دمنوش گل گاوزبان برای آرامش و رفع استرس بی نظیر است

بررسی مختصر دمنوش گل گاوزبان

گل گاوزبان یه گیاه داروییه که از خواص بی نظیری برخورداره، از قدیم مصرف اون برای رفع انواع التهابات و دردها رایج بوده و امروزه هم در بسیاری از خونواده ها به عنوان یه آرامبخش مورد استفاده قرار می گیره.

با گسترش داروهای گیاهی و مصارف روزانه ی اون توسط مردم گیاهان زیادی بسته بندی و برای مصرف آماده می شن، یکی از سالمترین و پر فایده ترین این گیاهان همین گل گاوزبانه که بصورت خشک شده در اکثر عطاری و دارو گیاهی ها موجوده، گیاه خشک شده ی گل گاوزبان معمولاً برای تهیه ی دمنوش استفاده می شه.

غیر از طعم و مزه ی دلنشین خواص بی نظیری هم چون رفع سر درد و آرامبخشی به اعصاب، پاکسازی کلیه و مدر بودن، درمان تشنج، رفع خشکی صدا، رفع وسواس مسهل صفرا و رفع اخلاط سوخته داره.

بررسی مختصر دمنوش گل گاوزبان

خواص دمنوش گل گاوزبان

گل گاوزبان یکی از داروهای گیاهیه که از قدیم الایام بخاطر خواص زیادش مورد استفاده بوده و خواص دارویی اون به عصر حاضر هم انتقال پیدا کرده، برای خانم های که عادت ماهیانه ی نامنظم داشتن از گذشته مصرفش توصیه می شده، خواص دیگه ای هم چون رفع دیابت و تنظیم کننده ی قند خون، رفع دل درد، رفع التهاب و ورم کلیه به گل گاوزبان نسبت داده شده، در زیر بصورت مختصر مهمترین خواصش رو توضیح می دم:

یک مقاله مرتبط و مفید
تاثیر دمنوش عناب در بارداری، رفع استرس و خواص آن برای زنان باردار

دمنوش گل گاوزبان استرس رو رفع و افسردگی رو درمان می کنه.

داروهای گیاهی زیادی هستن که خواص آرام کنندگی اعصاب رو دارن ولی به جرأت می شه گفت گل گاوزبان یکی از بهترین داروها برای آرامش اعصاب و رفع استرسه. به دلیل وجود خواص شادی آور در ترکیبات گل گاوزبان از دمنوش اون برای رفع استرس، اضطراب و حتی بی خوابی های شبانه هم استفاده می کنن.

دمنوش گل گاوزبان سرماخوردگی رو رفع و درد گلو رو کاهش می ده.

گل گاوزبان سرشار از ویتامین C و فلانوئیده، با همین ترکیبات سیستم ایمنی بدن رو تقویت می کنه. به دلیل خواص آنتی باکتریالی و ضد التهابیش گلو درد رو کاهش داده و سرماخوردگی رو درمان می کنه. در گذشته از گل گاوزبان برای قط کردن تب استفاده می کردن.

دمنوش گل گاوزبان برای رفع جوش و درمان آکنه مناسبه.

معمولاً آکنه و عوارضات پوستی با التهاب همراهه، دمنوش گل گاوزبان بدلیل خواص آنتی باکتریایی و ضد التهابی جوش ها رو رفع و التهابات پوستی رو از بین می بره.

دمنوش گل گاوزبان فشارخون رو تنظیم کرده و از بیماری های قلبی جلوگیری می کنه.

گیاه گل گاوزبان بخاطر ترکیبات آنتی اکسیدانی فراوان به بهبود و تنظیم گردش خون کمک کرده و مانع از ابتلای فرد به بیماری های قلبی عروقی می شه. همچنین رفع بیماری فشار خون بالا رو از خواص گل گاوزبان می دونن.

دمنوش گل گاوزبان از ابتلا به سرطان جلوگیری می کنه.

تحقیقات انجام شده بر روی گل گاوزبان حکایت ازین داره که این گیاه یه منبع غنی از منیزیمه، در بحث پیشگیری از بیماری ها هم منیزیم یکی از فاکتورهای جلوگیری کننده از سرطان به شمار می ره.

اینفوگرافی گل گاوزبان

اطلاعات دارویی و درمانی گل گاوزبان

گل گاوزبان حاوی فلانوئیدها، اسیدهای چرب لینولئیک، موسیلاژ، سدیم و پتاسیمه و اثرات آرام بخشی این گیاه رو به همین ترکیبات نسبت می دن. همچنین ترکیبات دیگری مانند نیترات پتاسیم، مالات کلسیم، منگنز، اسید فسفوریک و آلانتوئین رو در گل گاوزبان می توان دید.

یک مقاله مرتبط و مفید
عرق گل گاوزبان، ضد استرس، افسردگی و اضطراب و ...

بخش های مورد استفاده ی گل گاوزبان

تنها قسمت مورد استفاده ی گیاه گل گاوزبان برگهای اونه که بیشتر بصورت خشک و پودر شده در تهیه ی انواع دمنوش ها به کار می ره.

کاربرد دمنوش گل گاوزبان در طب سنتی و اسلامی

در طب سنتی برای گل گاوزبان طبعی گرم و تر در نظر گرفتن و در طب اسلامی برای تقویت قلب، مفرح غریزه، مقوی کبد، ملین و مسهل، رفع سرفه و رفع اضطراب و افسردگی استفاده می شد. همچنین مصارف گل گاوزبان در طب سنتی مواردی همچون رفع سرماخوردگی، رفع اضطراب، قطع درد و درمان تشنج بوده است.

نحوه ی استفاده از گل گاوزبان

دم کرده، گل گاوزبان رو بصورت خشک یا پودر شده داخل نیم لیتر آب جوش ریخته و پس از ۱۵ دقیقه محلول بدست اومده رو صاف کنین، یه فنجون از اون رو مابین دو وعده ی غذایی مصرف کنین. حد مجاز استفاده از اون در طول روز سه فنجونه و بهترین زمان برای مصرف اون قبل از خواب شبونه ذکر شده.

مضرات استفاده ی بیش از حد دمنوش گل گاوزبان

برای مصرف بیش از حد گل گاوزبان موردی گزارش نشده و استفاده ی اون عوارض جانبی ای نداره، فقط برای کسانی که مبتلا به یرقان هستن مصرفش منع شده و در کسانی که بیماری کبدی و صفراوی دارن باید با احتیاط مصرف بشه. همچنین گفتن اگه بصورت مداوم و طولانی ازش استفاده بشه ممکنه فرد رو دچار مسمومیت کبدی بکنه.

نکات کلیدی و مهم درباره ی گل گاوزبان

  • اسم عربی گل گاوزبان لسان الثوره.
  • گل های خشک شده ی گل گاوزبان به دور از نور خورشید و داخل گونی تا ۷ سال دوام میاره.
  • در نقاطی از ایران با گل های تازه ی گاوزبان نوعی مربا درست می کنن و میگن برای کسانی که مریضن مصرفش مقویه.
  • برای خشک کردن گل گاوزبان از نور خورشید استفاده نکنین، در سایه اگه خشک بشه خاصش ماندگارتره.
  • در یه سری از کشورهای اروپایی برگ های تازه ی گل گاوزبان رو در داخل سالاد می ریزن.
یک مقاله مرتبط و مفید
روغن گل گاوزبان برای رفع مشکلات تنفسی و اختلالات پوستی

اطلاعات عمومی درباره گل گاوزبان

گل گاوزبان گیاهی دو یا چند سال زی از خونواده ی گل گاوزبانه که ارتفاعش به ۹۰ سانتی متر می رسه. سطح گیاه از کرک های نرم و نازک پوشیده شده و ساقه ای ایستاده و ساده داره. برگ های گیاه سر نیزه ای، نوک تیز و دمبرگ دار به طول ده سانتی متره. گل های گیاه آبی ارغوانی، گل آذین ساده و بلنده. گل های گیاه دارای کاسه ی خشن با تقسیمات نیزه ای و پایا، جام گل بزرگ و سه برابر کاسه گله. میوه ی گیاه فندقه مانند، نوک تیز و جوش داره. برگهای اون برای دمنوش گل گاوزبان به کار می ره.

اسم علمیش Echium Amoenum، در انگلیسی به Borage معروف و در زبان فارسی بهش گل گاوزبان می گن.

اطلاعات عمومی درباره ی گل گاوزبان

تاریخچه کلی و محل رویش گل گاوزبان

پیدایش و شناخت گل گاوزبان رو می شه به یونان باستان به خصوص اساطیر یونان باز گرداند، برخی از کارشناسان معتقدن گیاهی که به اسم “نفنته” در شعرهای هومر ازش اسم برده شده همون گل گاوزبونه. می گن که دمنوش یا جوشونده ای از گل گاوزبان رو به هلن دادن تا با نوشیدن اون غم و دردهایش رو کمتر بشه و اتفاقات رو به فراموشی بسپاره.

در جنگ ها قبل از حمله گفتن که به سربازان گل گاوزبان می دادن تا اعصابشون آروم بشه و با شجاعت بیشتری به میدان جنگ برن، ترکیبی از شراب و گل گاوزبان به سربازان بینش و شجاعت بیشتری در میدان جنگ می بخشید. سنت دادن گل گاوزبان به سربازان در وقت جنگ تا جنگهای صلیبی ادامه داشت، بعد از اون به نشان شجاعت روی لباسها گلدوزی های خاصی انجام می شد.

محل رویش گل گاوزبان

منشأ گل گاوزبان رو یونان باستان ذکر کردن. اما امروزه در باغات اروپا مانند دانمارک، فرانسه، آلمان و انگلستان رشد می کنه. در ایران هم گونه ای به نام گل گاوزبان ایرانی رشد داره که در اکثر نقاط ایران به چشم می خوره.

یک مقاله مرتبط و مفید
تاثیر دمنوش به و به لیمو در رفع تنش های روزانه، استرس و التهاب

معرفی محصول

نام دمنوشگل گاوزبان
عرضه کننده نوشیدا
ترکیباتگیاه گاوزبان
بهترین تجویزرفع اضطراب – مقوی کبد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.