خواص عرق بابا آدم برای تصفیه خون و تقویت میل جنسی آقایان

آیا می دونین بابا آدم چیه؟ احتمالاً از شنیدینش هم تعجب کنین! در این متن با ما باشین تا در مورد عرق بابا آدم و خواص اون اطلاعاتی رو بهتون بگیم:

گیاه بابا آدم برای ما ایرانیا گیاهی ناشناخته نیست، احتمالاً اسامی دیگه ای مثل فیل گوش و آراقیطون به گوشتون خورده. این گیاه، گیاهی علفی و دوسال زیه که ارتفاع اون احتمالاً تا 1.5 متر می رسه. این گیاه وحشی بوده و در دشت و نواحی معتدل و مرطوب و اکثراً جاهای سایه دار در کشورهای اروپایی و آسیایی رویش داره.

بابا آدم

 ساقه بابا آدم شبیه پوست ماره و پوشیده از کرکهای سخت و زبره. برگهای گیاه بزرگ و پهن، در حالت افتاده یا وارونه روی ساقه ها قرار گرفته اند. این گیاه علفی بیشتر در زمین های آهکی و بدون کشت رشد می کنه. ساقه ی گیاه راست، کشیده و پر از شاخ و برگه، اندازه ی برگ ها بسیار درشت، بیضی شکل و ساده هستن که در سطح زیرین رنگشون به سفیدی میل و درسطح رویی سبز رنگ هستن.

رنگ گل های گیاه بابا آدم اکثراً قرمز مایل به بنفشن. اونا دایره ای شکل و سطحشون پوشیده از فلس های و قلابک های کوچک هستن. ریشه ی گیاه دراز، تا حدی ضخیم و به شکل دوکه.

عرق بابا آدم چیه؟

عرق بابا آدم، آب غلیظ یا عصاره ی خالص حاصل از اندام های گیاهی، گل و ریشه ی گیاه بابا آدمه که با روش تقطیر آب به دست میاد، در طب سنتی برای این عرق طبع سرد و خشک در نظر گرفتن. گیاه و عرق اون دارای ترکیبات پرخاصیتی همچون تانن، رزین، آهن، کلسیم، پتاسیم، منیزیم، اسیداولئیک، اسیدلینولئیک، ویتامین C و B6 هستن.

یک مقاله مرتبط و مفید
روغن بنفشه برای سلامت روان و تقویت میل جنسی

در گذشته این گیاه و عرق اون رو برای رفع چاقی، کاهش قند خون، تقویت عمومی بدن، رفع یبوست، درمان سنگ کلیه، ادرار آوری، رفع التهاب، صفراآوری و جلوگیری از سرطان به کار می بردن.

عرق بابا آدم چیه؟

خواص عرق بابا آدم

عرق گیاه فیل گوش یا بابا آدم دارای خواص زیادیه که از گذشته تا امروز در رفع بیماری های بسیاری استفاده می شده است، در ادامه ی متن به مهمترین خواص این عرق می پردازیم:

عرق بابا آدم و آنتی اکسیدان

تحقیقاتی در سال 2010 بر روی بابا آدم انجام شد و نشون داد كه ریشه ی این گیاه دارای چندین نوع آنتی اکسیدان قدرتمند از جمله کوئرستین، لوتولین و اسیدهای فنولیکه، آنتی اکسیدان ها سلول های بدن رو از آسیب ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کنن. اونا می تونن در درمان و جلوگیری از تعدادی شرایط و علایم بیماری موثر واقع بشن.

 عملکرد آنتی اکسیدان به کاهش التهاب در بدن کمک می کنه، یک مطالعه در سال 2014 نشون داد که ریشه ی گیاه بابا آدم باعث کاهش نشانگرهای التهابی در خون برای بیماران مبتلا به آرتروز می شه.

عرق بابا آدم و سموم خون

یکی از رایج ترین کاربردهای سنتی برای ریشه ی گیاه بابا آدم، تصفیه کردن خونه. شواهد اخير نشان دادن كه ريشه بابا آدم مي تونه سموم رو از جريان خون خارج كنه. مطالعه ای در سال 2011 نشون داد كه ریشه ی این گیاه بطور مؤثر خون رو سم زدایی كرده و باعث افزایش گردش خون می شه.

خواص عرق بابا آدم

عرق بابا آدم و سرطان

ریشه ی بابا آدم، همونطور که می دونین، ممکنه نه تنها خون رو تصفیه کنه بلکه ممکنه انواع خاصی از سرطان رو هم مهار بکنه. مطالعه ای در سال 2011  نشون داد که عرق بابا آدم “اثر مهاری قوی” در رشد تومورهای ناشی از سرطان مانند سرطان لوزالمعده داره. یک مطالعه ی دیگه در سال 2016 نشون داد که ریشه ی بابا آدم به طور قابل توجهی در رشد سلولهای سرطانی دخالت داره.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق شاتره برای درمان غلظت خون، کمک به کبد و چاق کننده

عرق بابا آدم و تقویت میل جنسی

یکی دیگه از کاربردهای سنتی ریشه بابا آدم مصرف این عرق به عنوان یک آفرودیازیاکه. یک مطالعه در سال 2012 روی موشهای آزمایشگاهی نر نشون داد که عصاره ی ریشه ی این گیاه دارای اثر آفرودزیازیاک (تقویت میل جنسی) است. عصاره ی این گیاه باعث افزایش عملکرد جنسی و افزایش میزان رفتارهای جنسی در موشهای آزمایشگاهی نر می شه.

عرق بابا آدم و مشکلات پوستی

ریشه ی بابا آدم مدتهاست که برای درمان اختلالات پوستی مانند آکنه، پسوریازیس و اگزما استفاده می شه. خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی ریشه ی این گیاه می تونه هنگام ظهور مشکلات و اختلالات پوست به رفع این مشکلات کمک بکنه. یک مطالعه در سال 2014 حتی شواهدی رو نشون داد که ریشه ی بابا آدم ممکنه به درمان سوختگی های موضعی هم کمک برسونه.

میزان و نحوه ی مصرف عرق بابا آدم

برای میزان و نحوه ی مصرف این عرق، باید گفت که برای تاثیر بیشتر این عرق بهتر اینه روزی ۳ مرتبه از این عرق میل کنین، میزان مصرف یک فنجان قبل از هر وعده غذایی باید بشه.           

میزان و نحوه ی مصرف عرق بابا آدم

مضرات مصرف زیاد عرق بابا آدم

مصرف بابا آدم بر طبق توصیه ها و دستورات داده شده عارضه ای به دنبال نداره، ولی در مصرف بیش از حد این عرق عوارضی  مانند خشکی دهان، سردرد، حالت تهوع، اسهال، بی‌قراری و آلرژی مشاهده شده است. خانم‌ها در دوره ی بارداری و شیردهی بهتره از این گیاه و فرآورده های اون استفاده نکنن.

دقت داشته باشین، در صورت تماس برگ‌های گیاه بابا آدم با ملتحمه و یا قرنیه ی چشم، ممکنه عوارض شدید چشمی ایجاد بکنه. اگر برای درمان دیابت از داروهای شیمیایی استفاده می کنین، بهتر اینه برای جلوگیری از تداخل دارویی، از فرآورده های این گیاه استفاده نکنین؛ زیرا ممکنه بر روی داروهای کاهنده قند خون تاثیر گذاشته و افت شدید قند خون رو به دنبال داشته باشه.

یک مقاله مرتبط و مفید
جوانه شبدر برای پاکسازی خون و کبد

پس بهتره افرادی که داروهای پایین آورنده ی قند خون استفاده می کنن، باباآدم و فرآورده های اون رو با احتیاط یا تحت نظر پزشک متخصص مصرف کنن.

همچنین افرادی که از داروهای دیورتیک یا ادرار آور مصرف می‌کنن توصیه می شه از این عرق استفاده نکنن؛ چون ممکنه باعث پایین اومدن شدید میزان پتاسیم بدن بشه و همچنین به دلیل خواص ادرارآوری این گیاه، بدن مقادیر زیادی از آب مورد نیازش رو از دست بده، با از دست رفتن آب بدن ممکنه عوارض ناخوشایندی ایجاد بشه.

مضرات مصرف زیاد عرق بابا آدم

منابع:

rxlist.com/burdock/supplements.htm

webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-111/burdock

healthline.com/health/burdock-root

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.