رفع علایم یائسگی با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

در این متن می خواهیم درباره ی یائسگی بانوان و بهترین دمنوش ها برای رفع علایم یائسگی بپردازیم، امیدواریم تا پایان این نوشته ما رو همراهی کنین و اطلاعات لازم در این باره رو به دست بیارین.

یائسگی یک مرحله ی طبیعی در زندگی زنانه و می شه گفت پایان همیشگی دوره‌های قاعد‌گی و عادت ماهیانه در یک زن هست. این اتفاق در زنانی که سنشون بالا می ره، رخ می‌ده. با بالا رفتن سن ساخت هورمون استروژن و پروژسترون در تخمدان‌های زن کاهش پیدا می‌کنن. این هورمون‌ها دوره‌های قاعد‌گی رو در بانوان تنظیم می کنن.

یائسگی چیست؟

یائسگی یک مرحله طبیعی از زندگی هر زنه و زمانی می گیم یائسگی اتفاق افتاده که زن، قدرت باروری خودش رو از دست می ده، تخمدان ها قدرت لازم برای انجام اعمال فیزیولوژیک و طبیعی دوران باروری خودش رو از دست داده و تخمک گذاری اتفاق نمی افته، در این مرحله ابتدا دوره ی قاعدگی ها نامنظم شده و بعد از اون فرد، قطع دائمی قاعدگی خودش رو تجربه می کنه.

یائسگی چیست؟

یائسگی در زنان با از دست رفتن طبیعی چرخه ی قاعدگی زن به مدت 12 ماه متوالی مشخص می شه. دوره ی قبل از یائسگی perimenopause (پری مونوپوز) نامیده می شه و همراه با اون علائمی مانند گرگرفتگی و تغییر خلق و خو ایجاد می شه. اکثر زنان در دهه 40 و 50 عمر خود علائم پری مونوپوز رو تجربه می کنن، هرچند ممکنه در بعضی از افراد زودتر اتفاق بیفته.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق چهل گیاه برای سیستم گوارش، بیماری های زنان و خواص دیگر

Perimenopause  یک حالت طبیعیه و می تونه از 10 ماه تا 4 سال ادامه داشته باشه. برای بسیاری از خانم ها ممکنه دوره ی  پری مونوپوز طولانی تر هم باشه. 

علایم یائسگی در زنان

زنان ممکنه در طول چرخه ی یائسگی این علائم رو تجربه کنن:

  • گرگرفتگی
  • تغییرات روحی و خلق و خو
  • خونریزی و خشکی واژن
  • ریزش مو
  • افزایش وزن
  • زنان همچنین با یائسه شدن در معرض خطر پوکی استخوان هستن.
علایم یائسگی

در هنگام گذراندن پری مونوپوز و یائسگی ممکنه زن راههای زیادی برای کاهش درد و عوارض این امر رو آزمایش بکنه، در این بین راه های طبیعی ای هم برای کاهش ناراحتی و درد وجود دارن که از میون اونا استفاده از دمنوش ها از قدیم متداول بوده و مردم معتقدن که ممکنه این دمنوش ها به مقابله با علائم یائسگی کمک کنن.

10 دمنوش مناسب برای رفع علایم یائسگی

در هنگام مراحل یائسگی ممکنه داروهای شیمیایی برای متعادل کردن تغییرات هورمونی که در طول پری مونوپوز رخ می ده، راحت ترین راه باشه اما برای بسیاری از خانم ها بهترین انتخاب نمی تونه باشه. پس اگر به دنبال داروهای طبیعی بیشتری هستین، مصرف این دمنوش ها ممکنه گزینه سالم و مناسب تری باشن.

ریشه کوهوش سیاه برای رفع علایم یائسگی

ریشه کوهوش سیاه باعث کاهش خشکی واژن و گرگرفتگی در زنان یائسه می شه. تحقیقات نشون می دن که در زنانی که یائسگی زودرس رو تجربه می کنن، این دمنوش می تونه موثرترین روش طبیعی باشه.

این گیاه غیر از دمنوش به صورت قرص هم موجوده و بر طبق سلیقه و ذائقه بانوان می تونن ازش استفاده کنن، این ماده به عنوان داروی جایگزین برای هورمون درمانی (HRT) استفاده شده است.

دمنوش کوهوش سیاه

منع مصرف ریشه ی کوهوش سیاه:

زنانی که باردار هستن دقت داشته باشن که نباید دمنوش ریشه کوهوش سیاه رو مصرف کنن، همچنین افرادی که به دلیل فشار خون یا مشکلات کبدی تحت مداوا هستن هم نباید از این مورد استفاده کنن.

یک مقاله مرتبط و مفید
روغن شترمرغ برای تحریکات زنانه و درمان پوست و مو

دمنوش جینسینگ برای رفع علایم یائسگی

تحقیقات انجام شده نشون داده که مصرف جینسینگ به کاهش بروز و شدت گرگرفتگی و تعریق شبانه در زنان یائسه کمک می کنه. مطالعه ی دیگه ای در سال 2010 نشون داد که جینسینگ قرمز می تونه به زنان یائسه کمک کنه تا برانگیختگی جنسی رو افزایش داده و زندگی جنسی خودشون رو بهبود ببخشن.

برای بهره بردن از فواید جینسینگ می تونین روزانه دمنوش جینسنگ بنوشین. مصرف جینسنگ به عنوان یک دمنوش و داروی گیاهی می تونه تأثیراتی مانند تأثیر داروهای بیشماری از جمله قلب، فشار خون، دیابت و داروهای رقیق کننده خون داشته باشه.

دمنوش جینسینگ

عوارض جانبی مصرف زیاد جینسینگ:

مصرف بیش از اندازه ی همه ی داروهای گیاهی می تونه عوارضی داشته باشه. مصرف این گیاه هم ممکنه باعث پریشانی، سردرد و عصبانیت بشه.

دمنوش تخم درخت تمشک برای رفع علایم یائسگی

تحقیقاتی نشون دادن كه مصرف دمنوش تخم درخت تمشک علائم یائسگی و حتی قاعدگی رو درمان مي كنه، نوشيدن دمنوش این گیاه مي تونه در تسكين درد پستان (ماستودنيا) و گرگرفتگي در خانم هايی که پري مونوپوز و یائسگی رو تجربه می کنن موثر باشه.

این گیاه همچنین پروژسترون رو افزایش می ده، که این کار می تونه در حفظ تعادل سالم بین استروژن و پروژسترون در طول دوره پری مونوپوز کمک کننده باشه.

دمنوش تخم درخت تمشک

منع مصرف تخم درخت تمشک:

كسانی كه برای كنترل زایمان از هورمون یا داروهای جایگزین هورمون استفاده می كنن نباید از تمشك استفاده كنن. همچنین کسانی که به بیماری های حساس به هورمون مانند سرطان پستان مبتلا شدن باید از مصرف این دمنوش خودداری کنن. و در نهایت این دمنوش انتخاب خوبی برای کسی که داروهای ضد سایکوز یا داروهایی برای بیماری پارکینسون مصرف می کنه نیست.

دمنوش برگ تمشک قرمز برای رفع علایم یائسگی

دمنوش برگ تمشک قرمز در کاهش علائم معمول پری مونوپوز خیلی موثر نیست. با این حال، مصرف این دمنوش یک روش مؤثر برای کاهش جریانهای قاعدگی سنگین می تونه بشاه، به ویژه مواردی که در شروع پری مونوپوز برای بسیاری از خانم ها به وجود میاد. این دمنوش معمولاً برای مصرف در طول perimenopause و یائسگی محسوب می شه.

دمنوش برگ تمشک قرمز

دمنوش شبدر قرمز برای رفع علایم یائسگی

شبدر قرمز از قدیم برای درمان گرگرفتگی و تعریق شبانه در زنان مبتلا به یائسگی مورد استفاده قرار می گرفته، همچنین از شبدر قرمز برای درمان فشار خون بالا، بهبود مقاومت استخوان ها و تقویت ایمنی استفاده می شده است. شبدر سرخ حاوی فیتواستروژن هاست، فیتواستروژن یک شکل گیاهی از استروژنه که به بهبود عدم تعادل هورمونی ناشی از یائسگی کمک می کنه.

دمنوش شبدر قرمز

مصرف دمنوش شبدر قرمز به طور کلی ایمن تلقی می شه.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص جوانه یونجه برای زنان

دمنوش دونگ کوای برای رفع علایم یائسگی

دمنوش دونگ کوای به تعادل و تنظیم میزان استروژن در خانمهایی که یائسگی دارن کمک می کنه، بسته به عدم تعادل هورمونی، باعث کاهش یا بهبود اونا می شه.

همچنین مشخص شده که این دمنوش گرفتگی و گرگرفتگی ها رو به عنوان علائم سندرم قبل از قاعدگی (PMS) کاهش داده و می تونه درد لگن رو در یائسگی نیز کاهش بده. یک مطالعه نشون داد که ترکیب دونگ کوای و بابونه می تونه گرگرفتگی رو تا حدودی کاهش بده. 

دمنوش دونگ کوای

منع مصرف دمنوش دونگ کوای:

اگر در صدد انجام عمل جراحی دارین از مصرف این دمنوش خودداری کنین. تحقیقات نشون دادن که این دمنوش در لخته شدن خون می تونه تأثیر داشته باشه. افرادی که پوست حساسی دارن ممکنه بعد از نوشیدن این دمنوش به طور مداوم به آفتاب حساس تر بشن.

دمنوش سنبل الطیب برای رفع علایم یائسگی

ریشه سنبل الطیب دارای مزایای سلامتی زیادیه که شامل درمان بی خوابی، اضطراب، سردرد و استرس می شه. همچنین به دلیل توانایی اون در کاهش گرگرفتگی خانم هایی که به دوران یائسگی وارد شده ان گزینه ای مناسبی می تونه باشه.

این گیاه همچنین می تونه درد مفاصل رو کاهش بده، برای زنانی که علائم پوکی استخوان رو در خودشون می بینن می تونه گزینه خوبی برای بهبود قدرت استخوان باشه.

دمنوش سنبل الطیب

دمنوش شیرین بیان برای رفع علایم یائسگی

دمنوش شیرین بیان در خانمهایی که وارد دوره ی یائسگی می شن، می تونه به کاهش گرگرفتگی  و مدت دوام اون کمک کنه. همچنین می تونه اثرات استروژن مانند داشته باشه و ممکنه در بهبود سلامت تنفس و کاهش استرس کلی فرد مؤثر باشه.

دمنوش شیرین بیان

دمنوش چای سبز برای رفع علایم یائسگی

یک مطالعه در سال 2009 نشون داد که مصرف چای سبز می تونه روشی مؤثر در تقویت متابولیسم استخوان و کاهش خطر شکستگی استخوان ها باشه، به خصوص در خانم هایی که یائسگی رو تجربه می کنن.

یک مقاله مرتبط و مفید
روغن شترمرغ برای تحریکات زنانه و درمان پوست و مو

چای سبز همچنین سرشار از آنتی اکسیدان ها، مقداری کافئین و EGCG است.EGCG  سوخت و ساز بدن رو تقویت کرده و به مبارزه با افزایش وزن که بسیاری از زنان یائسه دچارش می شن، می پردازه. نوشیدن زیاد چای سبز خطرات خیلی کمی داره.

دمنوش چای سبز

اگر نگران مشکل خوابتون هستین، این دمنوش بدون کافئینه و ممکنه انتخاب مناسبی برای مصرف باشه.

دمنوش جینکوبیلوبا برای رفع علایم یائسگی

 جینکو بیلوبا حاوی فیتواستروژن ها (مشابه شبدر قرمز)ه و می تونه سطح استروژن رو افزایش بده، به طور طبیعی این دمنوش عدم تعادل هورمونی رو بهبود می بخشه. یک مطالعه در سال 2009 نشون داد که جینکو بیلوبا می تونه علائم PMS و نوسان خلق و خوی رو که قبل یا در دوران یائسگی ایجاد شده است رو، بهبود ببخشه.

دمنوش جینکو بیلوبا دمنوش معروف و رایجی نیست، اما می تونین مخلوطی از این ماده رو در عطاری ها پیدا کنین. این گیاه می تونه روی لخته شدن خون تأثیر داشته باشه، اما به عنوان یک دمنوش برای استفاده های کوتاه مدت خطر کمی داره.

دمنوش جینکو بیلوبا

عرقیات گیاهی مناسب برای رفع علایم یائسگی

راه مناسب دیگه ای که می تونه به شما در رفع علایم یائسگی کمک کنه مصرف عرقیات گیاهیه، در زیر نمونه هایی از این عرقیات مفید رو براتون می نویسیم:

عرق شبدر قرمز برای رفع علایم یائسگی

عرق شبدر قرمز همانند گیاه اون سالیان درازیه که برای رفع گرگرفتگی و التهاب شبانه در زنان مبتلا به یائسگی مورد استفاده است، مصرف این عرق برای پایین آوردن فشار خون ، تقویت استخوان ها و تقویت ایمنی مفیده. این عرق گیاهی حاوی فیتواستروژنه که به بهبود عدم تعادل هورمونی ناشی از یائسگی کمک می کنه.

عرق شبدر قرمز برای رفع علایم یائسگی

عرق رازیانه برای رفع علایم یائسگی

مصرف عرق گیاه رازیانه بیشتر برای زنان تصیه می شه، استفاده از این عرق در خانمهای یائسه باعث کاهش و برطرف شدن عوارض و علایم این دوران شده و در کسانی که دچار یائسگی زودرس شدن موجب درمان و بازگشت عادات ماهیانه می شه. ترکیبات موجود در این عرق التهاب های واژن و علایمی مانند گرگرفتگی که در دوران یائسگی شایعه رو برطرف می کنه.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص جوانه یونجه برای زنان

بر طبق مطالعات انجام شده روی این گیاه و عرق اون، به خاطر وجود ترکیبات منحصربفردی مانند فیتو استروژن بالا، این عرق می‌تونه رسیدن دوره ی یائسگی رو به تاخیر انداخته و عوارض حاصل از اون مانند اختلال در خواب، گر گرفتگی های بی دلیل، خارش و خشکی واژن رو تا حد زیادی کاهش‌ بده. مطابق با توصیه های طب سنتی، امروزه بسیاری از زنان برای جلوگیری از یائسگی زودرس و کم کردن علایم منزجر کننده ی اون از این عرق استفاده می‎کنن.

عرق رازیانه برای رفع علایم یائسگی

روغن های گیاهی مناسب برای رفع علایم یائسگی

غیر از عرقیات گفته شده روغن هایی هم هستن که می تونن علایم مربوط به یائسگی رو برطرف کنن:

روغن گل مغربی برای رفع علایم یائسگی

استفاده از روغن گل مغربی از گرگرفتگی های زنانه در دوران یائسگی کم می کنه، چون این روغن دارای به خاطر وجود ترکیبات ضد التهابه، با استفاده ی موضعی اون بر روی بدن می تونین از شر التهاب و گرگرفتگی های معمول این دوره خلاص بشین.

روغن گل مغربی برای رفع علایم یائسگی

روغن بادام شیرین برای رفع علایم یائسگی

گرگرفتگی بدن در خانم‌های یائسه می تونه به خاطر بسته بودن منافذ پوستیه. برای رفع این مسدودی در طب سنتی، ماساژ با روغن روشی کاربردیه، برای تاثیرگذاری بیشتر بهتره در حمام این ماساژ رو انجام بدین. بعد از اینکه دوش گرفتین، قبل از اینکه خودتون رو خشک کردین، تمام نقاط بدنتون رو با روغن بادام شیرین به مدت ۵ دقیقه ماساژ بدین.

ماساژ با این روغن منجر به باز شدن منافذ و تنظیم عملکرد اونا می شه. بر همین اساس تبادل حرارتی و برودتی بین محیط و بدن بهتر انجام می شه. حرارت گیر افتاده داخل بدن خارج شده و گُرگرفتگی برطرف می‌شه.

روغن بادام شیرین برای رفع علایم یائسگی

در این متن بهترین دمنوش ها، عرقیات و روغن های گیاهی برای رفع علایم یائسگی رو براتون توضیح دادیم امیدواریم که توانسته باشیم به اطلاعاتتون در این خصوص کمی افزوده باشیم.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص دمنوش گل پنیرک، قاعدگی و عفونت های زنانه

منبع:

healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.