درمان و رفع استرس با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

استرس چیه؟

امروز میخوام براتون از رفع استرس با دمنوش رزماری مطلبی بنویسم.

همه ی ما در شرایط مختلف زندگی تحت تاثیر استرس هستیم، حتی ممکنه در فعالیت های عادی روزانه هم بارها با استرس مواجه بشیم، در حالات مختلفی مانند وقتی که مشغول انجام کاریم، مرتب کردن خانه و رسیدن به بچه ها، هنگام مدیریت مالی و هزینه های زندگی یا وقتی که داریم با یه رابطه ی چالش برانگیز تو زندگیمون (دوستی، ازدواج، طلاق و…) دست و پنجه نرم می کنیم دچار استرس می شیم. تا حالا شده به رفتاری که هنگام این قبیل مشکلات از خودمون بروز می دیم دقت کنین؟

گاهی با این مشکلات خیلی راحت کنار میایم و حلشون می کنیم و گاهی هم اونقد روی روح و روانمون تاثیر منفی می ذاره که ممکنه به جسممون هم ضربه بزنه. البته در این شرایط ممکنه آدم ترس، اضطراب و استرس رو هم تجربه کنه، ولی ما چون درک درستی از این سه مقوله نداریم همه شون رو با هم اشتباه می گیریم و به جای همدیگه به کارشون می بریم.

بذارین براتون یه کم در مورد تفاوت این سه مبحث صحبت کنم:

ترس چیست؟

ترس حالت ناخوشایند ولی طبیعی ایه که بدن ما در مقابل روی دادها و خطرات واقعی اطرافمون از خودش نشون می ده. زمانی که فرد می ترسه از خودش حالاتی مث طپش قلب، عرق شدید، لرزیدن صدا یا قرمز شدن و رنگ پریدن رو نشون می ده.

یک مقاله مرتبط و مفید
تاثیر دمنوش به و به لیمو در رفع تنش های روزانه، استرس و التهاب

اضطراب چیست؟

اضطراب هم حالتیه که بدن فرد در مواجه با یه سری موقعیت ها از خودش نشون می ده و ناآرومش می کنه، در اضطراب منشأ ناشناخته س و اصولاً فرد نمی دونه از چه منبعی این حس بهش دست داده حالاتی مث نگرانی، هراس و تنش که فرد همزمان با گرفتن این حالات درماندگی، عدم اطمینان و برانگیختگی رو حس می کنه.

تعریف استرس

اما استرس نحوه ی واکنش بدن به تقاضاها، موقعیت های مضر و تهدید کننده اطرافشه، حالا چه این تقاضا و اتفاق واقعی باشن چه ادراکی، اگه فرد رو تهدید کنن بدن حالات مختلفی از خود نشون می ده که می گن دچار استرس شده. دقیق تر بگم استرس شرایط یا احساسیه که فرد به این نتیجه می رسه که مجموعه خواسته ها و انتظاراتی که ازش می ره خارج از توان و محدوده ی امکانات و و منابع در دسترسشه.

 اگه فرد با این انتظارات احساس تهدید کنه یه واکنش شیمیایی در بدنش اتفاق می افته که بهش این امکان رو می ده به گونه ای عمل کنه تا از آسیب دیدن جلوگیری بشه. واکنشی که در این موقع نشون داده می شه در اصطلاح به اسم جنگ یا پرواز معروفه، در این هنگام ضربان قلب بالا می ره، تنفس تندتر می شه، عضلات سفت و فشار خون بالا می ره، میگن در این حالت بدن آماده ی عمل و جنگ می شه. استرس بر خلاف معنی ظاهریش همیشه بد نیس همین که گاهی اوقات در مقابل اتفاقات واکنش آنی انجام می دین و خطر رفع می شه یه واکنش مثبت انجام دادین.

استرس چیه؟

تاریخچه شناخت استرس

بر طبق نوشته هایی که در مجله ی تایم موجودن استرس رو فقط یه حس گنگ و مبهم می دونستن نه یه اصطلاح علمی و پزشکی، با اینکه واضح بود در هنگام استرس فرد دچار حالاتی می شه هنوز تعریف دقیق و درستی از استرس ارائه نداده بودن، در اوایل جنگ داخلی پزشکان متوجه حالاتی در سربازان شدن که از اون به اسم قلب سرباز یاد می کردن، مجله ی تایم نوشته؛ در طول جنگ جهانی اول ارتعاشات ناشی از توپخانه ها تنش های شوک مانند فلج کننده ای به سربازان وارد می شده که به رگ های خونیشون آسیب وارد می کرده.

یک مقاله مرتبط و مفید
عرق گل گاوزبان، ضد استرس، افسردگی و اضطراب و ...

البته این تئوری با وارد شدن به جنگ جهانی تغییر یافت و از این قضیه به نام خستگی نبرد نام بردن. پزشکان معتقد بودن که این حالات استرسی با اتمام جنگ از بین می رن ولی انگار استرس مشکلاتی در بدن پیش میاورد که حتی در طولانی مدت و زمان صلح هم در بدن باقی و مشکلات جدی تری درست می کنه، اثبات این قضیه بوسیله ی هانس سلی پدر پژوهش استرس انجام شد.

سلی یک محقق و پزشک در مونترال بود که تغییرات هورمونی موش ها رو مورد آزمایش قرار می داد، او در اواخر دهه ی 1930 متوجه شد که موش های مورد آزمایش نه تنها از تزریق هورمون ها و دارونماها تاثیر می پذیرن بلکه استرس ناشی از آزمایشات هم بر اونا تاثیر میذارن، که با تاثیر این استرس موش ها بیمار شده و میمردن.

سلی تئوریی رو مبنی بر وا کنش های بیش از حد بدن در برابر استرس منتشر کرد، این تئوری به اسم “سندرم سازگاری عمومی” نامیده شد، در این تئوری توضیح داده شد که استرس می تونه منجر به شوک، آسیب و در نهایت فرسودگی فرد بشه.

تاریخچه شناخت استرس

علایم استرس


علایم استرس رو بصورت جزیی در بالا براتون گفتم، بدن همگام با واکنشی که از خودش نشون می ده ممکنه حالاتی مث نگرانی شدید، هراس و تنش رو بروز بده، بصورت کلی علایم استرس به چهار دسته تقسیم می شن:

علایم عاطفی

علایم عاطفی می تونه شامل مواردی از قبیل؛ خیلی زود آشفته و نا آرام می شین، کنترلتون رو به راحتی از دست می دین، در آرام کردن ذهنتون مشکل دارین، اعتماد به نفستون پایین میاد و در نهایت از دیگران دوری می کنین، باشه.

علایم جسمی

مواردی مانند؛ انرژی کم، سردرد و حالت تهوع، درد عضلانی، درد قفسه ی سینه، بی خوابی، کاهش توانایی و میل جنسی، خشکی دهان و عفونت و سرماخورد گی های مکرر همه از علایم جسمانی استرس می تونن باشن.

یک مقاله مرتبط و مفید
تاثیر دمنوش عناب در بارداری، رفع استرس و خواص آن برای زنان باردار

علایم شناختی

علایمی مانند عدم تمرکز، بدبین بودن و داشتن افکار منفی، فراموشی، بی نظمی در کارها، نگرانی های مداوم، پرش افکار و سردرگمی هم می تونه مربوط به علایم شناختی استرس باشن.

علایم رفتاری

 تغییرات اشتهایی (پرخوری یا کم خوری غیرعادی)، نتیجه گیری و اجتناب از مسئولیت ها، افزایش مصرف الکل و مواد مخدر، بروز رفتارهای عصبی مانند ناخن جویدن و انواع تیک ها هم جزو دسته ی علایم رفتاری استرس هستن.

علایم استرس

انواع استرس

استرس بصورت کلی به دو نوع تقسیم بندی میشه، استرس حاد و استرس مزمن؛

استرس حاد:

این نوع استرس کوتاه مدته و خیلی زود از بین می ره، وقتی که با شریک زندگیتون یه بحث یا دعوا دارین دچار استرس می شین، وقتی با اسکی از یه شیب عبور می کنین و حالاتی از این قبیل شما رو دچار استرس می کنه که معمولاً عادی و برای اکثر افراد پیش میاید و رایجه.

استرس مزمن:

این نوع استرس برای مدت زمان طولانی تری ادامه داره، اگر مشکلات مالی دارین، یه ازدواج ناموفق داشتین یا مشکلی در شغلتون دارین ممکنه به استرس مزمن دچار بشین، هر نوع استرسی که هفته ها یا ماه ها ادامه پیدا کنه استرس مزمنه، آدم می تونه به استرس مزمن جوری عادت کنه و متوجه نباشه که این موضوع براش مشکل، و اگه راهی برای مدیریت استرس حاصله پیدا نکنه ممکنه منجر به مشکلات جدی سلامتی بشه.

استرس حاد بصورت کلی مشکلات مهمی برای بدن بوجود نمیاره، اینجا مورد مهم ماندگاری استرس مزمن و پدید اومدن مشکلات ناشی از استرس مزمنه که ممکنه منجر به افسردگی، بیماری های قلبی و عروقی، چاقی، اختلالات جنسی، مشکلات پوستی و مشکلات گوارشی بشه.

پیشگیری یا درمان استرس، آرامش اعصاب، آرامبخش

استرس بخشی از زندگی همه ی افراده، اونچه که در مورد استرس مهم و قابل بحثه، نحوه ی رسیدگی به اونه، کاری که ما می تونیم انجام بدیم و آثار اون رو در خودمون کمتر کنیم در درجه ی اول شناخت استرس و آثار اونه، اگه واقعا استرس دارین و یا می بیین که دوست یا خونواده تون مکرراً استرس دارن، به پزشک مراجعه کنین یا از اونا بخواین به پیش پزشک برن، گاهی با یه دوره درمان ساده استرس رفع و مشکلات حاصل از اون هم حل می شن، روش ها و داروهای زیادی برای درمان استرس نام می برن؛ شما برای رفع استرستون می تونین:

  • به متخصصین بهداشت و سلامت روان مراجعه کنین.
  • از خودتون مراقبت کنین.
  • به طور منظم ورزش کنین.
  • فعالیت های آرامش بخش و ریکلیسشن داشته باشین.
  • برای کار و زندگیتون اهداف و اولویت انتخاب کنین.
  • با دیگران تعامل داشته باشین.
  • هر چند وقت یه بار چک آپ پزشکی انجام بدین.
یک مقاله مرتبط و مفید
دمنوش گل گاوزبان برای آرامش و رفع استرس بی نظیر است

درمان استرس با دمنوش های گیاهی، دمنوش های آرامبخش اعصاب

غیر از درمان با روشهای روانشناسانه و داروهای شیمیایی برای رفع استرس میشه از داروهای گیاهی هم استفاده کرد، دمنوش های گیاهی همیشه یکی از سالمترین و بی خطرترین درمان ها برای مشکلات این چنینی هستن، از قدیم برای رفع استرس و اضطراب در طب سنتی از دمنوش های مختلفی استفاده می بردن.

رفع استرس با دمنوش زعفران

کروسین، ترکیب فعال زعفران، سلول‌های مغز رو جوان و سالم نگه می‌داره، مصرف دمنوش زعفران از سلول‌های مغز در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنه. علاوه بر این این دمنوش موجب کاهش التهاب مغزی شده و نشانگرهای خاصی از بیماری پارکینسون رو هم مهار می‌کنه.

دمنوش زعفران

رفع استرس، آرامش اعصاب با دمنوش رزماری

یکی از این دمنوش ها دمنوش رزماریه، رزماری خواص زیادی برای کلیه ی اندام های بدن داره، خستگی رو رفع می کنه، با ترکیبات گیاهی خودش اضطراب رو پایین میاره و به سیستم عصبی آرامش میده، استنشاق بوی رزماری باعث تقویت روحیه می شه و در آروماتراپی از اسانس و عصاره ی رزماری برای کاهش و رفع استرس استفاده می کنن.

ترکیبات مغذی و گیاهی رزماری خواب رو تقویت می کنه و موجب افزایش تمرکز و تنظیم افکار می شه. دمنوش های مختلفی از ترکیب رزماری با گیاهان دارویی مختلف وجود دارن که شما بسته به ذائقه تون می تونین از اونا استفاده کنین و از فوایدش بهره مند بشین. رفع استرس با دمنوش رزماری یه درمان گیاهی و طبیعیه.

رفع استرس با دمنوش رزماری

رفع استرس با دمنوش گل گاوزبان

داروهای گیاهی زیادی هستن که خواص آرام کنندگی اعصاب رو دارن ولی به جرأت می شه گفت گل گاوزبان یکی از بهترین داروها برای آرامش اعصاب و رفع استرسه. به دلیل وجود خواص شادی آور در ترکیبات گل گاوزبان از دمنوش اون برای رفع استرس، اضطراب و حتی بی خوابی های شبانه هم استفاده می کنن.

دمنوش گل گاوزبان

آرامش اعصاب با عرقیات گیاهی، عرقیات ضد استرس

همونطور که همه شنیدیم برای یماری ها و اختلالات روحی روانی بهترین گزینه استفاده از داروهای گیاهیه، از فرآورده های گیاهی مفید عرقیات رو می شه نام برد، در زیر عرقیات مناسب برای رفع استرس رو براتون می نویسیم:

یک مقاله مرتبط و مفید
تاثیر دمنوش به و به لیمو در رفع تنش های روزانه، استرس و التهاب

رفع استرس با گلاب

از گلاب و روغن گلاب در رایحه درمانی (آروماتراپی) برای کمک به تسکین سردرد استفاده می کنن، این خاصیت ممکنه به خاطر استرس زدایی باشه که در ترکیبات اون هست. یک مطالعه نشون داد که بخور با گلاب می تونه سردرد رو تا حد زیادی تسکین بده. گزینه دیگه برای رفع سردرد استفاده از کمپرس آغشته به گلاب به مدت 45 دقیقه بر روی سره تا نتایج مثبت حاصل بشه.

گلاب

رفع استرس با عرق بابونه

گیاه بابونه یکی از پرکاربردترین روشهای درمانی برای تقویت خواب و درمان بی خوابی می تونه باشه. با این حال، با وجود شهرت اون به عنوان گیاهی که خواب رو تسهیل می ده، تحقیقات اندکی در مورد اثربخشی اون در این زمینه وجود داره.

یک مطالعه در سال 2017 بر روی 77 سالمند در خانه های سالمندان انجام شد، هنگامی که به شرکت کنندگان 400 میلی گرم عصاره ی بابونه به میزان دو بار در طول روز به مدت چهار هفته داده شد، در مقایسه با افرادی که هیچ درمانی دریافت نکردن، بهبود قابل توجهی در کیفیت خواب نشان داد.

عرق بابونه

رفع استرس با عرق گل گاوزبان

گل گاوزبان رو از قدیم به عنوان بهترین گیاه دارویی برای تقویت اعصاب تلقی می کردن، این گیاه به خاطر خواص شادی آور و آرام بخشی که داره می تونه در درمان استرس، اضطراب و افسردگی مفید باشه.

تحقیقات انجام شده، ثابت کردن که عرق گل گاوزبان به خاطر وجود خواص آرام بخش، می تونه در درمان بی خوابی شبانه موثر باشه. در طب سنتی از دم کرده و عرق این گیاه برای درمان وسواس در افراد هم استفاده می شد.

 عرق گل گاوزبان

درمان استرس و آرامش اعصاب با روغن های گیاهی

روغن های گیاهی و ماساژ با اونا راه حلی قدیمی برای رسیدن به آرامش و رفع استرسه، در زیر نمونه هایی از روغن های مفید برای رفع استرس رو تشریح می کنیم:

یک مقاله مرتبط و مفید
عرق گل گاوزبان، ضد استرس، افسردگی و اضطراب و ...

رفع استرس با روغن بنفشه

دلایل مختلفی می تونه عامل ایجاد سردرد و میگرن بشن، اما در اکثر اوقات این امر می تونه به خاطر استرس های زیاد باشه، تنش و اضطراب از امور روزمره برای آدم استرس، خستگی و سردرد میاره. در این حالت، روغن گیاه بنفشه می تونه ماده ای قوی برای کاهش استرس، خستگی ، سردرد، سرگیجه و حتی اضطراب باشه.

 مثل خیلی از روغنهای گیاهی موجود، روغن گل بنفشه هم دارای خواص آرامش بخشی و درمانیه که به ایجاد آرامش و تسکین کمک می کنه، بنابراین می تونه سلامت روان رو تقویت بکنه.

برای مصرف روغن گل بنفشه، یک ساعت مونده به زمان خوابتون یک یا دو قطره روغن بنفشه رو در هر کدوم از سوراخ های بینیتون بچکونین و ملایم ماساژ بدین، ماساژ اون باعث می شه این روغن از طریق مخاط جذب شده و اثراتش به مغز برسه. همچنین می‌تونین اون رو روی پیشونی، شقیقه‌ها، پشت گوش‌ها یا روی گونه‌هاتون ماساژ بدین.

روغن بنفشه

رفع استرس با روغن گل سرخ

در کل، گل رز دارای ترکیبات تسکین دهنده و آرام بخشه. در یک مطالعه، محققان روغن گل رز رو روی پوست شرکت کننده هاشون گذاشته و سپس اثرات اون رو روی رایج ترین علائم اضطراب اندازه گیری کردن. فشار خون، ضربان قلب، میزان تنفس، سطح کورتیزول و سطح اکسیژن خون همه ی شرکت کننده ها، پس از استفاده از این روغن کاهش یافته بود.

شما می توانید این روغن رو در ترکیب با آب به صورت اسپری در هوا پخش کنین تا از عطر گل های فوق العاده ی اون لذت ببرین. همچنین برای تاثیر روی پوست، می تونین اون رو به طور موضعی بر روی بدن خودتون استفاده کنین. استفاده موضعی روی پوست بدن مزیت های زیادی داره.

روغن گل سرخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.