می شوند رو کنترل کنه.

فشار خون چگونه اندازه گیری می شود؟

اصولا فشارخون در بخش‌های مختلف سیستم گردش خون متفاوت هست ولی در اندازه گیری، فشار خون به دو نوع فشارخون سیستولی و دیاستولی بصورت مجزا تقسیم بندی می شه.

فشار خون چگونه اندازه گیری می شود؟

فشار خون سیستولیک

فشار خون سیستولی یا سیستولیک معمولاً به فشار خونی که در سرخرگ‌های است گفته می‌شه، فشار ناشی از خون شما که از طریق شریان های شما جریان داره، ثابت نیست، بلکه پویا و دائمیه و آنچه که قلب در یک لحظه انجام می ده رو نشون می ده.

هنگامی که قلب به طور فعال مى تپه (رویدادى به نام سیستول)، خون رو به داخل رگ ها منتقل می کنه. این تخلیه پویاى خون به درون شریان ها موجب افزایش فشار داخل شریان ها می شه. فشار خون بالا در طول انقباض قلبی فعال، فشار خون سیستولیک نامیده می شه.

فشار خون دیاستولیک

فشارخون دیاستولی یا دیاستولیک به فشارخون ورید گفته می شه. فشار خون دیاستولیک فشاریه که خون از درون شریان ها در بین هر ضربان قلب تخلیه مى شه، یعنی زمانی که قلب به طور فعال خون رو به داخل شریان ها منتقل نمی کنه.

بعبارتی دیگه، پس از اینکه انقباض قلب به پایان رسید، بطن های قلب بطور شگفت انگیزی آرام می شن تا براى انقباض بعدى آماده بشن. این دوره آرام سازی بطنی دیاستول نامیده می شه و فشار خون در دوران دیاستول، فشار خون دیاستولیک نامیده می شه.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق زنیان برای کاهش کلسترول و کاهش فشار خون

معمول‌ترین روش اندازه‌گیری فشار خون به‌ وسیله فشارسنج است که با استفاده از ارتفاع جیوه برای اندازه‌گیری فشار خون در حال چرخش در رگ‌ها استفاده می‌کنه.

فشارخون طبیعی براساس قرارداد برای فشارخون سیستولی پائین تراز 120 میلی متر جیوه و برای فشارخون دیاستولی پائین تراز 80 میلی ‌لیترجیوه است. شیوع فشارخون بالا در جوامع گوناگون متفاوته.

چه کسانی بیشتر به فشارخون مبتلا می شوند؟

فشار خون بالا خصوصاً در افراد مسن بسیار شایعه. تقریباً در حدود یک نفر از هر چهار نفر از فشار خون بالا رنج می برن. در بیماران جوان‌تر در مردان شایعتره ولی در سنین بالاتر در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شه. به طور کلی با افزایش سن خطر ابتلا افزایش پیدا می کنه.

علل ایجاد فشار خون بالا کدامند؟

علت های بروز این بیماری هنوز به طور کامل شناخته نشده ولی برخی عوامل فرد رو مستعد ابتلا به فشار خون می کنن، این عوامل عبارتند از:

 • سن‌ بالای‌ 60 سال، با افزایش سن احتمال بروز فشار خون افزایش پیدا می کنه.
 • چاقی و اضافه وزن
 • سیگار کشیدن
 • مصرف الکل
 • رژیم‌ غذایی‌ حاوی‌ نمک‌ زیاد یا چربی‌ اشباع‌ شده‌ و عدم مصرف میوه و سبزی
 • کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی کافی
 • استرس
 • عوامل‌ ژنتیکی‌، اگر یکی از والدین و یا هر دو دچار فشار خون بالا باشند، خطر ابتلای فرد به فشار خون بیشتر است.
 • مصرف‌ قرصهای‌ ضد حاملگی ‌، استروییدها و بعضی‌ از انواع‌ داروهای‌ مهارکننده‌ اشتها
 • پشت میزنشینی
 • نژاد: سفید پوستان ونژاد هندواروپایی بیشتر دچار افزایش فشار خون می شن.
علل ایجاد فشار خون بالا کدامند؟

چگونه از ابتلا به بیماری فشارخون پیشگیری کنیم؟

 • کنترل وزن، کم کردن حتی یک کیلوگرم از وزن برای کنترل فشار خون مفیده.
 • انجام ورزش مرتب، 30 دقیقه ورزش در هر روز بهترین راه مبارزه با پرفشاری خونه.
 • مصرف نمک و غذاهای پرچرب رو کاهش بدین.
 • داشتن رژیم غذایی حاوی میوه و سبزیجات، لبنیات کم‌چرب و غذاهای حاوی پتاسیم نظیر دانه‌های سبوس‌دار و خشکبار استفاده کنین.
 • ازمصرف سیگار و مشروبات الکلی خودداری کنین.
 • فشار خونتون رو حداقل هر شش ماه یک بار اندازه گیری کنین.
 • از مصرف سوسیس، کالباس، کنسرو گوشت، برگرها و سایر فرآورده‌های گوشتی به علت دارا بودن مقادیر بالای سدیم پرهیز کرده و همچنین استفاده از سبزی‌های کنسروشده در آب نمک، زیتون شور، چیپس و سایر تنقلات شور رو ترک کنین.
 • مواد حاوی کافئین از قبیل قهوه، چای، نوشابه‌های کولا و شکلات، سبب افزایش فشار خون می‌شن و باید در حد اعتدال مصرف بشن.
 • اجتناب از مصرف غذاهای سرخ کرده یا غذاهایی که در درجه ی حرارت‌های بسیار بالا و یا با مدت زمان طولانی تهیه می ‌شن.
 • از گوشت سفید به جای گوشت‌های قرمز استفاده کین.
 • استرستون رو کنترل کنین، زیرا یکی از عوامل بالا رفتن فشار خون که بسیار سریع هم عمل می‌ کنه، استرس و عصبانیته.
 • استراحت به میزان کافی هر روز زیرا کار کردن بی ‌وقفه بیشترین فشار را بر سلامتی فرد وارد خواهد کرد.
 • انجام ورزش‌هایی مثل پیاده ‌روی، شنا، دوچرخه سواری برای پایین آوردن فشار خون مفید هستن بنابراین حداقل 3 بار در هفته و هر بار حداقل 30 دقیقه باید ورزش کنین.
درمان فشار خون با دمنوش گیاهی.

فشارخون بالا چه عوارضی می تواند داشته باشد؟

فشار خون بالا در درجات مختلف می تونه بیماری های زیادی برای فرد مبتلا به دنبال داشته باشه، ولی سکته مغزی، حمله قلبی، نارسایی احتقانی قلب و ورم‌ ریه، نارسایی‌ کلیه و آسیب چشمی و مشکل بینایی از عوارض اصلی فشار خون بالا می تونن باشن.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق یونجه برای تامین آهن بدن، کنترل قند و فشار خون

درمان فشارخون با دمنوش گیاهی

بطور کلی پیشنهاد می شه بطور مرتب در منزل فشار خون خودتون رو اندازه بگیرین برای تعیین نوسانات فشار خون حتما روزی دو بار در ساعات 10-11 صبح و 5-6 بعد از ظهر مبادرت به اندازه گیری فشار خون بکنین.

در صورتی که فشار خون بالا دارین، از مصرف موادی که باعث افزایش فشار خون می شن مثل نمک یا داروهای سرماخوردگی حاوی پسود وافدرین اجتناب کنین.

اگر اضافه وزن دارین تا حد امکان وزن خودتون رو پایین بیارین و بطور منظم ورزش کنین تا بتونین فشار خون خودتون رو درکنترل داشته باشین. در صورتی که دارای فشار خون نوسانی هستین با پزشک خود مشورت کرده و زمان مصرف داروهای کاهش دهنده فشارخون رو با توجه به زمان افزایش فشار خون تنظیم نمایید.

از طرفی اگر مایلین دمنوش های گیاهی رو هم امتحان کنین، ابتدا با پزشک خود مشورت کنین. در حال حاضر، هیچ گیاهی به عنوان جایگزین کامل داروهای دیگر توسط متخصصان فشار خون توصیه نمی شه. برخی از گیاهان، به ویژه در مقادیر زیاد، ممکنه عوارض جانبی نامطلوب ایجاد کرده یا تداخل دارویی داشته باشن.

درمان فشار خون با دمنوش گیاهی

بنابراین جهت درمان فشارخون با دمنوش گیاهی ابتدا با مشورت با پزشک خود از دمنوشها و داروهای گیاهی کاهنده فشار خون زیر میتونین استفاده کنین:

انواع دمنوش های گیاهی برای درمان فشار خون

دمنوش های زیادی هستن که از گذشته برای رفع و درمان فشار خون به کار برده شدن، در اینجا ما مهم ترین و موثرترین دمنوش ها رو با ذکر توضیحاتی خدمتتون معرفی می کنیم:

انواع دمنوش های گیاهی برای درمان فشار خون

دمنوش گیاهی چای ترش

مطالعاتی توسط انجمن قلب آمریکا انجام شده که در اون مشخص شده مصرف چای ترش باعث کاهش فشار خون در بزرگسالان، مبتلا به بیماری فشار خون می شه. در این تحقیقات همچنین مشخص شد که مصرف این چای به عملکرد بهتر قلب کمک می کنه و ریسک ابتلای افراد به بیماری های قلبی-عروقی رو کم می کنه.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص شوید، دمنوش و عرق شوید و هر آنچه که باید در مورد این گیاه بدانید!

طبق تحقیقات انجام شده ی دیگری در دانشگاه تافتس بوستون، ترکیبات آنتی اکسیدان موجود در چای ترش باعث می شن که فشار خون تا 10 میلی متر جیوه کاهش پیدا کنه. بنابراین، برای مشاهده تاثیر این چای بر فشار خون، باید روزانه سه فنجان چای ترش به مدت یک هفته مصرف کرد.

چای ترش در کل ادرارآور بوده و باعث افزایش اوره می شه که وجود این امر کاهش فشار خون رو به دنبال خواهد داشت.

دمنوش گیاهی چای ترش

دمنوش گیاهی، میوه ای مخلوط زرشک

گاهی رگ های خونی متورم شده و خون داخل اونا با فشار بیشتری از حالت عادی جریان پیدا می کنه در این هنگام به اصطلاح می گن که فشارخون ایجاد شده است.

برای رفع تورم و به نوعی کاهش فشارخون مصرف دمنوش زرشک باعث می شه که رگ ها به حالت طبیعی بازگشته و فشار جریان خون کمتر بشه. همچنین دمنوش زرشک باعث رفع غلظت خون می شه و به عنوان تصفیه کننده ای قوی برای خون عمل می کنه.

در ترکیب با زرشک گیاهان دیگه ای مانند عناب، چای ترش و سیب هم معمولاً به کار می رن که هر کدوم به نوعی با خواص منحصربفردشون روی فشار جریان خون تأثیر می ذارن و پرفشاری خون رو کاهش می دن.

دمنوش گیاهی، میوه ای مخلوط زرشک

دمنوش گیاهی دارچین

شواهدی در مورد تأثیر دارچین بر روی کنترل فشار خون وجود داره. در سال 2012 روی تأثیر دارچین بر فشار خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 انجام شد، نتایج بدست اومده از این تحقیق نشون داد که فشار خون سیستولیک و دیاستولیک در هنگام مصرف دارچین کاهش پیدا کردن.

همچنین بر طبق مقاله ای که درکتابخانه ی موسسه ملی بهداشت پزشکی منتشر شده است، خوردن دارچین به کاهش فشار خون سیستولیک به میزان 5.39 میلی متر کمک می کنه.

دمنوش گیاهی دارچین

دمنوش گیاهی زنجبیل

پژوهش های انجام شده در منابع قابل اعتماد پزشکی اروپا و آمریکا نشون داده اند که مصرف زنجبیل می تونه فرد رو در برابر بیماری های قلبی محافظت کنه. همچنین خواص دارویی زنجبیل ممکنه در رفع مشکلات زیر به فرد کمک بکنه:

 • کاهش و درمان فشارخون
 • از حملات قلبی جلوگیری می کنه.
 • از لخته شدن خون جلوگیری می کنه.
 • تسکین سوزش قلب
 • کاهش کلسترول
 • گردش خون رو بهبود می بخشه.
دمنوش گیاهی زنجبیل

دمنوش میوه ای انار یا آب انار

دانشمندان و محققان علمی در مورد انار و تأثیر اون بر روی درمان فشارخون سیستولیک (فشار در رگهای خونی هنگام پمپاژ قلب) و فشار خون دیاستولیک (فشار در رگهای خونی هنگام آرامش قلب) آزمایش و تحقیقاتی انجام داده اند. در این آزمایش تصادفی تأثیر انار (آب میوه، دمنوش یا عصاره آن) رو در افراد 16 سال و بالاترمورد مطالعه قرار گرفت.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق کیالک برای درمان فشار خون، چربی خون و قلب

در این مطالعات مشخص شد، ترکیبات پلی فنول انار از شریانهای خونی محافظت می کنه و باعث کاهش فشار خون و خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی می شه. همچنین رادیکال های آزاد موجود در انار از اکسیداسیون کلسترول ناسالم (LDL) در خون پیشگیری کرده و از ایجاد پلاک دیواره شریان (آترواسکلروز) جلوگیری می کنه.  

دمنوش میوه ای انار یا آب انار

انواع عرقیات گیاهی برای درمان فشار خون

برای درمان و کنترل فشار خون می تونین عرقیات زیر رو امتحان کنین، مسلماً نتیجه می گیرین:

عرق کیالک برای درمان فشار خون

در طب سنتی چینی، مصرف توت زالزالک و عرق اون یکی از رایج ترین داروها برای کمک به درمان فشار خون بالا است. چندین مطالعه روی حیوانات نشون می ده که زالزالک می تونه به عنوان یک گشادکننده ی عروق عمل بکنه، به این معنی که می تونه رگ های خونی منقبض رو شل کرده و در نهایت فشار خون رو کاهش بده.

عرق کیالک برای درمان فشار خون

عرق شوید برای درمان فشار خون

عرق گیاه شوید چون دارای مقادیر بالای آنتی اکسیدان و فلاونوئیده، خاصیت کنترل و پایین آوردن فشار خون رو داره، در طب سنتی استفاده از این عرق رو بخاطر وجود ترکیبات ذکر شده در درمان فشار خون بالا توصیه کرده و به کار می بردن.

عرق شوید برای درمان فشار خون

انواع روغن های گیاهی برای درمان فشار خون

روغن های گیاهی هم روشی دیگه برای درمان فشار خون می تونن باشن، مصرف این روغن ها می تونه مفید واقع بشن:

روغن ذرت برای درمان فشار خون

موارد خوراکی و غذاهایی که غنی از اسیدهای چرب اشباع نشده هستن، می تونن به کاهش فشار خون بالا در بیماران مبتلا به فشار خون کمک کنن. چون روغن حاصل از ذرت اسیدهای چرب اشباع نشده ی زیادی داره، می تونه روی کاهش فشارخون تاثیرات مثبتی بذاره. طی تحقیقاتی که روی بیماران فشارخونی انجام شد، آشکار شد که سطح فشار خون کسانی که در رژیم غذاییشون به طور مرتب از روغن دانه ی ذرت استفاده می کنن تا 10٪ کاهش داشته است.

روغن ذرت برای درمان فشار خون

روغن گردو و کاهش فشار خون

روغن گردو ممکنه به کاهش فشار خون بالا، یکی از عوامل اصلی خطر ابتلا به بیماری های قلبی هم کمک کنه، مطالعات نشون می دن که رژیم های غذایی غنی از گردو می تونن در کاهش فشار خون نقش بسزایی داشته باشن. این تأثیرات احتمالاً به دلیل میزان بالای ALA ، LA و پلی فنول های موجود در این روغن باشه.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق زیره برای کبد، فشار خون و قند خون

مطالعات زیادی روی تاثیر این روغن بر کاهش فشارخون انجام شده که اکثراً نشون می دن مصرف گردو و روغن اون ممکنه عملکرد رگ های خونی رو بهبود بخشیده و منجر به کاهش فشار خون بشن. پخت و پز و ماساژ با این روغن می تونه روی پایین اومدن فشار خون تاثیر بذاره.

روغن گردو برای درمان فشار خون

مطالب ذکر شده در این نوشته تنها به صورت اطلاعات عمومی بوده و به هیچ وجه جایگزین نظر پزشک نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان فشارخون با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی همیشه با یک پزشک متخصص و یا پزشک خانوادگی خود مشورت داشته باشین.

منبع:

healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.