بهترین دمنوش ها برای رفع سرماخوردگی

در این نوشته با توضیح سرماخوردگی سعی می کنیم بهترین دمنوش ها برای رفع سرماخوردگی رو بهتون معرفی کنیم:

این روزا با اومدن فصل سرما بدن همه مون به گرمای بیشتری نسبت به وقتای دیگه نیاز داره. اگه گرمای بدن تأمین نشه و به نوعی سرما وارد بدنمون بشه ممکنه بدن رو دچار بیماری ها و مشکلاتی بکنه. فصل سرما غیر از زیباییهایی که داره با خودش هزاران بیماری می یاره، بیماری هایی همچون سرماخوردگی، زکام، عفونت گلو، دردهای مفصلی و ….

 شایع ترین و معروف ترین بیماری ای که در فصلهای سرد اپیدمی (همه گیر) می شه همون سرماخوردگی یه، این بیماری با تأثیراتی که روی بدن می ذاره فرد رو چند روزی از روال عادی زندگی دور می کنه و کارهاش رو مختل می سازه.

برای خلاصی از سرماخوردگی راههای زیادی در طب سنتی و علم پزشکی جدید وجود داره که با توجه به باورهای مردم از اونا استفاده می شه. طب سنتی بهترین دمنوش ها برای رفع سرماخوردگی رو با توضیحاتی در اختیار مردم قرار داده است.

در طب سنتی داروهای گیاهی زیادی برای زکام، چاییدن یا سرماخوردگی استفاده می شده که تأثیرات زیادی روی کنترل یا رفع اون داشتن، امروز هم همزمان با پیشرفت پزشکی در کنار استفاده از داروهای شیمیایی هنوز این داروهای گیاهی استفاده می شن و برای سرماخوردگی و عوارض اون کاربردهای زیادی دارن. شما می تونین در اینجا با بهترین دمنوش ها برای رفع سرماخوردگی آشنا بشین.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق پونه برای سرماخوردگی و رفع عفونت ادراری

سرماخوردگی چیه؟

هنگامی که سرما وارد بدن می شه به تدریج یه نوع عفونت در بدن بوجود میاد که دستگاه فوقانی تنفس رو تحت تأثیر میذاره و عملکرد اون رو دچار مشکل می کنه. به نوعی دیگه سرماخوردگی یه نوع عفونت ویروسی در دستگاه تنفسی هست که به فرد حس ناخوشایندی می ده.

این بیماری بصورت کلی شایع و نسبتاً، بی ضرره. اما فردی که سرما می خوره مطمئناً با این حرف موافق نیس. علایم سرماخوردگی به حدی کلافه کننده س که آدم رو واقعاً آزار می ده. گاه فقط آبریزش بینی آدم رو عصبی می کنه، گاهی هم خارش گلو، آبریزش چشم و در نهایت سرفه غیر از حس بد ممکنه فرد رو هم دچار خجالت یا دوری از جمع هم بکنه.

چون بیشتر از 200 نوع ویروس باعث ایجاد سرماخوردگی می شن به تبع اون علایم متفاوتی دارن. در کل هر فرد بزرگسال سالانه ممکنه 2 تا چهار بار دچار سرماخوردگی بشه، البته این قطعی نیس و با توجه به توانایی یا ضعف سیستم ایمنی بدن هر فرد می تونه متفاوت باشه.

برای کودکان هم در کل گفتن در طول سال ممکنه بین 4 تا 8 بار سرما بخورن. این بیماری بصورت عادی 6 تا هفت روز بهبودش طول می کشه ولی اگه بیشتر از یه هفته طول کشید حتماً باید به پزشک مراجعه بشه.

سرماخوردگی چیه؟

علایم سرماخوردگی

سرما خوردگی علایمش همزمان با ورود ویروس بروز پیدا نمی کنه و ممکنه بین 1 تا 3 روز ظهورش متغیر باشه. بیشترین و شایعترین علایم این بیماری ویروسی به شرح زیره:

 • اولین علامت آبریزش بینی
 • سرفه
 • تب
 • آبریزش چشمی
 • عطسه
 • خستگی
 • خارش یا درد گلو
 • گرفتگی بینی
 • درد بدن یا سردرد
 • ترشحات بینی غلیظ و زرد رنگ
علایم سرماخوردگی

علل سرماخوردگی

همونطور که در بالا گفتیم بیشتر از 200 نوع ویروس در ایجاد سرماخوردگی نقش دارن ولی بر طبق مطالعات انجام شده ویروس هایی به نام رینو ویروس ها بیشترین سهم در ایجاد سرماخوردگی رو دارن. ویروس سرماخوردگی از طریق دهان، چشم و تماس انتقال و گسترش پیدا می کنه.

یک مقاله مرتبط و مفید
سنجد را به طور کامل بشناسیم!

تماس با شخصی که مبتلا به سرماخوردگیه، یا استفاده از وسایل آلوده مانند، حوله، تلفن، دستمال، لیوان و وسایل شخصی افراد مبتلا می تونه بیماری رو انتقال بده. در این وقت اگه فرد وسایل شخص مبتلا رو لمس کنه و بعدش به چشم، بینی یا دهان خودش دست بزنه به احتمال زیاد مبتلا به سرماخوردگی می شه.

عوامل موثر در ابتلا به سرماخوردگی

در ابتلا به سرماخوردگی مجموعه عواملی هستن که میتونن شانس ابتلا رو بیشتر کنه، در زیر موقرترین عوامل رو براتون می گم:

ضعف سیستم ایمنی

سیستم ایمنی اگه ضعیف باشه، خطر ابتلا به بیماری رو بیشتر می کنه. وجود یک بیماری مزمن سیستم ایمنی رو درگیر می کنه و ویروس ها راحت تر وارد بدن می شن.

عامل سن

کودکان بیشتر در معرض سرماخوردگی هستن، چون بدنشون به یک سری ویروس های سرماخوردگی مثل بزرگترها مقاوم نشده راحت تر سرما می خورن. در این بین کودکان کمتر از 6 سال بیشتر سرما می خورن.

فصل و زمان

در هر فصلی سرماخوردگی ممکنه پیش بیاد ولی اصولاً بیشتر در فصل ها و زمانهای سرد مثل فصل پاییز و زمستان شیوع بیشتری پیدا می کنه.

سیگار و دخانیات

سیگار کشیدن یا در معرض دود و دخانیات قرار گرفتن شانس ابتلا به بیماری رو بیشتر می کنه. همونطور که می دونین سرماخوردگی بیشتر روی سیستم فوقانی تنفسی تأثیر می ذاره، دود سیگار هم دستگاه تنفسی رو بیمار می کنه.

در معرض بیماری قرار گرفتن

بودن در جمع هایی که سرماخوردگی دارن احتمال ابتلا به بیماری رو بیشتر می کنه، در جمع هایی مث کلاس درس، مسافران هواپیما که تهویه هوا کمتره احتمال ابتلا خیلی بیشتر می شه.

عوامل موثر در ابتلا به سرماخوردگی

عوارض سرماخوردگی

وجود سرماخوردگی در بدن بصورت طولانی مدت یا تأخیر در درمان سرماخوردگی ممکنه باعث ایجاد بیماری های دیگری در بدن بشه که سلامت کلی بدن رو به خطر می اندازه، نمونه هایی از بیماری های حاصل از سرماخوردگی رو براتون می گم:

یک مقاله مرتبط و مفید
دمنوش های گرم برای فصل زمستان

آسم

سرماخوردگی به دلیل درگیر کردن سیستم تنفسی ممکنه اون رو تضعیف کرده و در صورت حمله های آسمی بدن رو با ریسک بیشتری مواجه کنه.

سینوزیت حاد

عدم رفع سرماخوردگی منجر به التهاب و عفونت سینوس ها می شه که عفونت سینوس ها سینوزیت رو به دنبال داره.

عفونت حاد گوش

حین سرماخوردگی وقتی ویروس ها در حرکت خودشون وارد پرده ی پشت گوش می شن باعث ایجاد درد گوش، ترشحات سبز رنگ یا تب می شن که اینا نشانه های عفونت گوش محسوب می شن.

سایر عفونت ها

سرماخوردگی اگه درمان نشه ممکنه عفونت های دیگه ای شامل استرپت گلو، ذات الریه و برونشیولیت رو به دنبال داشته باشه، این عفونت ها مراقبت و معاینات پزشکی بیشتری برای درمان لازم داره.

پیشگیری و درمان سرماخوردگی

با یه سری اقدامات می تونین از ابتلا به سرماخوردگی یا در صورت ابتلا نسبت به کنترل اون اقدام کنین:

 • مرتب دستاتونو بشورین.
 • محیط آلوده به ویروس رو ضد عفونی کنین.
 • از محیط آلوده دوری کنین.
 • استراحت کنین و مراقب سلامتیتون باشین.
 • از وسایل شخصی همدیگه استفاده نکنین.
 • هنگام سرفه یا عطسه جلوی دهنتون رو بگیرین.
 • آب بیشتری بنوشین.
 • گلوی خودتون رو تسکین بدین ( با غرغره کردن آب نمک یا استفاده از آبلیمو)
 • از قطره های مخصوص بینی استفاده کنین.
 • از گیاهان داروی و دمنوش ها استفاده کنین.
پیشگیری و درمان سرماخوردگی

درمان سرماخوردگی با دمنوش های گیاهی

هنگام سرماخوردگی در گذشته مردم با اتکا به طب سنتی از داروهای گیاهی و دمنوش های مختلفی استفاده می کردن که با اون بیماری رو کنترل می کردن و روند بهبود بیماری رو سرعت بخشیدن. نمونه هایی از بهترین دمنوش ها برای رفع سرماخوردگی رو براتون می نویسم:

دمنوش آویشن برای درمان سرماخوردگی

آویشن از دوران قدیم در درمان آسم و برونشیت کاربرد داشته و کسانی که گلودرد داشتن از اون استفاده می کردن، خواص ضد سرفه و خلط آور اون گرفتگی تنفس رو رفع می کنه. اگه مبتلا به سرماخوردگی شدین نوشیدن روزانه یه فنجون دمنوش آویشن التهابات گرفتگی تنفستون رو رفع می کنه.

دمنوش آویشن برای درمان سرماخوردگی

طرز تهیه و نحوه مصرف دمنوش:

یک مقاله مرتبط و مفید
دمنوش به و دارچین موثر در درمان سرماخوردگی

4-1 گرم گياه خشك رو در يك فنجان آب جوش به مدت 5 تا 10 دقیقه دم کرده و سه بار در روز ميل کنین.

دمنوش زنجبیل برای درمان سرماخوردگی

زنجبیل رو از گذشته به عنوان ادویه و یا بصورت چوب و پودر شده برای دمنوش و دم کردن چایی استفاده می کردن، ترکیبات ضد میکروبی و خواص گرم کنندگی این گیاه موجب عرق کردن بدن شده و سرماخوردگی رو درمان می کنه. روزانه یک یا دو فنجون دمنوش زنجبیل بدنتون رو گرم نگه می داره.

دمنوش زنجبیل برای درمان سرماخوردگی

طرز تهیه و نحوه مصرف دمنوش:

1-4 گرم پودر زنجبیل یا دو برش زنجبیل رو در يك فنجان آب جوش به مدت 5 تا 10 دقیقه دم کرده و سه بار در روز ميل کنین.

دمنوش دارچین برای درمان سرماخوردگی

دارچین هم مث زنجبیل از گذشته تا الان در موارد زیادی کاربرد داشته، از کاربرد خوراکی گرفته تا صنعتی و دارویی. این گیاه سرشار از آنتی اکسیدانه و ترکیبات گیاهی و مغذی اون سیستم ایمنی بدن رو تقویت می کنه. با مصرف روزانه یک فنجون دمنوش دارچین علایم سرماخوردگی رو بهبود بدین و درمان اون رو سریعتر کنین.

دمنوش دارچین برای درمان سرماخوردگی

طرز تهیه و نحوه مصرف دمنوش:

1-4 گرم پودر دارچین یا دو عدد چوب دارچین رو در يك فنجان آب جوش به مدت 5 تا 10 دقیقه دم کرده و سه بار در روز ميل کنین.

دمنوش پونه برای درمان سرماخوردگی

پونه از خونواده ی آویشن هاست و خواص ضد میکروبی و پاک کنندگی داره، این گیاه با خواص ضد التهابی و آنتی باکتریایی خود میکروب ها رو از بین برده و التهابات حاصل از اونا رو رفع می کنه، در طول بیماری هر روز یک فنجون دومنش پونه میل کنین تا علاوه بر کاهش علایم به سمت بهبود سریعتر حرکت کنین.

دمنوش پونه برای درمان سرماخوردگی

طرز تهیه و نحوه مصرف دمنوش:

1-3 گرم از پودر نعناع رو در يك فنجان آب جوش به مدت 5 تا 10 دقیقه دم کرده و سه بار در روز ميل کنین.

دمنوش گیاهی بابونه برای درمان سرماخوردگی

بابونه یکی از با ارزش‌ترین گیاهانیه که در درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر واقع می شه. دمنوش بابونه یک آنتی اکسیدان و ضد التهاب موثره و در درمان و پیشگیری از سرماخوردگی، تب، سرفه، برونشیت و التهاب گلو مصرف می‌شه.

دمنوش بابونه

طرز تهیه و نحوه مصرف دمنوش:

یک مقاله مرتبط و مفید
دمنوش به و دارچین موثر در درمان سرماخوردگی

8-2 گرم سرشاخه گلدار، در يك فنجان آب جوش به مدت 5 تا 10 دقیقه دم کرده و سه بار در روز ميل کنین.

دمنوش گیاهی گل گاوزبان برای درمان سرماخوردگی

گل گاوزبان به رنگ آبی بنفش بوده و ساليان متماديه كه گل‌هاي اون در ايران به وفور مصرف می‌شه. گل گاوزبان جهت رفع عوارض آنفلوانزا و سرماخوردگي استفاده می‌شه.

دمنوش گل گاوزبان

طرز تهیه و نحوه مصرف دمنوش:

یک تی بگ یا یک قاشق غذا خوری از این دمنوش رو در یک فنجان آب جوش به مدت 5 تا 10 دقیقه دم کرده و به میزان 2 تا 3 فنجان در روز مصرف نمائید.

منع مصرف:  گل گاوزبان به دلیل داشتن ترکیبات آلکالوئیدی برای زنان باردار مضر محسوب می شه.

دمنوش گیاهی به لیمو برای درمان سرماخوردگی

به لیمو، یک گیاه دارویی بسیار معطره، برگ‌هاي له شده اين گياه بوي خوشايند ليمو رو داره. دمنوش به لیمو بسیار آرامش بخش بوده و برای بهبود سرماخوردگي و آسم، بسیار مفید می‌باشد.

دمنوش به لیمو

طرز تهیه و نحوه مصرف دمنوش:

یک تی بگ یا 1 تا 2 گرم پودر گياه رو در يك فنجان آب جوش به مدت 5 تا 10 دقیقه دم کرده و سه بار در روز میل نمایید.

دمنوش گیاهی سرخارگل برای درمان سرماخوردگی

برخی از افراد از دمنوش گیاهی سرخارگل برای جلوگیری از سرماخوردگی و رفع گرفتگی بینی استفاده می‌کنن. تحقیقات نشان داده که سرخارگل سیستم ایمنی بدن رو تقویت می‌کنه. ممکنه این دمنوش دارای خاصیت ضد ویروسی هم باشه و بتونه به رفع سرماخوردگی کمک بکنه.

دمنوش سرخارگل

طرز تهیه و نحوه مصرف دمنوش:

برای تهیه دمنوش گیاهی سرخارگل، یک تی بگ یا 4-1 گرم گياه خشك رو در يك فنجان آب جوش به مدت 5 تا 10 دقیقه دم کرده و سه بار در روز ميل کنین.

دمنوش گیاهی لیمو و زنجبیل برای درمان سرماخوردگی

نوشیدن دمنوش لیمو ترش یا آب لیموی تازه به همراه زنجبیل، یک روش سنتی هست که مردم دهه هاست از اون برای بهبود سرماخوردگی استفاده می‌کنن. لیمو و سایر مرکبات سرشار از ویتامین C هستن و اگر به سرماخوردگی مبتلا شده این ویتامین C برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار حیاتی است.

دمنوش لیمو و زنجبیل

طرز تهیه و نحوه مصرف دمنوش:

یک مقاله مرتبط و مفید
دمنوش های گرم برای فصل زمستان

یک تکه زنجبیل رو در 4 فنجان آب بریزین و بذارین بجوشه تا عصاره ی اون در بیاد، به اون آب یک لیموترش تازه یا یک برش لیمو و یک قاشق غذا خوری عسل اضافه کنین و بنوشین.

استفاده ازعسل در دمنوش‌های گیاهی

می‌تونین دمنوش‌های خودتون رو با عسل شیرین و خوشمزه‌تر کنین. خاصیت ضد میکروبی عسل، ممکنه روی بسیاری از باکتری‌ها و ویروس‌ها مؤثر باشه. به علاوه عسل در تسکین سرفه هم مؤثره.

نکته:

 • برای کسب بهترین نتیجه، با مشاهده اولین علائم سرماخوردگی، مصرف دمنوش‌های گیاهی رو شروع کرده و در صورت لزوم به مصرف اون ادامه بدین.
 • سرماخوردگی یا آنفولانزا معمولا تا 2 هفته ادامه داره، در حدود 2 یا 3 روز علائم بیماری شدیدتر هستن. اگه سرماخوردگی‌تون تا 10 روز بهبود پیدا نکرد، یا اگر علائم غیر معمول یا بسیار شدید داشتین با پزشک خود مشورت کنین.
 • اگر باردار یا شیرده هستین، قبل از استفاده از دمنوش‌ها ابتدا با پزشک معالج خود مشورت کنین.
 • کودکان خردسال و افراد 65 سال یا بالاتر و افرادی که به دلایل پزشکی دچار ضعف سیستم ایمنی هستن، در صورت ابتلا به آنفولانزا با پزشک خود تماس بگیرن، زیرا ممکنه به درمان ضد ویروسی نیاز داشته باشن.

علاوه بر مصرف دمنوش‌های فوق، انجام کارهای زیر نیز می‌تونه به شما در تسکین و بهبود علائم سرماخوردگی کمک کنه:

 • استراحت و خواب زیاد
 • گرم ماندن
 • نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات گرم
 • استفاده از داروهای مسکن مانند استامینوفن برای کاهش درد

ویروس کرونا

در خاتمه از اونجایی که علائم و شیوه ی عملکرد ویروس کرونا با ویروس سرماخوردگی مشابهه، و اخیراً به طور سریع درحال شیوع در سراسر جهانه، بر اون شدیم که جهت اطلاع خوانندگان این مقاله، بطور مختصردر مورد علائم بیماری و نحوه درمان اون توضیح بدیم.

از اواخر دسامبر ۲۰۱۹، نوع تازه‌ای از ویروس کرونا در شهر ووهان چین شیوع پیدا کرد که تا لحظه نگارش این مقاله، آمار تلفات این بیماری به 213 نفر رسیده است که همگی در چین گزارش شده ان.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق پونه برای سرماخوردگی و رفع عفونت ادراری

علاوه بر این نزدیک به صد مورد ابتلا در 18 کشور به جز چین گزارش شده و می‌ره تا این بیماری به یک اپیدمی جهانی تبدیل بشه و به دلیل شیوع سریع ویروس کرونا و پیشگیری از گسترش بیشتر اون، سازمان بهداشت جهانی وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

ویروس کرونا

کرونا ویروس چیست؟

کروناویروس‌ها(Coronaviruses)، خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستن که عموماً باعث سرما خوردگی معمولی در انسان می‌گردند، اما برخی از اون ها مانند SARS می‌تونن باعث بیماری تنفسی شدیدتر و گاهی مرگ بیمار بشن.

این بیماری به نام سندرم نارسایی تنفسی خاورمیانه (Middle East respiratory syndrome coronavirus) شناخته شده ‌است که به اختصار MERS-CoV خوانده می‌شه.

نحوه ی انتقال

هنوز اطلاعات کاملی در مورد نحوه ی انتقال این بیماری در دسترس نیست. مانند ویروس سرماخوردگی، ویروس کرونا از طریق سرفه و عطسه، احتمالا با دست زدن به دست یا صورت فرد آلوده یا لمس کردن چیزهایی که افراد آلوده به اون دست زده‌اند انتقال پیدا می کنه.

راه‌های پیشگیری

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری رعایت اصول بهداشت فردی و رعایت فاصله، با فرد بیماری که علائم سرماخوردگی داره، ضروری است. حتی الامکان به مکان‌های شلوغ نرین، از رژیم غذایی سالم پیروی کنین و میوه و سبزیجات سرشار از ویتامین c و بدون سرخ کردن استفاده نمایید.

به توصیه ی وزارت بهداشت ایران برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا اقدامات زیر رو انجام بدین:

 • دست‌هاتون رو مرتب با آب و صابون بشورین.
 • از دست دادن و بوسیدن افراد دارای علائم سرماخوردگی خودداری کنین.
 • هنگام عطسه و سرفه از دستمال استفاده کنین.
 •  از مواد غذایی بهداشتی و مطمئن استفاده کنین.
پیشگیری از کروناویروس

علائم بیماری

علائم سرما خوردگی و یا آنفلوانزا معمولا از دو تا چهار روز پس از عفونت ویروس کرونا اتفاق می‌افته و معمولاً شدت سرماخوردگی که کروناویروس عامل اون باشه بیشتره. افراد جوان که تغذیه سالم داشته و از سلامت کامل جسمی برخوردار هستن، در صورت عفونت به این ویروس، معمولاً بیماری خفیف‌تری رو تجربه می‌نمایند.

یک مقاله مرتبط و مفید
سنجد را به طور کامل بشناسیم!

اما در کسانی که سابقه بیماری مزمن مانند بیماری تنفسی، قلبی، کبدی یا کلیوی و دیابت داشته باشن یا تحت درمان داروهای ضعیف کننده ایمنی بدن هستن ممکنه بیماری کروناویروسی MERS شدیدتر شده و منجر به بستری و گاهی فوت بیمار بشه. در بیشتر موارد، تشخیص ویروس کرونا با ویروس سرماخوردگی مشکله.

از علایم اصلی این بیماری، عطسه، آبریزش بینی، گلو درد، تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی هستن. در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی و نارسایی کلیه نیز گزارش شده است.

درمان و کنترل بیماری کرونا

هیچ درمان خاصی برای ویروس کرونا وجود نداره، شما می‌تونین به همون روشی که سرماخوردگی راودرمان می‌کنین، عفونت ویروس کرونا رو نیز درمان کنین:

 • استراحت و خواب کافی داشته باشین.
 • آب کافی و مایعات گرم به دفعات متعدد بنوشین.
 • از سیگار کشیدن، هوای آلوده و دود اجتناب کنین.
 • برای کاهش درد و تب از استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن استفاده کنین.
 • برای بهبود گلودرد و علائم تنفسی از دستگاه بخور استفاده کنین.

دمنوش های دیگه ای برای رفع سرماخوردگی به کار می رن و مردم از اونا استفاده می کنن، دمنوش هایی مث اسطوخودوس، دمنوش لیمو، دمنوش مریم گلی و ….. بهترین دمنوش ها برای رفع سرماخوردگی رو در این نوشته براتون توضیح دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.