عرق گل گاوزبان، ضد استرس، افسردگی و اضطراب و …

در این نوشته می خواهیم درباره ی عرق گل گاوزبان و خواص منحصربفرد اون براتون بگیم، اگه به دنبال آشنایی و کسب اطلاع درباره ی این گیاه و فرآورده های حاصل از اون هستین با ما تا پایان متن همراه باشین:

در کتب قدیم به گل گاوزبان لسان الثور می گن، ولی در واقع نام دیگه ای براش ذکر نکردن. اسم فرانسوی، انگلیسی یا به زبان دیگه و مشخصی نداره، چون در هیچ نقطه ای از زمین جز دامنه کوه های البرز به عمل نمیاد و با گیاه دیگه ای که در آذربایجان و شهرهای دیگه ی ایران و حتی کشورهای دیگه رویش داره و به غلط گل گاوزبان مشهور شده نسبتی نداره.

گل گاوزبان در ایران و گیاه گاوزبان در اروپا و آمریکا شهرت زیادی دارن. پزشکان سنتی ایران در معالجه بسیاری از امراض از گل گاوزبان استفاده می کردن و نتیجه می گرفتن. پزشکان سنتی ایران در معالجه بسیاری از امراض از گل گاوزبان استفاده می کردن و نتیجه می گرفتن.

گل گاوزبان

پزشکان جدید هم خواص گل گاوزبان رو می دونستن و برای دسته ای دیگه از امراض اون رو تجویز می کردن و چون عطاران فرقی بین گل گاوزبان و گیاه گاوزبان قایل نبودن اونا رو به جای هم می دادن و به همین جهت معالجه ی اون نتیجه نمی داد. گل گاوزبان لاجوردی و شبیه گل انار بوده و تخم اون حلقوی شکل و دارای لعابه، این گیاه بیشتر در کوه های البرز یافت می شه.

گل‌گاوزبان، گیاهی علفی و یک‌سال زیه، ساقه ی اون تا 60 سانتی‌متر ارتفاع داشته و ساقه ی اون شیاردار و خارداره. برگ‌های اون ساده، مخملی و سطح اون پوشیده از تارهای خشنه که هنگام چیدن گیاه، گزیدگی ملایمی در دست‌ها احساس می‌شه.

یک مقاله مرتبط و مفید
دمنوش گل گاوزبان برای آرامش و رفع استرس بی نظیر است

عرق گل گاوزبان چیه؟

عرق گل گاوزبان عصاره ی خالص یا آب غلیظ حاصل از اندام های گیاهی و گل های گیاه گل گاوزبانه و با روش تقطیر آب به دست میاد، طبع این عرق در طب سنتی گرم ذکر شده و حاوی ترکیبات موسیلاژی، فلاونوئید، آنتوسیانین، آگلیکون دلفینیدین، سیانیدین و مقدار کمی آلکالوئیده.

از این گیاه در طب سنتی برای رفع امراض سوداوی، وسواس، خفقان، رفع سرسام، مالیخولیا، جنون، رفع تنگی نفس، درد گلو، جوش های چرکی، برفک، سستی بیخ دندان و رفع حرارت دهان استفاده می شده است.

عرق گل گاوزبان چیه؟

خواص عرق گل گاوزبان

عرق گل گاوزبان دارای خواص زیاد و بی شماریه که از گذشته تا کنون برای مصارف و مقاصد مختلفی استفاده می شده است، در زیر مهمترین خواص اون رو براتون ذکر می کنیم:

عرق گل گاوزبان و سلامت کلیه

گل گاوزبان به خاطر وجود خاصیت ادرار آوری طبیعی مشهور بوده و به عنوان یکی از بهترین گیاهان دارویی در جهت سم زدایی و پاکسازی بدن از انواع سموم  به ویژه کلیه ها و مجاری ادراری شناخته می شه؛ مصرف عرق گل گاوزبان التهاب و ورم کلیه ها و همچنین اختلالات مربوط به اون رو رفع کرده و به سلامت عمومی کلیه، کمک می کنه. از این گیاه همچنین برای رفع بی اختیاری ادراری استفاده می شه.

عرق گل گاوزبان، استرس، اضطراب و افسردگی

گل گاوزبان رو از قدیم به عنوان بهترین گیاه دارویی برای تقویت اعصاب تلقی می کردن، این گیاه به خاطر خواص شادی آور و آرام بخشی که داره می تونه در درمان استرس، اضطراب و افسردگی مفید باشه. تحقیقات انجام شده، ثابت کردن که عرق گل گاوزبان به خاطر وجود خواص آرام بخش، می تونه در درمان بی خوابی شبانه موثر باشه. در طب سنتی از دم کرده و عرق این گیاه برای درمان وسواس در افراد هم استفاده می شد.

عرق گل گاوزبان، سرماخوردگی و گلو درد

به خاطر وجود مقادیر بالای ویتامین C و فلاونوئیدها در گل گاوزبان، عرق این گیاه می تونه به تقویت سیستم ایمنی بدن بپردازه، علاوه بر این، این گیاه دارای خواص ضد التهابی و ضد درده که می تونه در درمان سرماخوردگی و گلودرد هم مفید واقع بشه.

یک مقاله مرتبط و مفید
تاثیر دمنوش عناب در بارداری، رفع استرس و خواص آن برای زنان باردار

این گیاه دارای ترکیبات خلط آور هم هست و به همین دلیل می تونه در درمان آسم و برونشیت موفق عمل کنه. در طب سنتی از دم کرده ی گل گاوزبان هم برای پایین آوردن تب استفاده می شه.

خواص عرق گل گاوزبان

عرق گل گاوزبان و عادت ماهیانه ی بانوان

حکمای طب سنتی معتقدن که،  مصرف دم کرده ی گل گاوزبان و عرق اون به صورت 5 روز متوالی عادات ماهیانه رو در زنان تحریک کرده و می تونه باعث پریود شدن اونا بشه؛ همچنین عرق گل گاوزبان به خاطر داشتن خواص ضد التهابی و ضد درد طبیعی که داره، از بهترین داروهای گیاهی موثر برای رفع کمر درد و درمان دل درد در هنگام قاعدگی و عادات ماهیانه زنانه.

عرق گل گاوزبان، آکنه و جوش صورت

صورت در هنگام ظهور جوش و آکنه ممکنه التهاب و درد رو تجربه کنه، معمولاً آکنه و عوارضات پوستی با التهاب همراه هستن، عرق گل گاوزبان بدلیل خواص آنتی باکتریایی و ضد التهابی جوش ها رو رفع و التهابات پوستی رو از بین می بره. از گذشته تا کنون گل گاوزبان دارویی برای رفع التهابات و مشکلات پوستی بوده که تا امروز هم اعتبار داره.

میزان و نحوه ی مصرف عرق گل گاوزبان

برای مصرف عرق گل گاوزبان محدودیتی نیست ولی می گن که بهترین وقت برای مصرف این عرق، صبح زود و شب هنگام خواب ازش استفاده کنین. برای مصرف باید یک فنجان از این عرق رو با دو فنجان آب و کمی عسل میل ترکیب کرده و میل کنین.

برای خانم ها لازمه مصرف این عرق بیشتر از ۵ روز متوالی استفاده نشه، این عرق قاعده آوره، پس بعد از 5 روز استفاده یک وقفه ی ۳ روزه انداخته و بعد دوباره مصرف اون از سر گرفته بشه.

میزان و نحوه ی مصرف عرق گل گاوزبان

مضرات استفاده ی عرق گل گاوزبان

برای افراد سال مصرف گل گاوزبان مشکلی ایجاد نمی کنه، کسانی که مبتلا به فشار خون بالا هستن و همچنین افرادی که از داروهای آرام بخش و ضد افسردگی استفاده می کنن بهتره این عرق رو استفاده نکنن.

یک مقاله مرتبط و مفید
درمان و رفع استرس با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

همچنین در افرادی که دچار مشکلات زمینه‌ای کبد و مجاری صفراوی هستن، باید در مصرف اون احتیاط و به مقدار کمی از اون استفاده کنن. مصرف گل گاوزبان در دوز زیاد یا طولانی مدت، بخاطر مواد شیمیایی به نام آلکالوئیدهای پیرولیزیدینی (PAS) احتمال بروز سرطان کبد یا اختلالات کبدی بوجود میاد.

در نهایت کسانی که عمل جراحی انجام داده ان، مصرف گل گاو زبان، احتمال خونریزی اونا رو بالا می بره، پس باید تا حداقل 15 روز از عمل گذشته و بعد اقدام به مصرف این عرق بکنن، چون ممکنه این گیاه خون رو در شرایطی رقیق بکنه.

مضرات استفاده ی عرق گل گاوزبان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.