طبقه بندی گیاهان دارویی را بر چه اساسی انجام می دهند؟

برای طبقه بندی گیاهان دارویی تحقیق و بررسی های زیادی انجام شده، تفکیک گیاهان دارویی و غیر دارویی از زمان های گذشته امر مهمی بوده و برای تاثیر گیاهان بر روی بدن انسان آزمایشات فراوانی انجام گرفته است. گیاهان دارویی رو معمولاً بر اساس فوایدی که دارن جدا کرده و بر طبق تجویزی که برای هر مشکل انجام می شه لیست بندی کردن.

ترکیبات شیمیایی و مواد موثره ی موجود در گیاهان دارویی و خواص درمانی اونا رو بر حسب عملی که بر بدن انسان می ذاره،  مشخص می کنن. پس می شه گفت اینا رو بر اساس وسعت تاثیری که می ذارن (مانند دارو های موجود در فارماکوپه) در گروه های مشخصی طبقه بندی می کنن.

گیاهان دارویی

طبقه بندی گیاهان دارویی

در ادامه مهمترین یا معروفترین طبقه بندی ای که برای گیاهان دارویی شده و مردم بر همین اساس اقدام به مصرف اونا می کنن رو براتون با توضیح مختصری میاریم:

گیاهان ملین

گیاهان ملین، گیاهانی هستن که کار تخلیه و پاکسازی روده رو سریعتر می کنن. این گروه از گیاهان به چند دسته تقسیم می شن که عبارتند از:

 • ملین های قندی؛ بیدخشت، شیرخشت، گزانگبین، شکر تیغال، ترنجبین، گز علفی و شکر سرخ.
 • ملین های روغنی؛ کرچک، زیتون، کتان، نارگیل، بادام شیرین، کاسکارا
 • ملین های لعابدار؛ پنیرک، ختمی، قدومه
یک مقاله مرتبط و مفید
دمنوش چیست؟ و چه خواصی دارد؟

گیاهان مسهل

گیاهان داری خواص مسهلی، معمولاً قویتر از گیاهان گروه ملین ها هستن، البته ناگفته نمونه که ملینها اگه در غلظت بیشتر مصرف بشن، می تونن به عنوان مسهل به کار برده بشن، مسهل ها شامل موارد زیر هستن:

 • مسهل های آنتراکینونی؛ صبر زرد، سنا، فلوس، روبارب، سیاه توسه
 • مسهل های رزینی و صمغی؛ حنظل، پودوفیل، زالب

گیاهان مسکن، ضد نفخ و محرک معده

این دسته از گیاهان دارای خواص تسکین دهنده هستن و عده ای از اونا بر روی معده خواص ضد نفخ و تحریک کننده دارن، برای نمونه هایی از این گیاهان می شه بومادران، زیره سیاه، رازیانه، انیسون و زنیان رو نام برد.

 گیاهان نرم کننده و خلط آور سینه، ضد سرفه

این دسته از گیاهان دارای مواد فراری در ترکیبات خودشونن که از طریق دستگاه تنفسی دفع می شن، مخاط رو تحریک کرده و عمل خلط آوری و دفع اون رو راحت تر می کنن. گل پنیرک، پرسیاوش، اکالیپتوس، پاخری، سپستان، ختمی، بادام شیرین، خارمقدس، کتان، قدومه نمونه های بارزی از این دسته محسوب می شن.

 گیاهان مؤثر بر قلب

این گروه از گیاهان دارویی دارای گلوکوزیدهای گیاهی هستن که می تونن بر روی عملکرد قلب تاثیراتی بذارن. این گیاهان به نوعی کار قلب رو تسریع و بهبود می بخشن. گل انگشتانه، سنبل الطیب، گل گاوزبان، بادرنجبویه و دارواش در این دسته قرار دارن.

 گیاهان مؤثر برکاهش قند خون

این گروه از گیاهان به عنوان درمان کمکی برای کاهش قند خون و درمان دیابت استفاده می شن. در این گروه گیاهانی مانند شنبلیله، زیتون، مریم گلی، کدو، باباآدم، شلغم، هویج، گردو، اسفناج و بادام زمینی قرار دارن.

 گیاهان مؤثر بر کاهش فشار خون

گیاهان موجود در این گروه، عموماً بر روی فشار خون بالا و تنظیم اون تاثیر می ذارن. زیتون، سیر، قره قاط، زغال اخته، ازگیل، چای مکی و … زیر مجموعه ی این گروه هستن.

 گیاهان مؤثر بر افزایش فشارخون

این دسته از گیاهان هم همونطور که از اسمش پیداست روی بالا بردن فشار خون تاثیر می ذارن که شیرین بیان، سرخدار، گونه های افدار و گل گاوزبان شمال جزو این دسته هستن.

یک مقاله مرتبط و مفید
گیاهان دارویی چی هستن و چه کاربردی دارن؟

 گیاهان صاف کننده خون

عمده ی کار این گیاهان بر روی تمیز و صاف کردن خون و مجراهای خونی تمرکز دارن، کاسنی، شاتره، عناب، سنا، مرکبات، عشبه، علف چشمه و غافث کبیر نمونه هایی از این گیاهانن.

 گیاهان تب بر یا ضد تب

این گیاهان برای پایین آوردن تب بیشتر استفاده می شن و ممکنه در بعضی از التهاب ها هم مفید عمل کنن، گیاهانی مانند بید مشک، زرشک، گنه گنه، بابونه و اکلیل کوهی برای رفع تب مفیدن.

 گیاهان مؤثر بر بیماری های پوستی

این مجموعه گیاهانی هستن که برای مراقبت از پوست مفید بوده و در درمان بیماری های پوستی و جلدی نقش مهمی ایفا می کنن؛ همیشه بهار، ختمی، باباآدم، عشبه و گزنه در این مجموعه جای می گیرن.

 گیاهان مؤثر بر رفع حساسیت

این مجموعه از گیاهان برای انواع حساسیت های بدنی از جمله آلرژی و حساسیت های پوستی، گوارشی و … به کار برده می شن که گیاهانی مانند مریم گلی، بنفشه، سیر و ختمی رو شامل می شن.

 گیاهان ضد زخم معده

این گیاهان زخم های معده رو تا حد زیادی بهبود داده و عملکرد معده رو بالاتر می برن، شیرین بیان، بابونه و بومادران برای معده و رفع زخم های اون بسیار مفید عمل می کنن.

 گیاهان مؤثر بر رفع درد دندان

مجموعه ای از گیاهان هستن که بیشتر به منظور رفع دردهای دهانی و به خصوص دندان درد استفاده می شن که از جمله ی این گیاهان باریجه، میخک، اسفند، مازریون و زردچوبه رو می شه نام برد.

گیاهان معطر

 گیاهان ضد میگرن و سر دردهای عصبی و آرامبخش

این گیاهن آرام کننده ی موارد عصبی هستن و بیشتر برای رفع ضعف اعصاب و تغییرات رفتاری در سیستم اعصاب مرکزی (بیماری ضعف اعصاب) مصرف می شن. سنبل الطيب، گل ساعتي، رازك، خلنك،گل بنفشه، برگ بید، رازیانه، بادرنجبویه، هوفاریقون و تاناستوم مجموعه ای از این گیاهان هستن.

یک مقاله مرتبط و مفید
بهترین روش استفاده از گیاهان دارویی کدام است؟

گياهان تلخ

گیاهانی هستن که مزه ی تلخی دارن و به صورت کلی برای تقویت معده و بالا بردن عملکرد اون به کار می رن که خود به چند دسته تقسیم می شن:

 • تلخ عادی؛ برای رفع بی اشتهایی مانند قنطوريون صغير، ژنتيان، شبدر آبي، درمنه، قصب الذيره، سنبل خطائي طبي.
 • گياهان تلخ لعابدار؛ این گیاهان روی مخاط با تشکیل رسوبات سخت همراه با بافت پروتئینی تاثیر می ذارن، مانند پاي خر، شاهدانه، شمش بري، مورد، گل غافث، هوفاريقون، مريم گلي، انجبار گوش خر، گل مينا، تره تيزك، سنفتيون.
 • ·          تلخ قابض؛ گیاهانی هستن که برای بدن خواص قابض دارن، نمونه هایی از این گیاهان بالنگو، بارهنگ، تخم شربتی، ریحان، نعناع و پونه هستن.

ضد التهاب ها

این گیاهان برای درمان زخم ها، کوفتگی ها و به صورت کلی التهاب ها به کار می رن، این گیاهان شامل بابونه، اكليل كوهي، گل نرگس هستن.

گياهان ضد نفخ

گیاهان موجود در این مجموعه اثر خوبی روی دفع گازهای معده و انقباضات دردناک و حتی تشنج عضلات شکم دارن، نمونه هایی از این گیاهان بابونه، انيسون، رازيانه، سرو كوهي، نعناع، مريم گلي، اكليل كوهي، زيره و زوفا هستن.

گياهان معرق (عرق آور)

منظور ار معرق گیاهانی هستن که عمل تعرق رو راحت تر می کنن.گل ماهور، آقطي سياه، بابونه، تيول، زيرفون، شاه تره، پتازيت، برگ انگور فرنگي، ريش بز، تر تيزك، ريشه بابا آدم، بيد گياه و بنفشه وحشي تعریق بدن رو آسان تر می کنن.

گياهان كاهش دهنده عرق

کار این مجموعه از گیاهان جلوگیری از تعریق زیاد است، که شامل مريم گلي، سنبل الطيب، بلادون، برگ گردو و پوست درخت بلوط هستن.

گياهان مدر

گیاهان حاضر در این گروه ترشح و حجم ادرار رو بیشتر کرده و برای ناراحتی های مجاری ادراری کاربرد دارن، گل آقطي، انگور روباه، سرو كوهي، مورد، پرسياوش، هوفاريقون، اونونيس، ريشه جعفري، لوبيا، خزه، كيسه كشيش، درخت غان، برگ توت فرنگي، ريشه بابا آدم، آسپرول معطر، گزنه، ريشه انجدان رومي و دم شير نمونه هایی از گیاهان این گروه هستن.

یک مقاله مرتبط و مفید
گیاهان دارویی چی هستن و چه کاربردی دارن؟

گياهان خلط آور

این گیاهان عمل خلط آوری رو آسونتر می کنن، این دسته خود دارای دو نوعه که در زیر می نویسیم:

 • خلط آور لعابدار؛ گیاهان این مجموعه ایجاد خلط رو تسهیل می کنن.اونا محتوی لعاب های گیاهین که با جذب رطوبت رو زیاد کرده و قسمت های دیگه رو مرطوب می کنن. پنيرك، گل ماهور، ختمي و بارهنگ از این گیاهانن.
 • گياهان خلط آور و قي آور؛ این گیاهان ترشح غدد مجرای تنفسی و برونش ها رو بالاتر می برن، جوشانده ريشه ايپكاكوانا، فتق و اونونيس برای این امر مفیدن.
 • خلط آور محرك؛ این گیاهان دارای مواد فرارین که از طریق دستگاه تنفسی دفع می شن، گیاه مسيكه، رازيانه، برگ نعناع، پونه، سوسن بري، ختمي، گل پاي خر و دانه كتان در این مجموعه هستن.

گياهان ضد سرفه

این مجموعه در واقع گیاهان خلط آوری هستن که در آرام کردن سرفه موثرن، نمونه هایی از این گیاهان شامل ختمي، پنيرك، گياه سعال يا پاي خر، بارهنگ، به دانه و شيرين بيان هستن.

گياهان مسهل صفرا

این نوع از گیاهان کار تولید صفرا در سلول های کبدی و همچنین کار دفع اونا رو از طریق مجراهای صفراوی راحت تر می کنن، این مجموعه شامل برگ بولدو، گل خلد، كنگر كوهي، زنجبيل سامي، گياه نوروزي، فراسيون، سفيد، ريوند، ماميران، گل قاصد، پوست زرشك، آويشن معمولي، بومادران هستن.

گیاهان ضد آسم

این گیاهان بیشتر برای رفع مشکلات تنفسی از جمله آسم به کار می رن، بلادون، ژوسكوام و تاتوره در این گروهن.

گياهان معطر

گیاهان دارویی هستن که دارای رایحه و عطر منحصربفردی هستن، از جمله ی این گیاهان می توان مريم گلي، بابونه رومي، اسطوخودوس و اكليل كوهي رو نام برد

گیاهان دارای خواص ضد انگل

گیاهانی هستن که برای مبارزه و رفع انگل ها ی روده به کار می رن، سرخس نر، قازياغي، هويج، پياز، شاه تره، انار، زبان در قفا، كدو جزو این گروه از گیاهانن.

یک مقاله مرتبط و مفید
بهترین روش استفاده از گیاهان دارویی کدام است؟

گیاهان مناسب برای امراض زنانه

گیاهان زیر مجموعه ی این دسته، التهاب ماهیچه های صاف در  رحم و مجاری ادراری و همچنین دردهای عادت ماهانه رو کمتر می کنن، از مجموعه ی این گیاهان می توان اكليل، كيسه كشيش، سياه دانه، فلفل آبي، پتانسيل، سداب، هوفاريقون، رازيانه، انيسون سبز و شنبليله رو نام برد.

گیاهان مناسب برای رفع یا ضد استفراغ

تمامی گیاهانی که باعث تسکین حرارت دودی شدید و زیاد از حد معده می شن، مانند دانه هاي يولاف، جوشانده جو، آب برنج، چاي چيني، هويج، سيب رنده شده، انجبار، بلوط، گل محمدي، مريم گلي، مورد، توت فرنگي در این گروه قرار می گیرن.

سم های گياهي

همونطور که از اسمشون پیداست این گروه دارای سم هستن، به نوعی در طبقه بندی گیاهان دارویی سم های گیاهی هم جای دارن. گیاهان این گروه مانند بذر البنج، گل انگشتانه، خشخاش، شاهدانه، گياهان تيره سيب زميني هستن.

داروهای گیاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.