تاثیر آلودگی هوا در بروز و ایجاد دیابت چیست؟

در این متن به تاثیر آلودگی هوا بر بروز دیابت و عوارض اون برای افراد می پردازیم تا پایان نوشته ما را همراهی نمایید.

تاثیر آلودگی هوا بر بروز دیابت

تحقیقات صورت گرفته، ارتباط تنگاتنگی رو بین آلودگی هوا و دیابت در سطح جهانی نشون می‌دن. به عبارتی، حتی کوچک‌ترین میزان آلودگی هوا نیز می‌تونه در بالا رفتن آمار مبتلایان به دیابت تأثیرگذار باشه.

طبق مطالعات پیشین، ذرات معلق، ذرات ریزگرد و غبار، آلودگی‌ها، دود، دوده و قطرات مایع وارد بدن شده و از طریق جریان خون و ریه‌ها در بدن پخش می‌شن. زمانی که غلظت این مواد در بدن بالا بره، روی عملکرد اندام‌هایی چون قلب و مغز اثر می‌ذاره. آلودگی هوا، مقاومت انسولینی رو کاهش داده و باعث بروز التهاب در بدن خواهد شد.

این امر موجب تبدیل گلوکز خون به انرژی می‌شه که در نهایت، خطر دیابت رو بالا می‌بره. طبق جدیدترین آمارهای جهانی، آلودگی هوا عامل حدود ۱۴ درصد از کل موارد جدید ابتلا به دیابت رو در سال ۲۰۱۶ تشکیل داده است که این میزان، قریب ۳٫۲ میلیون مورد جدید مبتلا به دیابت رو شامل می‌شه.

مکانیسم ارتباط بین آلودگی هوا و دیابت هنوز بصورت کامل اثبات نشده. با این حال، دانشمندان می گن که برخی از آلاینده ها – پس از تنفس – می تونن وارد جریان خون شده و با بافت ها و اندام های بدن رو درگیر کنن. این فعل و انفعالات در نهایت برخی از عملکردهای بدن رو مختل می کنه و در مواردی ممکنه حساسیت و تولید انسولین رو هم تغییر بده.

توجه به این نکته مهمه که خطر ابتلای افراد به دیابت حاصل از آلودگی هوا، در کشورهای کم درآمد که فاقد سیاست هوای پاک هستن مانند هند، چین و اندونزی، خیلی بیشتره، در حالی که کشورهای ثروتمندتر مانند کانادا، استرالیا و نیوزلند، خطر کمتری رو دریافت می کنن.

یک مقاله مرتبط و مفید
درمان دیابت بارداری با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

می شه گفت حتی در سطوحی که رسماً “ایمن” تلقی می شن، خطر ابتلا به دیابت هنوز قابل توجهه. در اکتبر سال 2017 ، کمیسیون لانست در مورد آلودگی و سلامت گزارشی رو منتشر کرد که نشون دهنده ی اثرات مضر آلودگی است.

این مطالعه جدید، با هدف یافتن شواهد نو، در این که نشان بده آلودگی می تونه تأثیر بیشتری بر پارامترهای سلامتی گذاشته و احتمالاً منجر به ایجاد دیابت می شه.انجام شد.

تاثیر آلودگی هوا بر بروز دیابت

دیابت و آلودگی هوا

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، با همکاری سیستم مراقبت های بهداشتی جانبازان سنت لوئیس در میسوری – ارتباط مستقیمی بین آلودگی هوا و دیابت مشاهده کردن.

در مطالعه ی انجام شده آگاهی های جدیدی در مورد اثرات مضر کیفیت پایین هوا و ابتلا به دیابت داده شده. این مطالعه اخیراً درThe Lancet Planetary Health  منتشر شده است .

برای انجام این مطالعه، تیم دانشمندان تأثیر آلودگی رو روی گروهی از جانبازان ایالات متحده که سابقه قبلی دیابت نداشتن، آزمایش و نتایج رو تجزیه و تحلیل کردن.

اونا این شرکت کنندگان رو برای چیزی حدود مدت 8.5 سال دنبال کردنن. برای این کار از مدلهای مختلفی استفاده شد که جانبازان رو در برابر پارامترهای دیگه مانند غلظت سدیم هوای محیط و شکستگی اندام تحتانی هم آزمایش کردن.

محققان این متغیرهای اضافی ای – که با دیابت یا آلودگی هوا در ارتباط نیستن – برای از بین بردن احتمال اندازه گیری نادرستی رابطه ی آلودگی و دیابت استفاده کردن.

براساس این تحلیل ها، اونا تخمین زدن که در سطح جهان آلودگی هوا منجر به چیزی در حدود 3/3 میلیون مورد دیابت و از بین رفتن 8.2 میلیون سال زندگی سالم در سال 2016 نقش داشته است. ارقام بیان شده ی اخیر بیانگر “14 درصد کل زندگی های سالمی هست که به دلیل آلودگی و دیابت حاصل از اون از بین رفته اند.

تاثیر آلودگی هوا بر بروز دیابت

امیدواریم تونسته باشیم اطلاعاتی هر چند کوتاه در مورد تاثیر آلودگی هوا بر بروز دیابت بهتون داده باشیم، با گرفتن این اطلاعات می تونین از ابتلا به دیابت دوری کنین.

یک مقاله مرتبط و مفید
خرید حبه سنجد یا قند رژیمی سنجد

منابع:

Ehdadarou.com

Air pollution contributes significantly to diabetes globally

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.