خون خود را تصفیه کنید! + دمنوش زرشک و دارچین

فهرست مطالب

در این متن به معرفی دمنوش زرشک و دارچین می پردازیم:

بررسی مختصر دمنوش زرشک و دارچین

وقتی بچه بودیم و خونه ی پدر و مادربزرگمون می رفتیم عطر خوش چای مادربزرگ که پر از دارچین و هل بود حس خوبی بهمون می داد، بعد از بازیگوشی و این طرف و اونطرف پریدنای حسابی یه استکان چای دارچین مادربزرگ دوباره شارژمون می کرد. دارچین پوست درخت دارچینه که با عطر و طعم معروفش پای ثابت چای و نوشیدنیهای ما بوده و هنوزم هست.

دمنوش دارچین و ترکیب اون با زرشک، با همون خواص خود دارچین و زرشک در بسته بندی ۲۵۰ گرمی برای استفاده ی شما آماده شده، دارچین دارای ترکیبات مفیدیه که می تونه مزایای مختلف سلامتی مانند؛ کمک به کاهش وزن، بهبود سلامت قلب، کاهش درد و گرفتگی قاعدگی در بانوان، بهبود و کاستن التهابات و تنظیم قند خون رو بهمراه داره. مهمترین حسی که از بعد از مصرف دارچین بهمون دست می ده حس گرمیه، دمنوش دارچین گزینه ی خوبی برای رفع سردی بدنتونه.

یک مقاله مرتبط و مفید
دمنوش به و دارچین موثر در درمان سرماخوردگی

زرشک هم بخاطر طعم و خواص آشنای اون می تونه پای ثابت نوشیدنیهامون باشه، فک کنم ترکیب دارچین با زرشک هم از لحاظ طعم و هم از لحاظ رنگ و بو مورد جالبی باشه، این ترکیب می تونه انرژی مضاعفی به آدم ببخشه و در عین حال سلامت رو به بدنمون برگردونه، خونسازی و سم زدایی، کنترل و تنظیم قند و فشار خون، آنتی اکسیدان رسانی زرشک به بدن انکار ناشدنیه.

دارچین بخاطر خواص دارویی مفیدی همچون؛ دارا بودن آنتی اکسیدان به مقدار زیاد، کاهش دهنده ی التهاب و سلامت قلب، کاهش قند خون و تنظیم اون، کمک به کاهش وزن ولاغری، مبارزه با باکتری و انواع قارچ ها، مبارزه با پیری پوست و هزاران فایده دیگه ما رو ملزم می کنه که حتما ازون استفاده کنیم، کمتر کسی پیدا می شه که از رایحه ی دلچسب دارچین خوشش نیاد.

دمنوش ترکیبی زرشک و دارچین

زرشک هم با کوله باری از خواص می تونه کامل کننده ی ترکیبی برای انواع دمنوش میوه ها و چایی ها باشه، ویتامین C، ویتامین B، لوتئین و بتاکاروتین عناصر غنی موجود در زرشکن که می تونه بدنتون رو از شر بسیاری از بیماری ها خلاص کنه و بهتون سبک زندگی سالمی هدیه کنه.

اضافه کردن زرشک و دارچین به رژیم غذاییمون می تونه ما رو از شر بسیاری از بیماری ها در امان نگه داره، دمنوش اون یکی از ساده ترین روش ها برای استفاده از اوناس، در دمنوش تهیه شده ی نوشیدا مقداری از ترکیب دارچین و زرشک رو توی آب جوش بریزین و بعد از ۷ یا ۸ دقیقه از ترکیب محشر اون لذت ببرین.

دمنوش زرشک و دارچین

خواص دمنوش زرشک و دارچین

دمنوش زرشک حاوی ترکیبات گیاهی مفیده.

زرشک سرشار از بربرین و انواع آلکالوئیدهاس، این ترکیبات بعنوان آنتی اکسیدان بر فعالیت رادیکال های آزاد اثر می ذارن و بدن رو از بیماریها ایمن نگه می دارن.

یک مقاله مرتبط و مفید
زرشک و رزماری، دمنوش چربی سوز و لاغری

دمنوش زرشک می تونه در کنترل و درمان اسهال مفید باشه.

بخاطر غلظت وجود بربرین در زرشک و دم کرده ی اون، با مهار گیرنده های خاص مانند از تسریع تولید مدفوع و در نتیجه کنترل اسهال می شه.

دمنوش زرشک بدن رو در برابر سندروم متابولیک محافظت می کنه.

دمنوش زرشک بخاطر وجود انواع آنتی اکسیدان مانع از ایجاد عوامل بیماری زای قلبی عروقی و سندروم متابولیک می شه.

دمنوش زرشک در سلامت دندان نقش چشمگیری داره.

دمنوش زرشک بخاطر وجود بربرین التهابات لثه و دندان رو کاهش داده و با انواع بیماری های دندانی مبارزه می کنه.

دمنوش دارچین با عفونت های باکتریایی و قارچی مبارزه می کنه.

وجود ترکیباتی به نام سینام الدئید در دارچین و دم کرده ی اون با انواع عفونت ها مبارزه و اونا رو از بین می بره.

دمنوش دارچین ممکنه در برابر سرطان بدن رو محافظت کنه.

دارچین بخاطر وجود ترکیبات حفاظتی ممکنه بدن و اعضای بدن رو در برابر سرطان و رشد تومورها محافظت کنه.

دمنوش دارچین ممکنه بر بهبود بیماری های اعصاب تاثیر مثبت داشته باشه.

وجود دو ترکیب قوی در دارچین مانع از بین رفتن ساختار سلولی مغز می شه و در نتیجه ابتلا به بیماری های اعصاب رو کنترل می کنه.

دمنوش دارچین قند خون رو پایین میاره و اثر ضد دیابتی قوی داره.

دارچین میزان گلوکز موجود در خون رو کاهش و قند خون رو تنظیم می کنه، همچنین با تقلید تولید انسولین بر عملکرد سلول ها تاثیر مثبت می ذاره.

اطلاعات دارویی زرشک و دارچین

زرشک دارای انواع آنتی اکسیدان، ویتامین C، ترکیبات آلکالوئیدی ایزوکینولیه که باعث تحریک سیستم ایمنی بدن، در نهایت تقویت اون و با خاصیت مدر بودن سموم رو از بدن دفع می کنه. پوست و ریشه ی گیاه زرشک خاصیت ضد تب و آنتی بیوتیکی زیادی داره و هم چنین باعث پایین آمدن و تنظیم فشار خون می شه.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق دارچین، سندرم پلی کیستیک، قاعدگی و سیستم ایمنی

دارچین بخاطر وجود سینام آلدئید و سینامیل الکل خاصیت ضد میکروبی و تقویت کنندگی دستگاه گوارش رو داره.

بخش های مورد استفاده ی زرشک و دارچین

در حالت عادی و عرفی بیشتر از میوه ی زرشک استفاده می شه، مربای زرشک، شربت زرشک، ترشی زرشک، مارمالاد زرشک و آب زرشک همگی فرآورده های حاصل از میوه ی زرشکه، اما برگ و ساقه و حتی ریشه ی زرشک هم کاربرد درمانی دارن و مردم در کیس های مختلف دارویی ازشون استفاده می کنن.

قسمت اصلی و مورد استفاده ی گیاه دارچین پوست اونه، پوست خشک شده بصورت برش های حلقوی تو بازار موجوده و از اون توی نوشیدنی ها و گاهی تهیه ی غذا و خوراک استفاده می کنن، البته پودر حاصل از اون که خورد شده ی همون پوسته هم در شکل ها و فرم های مختلف استفاده می شه.

کاربرد دمنوش زرشک و دارچین در طب سنتی و اسلامی

دارچین طبع گرمی داره و مصرف اون در فصلهای سرد سال واقعا گرمی بخش بدنه و می تونه سرفه های خلط دار و آبریزش بینی رو قط کنه، از قدیم می گفتن دارچین ضد عفونته و میکروبا رو می کشه به همین خاطر ازش خیلی استفاده می کردن و در فصول سرد برای دوری از میکروبا اون رو یا دم کرده یا بصورت بخور استفاده می کردن، طبیبای قدیم دارچین رو برای رفع رطوبت مغزی یا سینوزیت امروزی به کار می بردن.

زرشک هم طبع همونطور که می دونین سرده، می تونه گرمی بیش از حد طبعتون رو بگیره و متعادل کنه برای افراد با طبع گرم مصرف زرشک گزینه ی خوبیه، ترکیب زرشک و دارچین بعنوان مصلح هم روش خوبی برای تعدیل کردن طبعه، مصرف این ترکیب می تونه باعث کاهش اضطراب، رفع سر درد و رساندن آرامش به ذهن و بدن آدمی بشه.

نحوه ی استفاده ی زرشک و دارچین

 • زرشک برای استفاده اشکال مختلفی داره؛ میوه ی زرشک بصورت خشک آماده موجود و در بسیاری از غذاها مورد استفاده س.
 • آب حاصل از میوه ی زرشک با ترکیب اون با میوه های دیگه قابل استفاده س.
 • شربت حاصل از عصاره ی زرشک طرفداران خاصی داره.
 • برگ و ریشه ی درخت دارچین خواص دارویی داره و بصورت خورد یا پودر شده در عطاری ها و گیاه دارویی ها موجوده.
 • نحوه ی استفاده ی دارچین اشکال مختلفی داره؛ مثلا دارچین رو مانند پودر افزودنی به چایی، قهوه یا شیر صبحانه می پاشن.
 • بصورت درسته تکه های پوست دارچین رو توی قوری چای یا توی قابلمه ی غذاها می ذارن.
 • دم کرده ی دارچین رو برای تهیه ی غذاها و انواع شیرینی جات استفاده می کنن.
 • دمنوش های آماده ی دارچین هم بصورت فله ای و هم تی بگ موجوده.
یک مقاله مرتبط و مفید
زرشک چگونه با دیابت مقابله می کند؟ خواص زرشک برای قند خون و دیابت

مضرات استفاده ی بیش از حد زرشک و دارچین

استفاده از زرشک در مقادیر توصیه شده، منع و یا عارضه ای نداره. البته زنان باردار و شیرده باید در مصرف اون احتیاط کنن چون ممکنه باعث سقط جنین در زنان باردار بشه. همچنین برای کسانی که سرفه می کنن و کودکان خردسال مصرف باید در دوز کم و با احتیاط باشه. استفاده ی بیش از حد زرشک ممکنه باعث مسمومیت و در صورت تداوم نامتعارف مصرف ممکنه باعث حساسیت، خون دماغ، اسهال و تحریک کلیوی بشه.

مصرف دارچین در مقدار معین و توصیه شده مشکلی نداره، فقط در حالت هایی مانند آلرژی و حساسیت ممکنه باعث تحریکات پوستی بشه، زنان باردار بهتره دارچین مصرف نکنن چون احتمال انقباض رحم و زایمان زودرس داره، استفاده ی بیش از حد دارچین ممکنه باعث تجمع سموم در بدن و در نتیجه مسمویت بشه.

در دارچین کاسیای چینی بخاطر وجود کومارین احتمال مسمومیت جدی و مشکلات کبدی دور از انتظار نیس، در کسانی هم که از داروهای انعقاد خون مث وارفارین و هپارین استفاده می کنن ممکنه باعث رقت خون بشه.

نکات مهم و کلیدی درباره ی زرشک و دارچین

 • زرشک به نام میوه ی طول عمر مشهوره، چون خواص گوناگون در اشکال مختلف مصرفی داره.
 • کشت زرشک فقط از طریق پاجوش امکان پذیره و کاشت با بذر نداره. کاشت با بذر فقط برای زرشک دانه داره.
 • به ریشه ی درخت زرشک آئر خیس می گن.
 • ایران بزرگترین تولید کننده ی زرشک در دنیاست.
 • مصرف بیشتر از یه قاشق چای خوری پودر دارچین در یک مرحله منجر به مرگ می شه.
 • اگه قصد رانندگی طولانی مدت دارین حتما چای دارچین یا دمنوش دارچین بخورین چون مانع به خواب رفتنتون می شه.
 • سقط جنین با دارچین امر شایعی در میان زنان با حاملگی ناخواسته هست.
 • دارچین به گیاه تقویت کننده ی جنسی مشهوره.

اطلاعات عمومی درباره ی زرشک و دارچین

زرشک

زرشک درختچه ای کوچک از خونواده ی زرشکیان و توی رده ی مصرفی تب برها و پایین آورنده های فشار خونه، تا ارتفاع تقریباً ۳ متری رشد می کنه، شاخه های خاردار به رنگ قهوه ای و زرد داره، هر خار تا دو سانتی متر طول داره، برگهای درخت بصورت دسته ای رشد می کنن و هر برگ به طول ۲ تا ۴ سانتی متر به رنگ سبز تیره دیده می شه. میوه ای بیضی شکل به رنگ قرمز سیر و پوست میوه ش چرمی ماننده. اسم علمیش Berberis vulgarisه، در انگلیسی بهش Barberry می گن، در زبان فارسی هم به زرشک مشهوره.

اطلاعات عمومی درباره ی زرشک

دارچین

درخت دارچین جزو درختان همیشه سبز، از خونواده ی برگ بوئیان و گروه مصرفی ضد میکروبها و ضد اختلالات گوارشیه. ارتفاع درخت دارچین حداکثر به ۱۲ متر می رسه و پوستش به رنگ قهوه ای روشن و ورقه های حلقه ماننده، دارای برگهای تخم مرغی که رنگ برگها در اول قرمز و در نهایت سبز می شه، شکوفه و گل های دارچین داخل پانیکول های غیر متراکم و به رنگ سبز روشن ظاهر می شن.

یک مقاله مرتبط و مفید
تاثیر دمنوش سیب و زرشک بر سلامت فیزیکی و روانی

اسم علمی اون Cinna Momum Verumه، انگلیسیش Cinnamon و در زبان فارسی بهش دارچین می گن، امروزه در انواع مختلفی تو بازار عرضه می شه که مهمترین شون دو نوع به اسم های دارچین سیلان و دارچین کاسیا هستن، دارچین سیلان همون نوع اصلی دارچینه که کیفیت و طعم و عطر بالایی داره و نوع دوم دارچین کاسیا یا چینیه که در کشور چین بیشتر کشت می شه و دارای کیفیت و عطر و طعم پایین تری نسبت به سیلانه.

اطلاعات عمومی درباره ی دارچین

تاریخچه و محل رویش زرشک و دارچین

میگن که استفاده از چوب زرشک و میوه ی اون از قدیم در دامنه های هیمالیا رایج بوده، یونانی ها در قرن یکم میلادی از عصاره ی زرشک که اسمش رو لیسیوم هندی می گفتن آشنا شده و مورد استفاده قرارش می دادن.

ایرانی ها در استفاده و کاربردهای درمانی و طبی زرشک دست پیش داشتن و مشهوره که اولین شخصی که برای زرشک خواص درمانی و طبی تعریف کرده زکریای رازی بوده و به پادشاهان از جمله هارون الرشید توصیه کرده بود که برای رفع عطش و التهابات از زرشک و آب زرشک استفاده کنه، ابوعلی سینا هم در کتاب قانون در مورد خواص زرشک سخن ها گفته و اون رو میوه ای مفید تعریف کرده.

کاشت و پرورش زرشک در ایران رو می گن بار اول شخصی به اسم جعفر بنیان نهاده، نهال زرشک رو از جای دیگری آورده و در توابع خراسان امروزی کاشته و بعد اون پرورشش همه گیر شد.

پیشینه و قدمت دارچین با توجه به نوشته های قدیمی بر می گرده به چیزی حدود ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد در جنوب هند و چین باستان، در مصر باستان از دارچین برای خوشبو کردن و هم چنین مومیایی اجساد استفاده می کردن.

در نوشته های زبان سانسکریت و همچنین کتاب مقدس تورات نوشته هایی در مورد دارچین و خواصش نوشته شده، ادویه ی دارچین در میان یونانی ها و رومی ها از اهمیت و احترام خاصی برخوردار بوده بطوری که از اون در مراسمات مذهبیشون سود می بردن و در نهایت دارچین ادویه ای بود که کریستف کلمب رو تشویق به کشف جزایر شرقی ادویه کرد.

یک مقاله مرتبط و مفید
دمنوش انار و دارچین یک آنتی اکسیدان قوی

محل رویش زرشک و دارچین

زرشک در اصل بومی اروپاست و امروزه در تمامی نقاط دنیا کشت و پرورشش دیده می شه، ایران جزو برترین و بیشترین تولید کننده ی زرشک در دنیاس که می گن بیشتر از ۹۵ درصد زرشک دنیا در ایران و توی خود ایران در استان خراسان تولید می شه.

دارچین اصالتاً بومی آسیا و مناطق استوایی بوده و در کشورهای هند و چین و شهرهای مختلف اونا کشت می شده، امروزه بیشتر در مناطق سیلان، هند، چین، شبه جزیره ی عربستان و اتیوپی تولید می شه و به مناطق و کشورهای دیگه صادر می شه.

معرفی محصول

نام دمنوش زرشک و دارچین
عرضه کننده نوشیدا
ترکیبات زرشک و دارچین
بهترین تجویز لاغری و تصفیه خون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.