دمنوش چیست؟ و چه خواصی دارد؟

دمنوش چیه؟

امروزه همه ی ما برای رفع خستگی و آرامش به نوشیدن دمنوشها روی آوردیم، هر کس بسته به ذائقه ی خودش نوعی از چای های گیاهی یا دمنوش ها رو مصرف میکنه، شده تا حالا در خلال نوشیدن یه فنجون دمنوش به این فک کنیم که اصلا دمنوش چیست؟ و چجوری شده که دمنوشها یه این وسعت وارد زندگی ما شدن؟

اصلا میدونیم از چه دمنوشهایی باید برای چی استفاده کنیم و یا اینکه در کل، دمنوشها چه فوایدی برای ما دارن؟ با من همراه باشین تا مختصری در مورد اینکه دمنوش چیست؟ چگونگی بوجود اومدن، انواع دمنوشها و خواص شون براتون بگم، مطمئنا چیزای جالبی برای خوندن و یاد گرفتن پیدا میکنین…

اول از همه به این بپردازیم که دمنوش چیست؟ و از کجا اومده؟

دمنوش چیست؟

دمنوش یا چای گیاهی چیست؟

برخلاف اسمی که داره (چای گیاهی) از گیاه مخصوص چای که نامش کاملیا سیننسس ه (camellia sinensis)، درست نمیشه، بلکه ترکیبی از ساقه، گل، برگ، میوه، پوست و حتی ریشه ی گیاهان گوناگون غیر از چایی هستن که خشک یا خورد شدن، در اروپا و بسیاری از مناطق دیگه دمنوشا رو جوشونده میگن و استفاده ش میکنن. دمنوشا از قدیم الایام وجود داشتن و مورد استفاده بودن، اما امروزه بدلیل طعم عالی و نشاط آورشون و خواص مختلف ذهنی، روحی، عاطفی و همچنین سلامت جسمی از محبوبیت بیشتری برخوردار شده و بیشتر مورد استفاده قرار گرفتن.

یک مقاله مرتبط و مفید
مهمترین خواص گیاهان دارویی

در دنیای پر تنش و سراسر استرس الان، دمنوشا میتونن فرصت خوبی برای بازگشتن به سلامت، آرامش و تمرکز باشن، از اونجا که دمنوشا رو میتونیم با ترکیبات بیشماری تهیه کنیم، به طبعش انواع و اقسام دمنوشها رو با طعم و خواص مختلف میتونیم در دسترس داشته باشیم و از خواص شون بهره ببریم.

دمنوشا چون ترکیبات تقریبا بدون کافئینی دارن، روزانه افرادی که به کافئین حساسن به نوشیدن اونا روی میارن و در طول روز اون رو به نوشیدن قهوه جات ترجیح میدن، علاوه براین حتی عاشقان سینه چاک قهوه ممکنه در طول روز دمنوش استفاده کنن، مثلا شب هنگام قبل از خواب برای آرامش و دوری از استرس و اضطراب دمنوشای مختلف بنوشن.

دمنوشها از برترین نوشیدنیهایین که میتونین در طول روز بنوشین، ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدانهای موجود در گیاهان رو با نوشیدن دمنوش اونا میتونین بهره مند شین، دمنوشا میتونن جایگزین خوبی برای نوشیدنی های شیرین و پر کافئین روزانه ی شما باشن، در حالی که یه طعم عالی دارن، منبع خوبی از انرژی برای تقویت و حال خوبتون در طول روز هستن.

یکی از دلایل محبوبیت دمنوشها، مصرف و هضم آسون اوناست، با جوشوندن گیاهان و برگهای مختلف میتونیم از خواص اونا برخوردار شیم و دمنوشا برامون اینکارو راحت کردن، مثلا مصرف مواد مغذی دارچین و اسطوخودوس بصورت خام ممکنه برای یه سری افراد ناخوشایند باشه، ولی با اضافه کردن اونا به انواع دمنوشای گرم و خوشمزه خواص اونارم بصورتی که هم خوشمزه س و هم پایدار میتونیم داشته باشیم. خوب فک کنم تونستم بگم که دمنوش چیست؟

تاریخچه ی دمنوش

تاریخچه ی دمنوش

تاریخچه ی دمنوش و چای همواره ترکیبی از افسانه و واقعیت بوده، بر این اساس ریشه یابی چای بر اساس افسانه دشواره، ولی میگن که خاستگاه چای جنوب غربی چین، تبت و شمال هنده، طبق افسانه های چینی، تاریخچه ی پیدایش چای از 2737 سال قبل از میلاد با کشف اتفاقی اون توسط شن نونگ، امپراطور، کاشف کشاورزی و داروشناس چینی آغاز شد.

یک مقاله مرتبط و مفید
بهترین روش استفاده از گیاهان دارویی کدام است؟

به این صورت که روزی شن نونگ در باغی استراحت میکرده و بر طبق عادات همیگشیش بعد از استراحت خواسته آب جوشیده بخوره، از اونجایی که زیر درختی استراحت میکرده چند برگ از درخت توی ظرف آب جوشش میوفته و رنگ میده، شن نونگ که جوشونده ی برگ رو میخوره از طعم و مزه ی اون خوشش میاد و به نوعی انرژی میگیره.

برای اینکه بفهمه چطوری آب جوشش اینجوری خوشمزه شده شروع به تحقیق میکنه و چای رو کشف و بعد از اون هم دمنوش هایی از گیاهان مختلف کشف میکنه، بعد از اون اتفاق شن نونگ متوجه ی خواص چایی ها و دمنوشها میشه. بعد از اون بازرگانان، تجار و مبلغان کشورهای دیگه که به چین و هند سفر میکنن با چایی آشنا شده و اون رو به کشورای خودشون میبرن.

تاریخچه ی دمنوش در ایران

تاریخچه ی دمنوش در ایران

تاریخچه چای در ایران برمیگرده به اوایل قرن هفدهم، ولی تولید و کشت اون رو به محمد میرزا علی که به کاشف السلطنه مشهور بود نسبت می دن، محمد میرزا علی در سال 1276 شمسی به عنوان یه ژنرال ایرانی در هند مشغول به کار شد و از همونجا روش کشت و تولید چای رو به ایران آورد و در ایران همه گیر شد.

پیش تر استفاده از دمنوشها متداول و مرسوم تر بود ولی با رواج چای سیاه و همه گیر شدنش استفاده از دمنوشها کمتر شد، حتی امروزه بخاطر سلطه ی چای سیاه دمنوش گل گاوزبان که از گیاهی به همین نام درست میشد، به چای گل گاوزبان معروف شده.

در ایران استفاده از داروهای گیاهی بصورت محتلفی انجام میشد، دمنوش ها یکی از روشهای رایج کاربرد گیاهان دارویی بودن، تا جایی که در دوران ایران باستان و دوران زرتشت افرادی که به اّرور پزشک معروف بودن، بوسیله دمنوشها و عصاره ی گیاهان دارویی بیماری ها رو درمان میکردن، استفاده از دمنوش تا 150 سال پیش در ایران مرسوم بود ولی متاسفانه با رواج چای سیاه استفاده ی دمنوش کمرنگ شد.

یک مقاله مرتبط و مفید
طبقه بندی گیاهان دارویی را بر چه اساسی انجام می دهند؟

انواع دمنوش

تنوع دمنوشها برمیگرده به تعداد تنوع گیاهان دارویی، یعنی همونقدر که گیاهان زیاد و مختلف دارویی داریم دمنوشها هم به همون تعداد و تنوع موجودن ولی من اینجا به آشناترین و تقریبا مفیدترینشون می پردازم:

انواع دمنوش

دمنوش گل گاوزبان

دمنوش نعناع

دمنوش بابونه

دمنوش زنجبیل

دمنوش رازیانه

دمنوش بادرنجبویه

دمنوش زرشک

دمنوش عناب

دمنوش بهارنارنج

دمنوش رزماری و ……..

فواید دمنوش ها

فواید دمنوش ها

خواص و فواید دمنوش ها همانند تنوع گیاهان بسیار و متنوعن، اینجا سعی میکنم به مهمترین اونا اشاره کنم و توضیحاتی در خصوص اونا بهتون بدم:

دمنوش ها با سرما می جنگن:

دمنوشای گیاهی برای سرما خوردگی عالین، برگ درختان بزرگ برای کنترل سرماخوردگی بهترین گزینه س، چون دارای خواصیه که معابر بینی رو پاک میکنه و سرفه های سنگین رو متوقف میکنه، همچنین میتونه علایم آسم رو کاهش بده.

دمنوش ها هضم رو بهبود می بخشن:

خیلی از دمنوشها به تجزیه ی چربی کمک میکنن و باعث پاکسازی و تخلیه ی معده میشن، با این کار علایم نفخ، استفراغ و سوء هاضمه کمتر میشه. بهترین دمنوشها برای این کار، بابونه، دارچین، نعناع، قاصدک و دمنوش زنجبیلن.

دمنوش ها سیستم ایمنی بدن رو تقویت میکنن:

آنتی اکسیدان و ویتامین های موجود در دمنوشها به مبارزه در مقابل بیماری ها و عفونت ها کمک شایانی میکنن، اونا میتونن از بدن در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کنن و خطر ابتلا به بیماری های مزمن رو کاهش بدن. بهترین دمنوشها برای این کار؛ زنجبیل، اکیناسه و دمنوش انواع ریشه هاست.

دمنوش ها التهاب رو کاهش می دن:

نوشیدن روزانه و مداوم دمنوش ها میتونه به کسانی که از آرتروز رنج میبرن کمک کنه، دمنوش های گیاهی میتونن تورم، درد و خستگی مفاصل رو تا حد زیادی رفع کنن، زنجبیل به دلیل عنصر زنجبیلول موجود در اون میتونه بهترین گزینه برای رفع التهاب باشه و دمنوش این گیاه یکی از بهترین درمانها برای درد مفاصل و ماهیچه ها باشه.

یک مقاله مرتبط و مفید
گیاهان دارویی چی هستن و چه کاربردی دارن؟

دمنوش ها ضد پیری هستن:

همه آرزو میکنن دیرتر پیر شن و جوونتر به نظر برسن، خوب آنتی اکسیدانهای موجود در دمنوش ها روند پیری رو کم میکنن، اونا از آسیب رادیکال های آزاد جلوگیری میکنن و پیری سلولها رو کاهش میدن، این کار باعث میشه پوست و موی شما جوونتر و شاداب تر به نظر برسن.

دمنوش ها استرس و اضطراب رو تسکین میدن:

دمنوشهای گیاهی یکی از بهترین موارد برای رفع استرس و اضظرابن، اونا ذهن رو آروم میکنن و از اونجایی که خاصیت آروم سازی دارن نوشیدن اونا قبل از خواب برای افرادی که از بی خوابی رنج می برن معجزه میکنه. دمنوش بابونه یکی از بهترین دمنوشها برای کاهش استرس و رفع مشکلات خوابه، همچنین ممکنه به عنوان یه ضد افسردگی عمل کنه چون باعث تحریک مغز در برابر افسردگی و کاهش اون میشه.

دمنوش ها فشار خون رو پایین میارن:

برای کاهش فشار خونتون بجای قرص و داروی شیمایی از دمنوش های طبیعی استفاده کنین، دمنوش ها به دلیل مواد طبیعی موجود در اون میتونن فشار خون رو به صورت طبیعی پایین بیارن و چون فشار خون باعث آسیب به قلب و کلیه میشن با دمنوش میتونین از این آسیبا جلوگیری کنین.

دمنوش ها برای سلامت پوست مفیدن:

دمنوشها بدون عوارض جانبی ای که برخی داروها دارن میتونن برای رفع جوش و آکنه مفید باشن، دمنوشا رو میتونین بصورت عادی و مستقیم روی پوست بذارین و از تاثیرات اونا روی پوست شگفت زده بشین. دمنوش روئیبوس و بابونه به دلیل مقدار بالای آنتی اکسیدان و خاصیت ضد باکتریایی دو مورد از بهترین دمنوشها برای درمان عوارض پوستی هستن.

با این تفاسیر تا حدودی با دمنوش و خواص اون آشنا شدیم، خوشبختانه در ایران باز به روال گذشته استفاده از دمنوش های گیاهی و میوه ای مورد استقبال اکثریت قرار گرفته، که این استقبال دلایل مختلفی میتونه داشته باشه.

یک مقاله مرتبط و مفید
گیاهان دارویی چی هستن و چه کاربردی دارن؟

بعضیا برای خواص درمانیشون از اونا استفاده میکنن، برخی برای تنوع دادن به نوشیدنیهای روزانه و تعدادی هم چون دمنوش رو یه نوشیدنی شیک میدونن از اونا در پذیراییها استفاده میکنن. البته مردم بصورت عام دمنوش و جوشونده رو به غلط اشتباه میگیرن که جا داره کمی در مورد تفاوت اونا بگم.

تفاوت دمنوش با جوشونده

تفاوت دمنوش با جوشونده

دمنوش چیست؟ جوشونده چیست؟

دمنوش گیاه خورد شده یا ریزریز شده س که اونا رو در آبی که از قبل جوشیده میریزن و توی یه ظرف در بسته با بخار ملایم حرارت میدن و بعد از کمی صاف کرده و مصرف میکنن، ولی در جوشونده گیاه رو بصورت مستقیم در آب می جوشونن، جوشونده ی بدست اومده غلیظ تر و خاصیت اون قوی تر از دمنوشه، چون وقت جوشیدن مواد بیشتری از گیاه خارج میشه، برای تهیه دمنوش یا جوشونده باید از دستورالعمل های مخصوص به خودشون استفاده کنیم چون ممکنه اشتباه در جوشوندن یا دم کردن برخی گیاهان عوارض جانبی منفی داشته باشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.