انواع سبزی خشک و موارد مصرف آنها

در این متن قصد داریم درباره ی انواع سبزی خشک و کاربردهای آن صحبت کنیم، امیدواریم بتونیم اطلاعاتی هرچند کوتاه در مورد خواص انواع سبزی های خشک بهتون بدین تا شما بتونین بر اساس نیاز و خواص مطرح شده نهایت استفاده رو از سبزیجات مختلف ببرین، با ما باشین:

همه ی ما روزانه از سبزیجات به شیوه های مختلف استفاده می کنیم، چه به صورت تازه و چه به صورت خشک، این سبزیجات خواص منحصربفرد خودشون رو دارن. سبزی خشک مجموعه ای از سبزی های خوراکی و خوش عطریه که برای تهیه ی غذاهای مختلف استفاده می شه و به نوعی موجب خوشمزه تر شدن غذاها می شه.

سبزیجاتی که قابلیت خشک شدن دارن و به نوعی برای خشک کردن مناسبن، در برخی از فصل ها به صورت فراوان در دسترس هستن، مردم این سبزی ها رو با روشهای مختلف خونگی و صنعتی خشک کرده و در تهیه ی غذاها و گاهی نوشیدنی های مختلف استفاده می کنن. به صورت کلی سبزیجات چه تازه و چه خشک شده دارای مزایای بیشماری هستن.

انواع سبزی خشک

انواع سبزیجات خشک، خواص و موارد مصرف آنها

در زیر نمونه هایی از سبزیجاتی که قابلیت خشک شدن رو دارن و در تهیه ی انواع غذا و خوراک به کار می رن و همراه با توضیحات کوتاهی از اونا براتون آوردیم:

یک مقاله مرتبط و مفید
خرید سبزی خشک عمده و جزئی

مرزنجوش خشک

مرزنجوش گياهي  بسیار خوشبو و از خونواده ی اورگانو محسوب می شه، این سبزی تا طول ۷۰ سانتي‌متر رشد مي‌كنه. برگ‌هاي گیاه بيضي شكل بوده وبرای تهیه ی غذا در آشپزي و همچنین پزشكي سنتي به کار می ره. معمولاً گياه تازه مرزنجوش کمتر در دسترس قرار می گیره و مردم برای استفاده اون رو از عطاري‌ها و فروشگاه ها تهيه می کنن.

موارد مصرف مزرنجوش خشک

سبزی مرزنجوش در کشور ما به عنوان طعم‌دهنده ی غذا مصرف خیلی کمی داره، اما در آشپزي و تهیه ی غذاهای ايتاليايي همراه گوجه‌فرنگي، انواع كلم و لوبيا سبز، سوپ، خوراك تخم‌مرغ و گوشت كاربرد فراوانی داره. اضافه كردن این سبزی به انواع سس سالاد طعم و مزه ی دلنشینی ایجاد می کنه.

آویشن خشک

آويشن گياهي خیلی معطره که گاهی تا ارتفاع ۴۵ سانتي‌متری رشد می کنه و انواع گوناگونی داره، در کشور ما بیشتر نوع آويشن شيرازي اون طرفدار بسياري داره و نوع تازه ی اون در نقاط کمی از کشور در فصل های خاصی در دسترسه.

موارد مصرف آویشن خشک

این سبزی محبوب دارای خواص دارویی زیاده و غیر از خواص دارویی اون به تازگی به عنوان یه عطر و طعم دهنده ی خوشبو در خیلی از رستوران‌ها، به خصوص رستوران های ايتاليايي در كنار نمك و فلفل روي ميزها به چشم می خوره. این سبزی همچنین در پخت انواع غذاها و سس‌ها استفاده مي‌شه.

بهترین روش استفاده ی آويشن در غذاها سخشکعی کنین اون رو در آخر پخت به خوراك خود اضافه كنيد تا عطر اون از بين نره.

سبزی خشک

پیازچه خشک

پيازچه گياهي پرطفدار با رایحه ی ملايم پيازه که هم ريشه و هم ساقه‌ ی اون مصارف زیادی داره؛ این سبزی در خاك مرطوب، غني از املاح و تقریباً در هر نوع آب و هوايي قابلیت کشت و رشد داره و انواع مختلف این سبزی شكل، عطر و طعم متفاوتي دارن.

یک مقاله مرتبط و مفید
خرید سبزی خشک عمده و جزئی

موارد مصرف پیازچه خشک

پیازچه در ایران پاي ثابت سفره و جزو مهمی از سبزي خوردن محسوب می شه، این سبزی در ترکیب با پوره سيب‌زميني، تخم‌مرغ و انواع سالاد طعم دلچسبی به غذا مي‌ده، همچنین این سبزی در تهیه ی بسیاری از انواع غذاهای دريايي كاربرد داره. معمولاً هنگام پخت غذاهاي گوشتي، ۳-۲ عدد پيازچه رو همراه هويج و جعفري به غذا اضافه می کنن تا بوي زهم غذا از بین بره.

ترخون خشک

ترخون یک سبزی خوش عطر و دارای برگ‌هاي باريك و تيره‌رنگه، ارتفاع این سبزی در مواردی تا يك متر مي‌رسه. در اوايل بهار ساقه ی تازه داره و در بقیه ی فصل ها دارای ساقه ی خشك و سفته که قابل استفاده نيست. عطر گیاه شبيه به باديانه و در فصل های سرد سرما در دسترس نیست.

موارد مصرف ترخون خشک

سبزی ترخون رو يكي از بهترين طعم‌دهنده‌ نام می برن. در کشور ما در تهيه ی انواع ترشي، شوریجات و گاهی به عنوان سبزي خوردن مصرف مي‌شه. اما این سبزی رو در تهيه و پخت انواع خوراك دريايي، مرغ، بوقلمون،‌ دل، قلوه، جگر و تخم‌مرغ هم استفاده می کنن.

رزماری خشک

رزماري جزو گروه سبزیجات معطره و به نوعی از معطرترین سبزي‌هاست؛ متاسفانه این سبزی در آشپزي ايراني کم کاربرده اما به تازگی داره جاي خودش رو باز مي‌كنه. این سبزی در اصل بومی مديترانه و گیاهی هميشه سبزه كه وقتی به رشد كامل می رسه ارتفاع اون گاهی به يك و نيم متر مي‌رسه. این سبزی دارای گل‌هاي آبي‌رنگه و در هواي آفتابي و جاهای دور از باد به خوبی رشد مي‌كنه.

موارد مصرف رزماری خشک

 رایحه ی قوی و عطر خوش سبزی رزماري باعث شده تا اون رو برای طعم دار کردن غذاها در كنار انواع خوراك مرغ و گوشت قرار بدن، همچنين از اون براي تهيه انواع سس استفاده می کنن، می تونین این سبزی رو همراه با سيب‌زميني و كدو حلوايي هم سرو کرده و مصرف کنین.

رزماری خشک

زیره خشک

زيره جزو گياهان ۲ ساله ست که تا ارتفاع حداكثر ۶۰ سانتي‌متر رشد می کنه، بذر و تخم این گیاه عطر و طعمي شگفت‌انگيز داره، در هواي گرم و خشك به خوبی رشد می کنه و بيشترين مورد مصرف اون در آشپزي به سبک هندي، عربي، تركي و ايراني خودش رو نشون می ده.

یک مقاله مرتبط و مفید
خرید سبزی خشک عمده و جزئی

موارد مصرف زیره خشک

ایرانیان معمولا زیره رو با زیره پلو می شناسن، زيره در انواع سیاه و سبزش کاربردهای فراوانی داره، زیره سياه معمولاً به همراه انواع كلم، سيب‌زميني و شلغم غذا رو خوش ‌عطر مي‌كنه و از نفخ و ورم معده هم جلوگيري مي‌كنه. این گیاه رو در تهيه انواع كيك، بيسكويت و پاي هم استفاده می کنن.

گشنیز خشک

گشنيز جزو زيبا‌ترين و پرمصرف‌ترين سبزي‌ها در کشور ماست. این سبزی در فصل بهار و موقع رشد كامل، گل‌هايی به رنگ صورتي و سفيد مي‌ده و دانه ی این سبزی در رده ی پركاربردترين ادويه‌ها در آشپزي و طب سنتي قرار داره.

موارد مصرف گشنیز خشک

 سبزی گشنیز در آشپزي و پخت و پز کشورهای مكزيك، هند و تايلندي مصرف فراوانی داره. در کشور ما این سبزی به صورت تازه و در سبزي خوردن استفاده می شه. این سبزی رو در داخل سبزي‌هاي تركيبي براي درست کردن خورش‌هایی مانند قليه، قورمه‌سبزي و مرغ ترش هم به کار می برن.

ریحان خشک

ريحان جزو گیاهان معطر و يك ساله ست که ارتفاع اون حداكثر به ۶۰ سانتي ‌متر می رسه. رایحه و طعم این سبزی تركيب سبکی از فلفل و سيره. این سبزی هم در سبزی خوردن استفاده می شه و هم به عنوان طعم دهنده در برخی غذاها به کار می ره.

موارد مصرف ریحان خشک

 اگه ریحان رو برای عطر مخصوصش استفاده می کنین بهتره که از تازه ی این سبزی استفاده کنین چون هنگام خشک شدن عطر اون تقریبا از بین می ره. این سبزی رو در انواع سالاد در ترکیب با گوجه‌فرنگي، انواع سس پاستا، مرغ و در كنار هويج و كدو استفاده می کنن.

شوید خشک

شويد یا شبت سبزی ای يك‌ساله با رشد خیلی سريعه. این گیاه دارای رایحه ای خوش و ارتفاعی در حدود ۹۰ سانتي‌متره، این سبزی غیر از اینکه عطر و طعم منحصر به فردی داره، خواص دارويي بی شماری هم داره.

یک مقاله مرتبط و مفید
خرید سبزی خشک عمده و جزئی

موارد مصرف شوید خشک

مصرف شوید رو معمولاً حکمای طب سنتی برای مبتلايان چربي خون معرفی می کنن، این سبزی پاي ثابت باقالا‌پلو محسوب می شه و معمولاً برای تهیه ی ترشي هم کاربرد داره. شويد خام گزینه ی مناسبی برای سازگاری دستگاه گوارشتونه, چون هضم راحتی داره.

شويد رو بیشتر همراه سالاد سيب‌زميني، انواع سوپ، سس و خوراكي دريايي مصرف می کنن. برای ساخت سس های خوش طعم می تونین چند ساقه شويد رو همراه با يك پيمانه سركه، روغن زيتون، نمك و فلفل‌ سياه مخلوط کرده و روی انواع سالاد استفاده کنین.

نعناع یا نعنا خشک

نعناع جزو پرمصرف‌ترين و پرطرفدارترين سبزي‌هاست كه انواع مختلفی هم داره. در این میان نعناع فلفلي معروف‌ترین نوع اون به شمار میاد؛ این گیاه رشد سريعي داشته و به‌راحتي در خانه و گلخانه های کوچک قابل پرورشه.

موارد مصرف نعناع خشک

از نعناع معمولاً در ساخت آدامس تا انواع نوشيدني سرد، شيريني، سالاد ميوه و انواع خوراك استفاده می کنن. اگهاین سبزی رو در سركه بخوابونین، طعم خوبي پیدا می کنه. این سبزی رو در خیلی از خورش‌هاي ايراني استفاده می کنن و از گذشته تا الان به عنوان همراه هميشگي ماست و خيار نام برده شده است.

پونه کوهی یا اورگانو خشک

اورگانو که نام ديگه ی اون همون پونه ی‌كوهیه در ايران بیشتر نوع خشك اون رو در عطاري‌ها می شه دید، البته در نقاط کمی از ایران می شه تازه ی اون رو پیدا کرد و اگه بذر اون رو داشته باشين مي‌تونین خیلی راحت اون رو در خونه پرورش داد.

موارد مصرف پونه کوهی خشک

این سبزی بیشتر در آشپزی و تهیه ی غذاهاي ايتاليايي كاربرد داره؛ پونه کوهی در تهیه ی انواع سس گوجه‌فرنگي و سرو خوراك پاستا استفاده مي‌شه. می تونین اون رو با بادمجون و غذاهای پنيري هم مصرف کنین.

پونه کوهی یا اورگانو

برگ بو خشک

برگ‌بو درختي هميشه سبزه كه دارای برگ‌هاي معطر و خوشبوئه. در ایران متاسفانه فقط می تونین نوع خشك این گیاه رو تهيه کنین.

یک مقاله مرتبط و مفید
خرید سبزی خشک عمده و جزئی

موارد مصرف برگ بو خشک

برگ بو رو در انواع سوپ‌ها، سس‌ها و خورش‌ها می ریزن و از عطر خوش اون استفاده می کنن. برای درست کردن خوراك زبان، ژيگو، سيراب شيردان، كله‌پاچه و آب قلم می تونه نقش اساسی داشته و بوي زهم گوشت رو بگيره.

جعفری خشک

جعفري گياهي خوشبو و ۲ ساله ست كه ارتفاعی در حدود ۶۰ سانتي‌متر داره؛ تازه ی این گیاه در همه ی فصل های سال در دسترسه و خودتون هم می تونین اون رو در خونه پرورش بدین.

موارد مصرف جعفری خشک

 در تمام دنیا جعفري یکی از پر مصرف‌ترين سبزي ها محسوب می شه؛ این سبزی جایگزینی عالی براي اکثر سبزي‌ها محسوب می شه. برگ های تازه ی این سبزی در تزئین انواع غذاها به کار برده می شه. انواع سالاد، سس‌هاي دريايي، غذاهاي ايتاليايي و املت‌ها رو می شه با این سبزی خوش طعم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.