روغن نعناع برای رفع اختلالات، التهاب و گرفتگی های تنفسی

گیاه نعناع رو بیشتر بخاطر عطر و طعمش در سبزیجات می شناسیم و مکرراً استفاده می کنیم، در این نوشته می خوایم به روغن نعناع بپردازیم که خواص منحصربفردی داره با ما باشین:

نعناع با نام علمی Mentha piperita از تیره ی نعنائیان و گروه مصرفی ضد اسپاسم عضلات گوارشی، میکروب کش ها، صفرآورها و بادشکن هاست. این گیاه در انگلیسی به Mint یا Peppermint معروف بوده و در فارسی غیر از نعناع با اسامی دیگه ای همچون نعنا، نعنع و نعناع فلفلی نام برده می شه.

نعناع

نعناع، گیاهی علفی و چند سال زیه که ارتفاعش به یک متر می رسه، برگ های نعناع متقابل، تخم مرغی با حاشیه ی اره ای و دمبرگ دار هستن. این گیاه دارای گل های ارغوانی و سفیده که درون سنبله های کاذب قرار دارن. گیاه نعناع دارای ریزومی رونده روزمینی و زیر زمینیه. قسمت مورد استفاده ی این گیاه بخش های هوایی اونه.

منشآ و محل رویش اولیه ی گیاه بر می گرده با آمریکا و اروپا، اما امروزه در اکثر نقاط دنیا به صورت کاشت شده و پرورشی رشد داره. قبل از فصل گل دهی، بخش های هوایی گیاه رو برداشت کرده و در دمای 40 درجه خشک می کنن. همچنین برگ های تازه ی گیاه رو برای اسانس و روغن گیری برداشت کرده و استفاده می کنن.

روغن نعناع چیه؟

روغن نعناع، عصاره ی روغنی حاصل از برگ های گیاه نعناعه که با استفاده از دستگاه های پرس سرد و گرم با توجه به منظور و کاربرد اون تهیه می شه. این روغن در طب سنتی دارای طبعی گرم و خشکه و برای درمان مشکلاتی مانند تهوع، عفونت تنفسی، اختلالات قاعدگی، رفع سرماخوردگی و استفراع کاربرد داره.

روغن نعناع چیه؟

خواص روغن نعناع

گیاه نعناع از گذشته تا الان پایه ثابت سفره های ما بوده است و بخاطر خواص زیادش مکرراً مورد استفاده قرار می گرفته، در ادامه نمونه هایی از خواث روغن این گیاه رو براتون می نویسیم:

یک مقاله مرتبط و مفید
جوانه نعناع برای رفع مشکلات گوارشی

روغن نعناع و رفع حالت تهوع

حالت تهوع اغلب پس از فعل و انفعالات شیمیایی در بدن ایجاد می شه. مطالعه ای روی اثر روغن گیاه نعناع به صورت استنشاقی، تاثیرات این روغن بر حالت تهوع رو ارزیابی کرد. این مطالعه مشخص کرد که سطح تهوع بیماران پس از استنشاق روغن گیاه نعناع کاهش پیدا کرده و به سطح پایین تری رسیده است.

طی بررسی های  اخیر، اثرات آروماتراپی روغن حاصل از نعناع بر حالت تهوع رو بررسی کردن که در چهار مورد از بررسی های انجام شده، محققان دریافتن که استنشاق روغن حاصل از نعناع تأثیر شدیدی در پایین اومدن حالت تهوع داره.

معمولاً در مراحل اولیه بارداری، علائمی مانند حالت تهوع و استفراغ به وجود میاد، اخیرا مطالعه ای روی 56 زن باردار انجام گرفت که در اون مشخص شد روغن گیاه نعناع بر تهوع و استفراغ حاصل از علایم بارداری تأثیر زیادی می ذاره.

روغن نعناع و رفع درد

ترکیبات منتول موجود در روغن گیاه نعناع برای درمان درد ناشی از سردردهای تنشی، سردردهای میگرنی و بسیاری از سردردهای دیگه می تونه مفید عمل کنه. یک مطالعه مصرف موضعی محلول 10٪ منتول رو برای درمان میگرن بررسی کرد، در این مطالعه مشخص شد که وقتی این روغن روی پیشانی و شقیقه ماساژ داده بشه، درد سریعتر از مصرف دارونما تسکین پیدا می کنه.

یک مطالعه ی دیگه، استفاده از ژل درمانی حاوی منتول برای میگرن رو بررسی کرد که محققان دریافتن حداقل دو ساعت پس از استفاده ی این ژل، درد و التهاب به صورت قابل توجهی بهبود پیدا می کنه.

خواص روغن نعناع

روغن نعناع و سلامت پوست و مو

روغن حاصل از نعناع رو، اغلب در محصولات آرایشی استفاده می کنن. در یک مطالعه روی کاربرد موضعی این روغن و تأثیری که بر خارش مزمن می ذاره، بررسی شد. پس از اون محققان دریافتن که یک درصد محلول عصاره ی روغنی نعناع باعث بهبود در طول مدت خارش و شدت خارش می شه.

یک مقاله مرتبط و مفید
روغن میخک پاک کننده ی خون، رافع درد و مشکلات دهانی

در آزمایش دیگه ای، اثر استفاده از عصاره ی روغنی نعناع روی پوست برای کاهش خارش در دوران بارداری بررسی شد، در این آزمایش مشخص شد  که استفاده از محلول 0.5 درصدی روغن نعناع به صورت دو بار در روز و به مدت دو هفته، شدت خارش رو به طور چشمگیری کاهش داده است.

روغن نعناع و تأثیر روی باکتری

روغن گیاه نعناع دارای خواص ضد میکروبیه. مطالعات مختلفی برای تعیین تأثیر اون روی انواع مختلف باکتری ها و قارچ ها انجام شد، در یکی از این آزمایشات، دریافتن که مصرف عصاره ی روغنی نعناع برای افرادی که مقاوم به آنتی بیوتیک هستن، می تونه اثرات باکتریایی رو مهار بکنه. البته همچنین مشخص شد که این اثر وابسته به دوزه، به این معنی که با افزایش دوزهای روغن گیاه نعناع تأثیر اون هم افزایش پیدا می کنه.

روغن نعناع و اختلالات تنفسی

در طب سنتی به کسانی که مبتلا به مشکلات تنفسی مانند برونشیت و سینوزیت هستن، توصیه شده تا از روغن گیاه نعناع به صورت موضعی استفاده کنن. برای این کار مقدار کمی از این روغن گیاهی رو به روغن بادام یا روغن های موضعی مناسب برای ماساژ اضافه کرده، به طور یکسان و بدون کوچکترین تماسی با چشم‌ اون رو در اطراف پیشانی و صورت‌ ماساژ بدین.

ماساژ این روغن می تونه به طور قابل توجهی سینوزیت رو بهبود بده. اضافه کردن چند قطره از این روغن به آب داغ و استنشاق بخار حاصل، می‌تونه بلافاصله گرفتگی بینی رو رفع کنه.

میزان و نحوه ی مصرف روغن نعناع

در مصرف خوراکی شما می تونین 3 تا 8 قطره از روغن این گیاه رو به همراه سایر مایعات به صورت روزانه تا سه بار در روز بنوشین، یا به صورت موضعی برای مصارف خارجی استفاده کنین، دقت داشته باشین مصرف موضعی در خردسالان رو فقط به صورت محدود روی سینه و پشت انجام بدین.

میزان و نحوه ی مصرف روغن نعناع

مضرات مصرف زیاد روغن نعناع

برای مصرف زیاد روغن حاصل از نعناع عوارضی همچون سوزش سردل، سوزش مقعد، بروز حساسیت و اسپاسم عضلات حنجره گزارش کرده اند.

یک مقاله مرتبط و مفید
بهبود گوارش را با دمنوش نعناع و زنجبیل تجربه کنید.

مصرف روغن نعناع برای مبتلایان به انسداد کبدی، صفراوی و همچنین زنان باردار منع شده است. از این روغن به هیچ عنوان روی زخم ها و منافذ باز زخم و پوست استفاده نکنین. بیماران قلبی و فشار خونی که دارو مصرف می کنن این روغن رو با احتیاط مصرف کنن.

مضرات مصرف زیاد روغن نعناع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.