خواص عرق بوقناق برای کاهش قند خون، کبد و کم خونی

آیا تا به حال نام بوقناق رو شنیدین؟ اگه به دنبال آشنایی با اون هستین با ما در این نوشته همراه باشین، غیر از توضیح اون مورد در مورد عرق بوقناق اطلاعات جالبی داریم:

نام علمی این گیاه Eryngium billardieri بوده، در انگلیسی eryngo نامیده شده و در نقاط مختلف از اون به نام های چرخه، خازن بابا، شوکة البیضا، شکاعی و قرصعنه یاد شده است. بخاطر دارا بودن مقداری اینولین در این گیاه به اون کنگر فرنگی وحشی هم می گن. این گیاه گونه ای از گیاهان گلدار متعلق به خانواده Apiaceae است. حدود 220 گونه از این گیاه وجود داره که حدود بیست و دو گونه از اونا در آمریکا یافت می شه.

بوقناق

گیاه بوقناق یکی از گیاهان دارویی دو سال یا چند سال زیه که تا ارتفاع 2 متر رشد می کنه. برگهای گیاه به طور متناوب چیده شده، به شکل لانسه و بر روی لبه ها دندانه دار قرار گرفته اند. طول برگ های اون 90 سانتی متر و عرض 9  سانتی متر است. برگهای فوقانی دندانه ای خاردار هستن. گیاه گل آذین حاوی سرهای گل سفید تا آبی با براکت های خاردار و آبی رنگه.

گلهای گیاه سفید و در تعدادی از گونه ها به رنگ آبی هستن. ریشه گیاه غده ای، معطر و دارای طعم آکرید شیرین و شبیه جعفری است . گل ها از فصل بهار تا پاییز شکوفا می شن. دارای براکت های براق، مایل به آبی و برگ هایی فراتر از سرهای گل که ظاهری غیرعادی دارن. گلها با میوه های كوچک و درازی در حدود 2-4 میلی متر احاطه می شن.

یک مقاله مرتبط و مفید
درمان کبد چرب با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

عرق بوقناق چیه؟

عرق بوقناق، آب غلیظ یا عصاره ی خالص ریشه ی گیاه بوقناق هست که با روش تقطیر آب به دست میاد، طبع این عرق در طب سنتی معتدل رو به گرمه و برای درمان بیماری هایی مانند کم خونی، تنگی نفس، آسم، سکته های مغزی و قلبی، ضعف عضله ی قلبی، رفع یبوست، رفع جوش، درمان اختلالات گوارشی و سلامت کبد استفاده می شده است.

عرق بوقناق چیه؟

خواص عرق بوقناق

یکی از گیاهان دارویی مفید موجود در طبیعت همین گیاه بوقناق و فرآورده های اونه، بیشترین خاصیت این گیاه رفع دیابت نام برده شده، در زیر خواص دیگه ی اون رو براتون تشریح می کنیم:

عرق بوقناق، دیابت و قند خون

درمان قطعی دیابت هنوز در دسترس نیست ولی اصلاح شیوه ی تغذیه به معنای واقعی و تغییر الگوهای غلط زندگی می تونه در کنترل این بیماری نقش داشته باشه. در بحث مصرف گیاهان دارویی برای درمان بیماری ها می شه گفت، مصرف عرق بوقناق می تونه سبب پایین اومدن قند خون و در نتیجه درمان بیماری دیابت بشه. ترکیبات موجود در این عرق ترشح انسولین از لوزالمعده رو تحریک کرده و باعث افزایش اون می شن، بنابراین می تونه قند خون رو کاهش بده.

عرق بوقناق و کبد

گیاه بوقناق دارای ترکیباتی با خاصیت ضد سمه و می تونه در پاک سازی کبد از انواع سموم و همچنین تمیز کردن مجاری کبد بسیار مفید عمل کنه. مصرف این عرق همچنین برای عملکرد بهتر آنزیم های کبدی مفید واقع می شه. محققان طی مطالعاتی دریافتن که یکی از بهترین راه های طبیعی درمان کبد چرب مصرف عرق بوقناق می تونه باشه.

عرق بوقناق و درمان کم خونی

در گذشته به خاطر خاصیت افزایش دهندگی سطح گلبول قرمز از عرق بوقناق برای رفع کم خونی استفاده می کردن، امروزه با مطالعاتی که بر روی این عرق  انجام شده، مشخص شد که مصرف این عرق به دلیل تحریک رشد و تکثیر گلبول های قرمز خون می تونه کم خونی رو درمان کنه. همچنین محققان معتقدن مصرف این عرق می تونه بیماری های مربوط به خون مانند کم خونی ها و کمبود پلاکت ها و بیماری IIPرو هم درمان کنه.

خواص عرق بوقناق

عرق بوقناق و سلامت دستگاه گوارش

یکی دیگه از خواص عرق بوقناق در طب سنتی تاثیر در سلامت دستگاه گوارشی می تونه باشه، این عرق با ترکیبات منحصربفرد خود نفخ معده و روده و از بین برده و با نرم کردن روده ها یبوست رو هم درمان می کنه. حکمای طب سنتی معتقدن مصرف این عرق بیماری کولیت، تولید صفرا و ریختن آن در اثنی عشر روده رو هم درمان می کنه و هرکسی برای تجزیه چربی ها می تونه از این عرق استفاده بکنه.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق زیره برای کبد، فشار خون و قند خون

عرق بوقناق، درمان ورم و سنگ کلیه

عرق بوقناق دارای انواع املاح و مواد معدنیه. این گیاه و عرق اون بخاطر خواص مدری و دیورتیکش معروفن و از گذشته برای درمان ورم کلیه، سنگ های کلیوی و مثانه مصرف اون توصیه شده است. عملکرد این عرق در ادرارآوری و تمیز کرن مجاری کلیوی و ادراره.

عرق بوقناق، حملات قلبی و مغزی

مصرف عرق بوقناق بخاطر دارا بودن مقادیر زیاد آنتی اکسیدان و حذف تاثیرات رادیکال های آزاد، از بروز انواع سکته های مغزی و قلبی پیشگیری می کنه، حکمای طب سنتی معتقدن مصرف اصولی این عرق به درمان ضعف عضله ی قلب می انجامه. مصرف این عرق در درمان کاهش پلاکت خون بسیار موثره و سطح گلبول های قرمز خون رو افزایش می ده، بنابراین از این طریق در درمان کم خونی، تنگی نفس، آسم و همچنین کاهش سکته های مغزی و قلبی تاثیر گذاره. 

میزان و نحوه ی مصرف عرق بوقناق

در حالت عادی برای مصرف عصاره ی بوقناق، توصیه می شه در روز 2 تا 4 استکان (100 سی سی) استفاده بشه. اما مصرف این عرق در بیماران دیابتی با توجه به شرایط دیابت انها متفاوته. پس وقتی که قند خون بیمار بالاتر از 200 باشه، هر 4 ساعت یک استکان از عرق این گیاه رو مصرف کنین.

میزان و نحوه ی مصرف عرق بوقناق

مضرات مصرف زیاد عرق بوقناق

در خصوص مضرات مصرف این عرق باید توجه داشت که مصرف زیاد عرق بوقناق ممکنه خشک شدن شیر مادران رو به دنبال داشته باشه پس از این عرق در دوران شیردهی استفاده نکنین. همچنین بخاطر قوی بودن این عرق بهتره با داروهای شیمیایی پایین آورنده ی قند خون مصرف نشه.

در مصرف زیاد این عرق ممکنه فشار خونتون رو کاهش داده و فرد رو دچار بی حالی بکنه، بنابراین توصیه می شه، این عرق رو در دوز کم و همراه با خرما یا عسل استفاده کنین.

مضرات مصرف زیاد عرق بوقناق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.