سلامت دستگاه ادراری با دمنوش گزنه

در این متن به معرفی گیاه گزنه و دمنوش گزنه می پردازیم:

بررسی مختصر دمنوش گزنه

گزنه از زمان های گذشته به عنوان داروی گیاهی و حتی نوعی وسیله ی آزار مورد استفاده قرار می گرفته و امروزه بخاطر خواص دارویی و درمانیش به عنوان دمنوش یا چای کاربرد داره. دمنوش های مختلفی برای رفع یا درمان انواع مشکلات استفاده می شن که اشکال و رنگ و بوی متنوعی دارن، گزنه رو در فصل گل دهی جمع آوری می کنن و در حرارت ۵۰ درجه سانتی گراد خشک می کنن.

بعد از خشک کردن اون رو بصورت پودر در آورده و در ظروف دهانه بسته نگه می دارن و بصورت دمنوش استفاده می کنن. دمنوش این گیاه دارای خواص ضد التهابی و ضد درده، این گیاه برای رفع مواردی مانند ورم مفاصل، دیابت، نقرس و بسیاری اختلالت دیگه به کار می ره.

بررسی مختصر دمنوش گزنه

خواص دمنوش گزنه

گزنه یکی از داروهای گیاهی پر کاربرد و مفیده، برای استفاده ی دارویی اون موارد متنوعی رو در نظر گرفتن، در زیر مواردی از استفاده های دارویی اون رو توضیح می دیم:

یک مقاله مرتبط و مفید
درمان نارسایی مزمن کلیه با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

دمنوش گزنه سرشار از مواد مغذیه

گزنه حاوی انواع ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای چرب، اسیدهای آمینه، پلی فنول ها و رنگدانه ها است، بسیاری از این مواد به عنوان آنتی اکسیدان در بدن فرد عمل می کنه.

دمنوش گزنه ممکنه التهاب رو کاهش بده

التهاب راهی برای بهبود بدن و مبارزه با عفونت هاس، با این حال اگر التهاب مزمن باشه می تونه آسیب جدی به بدن وارد کنه. گزنه با خواص ضد التهابیش به سرکوب التهاب می پردازه و باعث کاهش دردهای آرتریتی می شه.

دمنوش گزنه ممکنه بزرگی پروستات رو درمان کنه

گزنه ممکن با ترکیبات گیاهی مغذی باعث کاهش اندازه پروستات می شه، مصرف دمنوش گزنه منجر به درمان بزرگ شدن غده ی پروستات در مردان مبتلا به BPH بشه.

دمنوش گزنه تب یونجه رو درمان می کنه

تب یونجه نوعی حساسیت التهابیه که باعث درد و التهاب در آستر بینی می شه، خواص ضد التهابی گزنه و دمنوش اون التهاب حاصل از این بیماری رو کاهش می ده و منجر به درمان این بیماری می شه.

دمنوش گزنه ممکنه فشار خون رو پایین بیاره

گزنه ممکنه رگ های خونی رو آروم کرده و با کاهش فشار انقباضات قلب فشار خون رو کاهش می ده. همچنین گزنه دارای ترکیباتیه که ممکنه به عنوان مسدود کننده ی کانال های کلسیمی عمل کنه و با کاهش نیروی انقباضی قلب رو آروم می کنه.

دمنوش گزنه ممکنه قند خون رو کنترل کنه

گزنه حاوی ترکیباتیه که مانند انسولین عمل می کنه و باعث کنترل قند خون و عوارض حاصل از اون می شه.

دمنوش گزنه به سلامت دستگاه ادراری کمک می کنه

گزنه ممکن به بیرون راندن باکتری های مضر از مجاری ادراری کمک کنه، این امر می تونه برای افرادی که مشکلات ادراری دارن، از جمله هیپرپلازی خوش خیم پروستات  BPHمفید عمل کنه. هیپرپلازی پروستات باعث بزرگ شدن غده پروستات در مردانه که باعث درد یا سایر مشکلات در ادرار کردن می شه.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص جعفری، عرق و دمنوش جعفری و هر آنچه باید در مورد این گیاه بدانید!

دمنوش گزنه دردهای روماتیسمی و آرتروز رو درمان می کنه

گزنه در طول تاریخ برای درمان درد و التهابات عضلانی مورد استفاده قرار گرفته، خصوصاً در مورد آرتریت. طب سنتی می گه دمنوش گزنه ممکنه التهاب و دردهای مربوط به آرتروز رو کاهش بده.

خواص دمنوش گزنه

اطلاعات دارویی و درمانی گزنه

در کرک های گزنده ی گزنه، مقادیر زیادی هیستامین، سروتونین و استیل کولین وجود داره که موجب بروز واکنش های التهابی بر روی پوست می شه. همچنین این گیاه حاوی روغن فرار، فلاونوئیدها و سالیسیلیک اسیده که اثرات ضد درد و ضد التهابی داشته و تا حدودی مُدر هم هستن.

بخش های مورد استفاده ی گزنه

گیاه کامل گزنه بصورت خشک شده برای درست کردن دمنوش و چای گیاهی مورد استفاده است.

کاربرد دمنوش گزنه در طب سنتی و اسلامی

در طب سنتی گزنه دارای طبعی گرم و خشک معرفی شده و در درمان بیماری هایی همچون ورم مفاصل، دیابت، موخوره و چربی مو، روماتیسم های مفصلی، نقرس و اختلالات پروستاتی به کار می رفته. در طب اسلامی هم برای گزنه درمان آماس و رفع ضعف جنسی بر شمرده ان، همچنین در طب جدید درمان تورم پروستات و سخت ادراری رو تایید کردن.

نحوه ی استفاده از گزنه

بصورت دم کرده، ۱.۵ قاشق چای خوری از پودر گزنه رو به نیم لیتر آب جوش اضافه کنین و پس از ۲۰ دقیقه محلول حاصل رو صاف کنین، مابین وعده های غذایی یه فنجون از اون رو مصرف کنین. فرآورده های جالینوسی و عرقیات موضعی این گیاه هم تولید شده و کاربرد دارویی داره.

مضرات استفاده ی بیش از حد دمنوش گزنه

مصرف زیاد گزنه و دمنوش اون برای زنان باردار و کسانی که نارسایی قلبی و کلیوی دارن منع شده و مصرف اون برای بیماران مبتلا به کم خونی که از قرص آهن استفاده می کنن باید با احتیاط انجام بشه. عوارض جانبی مربوط به استفاده ی گزنه مواردی مانند تحریک معده، حالت تهوع و درماتیت می شه. مصرف نامتعارف و بیش از اندازه ی اون منجر به تهوع، استفراغ و حساسیت در افراد مستعد به حساسیت می شه.

یک مقاله مرتبط و مفید
درمان عفونت کلیه با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

نکات کلیدی و مهم درباره ی گزنه

  • هر گز نباید گزنه رو بدون استفاده از دستکش چید.
  • میزان استفاده از گزنه بصورت روزانه ۱۰ گرمه بیشتر از اون ممکنه باعث عوارضات جدی بشه.
  • در صورت بروز التهاب پوستی ناشی از مصرف گزنه اول محل التهاب رو با صابون گلیسیرینه شسته و بعد از کرم های ضد التهابی استفاده کنین.
  • مصرف گزنه موجب عدم جذب آهن می شه و برای کسانی که قرص آهن مصرف می کنن باید استفاده ی گزنه رو با فاصله ی ۲ ساعت انجام بدن.
  • در ایران قدیم گزنه رو انجره می گفتن.
  • یک نوع گزنه هست که گل هایی با مزه ی شیرین و طعمی عسلی داره.

اطلاعات عمومی درباره گزنه

گزنه گیاهی علفی از تیره ی گزنه ایان و گروه مصرفی مُدرها و ضد التهاباس. ارتفاع گیاه حدوداً به ۱.۵ متر می رسه. ساقه های گیاه راست و چهارگوشه و منشعب هستن، گیاه دارای برگ های قلبی مستطیلی با حاشیه های دندن اره ایه. گل های گیاه سفید متمایل به سبز درون پانیکول های محوری و آویخته قرار دارن. برگ های گیاه دارای کرک هایی هستن که سراسر برگ رو پوشونده و گزنده هستن. ساقه و برگ های گیاه به دلیل داشتن تیغ های خیلی ریز سوزنی مانند اره عمل می کنن و سبب گزش پوست و واکنش های التهابی و خارش می شن، برخورد این گیاه با پوست ممکنه سبب تب در بدن فرد بشه. اسم علمی گیاه Urtica Diodica، اسم نگلیسیش Stinging Nettle و در زبان فارسی بهش گزنه می گن.

اطلاعات عمومی درباره ی گزنه

تاریخچه کلی و محل رویش گزنه

گزنه از زمان های بسیار قدیم به عنوان منبع غذایی، فیبر و منبع دارویی مورد استفاده قرار می گرفته. در دانمارک، کفن های ساخته شده از پارچه گزنه پیدا شدن که قدمت اونا به دوران برنز (۳۰۰۰-۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح) باز می گرده. اروپایی ها و بومیان آمریکایی از الیافی تهیه شده از گزنه برای تهیه پارچه ی بادبان، گونی، توری ها و تور ماهیگیری استفاده می کردن.

یک مقاله مرتبط و مفید
با مشکلات کلیه خداحافظی کنین + خواص دمنوش ریحان

از این الیاف نیز برای تولید پارچه ای مشابه از نظر ظاهری با پارچه ابریشمی استفاده می شده است. در طول جنگ جهانی اول، امپراتوری آلمان، گرفتار کمبود الیاف برای نساجی شد به همین خاطر از گزنه به عنوان الیاف جایگزین پنبه استفاده کردن. لباس های تولید شده ی آلمانی در اون زمان ۸۵٪ از الیاف گزنه بودن.

در مصر باستان گزارش هایی در مورد استفاده از تزریق گزنه برای تسکین دردهای مفصلی و کمر درد پیدا شده. گفته می شه که سربازان رومی گزنه رو همراه خودشون از مصر به جزایر بریتانیا آوردن تا پاهای خسته و زخمی خودشون رو که بر اثر راهپیمایی های طولانی در آب و هوای سرد و مرطوب به درد اومده بود معالجه کنن.

محل رویش گزنه

گزنه در اصل بومی اروپاس ولی در سراسر دنیا دیده می شه. در ایران توی برهی از استان ها به ویژه سمنان، آذربایجان شرقی، تهران، گلستان، گیلان، البرز و کردستان پراکنش داره.

معرفی محصول

نام دمنوشگزنه
عرضه کننده نوشیدا
ترکیباتگیاه گزنه
بهترین تجویز رفع درد و التهاب – لاغری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.