خواص دمنوش خارمریم برای درمان کبد چرب!

اگر میخواهید از مشکلات کبدی رهایی پیدا کنین با این گیاه آشنا بشین:

بررسی مختصر دمنوش خار مریم

یکی از گیاهان دارویی خیلی پر کاربرد خار مریمه، این گیاه از گذشته موارد استفاده ی زیادی داشته و بیشتر در درمان بیماری های کبدی استفاده می شده، پزشکان طب سنتی برای کسانی که به اضطراب دچارن معمولاً دمنوش خارمریم رو توصیه می کردن.

اکثر دمنوش های گیاهی دارای خواص آنتی اکسیدانی هستن و این گیاه بخاطر دوز بالای آنتی اکسیدان تاثیرات مثبتی روی جوانی پوست و دیر پیر شدن اون می ذاره. این دمنوش با ترکیبات مغذی روی کار رادیکال های آزاد تأثیر گذاشته و مانع از تأثیر فعالیت های اون روی پوست می شه.

بررسی مختصر دمنوش خار مریم

خواص دمنوش خار مریم

دمنوش خار مریم خواص زیادی داره و می شه از فواید اون خیلی چیزا نوشت، بیشترین تاثیر اون روی بیماری هاییه که بخاطر سردی در بدن ایجاد می شن. در زیر مهمترین تأثیرات این گیاه رو می نویسیم:

دمنوش خار مریم کبد رو تقویت و مشکلات مربوط به اون رو رفع می کنه

دمنوش خار مریم رو بصورت مرتب افرادی که مبتلا به مشکلات کبدی هستن باید مصرف کنن، تحقیقات نشون داده مصرف این دمنوش برای بهبود علایم بیماری کبد چرب الکلی و غیر الکلی، هپاتیت و حتی سرطان کبد بخاطر وجود مواد مغذی و ترکیبات آنتی اکسیدانی مفیده.

یک مقاله مرتبط و مفید
جوانه چغندر برای رفع مشکلات کلیه و کبد

این دمنوش التهابات کبد رو کاهش می ده و آثار سم آماتوکسین رو تا حد زیادی از بین می بره. به همین خاطر این گیاه کبد رو در برابر صدمات ناشی از بیماری ها و مشکلات کبدی و همچنین مسمویت محافظت کرده و باعث تقویت کلی اون می شه.

دمنوش خار مریم از استخوان محافظت می کنه

پوکی استخوان بیماری هست که با بالا رفتن سن ریسک ابتلا به اون بیشتر شده و به آرامی باعث از بین رفتن بافت استخوانی می شه. تحقیقات انجام شده روی این بیماری و عوامل موثر بر اون، نشون می ده که این گیاه و دمنوش اون کانی سازی استخوان ها رو تحریک کرده از استخوان در برابر تخریب و پوکی محافظت می کنه. همچنین ثابت شده که این گیاه از پوکی استخوان در زنان یائسه که بیشتر به این بیماری مبتلا می شن، ممانعت می کنه.

دمنوش خار مریم به بهبود سرطان کمک می کنه

دمنوش خار مریم مقادیر زیادی از ترکیبی به نام سیلیمارین داره، اثرات آنتی اکسیدانی سیلیمارین ممکن اثرات ضد سرطانی داشته باشه، که می تونه برای افرادی که تحت درمان سرطان هستند مفید باشه، بعضی از مطالعات روی حیوانات نشان داده که خار مریم می تونه برای کاهش عوارض جانبی درمان سرطان مفید باشه. همچنین ممکنه باعث شود شیمی درمانی به طور مؤثرتر علیه برخی سرطانها کار بکنه و در برخی شرایط حتی سلولهای سرطانی رو هم از بین ببره.

دمنوش خار مریم تولید شیر در مادران شیرده رو بیشتر می کنه

دمنوش خار مریم با تولید هورمون پرولاکتین در بدن زنان شیرده منجر به بالا رفتن شیرمادر می شه، یک مطالعه نشون داده مادرانی که به مدت ۶۳ روز از این دمنوش استفاده کردن، ۶۴ درصد بیشتر از کسانی که داروهای جایگزین تولید شیر مصرف کردن شیر بیشتری داشتن.

دمنوش خار مریم جوش و آکنه رو رفع می کنه

آکنه یک بیماری التهابی مزمن پوسته اگرچه بیماری خطرناکی نیست،  ولی می تونه باعث ایجاد زخم های ناجور بشه. همچنین ممکنه افراد اون رو دردناک بدونن و نگران تأثیرات اون بر ظاهرشون باشن. استرس اکسیداتیو در بدن ممکن در ایجاد آکنه نقش داشته باشه و به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی، خار مریم ممکنه یک مکمل مفید برای مبتلایان به جوش و  آکنه باشه.

دمنوش خار مریم قند خون رو کاهش می ده

ترکیبات موجود در خار مریم ممکنه با برخی از داروهای دیابتی به بهبود حساسیت به انسولین و کاهش قند خون کمک کنه، علاوه بر این، خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خار مریم ممکنه برای کاهش خطر بروز عوارض دیابتی مانند بیماری کلیه مفید باشه.

خواص دمنوش خار مریم

اطلاعات دارویی و درمانی خار مریم

این گیاه حاوی فلانوئیدها، اسیدهای آلی است و مهمترین ترکیب اون سیلی مارینه. این ترکیبات دارای خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد قارچی هستن.

یک مقاله مرتبط و مفید
جوانه شبدر برای پاکسازی خون و کبد

بخش های مورد استفاده ی خار مریم

قسمت های مورد استفاده ی این گیاه دانه ی اون بصورت خشک شده و همچنین اندام های هوایی اون بصورت خشک شده هستن.

کاربرد دمنوش خار مریم در طب سنتی و اسلامی

در طب سنتی خار مریم دارای طبعی گرم و خشکه و برای رفع اضطراب، مشکلات کبدی و صفراوی، مالاریا، بی قاعدگی و مسمومیت قارچی کاربرد داره. در طب اسلامی مصارفی همچون رفع نفخ، سوءهاضمه، طاسی، ضعف نعوظ و تخلیه ی خلط از راه ادرار داشت. در پزشکی جدید هم خواصش در اختلالات گوارشی، اختلالات کبدی و صفراوی تأیید شده است.

کاربرد دمنوش خار مریم در طب سنتی و اسلامی

نحوه ی استفاده از خار مریم

بصورت دم کرده؛ ۵ قاشق چایخوری از پودر گیاه رو به نیم لیتر آب جوش اضافه کرده و پس از ۲۰ دقیقه محلول به دست اومده رو صاف کنین، یک فنجون از اون رو بین وعده های غذایی مصرف کنین.

جوشونده؛ ۳ قاشق چایخوری از دانه های له شده ی گیاه رو به نیم لیتر آب سرد اضافه کرده و به ملایمت حرارت بدین، پس از ۲۰ دقیقه محلول حاصل رو صاف و یک فنجون از اون رو بین وعده های غذایی مصرف کنین.

انواع فرآورده های دارویی از قبیل کپسول و قرص در دوزهای مختلف تولید شده است.

مضرات استفاده ی بیش از حد دمنوش خار مریم

مصرف گیاه خار مریم بصورت کلی منع نداره، برای خانم های باردار و شیرده مصرفش باید با احتیاط باشه. مقادیر توصیه شده از این گیاه عوارض جانبی نداره ولی در مصرف بیش از اندازه و غیر متعارف اون ممکنه علایمی چون تعریق شدید، تهوع، استفراغ، اسهال، ضعف عمومی و دل درد داشته باشه.

نکات کلیدی و مهم درباره ی خار مریم

  • خار مریم داروی خوبی برای پارکینسونه.
  • مبتلایان به سرطان برای تأثیر بیشتر شیمی درمانی از دمنوش خار مریم استفاده کنن.
  • در گذشته دانه های گیاه خار مریم به جای قهوه استفاده می شد.
  • خار مریم بصورت داروی مکمل مصرف می شه.
یک مقاله مرتبط و مفید
معجزه عرق خارمریم برای کبد، پیری مغز و استخوان

اطلاعات عمومی درباره ی خار مریم

خارمریم گیاهی به ارتفاع ۱.۵ متر از تیره ی کاسنیان، خونواده ی مرکب ها و گروه مصرفی ضد التهاب ها، آنتی اکسیدان ها و ضد قارچ هاست. این گیاه دارای برگ های دندانه شانه ای و شاقه آغوشه، سطح برگ های گیاه دارای لکه های سفید و حاشیه ی آن دارای خارهای زرد رنگه. گل های بنفش گیاه در گل آذین های کپه ای بزرگ منفرد قرار دارن. میوه ی قهوه ای با لکه های براق و موهای سفید داره.

اسم علمی گیاه Silybum Marianumه، در انگلیسی بهش Milk Thistle می گن و در زبان فارسی به خار مریم معروفه. اسامی دیگه ای مانند عکوب و حرشف هم براش به کار می برن. با رسیدن میوه ها در انتهای فصل تابستان، اندام های هوایی گیاه جمع آوری و در سایه خشک می شه.

اطلاعات عمومی درباره ی خار مریم

تاریخچه کلی و محل رویش خار مریم

داستانی قدیمی وجود داره که می گن در زمان مریم باکره قطراتی شیر از اون روی زمین ریخته و در جای شیر این گل در اومده و به همین خاطر هست که اسمش رو خار مریم گذاشتن. خار مریم برای مدتی طولانی در طب سنتی استفاده شده و مستندات استفاده ی اون به قرون اول بر می گرده، پلینی طبیعت گرای رومی به خواص صفرابری خارمریم اشاره می کنه و در مورد اون چیزایی نوشته.

دیوسکورید پزشک ارتش روم از دانه های خار مریم برای نوزادانی که سینوسشون جمع شده و مارگزیدگی استفاده می کرد. کول پیپر گیاه شناس معروف انگلیسی که تا نیم قرن بعد در مورد خواص گیاهان مطالعه می کرد در مورد خار مریم استفاده از این دارو رو در درمان اختلالات کبد و طحال، تحریک کلیه ها در جریان ادرار، شکستن و بیرون راندن سنگ ها و همچنین برای درمان تکرر ادرار توصیه کرد، او همچنین مصرف این گیاه رو در رفع انسداد کبد و پاکسازی جریان خون موثر می دونست.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق زیره برای کبد، فشار خون و قند خون

پزشکان آلمانی تا قرن نوزدهم از خار مریم برای معالجه مشکلات کبدی و همچنین پاکسازی خون و روده استفاده می کردن، اونا معتقد بودن این گیاه یکی از بهترین داروها برای رفع شکایات کبدی محسوب می شه.

محل رویش خار مریم

خار مریم بومی جنوب اروپاست، البته در روسیه، آسیای صغیر، شمال آفریقا و آمریکای جنوبی نیز رشد می کنه. در برخی از استان های ایران نظیر گیلان، گلستان، مازندران، خوزستان، بوشهر، آذربایجان غربی و لرستان پراکنش داره.

معرفی محصول

نام دمنوشخار مریم
عرضه کننده نوشیدا
ترکیباتگیاه خار مریم
بهترین تجویزرفع مشکلات کبدی و صفراوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.