مهمترین خواص گیاهان دارویی

در گذشته مردم از خواص گیاهان دارویی برای درمان بیماری های مختلف استفاده می کردن. در عصر امروز هم طب سنتی هنوز طرفداران زیادی داره و بسیاری از افراد برای معالجه ی مشکلات و بیماری های خودشون از گیاهان دارویی استفاده می کنن. مواردی از گیاهان دارویی هستن که نسبت به بقیه ی گیاهان شناخته ترن، که با اشکال و خواص گوناگون در دسترس مردم قرار دارن.

در ادامه ی مطلب مختصری از مهمترین خواص گیاهان دارویی معروف رو براتون نوشتیم، با خوندن این متن اطلاعات مفیدی در مورد گیاهان و مصارف اونا به دست خواهید آورد:

آنکاریا

خواص آنکاریا به شرح زیره:

 • واکنش ایمنی بدن رو تحریک می‌کنه.
 • اثرات ضد التهابی از خود نشون می‌ده.
 • اثرات ضد ویروسی داره.

آرالیا

خواص آرالیا به شرح زیره:

این گیاه دارای خواص ضد اسپاسمه، معرق، خلط آور، دارای ماده معطر تلخ، بادشکن، مدر و ضد التهاب موضعی هم هست. برای تنگی نفس، آسم روانی و سوء هاضمه ناشی از نفخ، بی اشتهایی عصبی و بیماری‌های روماتیسمی، بیماری‌های عروق محیطی و به خصوص برای التهاب پرده جنب و التهاب ریوی به صورت کمپرس به کار می‌ره.

آرنیکا

خواص آرنیکا به شرح زیره:

آرنیکا دارای خواص ضد تحریک موضعیه، برای عضو سرمازده، طاسی با منشاء عصبی و به خصوص برای رگ به رگ شدن و کبودی استفاده می‌شه.

آقحوان

خواص آقحوان به شرح زیره:

از آقحوان برای درمان درد قاعدگی، آسم، التهاب مفاصل، پسوریازیس، سقط جنین، دندان درد، سوء استفاده تریاک، سرگیجه، وزوز گوش، کم خونی، سرما خوردگی معمولی و اختلالات گوارشی استفاده می کنن. همچنین برای دفع جفت و جنین مرده و راحتی در زایمان اون رو به کار می برن.

 این گیاه همچنین به عنوان دافع حشره در اطراف خانه کاشته می‌شه، به علاوه برای نیش حشرات به عنوان مرهم موضعی استفاده ش می‌کنن. امروزه، در درمان التهاب مفاصل و سردرد های میگرنی به کار می ره. به صورت سنتی در درمان میگرن، وزوز گوش، سرگیجه، التهاب مفاصل، تب، اختلالات قاعدگی، مشکلات زایمان، درد معده، دندان درد و نیش حشرات استفاده می‌شده است.

یک مقاله مرتبط و مفید
دمنوش چیست؟ و چه خواصی دارد؟

آویشن

خواص آویشن به شرح زیره:

گیاه آویشن دارای خواص بادشکن، ضد اسپاسم، ضد سرفه، خلط آور، محرک ترشح واسطه‌گرهای عصبی، باکتری‌کشه، ضد کرم و قابض هم هست. به صورت سنتی برای سوء هاضمه، التهاب مزمن معده، آسم، اسهال و شب ادراری در بچه‌ها، التهاب حنجره‌ها، التهاب لوزه‌ها، به خصوص برای سیاه سرفه و التهاب ریوی استفاده می‌شه.

اکلیل کوهی

خواص رزماری یا اکلیل کوهی به شرح زیره:

رزماری یا اکلیل کوهی به عنوان بادشکن، برطرف کننده اسپاسم، بهبود دهنده خلق و خوی، آرام‌بخش، مدر و به عنوان ترکیب ضد میکروبی عمل می‌کنه. خواص اون در استفاده موضعی، قرمز کننده پوست، ضد درد ملایم و انگل کشی به اثبات رسیده است. به صورت سنتی در درمان سوء هاضمه ناشی از نفخ، سر درد و به صورت موضعی برای درد عضلانی سیاتیک و درد عصبی بین دنده‌ای، توصیه شده است.

رزماری

اکیر ترکی

خواص اکیر ترکی به شرح زیره:

از خیلی وقت پیش این گیاه رو به عنوان درمان کننده دردهای گوارشی شامل کولیک در بچه‌ها و به عنوان آرام‌بخش استفاده می‌شه. دم کرده ریزوم اون برای درمان تب و سوء هاضمه استفاده شده و جویدن ریشه اون برای صاف کردن صدا، درمان سوء هاضمه، کمک به هضم و برطرف کردن بوی تنباکو از تنفس توصیه می‌شه. ریزوم پودر شده به‌عنوان ادویه در غذا استفاده می‌شه.

سابقاً در آمریکا از این گیاه، برای طعم دادن به پودرهای دندانی، آبجو، آشامیدنی‌های تلخ و تقویت‌کننده‌های گوناگون استفاده می‌شده. این گیاه به ‌عنوان بادشکن، برطرف‌کننده اسپاسم و معرق عمل می‌کنه. به‌صورت سنتی برای سوء‌هاضمه حاد و مزمن، التهاب و زخم معده، کولیک روده و بی‌اشتهایی شناخته شده است.

آنغوزه

خواص آنغوزه به شرح زیره:

در طب سنتی برای گیاه آنغوزه خواص بادشکنی، ضداسپاسم، و خلط‌آور بر شمردن. همچنین این گیاه برای التهاب مزمن ریوی، سیاه‌سرفه، اسپاسم ناگهانی حنجره، هیستری و به‌خصوص برای کولیک ناشی از نفخ روده استفاده می‌شه.

اکالیپتوس

خواص اکالیپتوس به شرح زیره:

برگ‌ها و اسانس حاصل از گیاه اوکالیپتوس به‌عنوان ضدعفونی‌کننده، تب‌بر و خلط‌آور استفاده می‌شه.

بابا آدم

خواص بابا آدم به شرح زیره:

گیاه بابا آدم دارای خواص مدر و اشتهاآوره. از این گیاه همچنین برای رفع جوش‌های پوستی و روماتیسم، التهاب مثانه، نقرس، بی‌اشتهایی عصبی و به‌خصوص برای اگزما و پسوریازیس استفاده می‌شه.

یک مقاله مرتبط و مفید
طبقه بندی گیاهان دارویی را بر چه اساسی انجام می دهند؟

بابونه

خواص بابونه به شرح زیره:

بابونه به ‌صورت دارویی از زمان روم باستان به علت خواص آرام‌بخشی، ضداسپاسم و ضدروماتیسمی استفاده می‌شده است. در زمان حال هم، بابونه به‌صورت موضعی برای درمان حالات التهابی مناطق مختلف بدن مانند دهان، پوست، مجرای تنفسی و مجرای گوارشی استفاده می‌شه. هم‌چنین به‌صورت خوراکی به ‌عنوان ضداسپاسم و ضدالتهاب گوارشی استفاده می‌شه.

بابونه آلمانی

خواص بابونه آلمانی به شرح زیره:

بابونه آلمانی به‌وسیله اتحادیه اروپا به ‌عنوان منبع طبیعی طعم‌دهنده غذا برشمرده شده است. طبقه‌بندی در این دسته نشون می‌ده که بابونه می‌تونه براساس یک ترکیب مؤثر که بایستی در فرآورده‌ نهایی در حد مشخصی باشه، به صورت طعم دهنده و در مقادیر کم به مواد غذایی اضافه بشه. بابونه آلمانی به‌طور معمول برای تهیه ی دمنوش های گیاهی استفاده می‌شه.

بابونه آلمانی

بابونه رومی

خواص بابونه رومی به شرح زیره:

گیاه بابونه رومی دارای خواص بادشکن، ضدتهوع، ضداسپاسم و آرام‌بخهشه. این گیاه رو همچنین برای سوء‌هاضمه، تهوع و استفراغ، بی‌اشتهایی، استفراغ ناشی از بارداری، دردهای قاعدگی و به‌خصوص برای سوء‌هاضمه ناشی از نفخ، همراه با استرس‌های روحی به کار می برن.

بابونه گاوی

خواص بابونه گاوی به شرح زیره:

بابونه گاوی از خانواده ی بابونه ایان و دارای خواص ضد کرم، بادشکن، و ضداسپاسمه و به ‌عنوان محرک احشا هم تاثیر داره. مصرف سنتی اون، در ابتلا به نماتود، به‌صورت موضعی برای جرب (به‌صورت جوشانده) و خارش مقعد (به‌صورت پماد) و به‌خصوص در ابتلا به کرم‌های گرد یا کرم‌های نخی در بچه‌ها استفاده می‌شه.

بارهنگ

خواص بارهنگ به شرح زیره:

بارهنگ خواص قابضی و تسکین دهنده داره. به‌صورت سنتی، برای التهاب مثانه همراه با خون در ادرار و به‌خصوص برای بواسیرهای همراه با خون‌ریزی و تحریک استفاده می‌شه.

بومادران

خواص بومادران به شرح زیره:

بومادران دارای خواص زیادی از جمله معرق بودن، ضد تب، کاهندۀ فشارخون، قابض، مدر و ضدعفونی‌کننده ادراریه. در طب سنتی، برای رفع تب، سرماخوردگی معمولی، فشارخون بالا، توقف غیرطبیعی قاعدگی، اسهال آمیبی و به‌خصوص برای عوارض ناشی از تشکیل لخته همراه با فشارخون که شامل تشکیل لخته در مغز و عروق قلبیه، استفاده می‌شه.

بید

خواص بید به شرح زیره:

گیاه بید خواص ضدالتهابی، ضدروماتیسم، ضد تب، ضد عرق، ضد درد، ضدعفونی‌کننده و قابضی داره. در طب سنتی، برای روماتیسم عضلانی و مفصل لغزشی همراه با التهاب و درد، آنفلوآنزا، نزله تنفسی، التهاب مفاصل ناشی از نقرس، و دیگر اختلالات التهابی سیستمی بافت همبند هم به کار گرفته می شه.

یک مقاله مرتبط و مفید
بهترین روش استفاده از گیاهان دارویی کدام است؟

پای خر

خواص پای خر به شرح زیره:

از این گیاه علاوه بر درمان ناراحتی‌های دستگاه تنفسی، به‌عنوان درمان اسهال، تصفیه خون، تحریک متابولیسم، برای ایجاد ادرار و تورم و به‌صورت موضعی به‌عنوان درمان‌کننده زخم استفاده می‌شه. محصولات دارای ترکیبات پای خر به‌عنوان اتنی‌هیستامین، ضداحتقان و بهرعنوان خلط‌آور رواج دارن.

پای خر همچنین دارای خواص خلط‌آور، ضدسرفه، مسکن و ضد زکامه و برای آسم، التهاب ریوی، التهاب حنجره و سیاه‌سرفه استفاده می‌شه.

گیاه پای خر

پنج انگشت

خواص پنج انگشت به شرح زیره:

پنج انگشت برای مشکلات قاعدگی ناشی از نقص جسم زرد که شامل علائم قبل از قاعدگی و قاعدگی دردناک ناشی از انقباض رحم می‌شه، برای شرایط یائسگی و برای نقص در شیردهی استفاده می‌شه.

پونه

خواص پونه به شرح زیره:

پونه خواص بادشکن، ضداسپاسم، معرق و قاعده‌آور داره، به‌صورت موضعی به‌عنوان سردکننده، ضدعفونی‌کننده و دافع حشرات استفاده می‌شه. در طب سنتی برای سوء‌هاضمه ناشی از نفخ، کولیک روده‌ای، سرماخوردگی معمولی، تأخیر قاعدگی و به‌صورت موضعی برای بثورات پوستی، توهم لمس حشره و نقرس استفاده می‌شه.

تخم بادیان

خواص تخم بادیان به شرح زیره:

تخم بادیان دارای خواص خلط‌آور، ضداسپاسم، بادشکن و انگل‌کشه. در طب سنتی، برای نزله برونش، سیاه‌سرفه، سرفه به علت انقباض، کولیک ناشی از نفخ، به‌صورت موضعی برای آلودگی به شپش و گال و به‌خصوص برای التهاب ریوی، التهاب نای همراه با سرفه و به‌عنوان یک ماده کمکی معطر برای جلوگیری از کولیک ناشی از مسهل‌ها استفاده می‌شه.

تخم بادیان به ‌عنوان یک ترکیب استروژنی مصرف می‌شه. برای افزایش ترشح شیر، تحریک قاعدگی، تسهیل زایمان، برطرف کردن علائم نشانگان یائسگی در مردان، و افزایش میل جنسی شهرت داره.

تمشک

خواص تمشک به شرح زیره:

تمشک خواص قابض داره. در طب سنتی، برای اسهال، بارداری، التهاب معده، التهاب لوزه‌ها (به‌صورت دهان‌شویه) التهاب ملتحمه چشم (به‌صورت لوسیون چشمی)، و به‌خصوص برای تسهیل زایمان استفاده می‌شده است.

توت روباهی

خواص توت روباهی به شرح زیره:

این گیاه دارای خواص قابض، ضدخون‌ریزی، بندآورندگی خون و ضدبواسیره. بیشتر برای التهاب کولون زخمی، خون‌ریزی‌های نامنظم رحمی و به‌خصوص اسهال مزمن استفاده می‌شه.

جعفری

خواص جعفری به شرح زیره:

جعفری دارای خواص بادشکن، ضداسپاسم، مدر، قاعده‌آور، خلط‌آور ضدروماتیسم و ضدمیکروبیه. به‌صورت سنتی، برای سوء‌هاضمه ناشی از نفخ کولیک، التهاب مثانه، دقع دردناک ادرار، سرفه ناشی از التهاب ریوی در افراد پیر، قاعدگی دردناک، بندآمدن خون قاعدگی عملکردی، درد عضلانی و به‌خصوص برای سوء‌هاضمه ناشی از نفخ همراه با کولیک روده‌ای به کار برده می شه.

جعفری

جینکو

خواص جینکو به شرح زیره:

 • برای از دست دادن حافظه ناشی از افزایش سن مفیده
 • سرگیجه رو بهبود می‌بخشه.
 • وزوز گوش رو تسکین می‌ده.
 • گردش خون و انتقال اکسیژن به مغز رو بهبود می‌بخشه.
 • به عنوان آنتی اکسیدان قوی، قوی‌تر از ویتامین  E، عمل می‌کنه
یک مقاله مرتبط و مفید
بهترین روش استفاده از گیاهان دارویی کدام است؟

چای سبز

خواص چای سبز به شرح زیره:

 • به عنوان عامل آنتی اکسیدان عمل می‌کنه.
 • اثرات شیمی پیشگیری نشان می‌ده.
 • فساد دندان را متوقف می‌کنه.

چوب چینی

خواص چوب چینی به شرح زیره:

 • حافظه رو افزایش می‌ده.
 • خستگی رو از بین می‌بره.
 • در برابر آسیب‌های ناشی از تنش، فیزیکی و احساسی محافظت ایجاد می‌کنه
 • خواص ضد پیری داره.
 • به عنوان محرک سیستم ایمنی عمل می‌کنه.
 • اثرات ضد التهاب داره.
 • از سرما خوردگی و آنفلوآنزا پیشگیری می‌کنه.

خارمریم

خواص خارمریم به شرح زیره:

خارمریم گیاهی مقوی، ضداسهال، ضدخون‌ریزی، تب‌بر، خلط‌آور، آنتی‌بیوتیک، متوقف‌کننده رشد باکتری، بهبود دهنده زخم و ضدمیکروبه. در طب سنتی، برای بی‌اشتهایی، سو‌ء‌هاضمه ناشی از نفخ، نزله ریوی، به‌صورت موضعی برای زخم‌های گانگرنی و بدون درد، و به‌خصوص برای سوء‌هاضمه ناشی از کاهش حرکت دستگاه گوارش، و بیماری‌های روده‌ای همراه با کولیک ناشی از نفخ استفاده می‌شه.

ختمی

خواص ختمی به شرح زیره:

این گیاه خواص مرهمی، خلط‌آور، ملین، مدر، ضدتشکیل سنگ و بهبود دهنده زخم داره. در طب سنتی، به‌صورت خوراکی برای درمان نزله تنفسی و سرفه، زخم معدی، التهاب دهان و حلق، التهاب روده، التهاب مثانه، التهاب مجرای ادراری و سنگ‌های مجاری ادراری و به‌صورت موضعی برای آبسه، جوش، واریس و زخم‌های ترومبوزی کاربرد داره.

خردل

خواص خردل به شرح زیره:

خردل خواص ضدعفونی‌کننده، تحریک سیستم گردش خون و هاضمه، مدر و بهبود دهنده زخم داره. به‌صورت سنتی، برای عفونت‌های ریوی و ادراری، سنگ‌های ادراری، ادم و به‌صورت موضعی برای مفاصل و بافت‌های ملتهب استفاده می‌شه.

خردل

دارچین

خواص دارچین به شرح زیره:

دارچین دارای خواص ضداسپاسم، بادشکن، اشتهاآور، ضداسهال، ضدمیکروب، سردکننده، و ضدکرمه. برای بی‌اشتهایی، کولیک روده، اسهال نوزادان، سرماخوردگی معمولی، آنفلوآنزا، و به‌خصوص برای کولیک ناشی از نفخ و برای سوء‌هاضمه همراه با تهوع استفاده می‌شه. همچنین پوست درخت دارچین قابضه و اسانس دارچین خواص بادشکنی و ضدمیکروبی داره.

دارواش

خواص دارواش به شرح زیره:

این گیاه خواص کاهش‌دهنده فشارخون، کاهنده فعالیت قلبی و آرام‌بخشی داره. به‌صورت سنتی برای فشارخون، تصلب شرایین، تاکی‌کاردی عصبی، سردرد ناشی از فشارخون، وبا و هیستری (روان‌نژندی) استفاده می‌شه.

دراسنا

خواص دراسنا به شرح زیره:

استفاده از دراسنا در آمریکای جنوبی به‌عنوان یک ضدالتهاب، ضدروماتیسم و جلوگیری از بارداری تاریخ طولانی داره. هم‌چنین به‌صورت سنتی برای درمان تومور، زخم‌‌های گوارشی، سوزاک، اسهال خونی، مشکلات گوناگون پوستی، سرطان مجرای تناسلی – ادراری زنان، و ناراحتی‌های روده‌ای استفاده می‌شه.

یک مقاله مرتبط و مفید
گیاهان دارویی چی هستن و چه کاربردی دارن؟

 هم‌چنین بومیان آمریکای جنوبی از این گیاه برای تمیز کردن کلیه‌ها و درمان درد استخوان استفاده می‌کنن. در بعضی مقالات اروپایی آمده که هنگامیکه در ترکیب با Zidovudine استفاده بشه برای درمان ایدز مفیده. به‌علاوه ادعا شده که دمنوش گیاه در درمان التهاب دیورتیکول، بواسیر، بیماری‌های زخم معدی، التهاب کولون، انگل و سندرم روده نشت‌کننده مفید است که استفاده از پوست این گیاه رو در آمریکا افزایش داده ست.

زالزالک

خواص زالزالک به شرح زیره:

بومیان آمریکایی از این گیاه به‌عنوان مدر برای اختلالات کلیه و مثانه و درمان دردهای معدی، تحریک اشتها و اصلاح گردش خون استفاده می‌کردن. گل و میوه ی گیاه خواص قابضی دارن و برای درمان گلودرد به شکل ژل زالزالک استفاده می‌شن. امروزه زالزالک برای استفاده در نارسایی قلبی، فشارخون، تصلب شرایین، آنژین صدری، بیماری برگر، تاکی‌کاردی گاه‌گاه، سوفل دریچه قلب، گلودرد، زخم‌های پوستی، اسهال و نفخ شکمی مشهوره.

زالزالک خواص تقویت‌کننده قلبی، گشادکنندگی عروق کرونر و کاهش فشارخون داره. به‌صورت سنتی، برای نارسایی قلبی، ضعف عضله قلب، تاکی‌کاردی گاه‌گاه، افزایش فشارخون، تصلب شرایین و بیماری برگر استفاده می‌شه.

زردآلو

خواص زردآلو به شرح زیره:

روغن زردآلو در فرآورده‌های آرایشی و معطر مانند صابون‌ها و کرم‌ها به‌صورت سنتی استفاده می‌شه.

زنجبیل

خواص زنجبیل به شرح زیره:

چینی‌ها از زنجبیل برای دردهای معدی، اسهال، تهوع، وبا، خون‌ریزی، آسم، بیماری‌های قلبی، اختلالات تنفسی، دندان‌درد، و بیماری‌های روماتیسمی استفاده می‌کردن. در چین، ریشه و ساقه برای مبارزه با شپش و هاگ قارچی استفاده می‌شه. امروزه، زنجبیل برای تسکین و جلوگیری از تهوع به‌علت بیماری حرکت و کسالت صبح‌گاهی استفاده می‌شه.

 زنجبیل خواص بادشکن، معرق و ضداسپاسم داره. در طب سنتی، برای کولیک، سوء‌هاضمه ناشی از نفخ، و به‌خصوص برای کولیک روده‌ای ناشی از نفخ استفاده می‌شه. هم‌چنین زنجبیل برای پیشگیری از بیماری حرکت تحت بررسیه.

زنجبیل

سرو کوهی

خواص سروکوهی به شرح زیره:

سرو کوهی دارای خواص مدر، ضدعفونی‌کننده، بادشکن، مقوی معده و ضدروماتیسمه. به‌صورت سنتی، برای التهاب مثانه، نفخ، کولیک و به‌صورت موضعی برای دردهای روماتیسمی در مفاصل و عضلات استفاده می‌شه.

سنا

خواص سنا به شرح زیره:

سنا خواص بادشکن، ضداسپاسم، ضدتهوع، ضداسهال و ضدمیکروبی داره. برای سوء‌هاضمه ناشی از نفخ، کولیک ناشی از نفخ، اسهال، سرماخوردگی معمولی و به‌خصوص برای کولیک یا سوء‌هاضمه همراه با نفخ و تهوع استفاده می‌شه. هم‌چنین ثابت شده که پوست سنا خواص قابض‌کنندگی داره. خواص بادشکن و ضدعفونی‌کننده روغن اون هم ثابت شده ست.

یک مقاله مرتبط و مفید
طبقه بندی گیاهان دارویی را بر چه اساسی انجام می دهند؟

سنبل‌الطیب

خواص سنبل الطیب به شرح زیره:

امروزه سنبل‌الطیب برای درمان بی خوابی استفاده می‌شه. این گیاه خواص آرام‌بخش، ضددرد ملایم، خواب‌آور، ضداسپاسم، بادشکن و کاهنده فشارخون داره. در طب سنتی، برای درمان خستگی، صرع، حالات هیستری، هیجانی، بی‌خوابی، مالیخولیا، میگرن، انقباض عضلانی، کولیک روده‌ای، دردهای روماتیسمی، دردهای قاعدگی، و به‌خصوص برای مواردی که هیجانات عصبی وجود داره استفاده می‌شه.

سیاه‌توسه

خواص سیاه توسه به شرح زیره:

سیاه‌توسه خواص ملینی ملایم داره و به‌صورت سنتی برای یبوست استفاده می‌شه.

سیر

قرن‌هاست، سیر برای دفع ارواح، شیاطین، سحر و پلیدی استفاده می‌شده است. به‌عنوان افزایش‌دهنده میل جنسی، برای اصلاح بهبود کارایی و میل جنسی، و به‌عنوان یک داروی همه‌کاره برای هر چیز از بیماری‌ پای ورزشکاران گرفته تا بواسیر و سرطان به کار رفته است.

 امروزه، سیر برای کاهش کلسترول و فشارخون، به تأخیر انداختن فرایند تصلب‌شرائین، جلوگیری از حمله قلبی و مغزی، بهبود گردش خون، و جلوگیری از سرطان رایجه. سیر خواص معرق، خلط‌آور، ضداسپاسم، ضدعفونی‌کننده، متوقف‌کننده رشد باکتری، ضدویروس، کاهنده فشارخون، ضدکرم و تحریک‌کننده افزایش گلبول سفید خون داره.

سیاه گیله

خواص سیاه گیله به شرح زیره:

 • باعث بهبود سیاه‌رگ‌های واریسی می‌شه.
 • اثر ضد اسهال داره.
 • گردش خون رو افزایش می‌‌ده.
 • شب کوری، آب مروارید و آسیب شبکه‌ای ناشی از دیابت رو بهبود می‌بخشه.
 • عفونت‌های دستگاه تناسلی رو درمان می‌کنه.
 • منبع خوبی از ویتامین C ست.
سیاه گیله

شاه‌بلوط

خواص شاه بلوط به شرح زیره:

شاه‌بلوط به‌صورت سنتی برای درمان وریدهای واریسی، بواسیر، التهاب سیاهرگ، اسهال، تب و بزرگ‌شدن غده پروستات استفاده می‌شه.

شاه‌تره

خواص شاه تره به شرح زیره:

شاه‌تره خواص مدر ضعیف و ملین داره و به‌عنوان یک صفراآور فعالیت می‌کنه. به‌صورت سنتی، برای درمان جوش پوستی، التهاب ملتحمه چشم (به‌صورت لوسیون چشمی)، و به‌خصوص، اگزمای مزمن استفاده می‌شه.

شاه‌پسند

خواص شاه پسند به شرح زیره:

شاه پسند دارای خواص آرام‌بخش، بهبوددهنده خلق و خوی (خوی‌گردان)، ضداسپاسم، معرق ملایم داره و مشهوره که افزاینده شیر مادره. در طب سنتی، برای افسردگی، مالیخولیا، هیستری، صرع عمومی، کولیک صفراوی، یرقان، مراحل اولیه تب، و به‌خصوص برای افسردگی و ضعف و ناتوانی دوران نقاهت بعد از تب، به‌خصوص آنفلوآنزا استفاده می‌شه.

شبدر باتلاقی

خواص شبدر باتلاقی به شرح زیره:

این گیاه دارای خواص تلخ و مدره. برای روماتیسم، آرتریت روماتویید و به‌خصوص برای روماتیسم عضلانی همراه با ضعف عمومی استفاده می‌شه.

شبدر قرمز

خواص شبدر قرمز به شرح زیره:

یک مقاله مرتبط و مفید
دمنوش چیست؟ و چه خواصی دارد؟

گیاه به‌عنوان داروی پوستی عمل می‌کنه و خواص ضداسپاسم ملایم و خلط‌آوری داره. تانن‌های اون به‌علت خواص قابض مشهورن. به‌صورت سنتی، برای بیماری‌های مزمن پوستی، سیاه‌سرفه و به‌خصوص برای اگزما و پسوریازیس استفاده می‌شن.

شنبلیله

خواص شنبلیله به شرح زیره:

شنبلیله، مرهم موسیلاژی، ملین، ماده مغذی، خلط‌آور و اشتهاآوره. به‌صورت موضعی به‌عنوان نرم‌کننده و بهبوددهنده زخم استفاده می‌شه. به‌صورت سنتی، برای درمان بی‌اشتهایی، سوء‌هاضمه و التهاب معده و به‌صورت موضعی برای فرونکولوز، درد عضلانی، التهاب لنف، نقرس، جراحات و زخم‌های پا استفاده می‌شه.

شنبلیله

شیرین‌بیان

خواص شیرین بیان به شرح زیره:

عطاران کشورهای غربی شیرین‌بیان رو به‌عنوان داروی ضد ادم همان‌گونه که پلینی به‌کار می‌برده، استفاده می‌کردن و بیان می‌کنن که ریشه اون آثار نرم‌کنندگی، مسکن، خلط‌آور و مدری داره. شیرین‌بیان ممکنه به‌وسیله مهاجرین انگلیسی به بومیان آمریکا معرفی شده باشه و سپس به‌وسیلۀ پزشکان برای درمان دیابت استفاده شده است.

در طب سنتی چینی شیرین‌بیان برای تمام اندام‌های بدن سودمند دانسته شده است. امروزه شیرین‌بیان برای درمان علائم و بیماری‌های گوناگون، شامل بیماری آدیسون، گلودرد، کفگیرک، اسهال به‌علت نارسایی طحال، تشنگی به‌علت نارسایی معده، سرفه به‌علت خشکی ریه‌ها، و تپش قلب استفاده می‌شه.

صبر زرد

خواص صبر زرد به شرح زیره:

برای اولین‌بار قبل از قرن اول میلادی در مقالات یونانی از صبر زرد به‌عنوان یک ملین نام برده شد. در قرن اول، پزشک یونانی دیوسکوریدس در مورد استفاده از اون بر درمان زخم‌ها، خشکی پوست، از دست دادن موها، زخم‌های دستگاه تناسلی، بواسیر، جوش، تحریک‌پذیری دهان، و التهاب مطالبی نگاشته است.

در قرن هفتم میلادی، صبر زرد در مشرق‌زمین برای اگزما، التهاب سینوس‌ها (سینوزیت) استفاده می‌شد. امروزه صبرزرد برای بهبود زخم‌ها، سوختگی‌ها، زخم‌های پوستی، سرمازدگی و خشکی پوست استفاده می‌شه. به‌عنوان یک ماده دارویی در چای‌های رژیمی به سبب اثر ملینی استفاده می‌شه. به‌علاوه صبرزرد در دیگر ملین‌ها و محصولات تمیز کننده بدن هم به‌کار می‌ره.

صنوبر

خواص صنوبر به شرح زیره:

صنوبر خواص ضدروماتیسم، ضدالتهاب، ضدعفونی‌کننده، قابض، ضددرد و صفراآور داره. به‌صورت سنتی، برای روماتیسم عضلانی و مفصل لغزشی، التهاب مثانه، اسهال، بی‌اشتهایی همراه با اختلالات معدی یا کبدی،  سرماخوردگی معمولی و به‌خصوص برای التهاب مفاصل روماتیسمی استفاده می‌شه.

علف چای

خواص علف چای به شرح زیره:

از قدیم علف چای برای درمان اختلالات عصبی و روانپزشکی (اضطراب، بی‌خوابی، شب‌ادراری، تحریک‌پذیری، میگرن، خستگی، فیبروز، هیستری، دردعصبی و سیاتیک)، التهاب معده، نقرس، خون‌ریزی، اختلالات ریوی، روماتیسم و مدر استفاده می‌شده است. بعضی از اشکال گیاه به‌صورت موضعی به‌عنوان قابض و برای درمان تاول، سوختگی، بریدگی، بواسیر، التهاب ناشی از گزش حشرات، جرب، قرمزی، آفتاب‌سوختگی و زخم به کار مب رفته. امروزه این گیاه برای درمان افسردگی مصرف می‌شه.

یک مقاله مرتبط و مفید
گیاهان دارویی چی هستن و چه کاربردی دارن؟

علف چای خواص آرام‌بخش و قابضی داره. برای هیجان، دردعصبی، فیبروز، سیاتیک، زخم و به‌خصوص برای یائسگی عصبی استفاده می‌شه. این گیاه علاوه بر این‌که به‌صورت فرآورده‌های گیاهی ارائه می‌شه، به‌طور وسیعی در فرآورده‌ها هموپاتی استفاده می‌شه.

علف خرس

خواص علف خرس به شرح زیره:

علف خرس خواص مدری، ضدعفونی‌کننده ادراری و قابضی داره. در طب سنتی برای التهاب مثانه، دفع دردناک ادرار، التهاب لگنچه، سنگ‌های ادراری و به‌خصوص برای التهاب نزله‌ای مزمن مثانه همراه با دفع دردناک ادرار و ادرار بسیار اسیدی استفاده می‌شه.

فلفل قرمز

خواص فلفل قرمز به شرح زیره:

فلفل قرمز خواص محرک، ضداسپاسم، معرق، ضدتحریک، ضدعفونی‌کننده و قرمز کننده پوست داره. در طب سنتی برای کولیک، سوء‌هاضمه ناشی از نفخ و بدون التهاب، التهاب مزمن حنجره (به‌صورت غرغره)، نارسایی گردش خون محیطی و در نهایت برای درد عصبی شامل دردهای روماتیسمی و سرمازدگی استفاده می‌شه.

فلفل قرمز

 فرفیون

خواص فرفیون به شرح زیره:

فرفیون برای ناراحتی‌های تنفسی مانند آسم، التهاب نزله ریوی، و اسپاسم حنجره استفاده می‌شه. هم‌چنین برای التهاب آمیبی روده‌ای استفاده می‌شه.

قره‌قات

خواص قره قات به شرح زیره:

از قرن نوزدهم قره‌قات برای جلوگیری و درمان عفونت مجاری ادرار، استفاده شده است. امروزه، عصاره قره‌قات به‌طور وسیع برای جلوگیری، درمان و تسکین علائم عفونت مجاری ادراری مورد استفاده قرار می‌گیره. هم‌چنین عصاره قره‌قات، به بیماران برای کمک به کاهش بوی ادرار در بی‌اختیاری ادراری داده می‌شه. استفاده بالقوه دیگر اون کاهش در سرعت تشکیل سنگ‌های کلیه است.

کاکل ذرت

کاکل ذرت خواص مدر و سنگ‌شکنی داره. برای التهاب مثانه، التهاب مجاری ادراری، شب‌ادراری، التهاب پروستات، و به‌خصوص برای التهاب حاد و مزمن سیستم ادراری استفاده می‌شود.

کاهوی وحشی

خواص کاهوی وحشی به شرح زیره:

کاهوی وحشی خواص آرام‌بخش ملایم، ضد درد، و خواب‌آوری دارد. به‌صورت سنتی، برای بی‌خوابی، بی‌قراری و هیجان در بچه‌ها، سیاه‌سرفه، سرفه تحریک‌پذیر، نعوظ دردناک، قاعدگی دردناک، تمایل جنسی شدید در جنس مؤنث، دردهای عضلانی پا آریتکولار و به‌خصوص برای سرفه‌ تحریک‌پذیر و بی‌خوابی استفاده می‌شه.

کتان (روغن دانه)

خواص کتان به شرح زیره:

 • در اندومتریوز مفیده
 • به پسوریازیس کمک می‌کنه.
 • کلسترول و فشار خون رو پایین میاره.
 • در برابر حمله قلبی و سکته مغزی محافظت ایجاد می‌کنه.

کرفس

خواص کرفس به شرح زیره:

کرفس دارای خواص ضدروماتیسمی، آرام‌بخش، مدر ملایم، و ضدعفونی‌کننده دستگاه ادراریه. برای التهاب مفاصل، روماتیسم، نقرس، التهاب مجرای ادراری، و به‌خصوص آرتریت روماتویید همراه با افسردگی روحی به کار برده می شه.

کرفس

کنگر فرنگی

خواص کنگر فرنگی به شرح زیره:

یک مقاله مرتبط و مفید
طبقه بندی گیاهان دارویی را بر چه اساسی انجام می دهند؟

کنگر فرنگی دارای خواص مدر، صفراآور، کاهش کلسترول خون، کاهش چربی خون و محرک کبده.

کیسه کشیش

خواص کیسه کشیش به شرح زیره:

این گیاه خواص ضدخون‌ریزی و ضدعفونی‌کننده دستگاه ادراری داره. در طب سنتی، برای قاعدگی دردناک، استفراغ خون، اسهال و التهاب نزله‌ای مثانه کاربرد داره.

گزنه

خواص گزنه به شرح زیره:

این گیاه خواص ضدخون‌ریزی و کاهنده قند خون داره. به‌صورت سنتی، برای خون‌ریزی رحمی، بثورات پوستی، اگزمای نوزاد و اگزما با منشاء روانی، خون دماغ و به‌خصوص برای اگزمای عصبی استفاده می‌شه.

گل ساعتی

خواص گل ساعتی به شرح زیره:

این گیاه دارای خواص آرام‌بخش، خواب‌آور، ضداسپاسم و ضد درده. به‌صورت سنتی برای درد عصبی، صرع عمومی، هیستری، تاکی‌کاردی عصبی، آسم ناشی از اسپاسم، و به‌خصوص برای بی‌خوابی استفاده می‌شه. گل ساعتی به‌طور وسیع در همیوپاتی هم کاربرد داره.

گل سپاس

خواص گل سپاس به شرح زیره:

گل سپاس دارای اثر تلخ، محرک معدی، افزاینده بزاق، و صفراآوره. در طب سنتی برای بی‌اشتهایی، سوء‌هاضمه ناشی از کاهش حرکات دستگاه گوارش، فقدان حرکت دستگاه گوارش به‌خصوص برای سوء‌هاضمه همراه با بی‌اشتهایی استفاده می‌شه.

گل قاصد

خواص گل قاصد به شرح زیره:

گل قاصد دارای خواص مدر، مسهل، صفراآور و ضدروماتیسمیه. برای التهاب کیسه صفرا، سنگ صفرا، یرقان، سوء‌هاضمه ناشی از فقدان حرکت روده همراه با یبوست، روماتیسم عضلانی، کم ادراری و به‌خصوص برای التهاب کیسه صفرا و سوء‌هاضمه استفاده می‌شه.

گل قاصد

گل گاو زبان اروپایی

خواص گل گاوزبان اروپایی به شرح زیره:

گل گاو زبان اروپایی دارای خواص معرق، خلط‌آور، مقوی، ضدالتهاب و شیرافزاست. به‌صورت سنتی، برای درمان بسیاری از ناراحتی‌هایی مانند تب، سرفه و افسردگی استفاده می‌شه. همرچنین ادعا شده که به‌عنوان ماده تجدید کننده در بخش قشری غده آدرنال عمل می‌کنه. روغن گل‌گاو زبان به‌عنوان منبع جانشین برای روغن گل مغربی برای اسیدگامولنیک استفاده می‌شه.

گل گندم

خواص گل گندم به شرح زیره:

ادعا شده که گل گندم به‌عنوان ترکیب تلخ، معطر و اشتهاآور عمل می‌کنه و به‌صورت سنتی برای بی‌اشتهایی و سوء‌هاضمه استفاده می‌شه.

گل مغربی (اسانس)

خواص گل مغربی به شرح زیره:

 • علائم نشانگان پیش قائدگی رو تسکین می‌ده.
 • کلسترول رو کاهش می‌ده.
 • با بیماری‌های قلبی مقابله می‌کنه.
 • به عنوان مقوی کبد عمل می‌کنه.
 • عارضه های پوستی رو درمان می‌کنه.

گل میمونی

خواص گل میمونی به شرح زیره:

گل میمونی به‌عنوان یک داروی پوستی و مدر ملایم عمل کرده و انقباض عضله قلبی رو افزایش می‌ده. به‌صورت سنتی، برای بیماری‌های مزمن پوستی، و به‌خصوص اگزما، پسوریازیس و خارش استفاده می‌شه.

یک مقاله مرتبط و مفید
گیاهان دارویی چی هستن و چه کاربردی دارن؟

گل همیشه بهار

خواص گل همیشه بهار به شرح زیره:

گل همیشه بهار خواص ضداسپاسم، معرق ملایم، ضدالتهاب، ضدخون‌ریزی، قاعده‌آور، شفادهنده زخم، قابض و ضدعفونی‌کنندگی داره. در طب سنتی، برای درمان زخم‌های معده و دوازدهه، توقف غیرطبیعی قاعدگی، دردهای ناشی از قاعدگی و خون‌دماغ، زخم‌های ساق‌پا، وریدی‌های واریسی، بواسیر، اگزمای مقعدی، التهاب راست روده، لنفوما، التهاب زخم‌های مخاطی (به‌صورت موضعی)، و التهاب ملتحمه چشم (به‌صورت لوسیون چشمی) استفاده می‌شه.

گونه‌ای پامچال

خواص گونه ای پامچال به شرح زیره:

این گیاه خواص آرام‌بخش، ضداسپاسم، خواب‌آور، مدر ملایم، خلط‌آور و ملین ملایم داره. برای بی‌خوابی، تحریک عصبی، هیستری و به‌خصوص برای حالات اضطراب همراه با بی‌قراری و تحریک‌پذیری استفاده می‌شه.

گونه ای پامچال

گونه‌ای زنبق

خواص گونه ای زنبق به شرح زیره:

گفته می‌شه این گیاه دارای خواص صفراآور، ملین، مدر، خواص پوستی، ضدالتهاب، و ضد تهوعه. برای بیماری‌های پوستی، صفراوی بودن همراه یبوست و بدکار کردن کبد و به‌خصوص برای جوش پوستی استفاده می‌شه.

گونه‌ای سرخس

خواص گونه ای سرخس به شرح زیره:

این گیاه خواص قابضی و مسکنی داره. به‌صورت سنتی برای بواسیر و به‌خصوص برای بواسیر درونی یا فروافتاده همراه یا بدون خون‌ریزی به‌صورت پماد یا شیاف کاربرد داره.

گون

خواص گون به شرح زیره:

 • پاسخ ایمنی رو افزایش می‌ده.
 • آبسه ها و سوختگی‌ها رو بهبود می‌بخشه.
 • اثرات شیمی درمانی رو تسکین می‌ده.
 • به کاهش فشار خون بالا کمک می‌کنه.
 • به عنوان مقوی قلب عمل کرده و قلب رو در برابر آسیب‌های ویروسی محافظت می‌کنه.

مریم گلی

خواص مریم گلی به شرح زیره:

این گیاه دارای خواص بادشکن، ضداسپاسم، ضدعفونی‌کننده، قابض و ضد عرقه. در طب سنتی، برای درمان سوء‌هاضمه ناشی از نفخ، التهاب حنجره، التهاب زبان کوچک، التهاب معده، التهاب لثه، التهاب زبان (به‌صورت خوراکی یا به‌صورت غرغره / دهان‌شویه)، تعریق بیش از اندازه و گالاکتوره استفاده می‌شه.

میخک

خواص میخک به شرح زیره:

میخک به‌صورت سنتی به‌عنوان بادشکن، ضدتهوع، مسکن دندان‌درد و ضدتحریک استفاده می‌شه. اسانس این گیاه بادشکنه، گاهی اوقات در درمان و کولیک ناشی از نفخ، و به‌طور معمول به‌صورت موضعی برای تسکین علائم دندان‌درد به کار می ره.

نخل اره‌ای

خواص نخل اره ای به شرح زیره:

هایپر پلازی خوش خیم پروستات (بزرگ شدن پروستات) رو تسکین می‌ده.

هویج وحشی

خواص هویج وحشی به شرح زیره:

این گیاه خواص مدر، ضد سنگ، و بادشکنی داره. به‌صورت سنتی، برای سنگ‌های ادراری، ذرات سنگ در ادرار، نقرس ناشی از التهاب مثانه و به‌خصوص برای شن‌ها یا سنگ‌های ادراری استفاده می‌شه.

هویج وحشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.