خواص عرق چهارگیاه (چهار عرق) برای بی خوابی و مشکلات کبد

در مورد عرق چهارگیاه یا همون چهار عرق چه می دونین؟ اگه می خواین با این عرق آشنا بشین تا انتهای این مطلب با ما باشین، اطلاعات جالبی در اختیارتون می ذاریم:

چهار عرق از مخلوط چهار گیاه دارویی تهیه شده است که شامل عرق کاسنی، عرق خارشتر، عرق شاتره، و عرق بید هستن، هر یک از این عرق ها به تنهایی دارای خواص منحصر بفردیه که با ترکیب خواص این چهار هرق می تونه معجزه بیافرینه. عرق چها گیاه رو به دو شیوه درست می کنن که یکی دارای طبع سرد و دیگری طبع گرمه.

چهار گیاه

تمامی گیاهان ترکیب شده در چهار عرق سرد دارای طبع سردن و هر چهار گیاه موجود در چهار عرق گرم رو دارای طبعی گرم می دونن که با توجه به مزاج و مصرف هر فرد برای درمان مشکلات مختلف تجویز و مصرف می شه.

این عرق از نظر طبیبان و حکیمان طب سنتی از فواید بسیاری برخوردار هستن که می توان برای رفع بسیاری از مشکلاتی که بر اثر اختلالات مزاجی ایجاد می شن، به کار برد. در گذشته هر یک از عرق های موجود در این ترکیب رو برای منظور خاصی به کار می بردن و با ترکیب این چهار گیاه به نوعی یک معجون دارویی درست شده که برای رفع انواع مشکلات با قدرتی که داره مفید واقع می شه.

عرق چهارگیاه چیه؟

همونطور که از اسمش پیداست، این عرق آب غلیظ یا عصاره ی خالص حاصل از چهار گیاه داروییه که با روش تقطیر آب به دست میاد. در گذشته از این برای رفع تب، تقویت پوست، تقویت کلیه و کبد، آرام بخش بودن، تصفیه کردن خون، باز کننده رگ ها، مداوای درد مفاصل حاصل از گرمی مزاج، رفع نفخ، رفع سو هاضمه، درمان دل پیچه، تقویت معده، رفع اسهال های عادی، کاهنده چربی و قند و ضد عفونی کردن استفاده می شده است.

عرق چهار گیاه چیه؟

خواص عرق چهارگیاه

گیاهان موجود در این عرق هر کدام به تنهایی دارای خواص زیادی برای بدن هستن و از ترکیب اونا می شه داروی قوی ای برای درمان اختلالات استفاده کرد، در زیر تعدادی از خواث این عرق قوی رو براتون می نویسیم:

یک مقاله مرتبط و مفید
معجزه عرق خارمریم برای کبد، پیری مغز و استخوان

عرق چهارگیاه و رفع تب

چهار عرق دارای خواص قوی رفع تب هست، این عرق با خواص منحصربفردش روی رفع حرارت اندام و دستگاه های گوناگون بدن تاثیر گذاشته و موجب پایین اومدن التهاب کلی بدن و در نتیجه رفع تب می شه. تاثیر این عرق روی تب قاطع ولی کنده.

چهارعرق و بی خوابی

این عرق بخاطر خواصی که داره می تونه بی خوابی های حاصل از ضعف اعصاب رو بر طرف کنه. بخاطر وجود گیاهانی با خواص آرامش بخش تا حد زیادی از اضطراب و تنش جلوگیری می کنه و می تونه خوابی راحت و بدون دغدغه براتون به ارمغان بیاره.

عرق چهارگیاه و دستگاه گوارش

مصرف این عرق برای افرادی که مشکل بی اشتهایی دارن مفیده، این عرق دارای خواص اشتها آوریه و به تنظیم اشتها کمک می کنه. از قدیم می گن که ترکیب این چهار گیاه برای تقویت معده مفید بوده و می تونه مشکلات دستگاه گوارش رو رفع کنه، با خواص مدر و ملینی که داره می تونه یبوست رو رفع کرده و هضم غذا رو بهتر کنه.

خواص عرق چهارگیاه

عرق چهار گیاه و کبد

مصرف این عرق برای درمان بیماری های کبدی هم می تونه معجزه کنه. گفتیم که این عرق دارای خواص ضدعفونی کننده است، بر هین اساس می تونه تا حد زیادی سموم موجود در کبد رو پاکسازی بکنه. همچنین حکمای طب سنتی معتقدن که این معجون می تونه کبد رو تقویت کرده و تصفیه کننده ی کلی این غده است.

خواص کلی عرق چهارگیاه

میگن که مصرف این عرق در رفع قاعدگی های دردناک، درمان یرقان، تسکین دهنده ی دردهای دستگاه تناسلی، رفع کننده ی سردرد، خنک کنندگی، رفع زخم دهان، دفع آفت دهان، ضد آبله مرغان، آرام بخش، مدر قوی، ضد تشنج و رماتیسم، تقویت قلب، تصفیه خون، رفع شوره سر، لطیف کننده مو، تسکین دهنده ی دردهای مفصلی و … موثره.

یک مقاله مرتبط و مفید
سنجد را به طور کامل بشناسیم!

همچنین با خواص ترکیبی که داره می تونه عفونت های مجاری اداری رو رفع و سوزش مجاری ادرار رو پایین بیاره. این عرق ضد سیاه سرفه، برطرف کننده ی سنگ کلیه و مثانه، تقویت کننده ی اعمال کلیه و شتشودهنده ی کلیه ها، تصفیه ی خون و ضد تب و لرز بدنه.

میزان و نحوه ی مصرف عرق چهارگیاه

برای مصرف این عرق و گرفتن نتیجه ی بهتر می تونین یک فنجان از این عرق رو در یک لیوان آب سرد حل کرده و بعد از صرف وعده های غذایی میل کنین.

میزان و نحوه ی مصرف عرق چهارگیاه

مضرات مصرف زیاد عرق چهارگیاه

مصرف چهار عرق برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی‌شه ولی در صورتی که خواستن استفاده کنن حتماً با پزشک معالج خودشون مشورت و تحت نظارت اون مصرف کنن.

استفاده از این عرق بخاطر ترکیبات قویش برای کودکان زیر 7 سال توصیه نمی شه. همچنین کسانی که حساسیت دارن از خوردن این عرق خودداری کنن چون ممکنه حساسیتشون تشدید بشه.

مضرات مصرف زیاد عرق چهارگیاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.