image_pdfدانلود کنید و بعدا بخوانید...

در این متن از دمنوش گل بنفشه و خواص اون براتون می نویسیم:

بررسی مختصر دمنوش گل بنفشه

گیاه یا گل بنفشه بخاطر عطر و زیبایی خاصش از گذشته مورد استفاده بوده و در درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد داشته. امروزه این گل بصورت دمنوش، عرق، شربت و روغن در منوی غذایی و دارویی خونواده ها حضور داشته و مردم بصورت گسترده ای از خواص اون سود می برن.

شربت بنفشه در رفع اسهال های خونی و همچنین رفع تحریک روده موثره، دم کرده یا دمنوش این گیاه در تسکین تورم گوش، بهبود خواب، رفع سردرد و ارامش بخشی به قلب تأثیر فراوان داره. دمنوش این گیاه غیر از عطر و طعمی بی نظیر خواص دارویی زیادی داره که با مصرف اون می تونین ببینین.

خواص دمنوش گل بنفشه

بنفشه گیاهیه که از گذشته بخاطر خواصش در بهبود خواب مورد استفاده بوده و نامی آشنا برای اکثر حکیمان طب سنتیه. کم شدن رطوبت مغز بخاطر رژیم غذایی نامناسب، ترشح صفرا و عصبانیت یکی از دلایل کم خوابی می تونه باشه که با مصرف دمنوش گل بنفشه می تونین رطوبت مغز رو دوباره برگردانده و خوابی راحت داشته باشین.

غیر از این مورد مصرف دمنوش گل بنفشه برای مواردی همچون خارش و التهابات پوستی، رفع بیماری های ریوی و خشکی صدا هم می تونه مفید باشه.

دمنوش گل بنفشه فشار خون رو کاهش می ده

گل بنفشه سرشار از آنتی اکسیدانه که مهمترین اونا آلکالوئیدها و فلانوئیدها هستن، این دو ترکیب آنتی اکسیدانی با خواص آرام بخشی بر روی رگهای خونی باعث کاهش فشار خون و تنظین اون می شن. همچنین فلانوئیدها خواص دیورتیکی دارن که برای فراد مبتلا به فشار خون گزینه ی مناسبی برای مصرف می تونه باشه.

دمنوش گل بنفشه ضد درد و ضد التهابه

وجود ترکیبات اسید سالیسیلیک در گل بنفشه و دمنوش اون دردها و التهابات رو از بین می بره. این مورد مانند آسپرین عمل می کنه و انواع سردرد، آرتریت، انواع عفونت های التهابی مثل برونشیت، عفونت سینوس و گلو درد رو هم درمان می کنه. مصرف دمنوش گل بنفشه می تونه تأثیر زیادی روی رفع انواع التهابا داشته باشه.

مطلب مفیدی اینجاست...
تاثیر دمنوش به و به لیمو در رفع تنش های روزانه، استرس و التهاب

دمنوش گل بنفشه هضم رو بهبود می بخشه

گل بنفشه مقادیری موکیلاژ و فلور داره که روی عملکرد گوارش تأثیر مثبتی دارن، موکیلاژ که نوعی فیبر محلوله کلسترول های بد رو کاهش می ده و ماده ی فلور روده رو برای ورود میکروب های مفید که هضم غذا رو بر عهده دارن آماده می کنه. فیبر موکیلاژ می تونه حرکت روده رو تنظیم و مواردی از مشکلات اون مانند نفخ و یبوست رو رفع کنن.

دمنوش گل بنفشه مشکلات پوستی رو رفع می کنه

گل بنفشه همون طور که گفتیم سرشار از آنتی اکسیدانه، آنتی اکسیدان ها تأثیر رادیکال های آزاد روی پوست رو از بین برده و مانع از پیری پوست می شن. در گذشته پمادی حاصل از برگ گل بنفشه درست می کردن و برای رفع خشکی و عوارضات پوستی استفاده می کردن. در علم پزشکی جدید هم تأثیر گل بنفشه بر روی درمان اگزما، آکنه و پسوریازیس تأیید شده است.

دمنوش گل بنفشه هموروئید رو درمان می کنه

طبق مطالعات انجام شده بر روی بیماری هموروئید تأثیر ترکیبی به اسم زیتن در درمان اون تثبیت شده و این ترکیب به بهبود این بیماری می تونه کمک کنه. گل بنفشه دارای مقادیر قابل توجهی زیتنه. زیتن نقش ضد التهابی رو ایفا کرده و باعث کاهش التهاب عضلات خونریزی کننده در هموروئید می شه.

دمنوش گل بنفشه بی خوابی رو رفع و باعث بهبود خواب می شه

همه بی خوابی حاصل از خستگی، استرس روزانه و آلودگی هوا رو تجربه کردیم، تحقیقات پزشکی بی خوابی رو برگرفته از کمبود رطوبت مغز می دونن و رطوبت مغز با مواردی همچون روزه گرفتن، رژیم غذایی نامناسب و ترشح زیاد صفرا مرتبط می دونن. دمنوش گل بنفشه با ترکیبات مغذی خود می تونه رطوبت رو به مغز برگردانده و باعث خوابی آروم بشه.

خواص دمنوش گل بنفشه
خواص دمنوش گل بنفشه

اطلاعات دارویی و درمانی گل بنفشه

این گیاه حاوی موسیلاژ، ساپونین های تری ترپنی، فلاونوئیدها و سالیسیلیک اسیده. این ترکیبات به گیاه خاصیت ضد التهابی می ده.

مطلب مفیدی اینجاست...
آرامش اعصاب و روان با دمنوش به و گل محمدی

بخش های مورد استفاده ی گل بنفشه

در این گیاه اندام های هوایی مانند گلیرگ و بصورت کلی گل قابل استفاده س که به صورت خشک شده مصارف دارویی و خوراکی بخصوص برای دمنوش داره.

کاربرد دمنوش گل بنفشه در طب سنتی و اسلامی

در طب سنتی برای گل بنفشه طبع سرد ذکر کرده ان و برای افراد گرم مزاج مصرفش رو توصیه می کنن. طب سنتی برای گل بنفشه خواصی همچون رفع اگزما، التهابات پوستی (درماتیت)، سبوره ی نوزادی، خارش مهبل و یبوست رو نام برده. علم پزشکی جدید درمان درماتیت، سوزش ادرار و رفع التهابات مجاری ادراری رو از خواص گل بفشه تأیید کرده است.

کاربرد دمنوش گل بنفشه در طب سنتی و اسلامی
کاربرد دمنوش گل بنفشه در طب سنتی و اسلامی

نحوه ی استفاده از گل بنفشه

بصورت دم کرده یا دمنوش؛ 8-5 قاشق چایخوری از پودر گیاه رو به یک لیتر آب جوش اضافه کنین و پس از 20 دقیقه محلول بدست اومده رو صاف کنین، 3 فنجون از اون رو در وعده های غذایی مصرف کنین. از گل بنفشه فرآورده های هومیوپاتی از قبیل محلول تزریقی، قطره و گلبول تهیه شده. فرآورده های جالینوسی، پماد و شامپو هم جهت مصارف موضعی از گل بنفشه تهیه شده است.

مضرات استفاده ی بیش از حد دمنوش گل بنفشه

گل بنفشه و دمنوش اون بصورت کلی منع مصرف نداره، در خانم های باردار باید با احتیاط مصرف بشه. در مقادیر توصیه شده عارضه ای نداره ولی در مصارف نامتعارف و بیش از حد حالت تهوع و اسهال ذکر شده است.

نکات کلیدی و مهم درباره ی گل بنفشه

  • در گذشته مردم گل بنفشه رو نماد سادگی، فروتنی و وفاداری می دونستن.
  • برگ های گل بنفشه رو می تونین بصورت خام در غذاها، ساندویچ ها و سالادها مصرف کنین، مزه ی خوبی داره.
  • روغن گل بنفشه از ریزش مو جلوگیری می کنه.
  • دمنوش گل بنفشه برفک دهان (آفت) رو رفع می کنه.

اطلاعات عمومی درباره ی گل بنفشه

بنفشه گیاهی علفی از تیره ی بنفشه ایان و گروه مصرفی ضد التهاباست. ارتفاع این گیاه حدد نیم متره که دارای برگهای قلبی متناوب با حاشیه دندانه هلالیه. گل های سه رنگ یا فقط زرد رنگ داره که با دمگل های بلند بصورت منفرد در محور و امتداد برگ ها قرار دارن. گیاه دارای مزه ی شیرین و موسیلاژی (لزج) و بی بوئه.

مطلب مفیدی اینجاست...
با دمنوش سیب و زنجبیل اعصابی سالم داشته باشید!

اسم علمیش Viola Tricolorه، در انگلیی بهش Heartsease و Violet می گن و در زبان فارسی به گل بنفشه مشهوره. در فارسی اسامس دیگه ای براش به کار می برن که صورت گربه ای از اون جمله س.

اطلاعات عمومی درباره ی گل بنفشه
اطلاعات عمومی درباره ی گل بنفشه

تاریخچه کلی و محل رویش گل بنفشه

در گذشته گل بنفشه برای آمریکایی ها مایه ی شادی بود، انواع مختلفی از این گل در مراتع آمریکا وجود داشته و مردم از زیبایی ها و خواصش استفاده می کردن. این اهمیت دادن از نامگذاری های متعددی که برایش داشتن محرزه، مثلاً آنگلوساکسون ها بهش بنوورت یا بانوورت می گفتن. همچنین قبل از این به اسم دیزی معروف بوده.

در زمان های قدیم از این گل بخاطر جذابیت عاشقانه ای که داشت استفاده می کردن. این گل در شبهای رویای عاشقانه که نوعی مهمانی شبانه در تابستان محسوب می شد نقشی اساسی ایفا می کرد شاید به همین خاطره که نامش رو هرتس ایز یا راحت قلب گذاشتن.

محل رویش گل بنفشه

گل بنفشه بومی اروپاست ولی امروزه در تمام نقاط دنیا کشت می شه. پراکنش این گل در جاهایی از جمله انگلیس، شمال اروپا تا اسکاندیناوی، جنوب ایتالیا و یونان یافت می شه، همچنین در غرب آسیا، ایران، ترکیه، سیبری غربی یافت می شه. در ایران در برخی مناطق مانند استان اردبیل به صورت خودرو رشد داره.

معرفی محصول

نام دمنوشگل بنفشه
عرضه کننده نوشیدا
ترکیباتگل بنفشه
بهترین تجویز ‌‌ضد التهاب
خواص دارویی گل بنفشه چیه؟

شربت بنفشه در رفع اسهال های خونی و همچنین رفع تحریک روده موثره، دم کرده یا دمنوش این گیاه در تسکین تورم گوش، بهبود خواب، رفع سردرد و ارامش بخشی به قلب تأثیر فراوان داره. دمنوش این گیاه غیر از عطر و طعمی بی نظیر خواص دارویی زیادی داره که با مصرف اون می تونین ببینین.

بیشترین تجویز برای دمنوش گل بنفشه چه موردیه؟

‌‌ضد التهاب

مطلب مفیدی اینجاست...
خواص دمنوش سنبل الطیب برای یه خواب آرام و راحت
مضرات استفاده ی نامتعارف دمنوش گل بنفشه کدامند؟

گل بنفشه و دمنوش اون بصورت کلی منع مصرف نداره، در خانم های باردار باید با احتیاط مصرف بشه. در مقادیر توصیه شده عارضه ای نداره ولی در مصارف نامتعارف و بیش از حد حالت تهوع و اسهال ذکر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای خرید دمنوش 25 درصد تخفیف بگیرید

یک تخفیف شگفت‌انگیز برای همه کسانی که در جستجوی سلامتی اند