کاهش کلسترول و چربی خون با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

اگه با مراجعه به پزشک متوجه شدین ‌که چربی خون (اختلالات لیپیدی) دارین و این متن رو می خونین پس می خواین برای درمان چربی خون خودتون اقدام کنین، این به این معنی می تونه باشه که شما دارای کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) و همچنین چربی‌های دیگه ای خونتون به نام تری گلیسیرید یا دارای هر دو در داخل خونتون هستین.

چربی خون چیست؟

چربی خون اصطلاحیه که برای تعریف کلیه مواد چربی موجود در خون ازجمله کلسترول و تری گلیسیرید استفاده می شه. برخی افراد کلسترول (چربی) زیادی در خون خودشون دارن و این امر احتمال ابتلا به حمله قلبی رو در افراد مذکور افزایش می ده.

وجود مقادیر بالای انواع چربی‌ها در خون خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی رو در فرد افزایش می ده. برای اینکه بدونین که چربی بالای خون یا اختلال لیپیدی چیست و داشتن این بیماری به چه معناست باید، باید در مورد کلسترول اطلاعاتی داشته باشین.

چربی خون چیست؟

کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده چربی است که به‌طور عمده در بدن ساخته می شه، به این معنی که وقتی کبد چربی‌های اشباع‌شده در مواد غذایی رو تجزیه می کنه، به وجود میان این کلسترول سپس به خون منتقل می شن.

یک مقاله مرتبط و مفید
روغن دانه انگور ضد سرطان و مفید برای کاهش کلسترول

کلسترول‌ها به دو شکل در جریان خون حرکت می کنن:

  • لیپوپروتئین‌ها با چگالی کم (LDLs) : این نوع چربی اغلب به‌عنوان “کلسترول بد” تعریف می شه، زیرا در رساندن کلسترول به بدن از طریق جریان خون کمک می کنه.
  • لیپوپروتئین‌ها با چگالی بالا (HDLs): این نوع چربی معمولاً به‌عنوان “کلسترول خوب” تعبیر می شه، زیرا در خارج کردن کلسترول‌های بد خون از بخش‌های بدن کمک می کنن.

نکته: LDL توسط بدن فرد ساخته‌شده و از غذاهای سرشار از کلسترول مانند گوشت قرمز و لبنیات جذب می شه. این نوع چربی می تونه با سایر چربی‌ها و مواد موجود در خون فرد ترکیب‌شده و باعث ایجاد انسداد در شریان‌های فرد بشه. انسداد در شریان‌های بدن می تونه جریان خون فرد رو کاهش داده و باعث مشکلات جدی سلامتی مانند بیماری قلبی، حمله قلبی یا سکته مغزی بشه. به دلیل همین اثرات بالقوه است که پزشکان به همه توصیه می کنن که LDL رو در سطح پایین نگه دارن.

کلسترول Infographic

تری گلیسیریدها

تری گلیسیرید نوعی از چربی‌ها که بدن بیشتر از غذاهایی که می خورین دریافتش می کنه، بدن فرد هنگام تبدیل کالری اضافی به چربی برای ذخیره‌سازی، تری گلیسیرید هم تولید می کنه. برخی از تری گلیسیریدها برای عملکردهای خاص سلول ضروری هستن، اما تجمع و تولید بیش‌ازحد اون می تونه ناسالم باشه؛ مانند سطح LDL، سطوح تری گلیسیرید اگه پایین باشه بدن فرد سالم‌تر هست.

عوامل بالابرنده‌ی چربی خون

عوامل زیادی باعث بالا رفتن چربی در خون می شن؛ اما مهم‌ترین اونا غذاهای حاوی مقادیر زیاد چربی، شرایط پزشکی خاص و بسیاری عوامل دیگه باعث ایجاد کلسترول خون بالا، تری گلیسیرید بالا و ایجاد چربی خون می شن.

غذا

غذاهای چرب اکثراً حاوی دو نوع چربی هستن که این دو نوع چربی، برای افزایش سطح کلسترول شناخته‌شده و معروف هستن. چربی اشباع: 

چربی‌های اشباع‌شده می تونن سطح LDL بدن رو افزایش بدن. برخی غذاهای گیاهی مانند روغن خرما و روغن نارگیل حاوی چربی‌های اشباع هستن. بااین‌حال، چربی اشباع‌شده بیشتر در محصولات غذایی تولیدشده از حیوانات مانند پنیر، شیر، کره و انواع استیک‌ها وجود داره.

یک مقاله مرتبط و مفید
حمله به کلسترول خون با دمنوش زنجبیل، زیره و دارچین

چربی‌های ترانس:

چربی‌های ترانس یا اسیدهای چرب ترانس از چربی‌های اشباع خطرناک‌تر هستن زیرا می تونن سطح LDL بدن رو بالابرده و سطح HDL فرد رو هم کاهش بدن. بعضی از چربی‌های ترانس به‌طور طبیعی در محصولات حیوانی یافت می شن. برخی دیگه هم در غذاهای فرآوری شده‌ای که تحت فرایندی به نام هیدروژناسیون تهیه شدن، مانند برخی از چیپس‌های مارگارین و خلال سیب‌زمینی یافت می شن.

شرایط پزشکی

برخی شرایط و عوامل بیماری و پزشکی می تونن بر بالا رفتن کلسترول بدن فرد تأثیر بذارن. بالا رفتن سطح کلسترول خون می تونه ناشی از دیابت، کم‌کاری تیروئید، سندرم متابولیک، سندرم کوشینگ، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، بیماری‌های کلیوی باشه.

یک سری دلایل دیگه سطح کلسترول خون رو بالا می بره که شامل موارد زیره:

  • عدم انجام فعالیت و ورزش کافی: عدم ورزش کافی می تونه سطح LDL فرد رو افزایش بده.
  • سیگار کشیدن: استعمال سیگار و دخانیات دیگه می تونه کلسترول بد بدن رو افزایش داده و باعث ایجاد پلاک در شریان‌های خونی بدن بشه.
  • ژنتیک و وراثت: اگه سابقه‌ی کلسترول بالا در خانواده‌ی فرد وجود داشته باشه، فرد در معرض خطر ابتلا به کلسترول بالا می تونه باشه.
  • مصرف برخی از داروهای خاص: برخی از انواع دیورتیک ها می تونه سطح کلسترول فرد رو هم افزایش بده.
عوامل بالابرنده‌ی چربی خون

علائم چربی خون

کلسترول بالا به‌طورمعمول هیچ علامتی ایجاد نمی کنه. علائم این بیماری ممکنه فقط پس از افزایش کلسترول ایجاد بشه که می تونه آسیب قابل‌توجهی برای بدن به همراه داشته باشه.

به‌عنوان‌مثال، علائم چربی خون ممکنه به‌صورت علائم بیماری قلبی مانند درد در قفسه سینه (آنژین) یا حالت تهوع و خستگی به وجود بیاد. حمله قلبی یا سکته‌ی مغزی ممکنه ازجمله موارد دیگه ی ناشی از کلسترول کنترل نشده باشه.

درمان چربی خون

در رفع چربی خون ترکیبی از داروها و تغییراتی در شیوه زندگی می تونه یک برنامه درمانی معمول برای اصلاح کلسترول بالا و تری گلیسیرید باشه. هنگام مراجعه به پزشک ممکن مکمل‌های خاص دارویی هم برای رفع چربی خون پیشنهاد بشه. برای رفع و درمان چربی خون چندین نوع دارو برای به‌کاربرده می شن.

  • خط اول درمان چربی خون استاتین ها هستن، استاتین ها مجموعه داروهایی هستن که با توجه به شرایط بیمار ممکنه پزشک تجویز بکنه. استاتین ها شامل: آتورواستاتین (لیپیتور)، فلوواستاتین (لسکول)، روزوواستاتین (کرستور)، سیمواستاتین (Zocor) و پرواستاتین هستن. غیر از استاتین ها داروهایی دیگه ای ممکنه تجویز بشن که به اونا اشاره می‌کنیم:
  • مهارکننده‌های جذب کلسترول: این داروها با محدود کردن میزان جذب کلسترول در رژیم غذایی، میزان کلسترول فرد رو کاهش می دن. اونا گاهی در ترکیب با استاتین هم استفاده می شن.
  • گیرنده اسیدهای صفراوی: این داروها موادی به نام رزین‌های صفراوی رو به دام میندازن که حاوی کلسترول هستن و از تجدید مجدد اونا در روده کوچک جلوگیری می کنن.
  • فیبرها: این داروها به پایین آمدن سطح تری گلیسیرید در خون فرد کمک می کنن.
راههای کاهش کلسترول

بهترین دمنوش برای چربی خون و کلسترول

بهترین دمنوش برای چربی خون چیست؟

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق زنیان برای کاهش کلسترول و کاهش فشار خون

در اینجا مؤثرترین دمنوش ها برای پایین آوردن یا درمان چربی خون رو بهتون معرفی می‌کنیم، اگرچه دمنوش ها و داروهایی گیاهی زیادی برای رفع این بیماری هستن ولی سعی می‌کنیم مؤثرترین اونا رو براتون بنویسیم:

چای ترش برای درمان چربی خون

در یک مطالعه، به 60 نفر مبتلابه چربی خون دمنوش چای ترش و چای سیاه به‌صورت تصادفی داده شد. بعد از گذشت یک ماه، افرادی که چای ترش نوشیده بودن، HDL یا کلسترول خوب را بهتر و LDL یا کلسترول بد و تری گلیسیریدشون کمتر از کسانی شده بود که چای سیاه نوشیده بودن.

یک مطالعه دیگر در مبتلایان به سندرم متابولیک نشون داد که مصرف روزانه 100 میلی‌گرم عصاره‌ی چای ترش با کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب همراه بوده است.

چای ترش برای درمان چربی خون

دمنوش زرشک برای درمان چربی خون

مطالعات نشون دادن، ماده بربرین موجود در زرشک، همونطور که بر روی کاهش قند خون اثرات مثبتی داشت، می‌تونه بر روی چربی خون هم مؤثر عمل کنه و چربی‌های خون رو پایین بیاره. این امر می‌تونه برای لاغری و کاهش کلسترول خون مورد توجه قرار بگیره؛ یعنی دمنوش زرشک می‌تونه به عنوان یک ماده مؤثر لاغرکننده و کاهنده چاقی و نیز پاک‌کننده رسوبات از رگ‌ها، استفاده بشه.

دمنوش زرشک

دمنوش لیمو وزنجبیل برای درمان چربی خون

نتایج یک مطالعه آشکار کرد که زنجبیل در مقایسه با دارونماها توانایی قابل‌توجهی در کاهش کلسترول‌های بد خون و افزایش سطوح کلسترول خوب داره.

مطالعه‌ای دیگه روی سوژه‌های حیوانی هم نشون داد که لیمو در پایین آوردن کلسترول بد و بهبود سطوح کلسترول نقش بسزایی داره. البته دریکی از همین تحقیقات مشخص شد که تأثیر زنجبیل در پایین آوردن کلسترول تقریباً برابر با داروی آتورواستاتین بوده است.

دمنوش لیمو و زنجبیل برای درمان چربی خون

چای سبز برای درمان چربی خون

بر طبق مطالعات انجام‌شده، افرادی که روزانه 1 تا 4 فنجان چای سبز می نوشن، در کل میزان کلسترول خونشون کمتر از دیگرانه. اثرات کاهشی کلسترول به خاطر تأثیرات ناشی از کاتچین موجود در چای سبزه.

یک مقاله مرتبط و مفید
روغن نارگیل چربی سوز و قاتل چربی های شکمی

مطالعات نشون می دن افرادی که کاتچین مصرف می کنن، در مقایسه با افرادی که اون رو در رژیم غذایی خود ندارن، کمتر دچار مشکلات سلامتی مرتبط با کلسترول و چربی می شن.

چای سبز برای درمان چربی خون

دمنوش نعناع برای درمان چربی خون

یک سری مطالعات که بر روی تأثیرگذاری نعناع بر چربی خون انجام شد، نشون می ده که چای نعناع در تولید صفرا به بدن کمک می کنه و از این راه می تونه کلسترول و چربی خون رو کاهش بده. صفرا حاوی ترکیباتی برای مصرف کلسترول هستن، بنابراین تولید صفرا می تونه کلسترول بدن رو به استفاده‌ی بهتر برسونه.

دمنوش نعناع برای درمان چربی خون

بهترین عرقیات گیاهی برای کاهش کلسترول و درمان چربی خون

بعد از معرفی دمنوش ها در این بخش بهترین عرقیات برای کاهش کلسترول و درمان چربی خون رو براتون می نویسیم:

عرق کیالک برای کاهش کلسترول و درمان چربی خون

برخی از مطالعات نشون می ده که عصاره ی زالزالک ممکنه سطح چربی خون رو بهبود می بخشه. کلسترول و تری گلیسیریدها دو نوع چربی هستن که همیشه در خون شما وجود دارن. در سطح طبیعی، وجود این دو نوع چربی کاملاً طبیعی بوده و نقش بسیار مهمی در تولید هورمون و انتقال مواد مغذی در بدن دارن.

با این حال، عدم تعادل چربی خون، به ویژه تری گلیسیریدها و کلسترول HDL  پایین (چربی های خوب)، در آترواسکلروز یا ایجاد پلاک در رگ های خونی شما نقش مهمی ایفا می کنن. اگه پلاک ها به تجمع خودشون ادامه بدن، می تونن یک رگ خونی رو به طور کامل مسدود کرده و منجر به حمله ی قلبی یا سکته مغزی بشن.

عرق کیالک برای کاهش کلسترول و درمان چربی خون

عرق زنیان برای کاهش کلسترول و درمان چربی خون

تحقیقات انجام شده روی حیوانات آزمایشگاهی نشون می ده که دانه های زنیان ممکنه سطح کلسترول و تری گلیسیرید رو تا حد زیادی کاهش بدن. سطح کلسترول بالا و تری گلیسیرید از عوامل خطر بیماری قلبیه. در یک مطالعه بر روی خرگوش، پودر بذر زنیان باعث کاهش کلسترول کلی، LDL (کلسترول) و سطح تری گلیسیرید شد.

یک مقاله مرتبط و مفید
روغن کنجد برای کاهش چربی و کلسترول خون، ضد سرطان

در یک آزمایش مشابه، یک مطالعه بر روی موش آزمایشگاهی نشون داد که عصاره ی گیاه زنیان در کاهش کلسترول کل، تری گلیسیرید و LDL (کلسترول) مؤثر بوده و در عین حال تناسب سطح کلسترول HDL (خوب) رو هم نگه داشته. با این وجود، در هر دو مطالعه، پودر بذر زنیان فقط در درمان میزان کلسترول بالا هنگام مصرف در دوزهای بالا مؤثره.

روغن ذرت برای کاهش کلسترول و درمان چربی خون

بهترین روغن های گیاهی برای کاهش کلسترول و درمان چربی خون

در نهایت روغن های گیاهی ای که می تونن به نوعی روی روال کاهش کلسترول و درمان چربی خون تاثیر بذارن رو خدمتتون معرفی می کنیم:

روغن ذرت برای کاهش کلسترول و درمان چربی خون

عصاره ی روغنی ذرت به خاطر وجود میزان قابل توجهی فیتواسترول قادر به کاهش سطح کلسترول خونه. ترکیبات استرول از منابع گیاهی به دست میان و شبیه ساختار کلسترول هستن. این استرول های گیاهی قادر به کاهش جذب کلسترول هستن. مطالعات انجام شده نشون می دن که اضافه کردن و مصرف روغن دانه ی ذرت در رژیم غذایی به کاهش سطح کلسترول کمک شایانی می کنه.

روغن ذرت برای کاهش کلسترول و درمان چربی خون

روغن گردو برای کاهش کلسترول و درمان چربی خون

مصرف منظم گردو و روغن اون، ممکنه به کاهش سطح بالای تری گلیسیرید در خون و کلسترول LDL (بد)، که خطر ابتلا به بیماری های قلبی رو افزایش می ده، منجر بشه. این امر به دلیل مقادیر بالای اسیدهای چرب امگا 3 و ترکیبات آنتی اکسیدانی گردوه که در روغن اون هم وجود داره.

یک مطالعه انجام شده بر روی 60 بزرگسال با مقادیر بالای تری گلیسیرید نشون داد کسانی که روزانه یک کپسول حاوی 3 گرم روغن مغز گردو به مدت 45 روز مصرف می کردن، در مقایسه با بقیه ی افراد، سطح تری گلیسیرید خونشون به طور قابل توجهی پایین تر بوده است.

روغن گردو برای رفع کلسترول خون

منابع:

healthline.com

heartuk.org.uk

aafp.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.