درمان کبد چرب با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

کبد چرب چیه؟

کبد دومین عضو بزرگ در بدن ماست که به فرآوری مواد مغذی حاصل از مواد غذایی و نوشیدنیها پرداخته و با فیلتر مواد مضر از خون به سلامت بدن کمک می کنه، در حالت عادی مقداری چربی در کبد وجود داره و طبیعیه، ولی اگه این مقدار چربی زیاد بشه می تونه ایجاد التهاب بکنه و با زخم کردن به کبد آسیب برسونه، که وجود این زخم ها در کبد نهایتاً منجر به نارسایی کبد می شن. این بار میخوام درباره ی درمان کبد چرب با دمنوش انار و دارچین براتون صحبت کنم

کبد چرب رو همچنین استئاتوز کبدی هم می گن، استئاتوز با تجمع چربی بیش از حد در کبد ایجاد می شه، اگه بیش از 5 درصد از حجم کبد چربی باشه؛ کبد چرب محسوب می شه و ممکنه باعث مشکلات جدی سلامتی بشه.

بیماری کبد چرب یک مشکل شایعه که در اثر تجمع برخی از چربی ها در کبد ایجاد می شه، در بیشتر موارد هیچ مشکلی ایجاد نمی کنه اما در نهایت می تونه منجر به آسیب های جدی برای کبد بشه.

کبد چرب

تاریخچه شناخت کبد چرب

برای شناخت کبد چرب به عنوان بیماری سند مطلق و قابل استنادی در دست نیس، در آمریکا حدوداً 10 تا 20 درصد افراد جامعه مبتلا به این بیماری هستن. میانگین سنی ابتلا به این بیماری مابین 50 تا 60 ساله و بیشتر در میان زنان شایعه. البته شایان ذکره که ابتلا به کبد چرب ممکنه در کودکان بالاتر از 10 سال هم ایجاد بشه.  

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص دمنوش خارمریم برای درمان کبد چرب!

عوامل ابتلا به کبد چرب

بیشترین عوامل ابتلا به کبد چرب رو مصرف مواد و نوشیدنی های الکلی نام بردن ولی موارد دیگه ای هم وجود دارن که در درجه ی دوم قرار دارن که به شرح زیرن:

 • چاقی یا اضافه وزن
 • دیابت نوع 2 یا مقاومت به انسولین
 • ابتلا به سندرم متابولیک
 • عوارض دارویی
 • عوامل ارثی و ژنتیکی
 • چربی خون بالا
 • کاهش وزن سریع و نامشخص
عوامل ابتلا به کبد چرب

علایم کبد چرب

بیماری کبد چرب اصولاً در مراحل اولیه ی ابتلا نشانه های واضح و آشکاری نداره، ولی در حالات پیشرفت بیماری ممکنه این علایم رو فرد مبتلا داشته باشه:

 • احساس پر بودن در قسمت میانی یا فوقانی راست شکم
 • دردهای شکمی
 • از دست دادن اشتها یا کاهش وزن
 • حالت تهوع
 • ضعف و سستی بدن
 • زرد شدن پوست و سفیدی چشم
 • تورم شکم و ران و پا
 • سردرگمی ذهنی
 • خستگی شدید

انواع کبد چرب

بیماری کبد چرب به صورت کلی، به دو دسته تقسیم میشه اما در حالت خاص هم یک نوع دیگه ایجاد می شه که در زیر به ذکر و توضیح اون می پردازم:

کبد چرب الکی

این نوع کبد چرب با تجمع چربی ها بر اثر نوشیدن و مصرف زیاد الکل و نوشینی های الکلی بوجود میاد، در طول روز اگه خانم ها بیشتر از یک لیوان نوشیدنی الکلی و آقایان اگه بیشتر از دو لیوان نوشیدنی الکلی بنوشن خطرناک و ممکنه به بیماری کبد چرب مبتلا بشن.

کبد چرب غیر الکلی

در این نوع بیماری، چربی جمع شده در داخل کبد حاصل از مصرف و نوشیدن الکل و نوشیدنی های الکلی نیست و بر اثر موارد دیگه ای این تجمع شکل گرفته است.

کبد چرب بارداری

این نوع بیماری خیلی کم و نادره، در موارد پیش اومده در دوران بارداری مادر، بخاطر تغییر ساختار هورمون ها، چربی در کبد جمع شده و هر دوی مادر و جنین رو به خطر میندازه، عوامل جدی ای که این نوع کبد چرب برای به خطر انداختن سلامتی مادر و جنین پیش میاره ممکنه شامل؛ عفونت شدید، خونریزی، نارسایی کلیه و نارسایی کبد باشه که زندگی مادر و جنین رو هم به خطر میندازه.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق هل برای سلامت قلب، دهان و دندان و کبد

پیشگیری یا درمان کبد چرب

برای شناخت و اطلاع از ابتلای کبد چرب راههای گوناگونی وجود دارن مثل:

معاینه ی بدنی توسط پزشک

وقتی که از وجود بیماری کبد چرب در خودتون نگران هستین، معاینه و ویزیت یک پزشک وجود، عوامل خطر و راه درمان رو پیدا می کنه. جواب دادن به سئوالات پزشک در خصوص مصرف الکل و موارد اون ممکنه شما رو نسبت به مصرف اون حساس کرده و احتیاط کنین.

آزمایش خون

آزمایش خون ممکنه به عنوان آزمایش غربالگری التهاب کبد برای تشخیص راهی مفید باشه، هرچند تحقیقات مربوط به عملکرد کبد مانند چک ترانس آمیناز سرم (AST) ، (ALT) ممکنه طبیعی یا بالا باشه و این لزوماً به شدت یا نبود بیماری کبد چرب مرتبط نیست. سایر آزمایش های کبدی دیگه مانند قلیایی فسفاتاز و بیلی روبین اغلب رایجن.

تصویربرداری


سونوگرافی کبد می تونه الگوهای حاکی از نفوذ چربی در کبد رو نشون بده. توموگرافی کامپیوتری( سی تی اسکن ) و تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی ( اسکن MRI) نیز در ارزیابی کبد چرب کارسازن.

بیوپسی کبد

تشخیص قطعی بیماری کبد چرب فقط با بیوپسی کبد انجام میشه، به این صورت که یک سوزن از طریق دیواره شکم به کبد وارد می شه، تا یک قطعه از بافت رو برداشته و در زیر میکروسکوپ چرب بودن یا نبودنش بررسی بشه.

درمان کبد چرب با دمنوش های گیاهی

درمان بیماری کبد چرب به منظور کاهش خطرات حاصله ی کبد موضوعی مهمه، برای درمان اون راههای مختلفی ارائه می کنن، از پرهیزهای خوراکی و غذایی گرفته تا تجویز داروهای شیمیایی و گیاهی. دوری از الکل، ورزش کردن، رژیم درست غذایی و اصلاح سبک زندگی همگی روش های درمان و پیشگیری محسوب می شن.

دمنوش عناب برای درمان کبد چرب

عناب از گذشته به ‌عنوان یک محافظ طبیعی برای کبد شناخته می شده است. دمنوش عناب به خاطر دارا بودن مقادیر زیاد آنتی‌اکسیدان می تونه برای سم‌زدایی، کنترل چربی و بهبود عملکرد کبد بسیار مفید عمل کنه. بد نیست بدونین دمنوش عناب می‌تونه به درمان بیماری‌های رایج کبدی مثل کبد چرب و اختلالات کبدی دیگه هم کمک بکنه.

دمنوش عناب

دمنوش انار و دارچین برای درمان کبد چرب

 غیر از این روش ها، استفاده از داروهای گیاهی به خصوص دمنوش ها راهی سالم و بی خطر و موثره، در رفع یا درمان کبد چرب دمنوش های زیادی می تونن تاثیر داشته باشن. ولی در این میان دمنوش انار و دارچین میتونه تاثیر بیشتری داشته باشه.

یک مقاله مرتبط و مفید
روغن گردو برای پاکسازی کبد، رفع کلسترول و بیماری های قلبی

انار رو همیشه دوست کبد می دونن و تاثیرات انار بر کبد و رفع و حذف چربی ها انکار نشدنیه، در این بین دارچین هم با ترکیبات چربی سوزی که داره بر پاکسازی کبد و حذف چربی های اضافی می تونه راهی سالم برای دفع چربی ها و سالم ماندن کبد باشه. درمان کبدچرب با دمنوش انار و دارچین بهترین و سالمترین راه درمانه.

دمنوش زرشک برای درمان کبد چرب

کبد چرب به علت چاقی، کم‌تحرکی و یا حتی مصرف داروهای آسیب‌زننده به کبد بیشتر ایجاد می شه، می‌توان از میوه و دمنوش زرشک برای رفع این چربی بیماری‌زا از کبد استفاده کرد و سلامتی روبه این عضو حیاتی بدن بازگرداند.

 وقتی کبد چرب می‌شه یعنی میزان سموم انباشته‌شده در این عضو بدن، خیلی بیشتر از میزان قابل تحملش شده و این عضو حیاتی قادر نیست عملکرد صحیح خودش رو داشته باشه. با مصرف زرشک و دمنوش اون، می‌توان به خوبی کبد و بدن رو سم‌زدایی کرد و به وضعیت مناسب جسمی دست یافت.

دمنوش زرشک

دمنوش خارمریم برای درمان کبد چرب

از دمنوش خارمریم هم به طور زیادی برای درمان کبد چرب استفاده میشه، کبد چرب با روشهای گفته شده کاهش پیدا می کنه و با مصرف مکرر دمنوش ها ممکنه تا درصد زیادی ریشه کن بشه،.اما اگه پیشرفت کنه و به حد سیروز کبدی برسه راهی جز جراحی و برداشتن کبد آسیب دیده و جایگزین کردن کبد سالم نمی مونه.

درمان کبدچرب با دمنوش انارو دارچین

درمان کبد چرب با عرقیات گیاهی

برای رفع چربی کید عرقیات مختلفی توصیه می شن، در ادامه مهمترین این عرقیات رو براتون توضیح می دیم:

عرق کاسنی

عصاره ی کاسنی در نوسازی سلول های کبد نقش برجسته ای داره، چربی های مازاد کبد و رادیکال های آزاد مضر رو خنثی کرده و باعث تصفیه ی خون می شه. عرق کاسنی خنک کننده و شستشو دهنده ی کبده، این عرق با تأثیراتش بر روی کبد باعث دفع صفرا در بدن شده و زردی بدن رو از بین برده و بار موجود بر کبد رو سبک می‌کنه، به همین دلیل مسکنی تاثیرگذار برای رفع تب هم محسوب می‌شه.

عرق کاسنی

عرق خارشتر

جمع شدن چربی در سیستم کبدی می‌تونه باعث به وجود اومدن اختلالات زیادی در بدن می شه. کبد بزرگترین غده و یکی از عضوهای مهم بدنه که منجر به دفع سموم می شه. کبد چرب یکی از مشکلاتیه که بیشتر برای افراد با اضافه وزن بالا به وجود میاد.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص جعفری، عرق و دمنوش جعفری و هر آنچه باید در مورد این گیاه بدانید!

کبد چرب یکی از عوامل به وجود اومدن چاقی و خستگی مفرط می‌شه. کلسترول و فشارخون از علایم کبد چرب هستن که باعث به وجود اومدن بیماری های دیگه ای هم می شه. هنوز برای بیماری کبد چرب درمان قطعی و دایمی درست نشده، اما با رعایت یه سری موارد و رژیم های غذایی می‌شه اثرات این بیماری رو کمتر کرد.

برای تقویت کبد و رفع چربی های کبدی از گذشته داروهای گیاهی متنوعی توصیه شده، استفاده از عرقیات و دمنوش‌ها هم روشی دیگه برای رفع این بیماری هست. عرق گیاه خارشتر با خواص پاک‌کنندگی، حذف سموم و ناخالصی ها، برکاهش و در نهایت رفع چربی کبد تأثیرات مثبتی داشته باشه.

عرق خارشتر

درمان کبد چرب با روغن های گیاهی

روغن های مفید برای رفع کبد چرب رو در ادامه می نویسیم:

روغن گردو

مقدار بالای اسید ال آرژنین در روغن گردو به کبد کمک می‌کنه تا پاکسازی بشه، این ترکیب منبع خوبی از گلوتاتیون و امگا ۳ هست که برای پروسه‌ی سم زدایی طبیعی کبد سودمنده. پلی فنول‌های موجود در روغن مغز گردو، از آسیب کبد ناشی از تتراکلراید کربن و دی گلاکتوزامین پیشگیری می‌کنن. همچنین ویتامین E موجود در اون، علائم بیماری‌های کبد ناشی از چاقی رو هم کاهش می‌ده.

به عنوان روغن خوراکی می تونین اون رو درون غذاها و سالادهاتون بریزین و به عنوان دارویی جهت مشکلات کبدی از اون بهره ببرین.

روغن گردو

روغن آووکادو

تقریبا 70٪ از ترکیبات روغن میوه ی آووکادو شامل اسید اولئیکه، این اسید، یک اسید چرب امگا 9 اشباع نشده است که برای سلامت قلب می تونه مفید عمل کنه. علاوه بر این، حدود 12٪ چربی اشباع و حدود 13٪ چربی اشباع نشده هم داره.

روغن آووکادو سرشار از چربی های خوب و اشباع نشده ست. محققین ثابت کردن که آووکادو حاوی ترکیبات شیمیاییه که آسیب کبدی رو در شما کاهش می ده. این روغن همچنین سرشار از فیبره که برای کنترل وزن مفید عمل می کنه.

یک مقاله مرتبط و مفید
معجزه عرق خارمریم برای کبد، پیری مغز و استخوان

می تونین این روغن رو به صورت سرد به سالادها یا اسموتی هاتون اضافه کنین و همچنین برای پخت و پز، کباب کردن یا پختن نیز می تونین اون رو به کار ببرین.

روغن آووکادو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.