جوانه سویا برای بهبود سلامت قلب

کا اچ پرو = خراسان پروداکت،

بهترین محصولات خراسان جنوبی

حتما سویا رو می شناسین و از خواص و مصارف اون با خبر هستین؟ البته منظور ما از اون سویایی که داخل مایه ی ماکارونی می ریزن نیست، در زیر با جوانه سویا و اطلاعات کلی اون آشنا می شیم:

سویا با نام علمی Glycine max و اسم انگلیسی Soybean که بیشتر با نام لوبیای روغنی معروفه، گیاهی است از تیره نخودیان (لگومینوز) که به صورت بوته‌ای استوار، با شاخ و برگ زیاد رشد می‌کند. این گیاه دارای ریشه مستقیمه و با انشعاب زیاد رشد می کنه.

تضمین خرید بهترین و به صرفه ترین سبزی خشک، شویدپلو، کوکو، قورمه و ...

سویا

سویا گیاهی یكساله زی، دارای ساقه های پرشاخه است برگهای اون بیضی شکل، نوك تیز و سبز رنگ هستن. میوه ی اون شبیه لوبیاست كه در هر غلاف از اون سه تا پنج دانه جدا از هم وجود داره. رنگ دانه سویا بر حسب انواع مختلف اون متفاوته و به رنگهای زرد، سفید،‌ سیاه، خاكستری و خالدار دیده می شه.

دانه های سویا به بزرگی یك نخود كمی مسطح و گرد هستن. دانه سیاه رنگ این گیاه بیشتر در طب گیاهی مصرف داره ولی از دانه های زرد رنگ اون بیشتر برای روغن گیری استفاده می كنن. سویا ب علت داشتن ترکیبات زیاد پروتئینی و مواد مغذی در انواع رژیم های غذایی بكار می ره.

جوانه سویا چیه؟

جوانه سویا قسمتی از بذر یا دانه ی سویاست که در تولید مثل و رویش مجدد گیاه سویا نقش داشته و دارای مواد مغذی مهمی برای رشد و تکثیر یک گیاه سالمه. سویا از نظر ویتامین های گروه B بسیار غنی بوده و دارای مقادیر زیادی ویتامین های C,D,E,K و كمی كاروتن است. همچنین در جوانه های این دانه مقادیری كلروفیل و آنتی بیوتیكی بنام كاناوالین یافت می شن.

جوانه سویا چیه؟

خواص جوانه سویا

سویا و جوانه های حاصل از اون دارای خواص بی شماری هستن، در زیر به نمونه های از خواص جوانه های این گیاه اشاره می کنیم:

مطلب مفیدی اینجاست...
جوانه کلم بروکلی برای سلامت دستگاه گوارش

جوانه سویا و کاهش سطح کلسترول

چندین مطالعه نشون می دن که رژیم های غذایی غنی از جوانه های سویا به کاهش کلسترول LDL (بد) و افزایش کلسترول HDL (خوب) کمک می کنه به عنوان مثال، در بررسی های اخیر نشون داده شده که دریافت متوسط ​​25 گرم پروتئین سویا در روز ممکنه به کاهش کلسترول کل و LDL (بد) تا حدود 3٪ کمک برسونه.

به نظر می رسه افرادی با فاکتورهای خطرناک مربوط به بیماری های قلبی، مانند کلسترول بالا، چاقی یا دیابت نوع 2، می تونن بیشترین بهره رو از رژیم های غذایی غنی از جوانه ی سویا برده و از شر این قبیل بیماری ها خلاص بشن.

تضمین خرید بهترین و به صرفه ترین زرشک، زعفران و عناب

جوانه سویا و سلامت قلب

رژیم های غذایی غنی از جوانه ی سویا، به فرد در کاهش خطر بیماری های قلبی کمک می کنه، به نظر می رسه که ایزوفلاون سویا ممکنه به کاهش التهاب در رگ های خونی و بهبود قابلیت ارتجاعی (دو عاملی که از سلامت قلب شما محافظت می کنن) اونا یاری برسونه.

بررسی های اخیر بر روی رژیم های غذایی غنی از جوانه های سویا نشون میدن به ترتیب به 20٪ و 16٪ کاهش خطر سکته مغزی و بیماری قلبی کمک می کنه، تحقیقات اضافی نشون می ده که رژیم های غذایی غنی از غذاهای حاوی جوانه ی سویا ممکنه خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی رو تا 15٪ کاهش بده.

جوانه سویا و کاهش فشار خون

جوانه های سویا و غذاهای ساخته شده از اون به طور کلی سرشار از آرژنینه، نوعی اسید آمینه که تصور می شه به تنظیم سطح فشار خون کمک می کنه، این جوانه ها همچنین غنی از ایزوفلاونه ترکیب دیگه ای که فوایدی برای کاهش فشار خون داره.

در یک مطالعه، مشخص شد که خوردن 1/2 فنجان (43 گرم) جوانه ی سویا برای کاهش فشار خون دیاستولیک (سطح پایین فشار خون) در حدود 8٪ در برخی کاهش می یابد، مطالعات دیگه مصرف روزانه 65-153 میلی گرم ایزوفلاون سویا رو با کاهش فشار خون 3-6 میلی متر جیوه در افراد مبتلا به فشار خون بالا مرتبط می دونن.

خرید دمنوش گیاهی و میوه ای، تضمین بهترین قیمت و کیفیت

مطلب مفیدی اینجاست...
جوانه نخود ضد عفونی کننده ی زخم ها

جوانه سویا و کاهش قند خون

یک بررسی شامل 17 مطالعه تصادفی بر روی جوانه ی سویا نشون می ده که ایزوفلاون موجود در سویا ممکنه به کاهش قند خون و سطح انسولین در زنان یائسه کمک برسونه، ایزوفلاونهای سویا همچنین ممکنه به کاهش مقاومت به انسولین، در شرایطی که سلولهای دیگه به طور طبیعی به انسولین پاسخ نمی دن، کمک کنن. با گذشت زمان، مقاومت به انسولین می تونه منجر به افزایش سطح قند خون شده و منجر به دیابت نوع 2 بشه.

خواص جوانه سویا

جوانه سویا و بهبود باروری

برخی تحقیقات نشون می دن زنانی که رژیم های غنی از سویا دارن ممکنه باروری بهتری داشته باشن. در یک مطالعه، زنانی که به طور مرتب جوانه ی سویا مصرف و ایزوفلاون سویای زیادی در حد 1.3-1.8 برابر بیشتر از کسانی که سویا مصرف نمی کنن، دذیافت کردن، 1.3-1.8 برابر بیشتر احتمال زایمان موفق داشتن.

در مطالعه ی دیگه ای مشخص شد که غذاهای حاوی سویا بدن رو در برابر اثرات بیسفنول A (BPA) ، ترکیبی که در برخی پلاستیک ها وجود داره و احتمالاً باعث کاهش باروری می شه، محافظت می کنه.

جوانه سویا و کاهش علائم یائسگی

جوانه های سویا به دلیل توانایی اتصال اونا به گیرنده های استروژن در بدن، غنی از ایزوفلاون هستن. ایزوفلاون ها دسته ای از ترکیباتن که به اونا فیتواستروژن یا استروژن گیاهی هم گفته می شه. در دوران یائسگی، سطح استروژن زن به طور طبیعی کاهش یافته و در نتیجه علائم ناخوشایندی مانند خستگی، خشکی واژن و گرگرفتگی در اونا ایجاد می شه.

محققان اعتقادشون بر اینه که جوانه های سویا با اتصال به گیرنده های استروژن در بدن و ترکیبات ایزوفلاون موجود در جوانه های سویا تا حدی به کاهش شدت و رفع این علائم کمک می کنن.

جوانه سویا و سلامت استخوان

سطح پایین استروژن که در دوران یائسگی برای زنان بیشتر به وجود میاد، ممکنه باعث ترشح کلسیم از استخوان ها بشه. تحلیل و از دست رفتن استخوان ممکنه باعث ضعف و شکنندگی استخوان (بیماری معروف به پوکی استخوان ) در زنان یائسه بشه.

مطلب مفیدی اینجاست...
جوانه شنبلیله برای سلامت پوست و مو

برخی شواهد نشون می دن که مصرف 40–110 میلی گرم ایزوفلاون سویا در روز ممکنه باعث کاهش تحلیل استخوان و بهبود شاخص های سلامت استخوان در زنان یائسه بشه. با این حال، برای تأیید این یافته ها، تحقیقات بیشتری لازم است.

جوانه سویا و سرطان پستان

طی تحقیقات انجام شده، رژیم های غذایی غنی از جوانه های سویا با کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها ارتباط دارن. به عنوان مثال، یک بررسی اخیر بر روی 12 مطالعه نشون می ده زنانی که مصرف سویا و جوانه ی بالایی دارن، ممکنه 16٪ کمتر از افرادی که جوانه ی سویای کمتری مصرف می کنن، در معرض ابتلا به سرطان پستان و خطر مرگ ناشی از این بیماری باشن.

مصرف زیاد سویا و جوانه ی اون قبل و بعد از تشخیص سرطان ممکنه خطر عود سرطان پستان در زنان یائسه رو تا 28٪ کاهش بده.

میزان و نحوه ی مصرف جوانه سویا

جوانه های سویا رو می تونین همراه با جوانه گندم و عدس، با کمی لیمو ترش، نمک، روغن گردو یا زیتون، یک پیاز کوچک خام ریز شده، مخلوط کرده و سپس میل کنین. این جوانه ها رو می تونین به صورت خام سرو کرده و یا بصورت پخته در مخلوط با غذاهای سبزیجاتی میل کنین.

میزان و نحوه ی مصرف جوانه سویا

مضرات مصرف زیاد جوانه سویا

جوانه های سویا برای افرادی که مبتلا به شرایط تیروئید هستن، می تونه مشکل ساز باشه. جوانه های سویا حاوی گیتروژن هستن که می تونن جذب ید رو کاهش بِدن، بدون ید کافی بدن به کم کاری بیشتر تیروئید مبتلا می شه.

میزان ایزوفلاون ها در کودکانی که جوانه ی سویا مصرف می کنن دو تا دو و نیم برابر بیشتر از کودکانیست که سویا مصرف نمی کنن و احتمال ابتلا به بیماری کاوازاکی در این کودکان بیشترست. بیماری کاوازاکی باعث ایجاد التهاب در شریان ها و غدد لنفاوی می شه که در کودکان بیشتر از بزرگسالان شایعه.

مضرات مصرف زیاد جوانه سویا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.