جایگزین‌های مناسب برای شکر چه هستند؟

در این مقاله به بررسی انواع ترکیبات شیرین‌کننده از منابع آن‌ها تا مزایا و معایب هر یک پرداخته‌ایم و در ادامه به توضیحاتی درباره ی اینکه جایگزین‌های مناسب برای شکر چه هستند؟ اشاره کرده ایم، با ما باشین.

کافیه در طول روز سری به سوپرمارکت‌ها بزنین تا با انبوهی از مواد غذایی که دارای برچسب بدون شکر هستن روبرو بشین. اینکه این برچسب‌ها حقیقتا دارای چه مفهومی هستن، بسیار متفاوته.

اغلب در مورد بلایایی که بر سر موش‌های آزمایشگاهی بیچاره بعد از تغذیه با شیرین کننده‌های طبیعی افتاده چیزهایی شنیده‌ایم.

جایگزین‌های مناسب برای شکر

از طرفی در مورد مصرف بیش از حد و مضر بودن شکر برای سلامتی نیز به کرات می‌شنویم. با این وجود چگونه از زندگی روزمره‌مان که سرشار از خوراکی‌های خوشمزه حاوی شکر این سم خاموش هستن لذت ببریم؟

همچنین به این سوال مهم که چگونه شیرینی باید در رژیم غذایی‌مان گنجانده شود نیز پاسخ داده شده است. در ابتدا دانستن اینکه قندها چگونه در بدن مصرف می‌شن و چگونه روی میزان انرژی ما اثرگذار هستن، اهمیت داره.

تاثیر قند هنگامی که بدن عمل هضم غذا رو انجام می‌ده، قندها (شامل لاکتوز، ساکاروز، نشاسته و دیگر کربوهیدرات‌ها) به ترکیبات ساده‌تر شکسته می‌شن.

به این ترتیب، برای بدن انرژی فراهم می‌کنن و به بدن این امکان رو می‌دن که پروتئین‌ها رو تشکیل بدن. شاخص گلیسمی اثرات کربوهیدرات‌ها رو روی بدن و جریان خون اندازه می‌گیره.

غذاهای با شاخص گلیسمی بالا موجب افزایش قند خون می‌شن. این پدیده غالبا منجر به افزایش ناگهانی و سریع میزان انسولین شده و در نهایت با افت انرژی همراه خواهد بود.

این رخداد بطور ویژه برای دیابتی‌ هایی که در معرض افزایش قند خون و میزان انسولین هستن بسیار خطرناک خواهد بود. از این رو افرادی که از دیابت رنج می‌برن، بایستی همواره به محدوده‌ی شاخص گلیسمی غذایشان توجه داشته باشن.

یک مقاله مرتبط و مفید
دمنوش زرشک، شاه کلید سلامتی، فشار خون، لاغری، دیابت، سرطان، چربی خون و...

در نمودار زیر ارتباط میزان گلوکز خون بر حسب زمان نمایش داده شده است:

نمودار میزان گلوگز خون

قندها

مصرف مقدار زیاد شیرینی در رژیم غذایی افراد، منجر به بروز مشکلات سلامتی و نیز افزایش وزن در اونا می‌شه. به طور ویژه محدود نمودن شیرین‌کننده‌ها در رژیم غذایی دارای اهمیت بسیاری است. شیرین‌کننده‌های مصرفی در صنایع غالبا غیر طبیعی هستن. مالتوز در غلات، لاکتوز در شیر و فروکتوز در میوه‌ها قندهای طبیعی هستن.

انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کنه که در هر روز بانوان بیشتر از ۱۰۰ کالری (۲۵ گرم) و آقایان بیشتر از ۱۵۰ کالری (۳۸ گرم) از قندهای افزوده شده به مواد غذایی رو مصرف نکنن. در ادامه به بررسی انواع مختلف شیرین‌کننده ها می‌پردازیم.

ساکاروز

رایج‌ترین گونه ی شیرین‌کننده، شکر یا ساکاروز است. شکر از چغندر قند طی فرآیندهایی بدست میاد. هر گرم ساکاروز حاوی ۴ کالری از کربوهیدرات‌های ساده است که می‌تونه توسط بدن به انرژی تبدیل بشه. مردم در جامعه‌ی امروز شکر تصفیه شده‌ی بیش‌تری در مقایسه با نسل‌های گذشته مصرف می‌کنن.

این مطلب تا حدی دلیل اپیدمی چاقی در زمان حاضر است. همان‌طور که می‌دونین چاقی با بسیاری از مشکلات سلامتی که در جامعه‌ی مدرن نگران کننده هستن در ارتباطه.

جایگزین‌های مناسب برای شکر چه هستند؟

سوکرالوز

سوکرالوز که بیش تر به نام اسپلندا (Splenda) شناخته شده است، شیرین‌کننده‌ی بدون کالریه که در مقابل حرارت پایداره و از این رو معمولا در پخت نان و کیک (baking) استفاده می‌شه. سوکرالوز از طریق جایگزین کردن ۳ گروه هیدروژن – اکسیژن روی مولکول شکر با ۳ اتم کلر ایجاد می‌شه.

سوکرالوز

 محصول نهایی شیرین‌کننده‌ای هست که ۶۰۰ مرتبه شیرین‌تر از شکره. تا کنون نتایجی مبنی بر سرطان زا بودن سوکرالوز بدست نیومده، اگرچه همچنان تحقیقات بیش‌تر برای دستیابی به پاسخ قطعی در این زمینه در حال انجام است.

زایلیتول

بسیاری از محصولات در سرتاسر جهان حاوی زایلیتول هستن. این شیرین‌کننده در میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شن و در بدن انسان نیز حین متابولیسم کربوهیدرات ها تولید می‌شن. از اونجایی که ساختار شیمیایی اون به شکر و همچنین الکل شباهت داره، زایلیتول در واقع بعنوان الکل قند طبقه‌بندی می‌شه.

زایلیتول

 مقدار کالری زایلیتول حدود ۴۰% کمتر از شکر است. بطور معمول در داروها، محصولات بهداشتی دهان و دندان، انواع نوشیدنی و آب نبات در سراسر جهان استفاده می‌شه.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص جعفری، عرق و دمنوش جعفری و هر آنچه باید در مورد این گیاه بدانید!

آسپارتام

آسپارتام یک شیرین‌کننده‌ی مصنوعی کم کالریه که بیش‌ترین میزان مطالعات بر روی اون صورت گرفته است. معمولا در آدامس، ماست، نوشیدنی‌ها و قطره‌های سرفه یافت می‌شه.

آسپارتام اغلب مظنون به ایجاد خطر جدی برای سلامت انسان است، به ویژه از زمان مطالعه‌ای که در دهه ۱۹۸۰ انجام شد و تومورهای مغز در موش‌های آزمایشگاهی رو به مصرف آسپارتام نسبت داده بود.

 اگرچه بعدها مطالعات بیش‌تری چنین اثری رو نشون نداد. با این وجود FDA اعلام کرده است که مصرف متوسط آسپارتام می تونه بی خطر باشه، اما همچنان احتیاط‌های لازم باید در نظر گرفته بشه.

آسپارتام

استویا

استویا یکی از شیرین‌کننده‌های طبیعیه که از گیاه استویا که بومی آمریکای جنوبی است استخراج می‌شه. این شیرین‌کننده فاقد کالری و حدود ۳۰۰ برابر شیرین‌تر از شکره. پس طعم (aftertaste) کمی داره و روی قند خون اثری نداره. این بدین معنیه که استویا می تونه انتخاب مناسبی برای دیابتی‌ها باشه.

در سال ۱۹۹۱، اداره ی غذا و دارو (FDA) ممنوعیت استویا رو به خاطر کمبود مدارک علمی مبتنی بر بی خطر بودن اون صادر کرد. اما این ممنوعیت نهایتا در سال ۲۰۰۸ توسط FDA و در ۲۰۱۱ توسط اتحادیه ی اروپا لغو شد و به اون GRA (Generally Recognized As safe)  داده شد.

صدها محصول در سرتاسر جهان، با استویا شیرین می‌شن. استویا برای سلامتی هم خیلی مفید است (از جمله در زمینه کنترل فشار خون و کنترل مقدار انسولین).

استویا

در انتهای بحث جایگزین‌های مناسب برای شکر چه هستند؟ و در قیاس با شکر و یا شیرین‌کننده‌های جایگزین برای اون، استفاده از استویا در مواد غذایی امری نسبتا جدید هست.

با این حال استویا برای دیابتی‌ها و همچنین سایر افرادی که به میزان مصرف شکر خود توجه می‌کنن، قطعا می‌تونه نمونه‌ی یک شیرین‌کننده‌ی جایگزین و امیدوار کننده باشه.

منبع:

Ehdadarou.com

Comparison of Sweeteners

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.