کاهش درد زایمان با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

بارداری، وضع حمل و درد زایمان یکی از بحث های مهم در زندگی هر خانمیه. از زمان شروع بارداری تا لحظه ی زایمان و به دنیا اومدن بچه نگرانی ها و دغدغه های زیادی دامن مادران باردار رو می گیره. از سالم بودن جنین و مراقبت های اون گرفته تا لحظه ی به دنیا اومدن، بخصوص اگه مادر تجربه ی بارداری اولش باشه که دیگه استرس و نگرانی تا زمان به دنیا اومدن بچه همدم هر روزش می شه.

زنانی که تجربه ی زایمان بیشتر رو دارن اونقد از درد وحشتناک زایمان و سختی هاش برای تجربه اولی ها می گن که هراس و ترسشون هزار برابر می شه. همونطور که احتمالاً شنیدین می گن که درد زایمان یکی از سخت ترین و شدیدترین دردهای دنیاس. بخاطر همین شنیده ها و دردهاس که اکثر خانم ها ترجیح می دن سزارین کنن.

 از لحظه ی تخمک گذاری و شروع بارداری، بدن با ترشح انواع هورمون ها خودش رو برای یک زایمان طبیعی آماده می کنه. هورمون ها بر روی عضلاتی همچون لگن، شکم و کمر تأثیراتی می ذارن تا مادر بدون استفاده از داروهای شیمیایی یه زایمان طبیعی داشته باشه. به زایمانی که بدون دارو و عمل های جراحی انجام می شه زایمان طبیعی یا فیزیولوژیک می گن. زایمانی هم که با عمل جراحی انجام می شه رو سزارین می گن.

درد زایمان

انواع زایمان

زایمان روش ها و راههای متفاوتی داره، هر شیوه ی زایمان با توجه به سیستم بدنی برای فرد خاصی مناسبه و مادر باید با توجه به شرایط جسمی و روحی روانی خودش روش مناسب رو انتخاب بکنه. درسته می گن که درد زایمان زیاده ولی با انتخاب روش صحیح و مناسب مادر می تونه تجربه ی لذت بخشی داشته باشه. در زیر رایج ترین روش ها رو براتون بصورت خلاصه توضیح می دم:

یک مقاله مرتبط و مفید
افزایش شیر مادران با دمنوش رازیانه

زایمان طبیعی (فیزیولوژیک)

در روش فیزیولوژیک زایمان به روشی که از قدیم مورد استفاده بوده انجام می شه و در اون از هیچ گونه داروی شیمیایی یا عملی استفاده نمی شه و مادر آزاده همونجوری که خودش احساس راحتی داره عمل کنه، نشسته، ایستاده یا درازکش با توجه به راحتی مادر می تونه از هر کدوم استفاده کنه.

در این روش یه نفر به عنوان ماما همونطور که در گذشته بود کنار مادر هست و تشویق یا دلداریش می ده. سالم ترین روش همین روش طبیعی یا فیزیولوژیکه که با استفاده از نوشیدنی، دمنوش و داروهای گیاهی درد رو تا حد زیادی کاهش داد.

زایمان در آب

آب در کاستن درد زایمان هنگام انقباض و انبساط عضلات و ماهیچه ها تأثیر فراوانی داره، در این روش با شروع درد زایمان، مادر در وان یا آب استخر به عمق 40 تا 50 سانتی متر (بسته به شرایط بدنی) قرار گرفته و تا پایان زایمان با کنترل های پی در پی نوزاد به دنیا میاد، این روش بخاطر وجود آب با درد کمتری همراهه اما بر خلاف تصور بسیاری از مادرها روش بی دردی نیس.

این روش بیشتر در اروپا استفاده می شه و در ایران بخاطر نبود و یا کمبود ابزار و وسایل مورد نیازش فقط در جاهای محدودی قابل اجراس.

زایمان با هیپنوتیزم

همونطور که از اسمش پیداس در این روش فرد با هیپنوتیزم خودآگاهی مادر رو تغییر می دن و با تلقیناتی که بهش می دن درد رو تا حد زیادی کاهش پیدا می کنه. این روش جزو موثرترین روش های کاهش درده.

زایمان بدون درد با تزریق دارو

این روش هنگامی کاربرد داره که نوزاد در حال اومدنه و دهانه ی رحم تا حد 5 سانتی متر باز می شه. اینجا قبل از اینکه مادر شروع به فشار دادن و انبساط و انقباض عضلات بکنه باید بهش داروهای مسکن تزریق بشه. معمولاً برای این کار داروهایی مث پتدین تزریق می شه و درد تا حد زیادی پایین میاد.

یک مقاله مرتبط و مفید
درمان دیابت بارداری با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

زایمانی طبیعی با روش بی حسی (اپیدورال)

در این روش توی  نقطه ی خاصی از کمر مادر، لوله ای کار می ذارن و از طریق لوله بهش داروهای بی حسی انتقال می دن، این روش برای کاهش درد می تونه گزینه و روش مناسبی باشه، اما در مراحل پایانی زایمان که مادر باید فشار زیادی به جنین وارد کنه بخاطر بی حسی ای که ایجاد می شه نمیتونه فشار وارد کنه و زایمان با تأخیر انجام می شه.

زایمان با وسایل فیزیوتراپی

در این روش مث همون روشی که برای به کار انداختن عضلات ضعیف شده دستگاه الکترونیکی وصل می کنن، به مادر نیز یه دستگاه تنس که امواج ضعیفی به بدن وارد می کنه رو وصل می کنن و از طریق مهره ی 4 و 5 امواج الکترونیکی ظریفی وارد بدن می شه. این امواج منجر به ترشح مورفین های طبیعی بدن شده و درد رو کاهش می ده. همچنین ترشحات مورفین طول زایمان رو کاهش می ده.

زایمان با گاز استنشاقی

در این روش کپسولی حاوی مخلوط اکسیدنیترو و اکسیژن به مادر داده می شه تا هنگام درد اون رو تنفس کنه، این روش تا حد زیادی در بسیاری از مادران چاره ساز بوده و درد رو کاهش می ده.

زایمان در حالت نشسته

در این روش معمولاً مادر در صندلی های مخصوص زایمان می شینه و تا پایان زایمان به همون حالت می مونه. در جاهایی که صندلی مخصوص زایمان در دسترس نیس می شه از صندلی های که ارتفاع مناسبی دارن استفاده کرد.

سزارین

سزارین به دو روش بی حسی کمری یا بیهوشی انجام می شه، در بی حسی کمری مث همون روش اپیدورال مواد بیهوشی رو وارد کمر مادر می کنن و عمل رو انجام می دن. در روش بیهوشی هم که مادر بصورت کامل بیهوش شده و سزارین انجام می شه. البته بی حسی بخاطر اینکه مادر هوشیاره و بعد بدنیا اومدن بچه می تونه صدای گریه ی بچه رو بشنوه و در آغوشش بگیره برای مادر لذت بخش تره.

یک مقاله مرتبط و مفید
جلوگیری از بارداری با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

دمنوش هایی برای کاهش درد زایمان

در این مقاله بیشتر سعی می کنیم از روش طبیعی زایمان و دمنوش هایی که بر کاهش درد زایمان تمرکز دارن صحبت کنیم. همونطور که گفتیم داروهای گیاهی و دمنوش های متفاوتی وجود داره که درد حاصل از زایمان رو کاهش می دن. اینجا موثرترین دمنوش ها رو خدمتتون عرض می کنم:

دمنونش زعفران برای کاهش درد زایمان

زعفران از قدیم مصرف غذایی و دارویی داشته و همه با عطر خوش اون آشنایی دارن، البته می گن مصرف زیاد زعفران در هنگام بارداری باعث سقط جنین می شه ولی اگه در مقادیر توصیه شده استفاده بشه نه تنها ضرری نداره بلکه هنگام وضع حمل و زایمان با خواص آرام بخشی که داره کمک زیادی به انقباض و انبساط عضلات کرده و می شه گفت باعث کاهش درد زایمان می شه.

دمنوش زعفران برای کاهش درد زایمان

دمنوش برگ ختمی برای کاهش درد زایمان

برگ ختمی هم یکی از گیاهان با خواص درمانی فراوانه، این گیاه برای خانم ها خواصی همچون تنظیم عادت ماهیانه، رفع ورم های بارداری و آرامش دادن به عضلات هنگام زایمان رو می ده و باعث می شه هنگام زایمان درد کمتری بکشن.

دمنوش گل ختمی برای کاهش درد زایمان

دمنوش گل شاه پسند برای کاهش درد زایمان

شاه پسند از گذشته بخاطر خواص رفع اضطراب و استرسش مورد استفاده بوده و الان هم خواصش تایید شده و استفاده می شه. مصرف شاه پسند در طول بارداری به مادر کمک می کنه از استرس و اضطراب های بارداری دور شده و هنگام زایمان با خیالی آسوده تر وضع حمل کنه.

دمنوش گل شاه پسند برای کاهش درد زایمان

دمنوش رازیانه برای کاهش درد زایمان

در اوخر روزهای بارداری یا یکی دو هفته به زایمان مادر اگه هر روز دمنوش رازیانه مصرف کنه علاوه بر اینکه برای نوزاد شیر بیشتری داره هنگام وضع حمل هم زایمان سبک و با درد کمتری رو تجربه می کنه. خواص دارویی و ترکیبات مغذی رازیانه بدن رو برای زایمانی طبیعی آماده می کنه.

دمنوش رازیانه برای کاهش درد زایمان

عرقیات مناسب برای کاهش درد زایمان

در گذشته بر طبق نوشته های طب سنتی با استفاده از گیاهان دارویی و عرقیات گیاهی دردهای زایمان رو کاهش می دادن، عرقیات زیر برای رفع یا کاهش درد زایمان می تونن موثر باشن:

یک مقاله مرتبط و مفید
دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی مفید و مضر برای بارداری کدامند؟

عرق شوید برای کاهش درد زایمان

مصرف عرق حاصل از تخم یا گیاه شوید هنگام شروع درد زایمان می تونه باعث کاهش این دردها بشه و همچنین مدت زمان حمل وضع و زایمان رو پایین آورده و در راحت تر زایمان کردن به زنان کمک کنه.

عرق شوید برای کاهش درد زایمان

عرق رازیانه برای کاهش درد زایمان

درسته که می گن مصرف زیاد رازیانه و فرآورده های اون در اوایل بارداری احتمال سقط جنین رو بالا می بره، اما مصرف روزانه ی عرق این گیاه در ماه ها یا روزهای آخر بارداری نه تنها ضرری نداره، بلکه می تونه دردهای موقع زایمان طبیعی رو تا حد زیادی کاهش بده و به انجام یک زایمان راحت کمک بکنه.

عرق رازیانه برای کاهش درد زایمان

روغن های گیاهی مناسب برای کاهش درد زایمان

ماساژ یک سری روغن ها برای راحت تر کردن و انبساط و انقباظ ماهیچه های مادر می تونه کمک زیادی بکنه، دو نمونه از این روغن ها رو بهتون معرفی می کنیم:

روغن سیاه دانه برای کاهش درد زایمان

شما می تونین روغن سیاه دانه و مقدار کمی روغن حیوانی رو با هم ترکیب کرده و به شکم و کمرتون بمالین، سپس با دستمال نرم محل هایی که روغن زدین رو بپوشونین تا گرم بمونه، این کار در نرم شدن عضلات و شل شدن پوست هنگام زایمان بهتون کمک می کنه.

روغن سیاه دانه برای کاهش درد زایمان

روغن کنجد برای کاهش درد زایمان

ماساژ روغن طبیعی کنجد به شکم و کمر به دلیل خواص ضد التهابی و گرم کننده، به صورت روزانه می تونه عضلات رو آماده کرده و منجر به تسکین درد زایمان طبیعی و کاهش دردهای وضع حمل بشه.

روغن کنجد برای کاهش درد زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.