دمنوش به برای رفع التهابات تنفسی و ده ها فایده دیگر

بررسی مختصر دمنوش به

طی چند سال اخیر استفاده از دمنوش ها گسترش یافته و هر کس به نسبت سلیقه ش اونا رو مصرف میکنه، با رسیدن فصل پاییز سر و کله ی میوه های پاییزی کم کم پیدا و بازار پر از میوه های رنگارنگ پاییزی میشه، یکی ازین میوه های خوش طعم و عطر بهه، به متاسفانه عضو سبدهای میوه مورد استفاده ی خونوادگی نیس و به نظرم این اشتباه بزرگیه، محروم کردن خودمون از خواص این میوه کار درستی نیس.

در فصل های سرد همیشه کمبود یه نوشیدنی گرم و پر انرژی احساس میشه، دمنوش های گرم در روزای سرد همیشه ترجیح ما برای استفادن، بخصوص هنگام غروب که آدم دلش یه فنجون چای کمرنگ یا هر نوع دمنوش دیگه رو می خواد، نوشیدنی ها و دمنوش های زیادی هستن که اگه کمی اهل کنجکاوی در مورد طعم و مزه ی جدید باشین و اونا رو تو منزل خودتون تهیه کنین، می تونه تجربه ی جالبی براتون باشه.

امروزه با صنعتی شدن و پیش اومدن مشکلات و دغدغه های متنوع، پیدا کردن راه چاره برای اونا و درمان بیماری و مشکلات بوجود اومده آدم رو خسته و کلافه می کنه، اینجا کمبود یه فنجون آرامش رو مطمئنا احساس می کنین، با همه ی این اوصاف بدنمون نیاز به نشاط و سرزندگی ای داره که در بطن این نوشیدنی و دمنوشها مخفی شدن. به خواص زیادی داره، تقویت کبد و قوای مغزی، تقویت قلب، رفع التهابات گلو، رفع خلط، تنظیم قند و فشارخون و در نهایت نشاط و آرامش هدیه ی به به بدنه.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق مورد برای تنطیم تیروئید، کنترل قند و بهداشت تنفسی

دمنوش های تهیه شده از به راه سریع و ساده ای برای بهره بردن ازین میوه و گرفتن حس خوب فواید اونه، ایشالا با خوندن این مطلب به این نتیجه رسیده باشین که میوه ی به رو در سبد خرید میوه تون بذارین و از فرآورده های متنوع اون بهره ببرین، همونطور که گفتم دمنوش به سالم ترین و ساده ترین راه برای دریافت خواص این میوه ی بی نظیره.

بررسی مختصر دمنوش به

خواص دمنوش به

دمنوش به عملکرد دستگاه تنفسی رو بهبود می بخشه.

به سرشار از آنتی اکسیدانه و آنتی اکسیدان خواص زیادی برای بدن داره، یکی ازین آنتی اکسیدانها پکتینه، مطالعات نشون می دن که پکتین میوه ی به، خلط سینه رو نرم کرده، التهاب دستگاه تنفسی، لوزه ها و گلو رو کم می کنه و به درمان اختلالات تنفسی مثل برونشیت و آسم کمک می کنه.

دمنوش به قند خون رو تنظیم می کنه.

ترکیبات پلی فنول موجود در به خواص هایپوگلایسیمیک دارن (پایین آورندگی)، یعنی باعث کاهش محرز قند خون می شن، دمنوش  وعصاره ی به باعث پایین اومدن اوره ی پلاسما و کراتینین می شه که بهبود عملکرد کلیه ی دیابتی ها رو به دنبال داره.

دمنوش به خواص ضد سرطانی داره.

ترکیبات فنلی موجود در میوه و عصاره ی به تکثیر و رشد سلول های سرطانی رو کاهش یا متوقف می کنه، بیشترین تاثیر اون در جلوگیری از سرطان های مربوط به کلیه س، تحقیقات نشون می دن که به میتونه یه عامل ضد سرطان یا بهبود دهنده ی اون باشه.

دمنوش به دستگاه گوارش رو قوی و عملکردش رو بهتر می کنه.

ترکیباتی به نام کاتچین و اپی کاتچین موجود در میوه ی به، از ایجاد بیماری های التهابی روده و زخم معده جلوگیری و به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک شایانی می کنن. این ترکیبات، با ایجاد لایه های محافظ در معده و با کاهش مهاجرت لکوسیت ها به مخاط دیواره ی پوششی معده، از ایجاد زخم معده جلوگیری می کنن.

یک مقاله مرتبط و مفید
درمان سنگ کلیه با دمنوش لیمو و به

دمنوش به کلسترول خون رو تنظیم می کنه.

فلانوئیدهای موجود در به و عصاره ی اون تنظیم کننده ی متابولیسم و چربی سوزی هستن، یعنی متابولیسم لیپیدها رو تنظیم می کنن و با حذف رادیکال های آزاد منجر به کاهش کلسترول بدن می شه.

دمنوش به فشار خون بدن رو متعادل می کنه.

عصاره ی موجود در دمنوش به سطوح اندوتلین و آپلین رو در بدن کم کرده و به کاهش فشار خون کمک می کنه، تحقیقاتی نشون دادن که تاثیر عصاره ی به روی فشار خون همانند تاثیر داروی کاپتوپریله.

دمنوش به باعث افزایش میل جنسی می شه

فلانوئید، گلیکوزید و تانن خواص افزایش دهنده ی میل جنسی رو در خود دارن، وجود این ترکیبات در به و عصاره ی اون باعث افزایش میل جنسی افراد می شه.

دمنوش به عملکرد کبد رو تنظیم می کنه.

تحقیقات انجام شده نشون می دن، فلاونوئیدهای این گیاه محافظ کبده و این خاصیت به دلیل افزایش ظرفیت آنتی اکسیدانی و متابولیسم لیپوپروتئین در کبد و مهار تولید اضافی چربیه. به این عمل رو با کاهش فعالیت آنزیم های کبدی انجام می ده.

اطلاعات درمانی و دارویی به

گوشت میوه ی به منبع غنی ویتامین Cیه، هم چنین میوه و دانه ی اون حاوی ترکیباتی چون موسیلاژ، روغن ثابت و سیانوژ، پتاسیم، اسیدهای آمینه، پکتین و انواع اسید ارگانیک هاست. میوه ی به دارای پروتید، گلوسید، لیپید و آبه، صد گرم اون ۱۱۲ کالری انرژی تولید می کنه. این میوه تقویت کننده ی معده و متوقف کننده اسهال‌های ساده و خونیه. در ورم حاد روده ها، خونریزی های قاعدگی و بواسیری، اثر بسیار مؤثری داره. برای تقویت اعمال دستگاه گوارش، مخاط و سرفه کاملاً مؤثره و دم کرده برگ های درخت اون برای تسکین سرفه شهرت داره.

بخش های مورد استفاده به

به تنها میوه ایه که تقریبا تمامی اجزاش قابلیت مصرف و کاربرد دارویی داره، میوه ی اون هم بصورت تازه و هم خشک شده قابل استفاده س، مربا، کمپوت، عصاره، شربت همگی فرآورده های حاصل از میوه ی تازه و چیس میوه و پودر میوه و دمنوش فرآورده ی حاصل از میوه ی خشکن.

یک مقاله مرتبط و مفید
آشنایی با دمنوش سیب، به و گل محمدی برای سلامت قلب

همچنین دانه ی به رو بصورت درسته یا پودر برای تهیه ی دمنوش و جوشونده استفاده می کنن. شاخه و برگ درخت هم بصورت خورد شده برای تهیه ی انواع دمنوش و جوشونده کاربرد دارن، با این حساب میوه ای سراپا قابل استفاده س.

کاربرد دمنوش به در طب سنتی و اسلامی

در طب سنتی و اسلامی خود میوه ی به دارای طبعی معتدله؛ ولی دانه ی به یا همون بهدانه طبیعتی سرد داره، در طب سنتی از به، دمنوش و عصاره ی حاصل از دانه ی اون برای نرم کردن سینه، رفع خلط، درمان سرفه، سرگیجه، زخم های دهانی و رفع بی خوابی استفاده می کردن. طبع معتدل میوه با طبیعت همه همخونی داره و میشه گفت تضادی با هیچ کدوم از طبع ها نداره. ابن سینا در کتابش از تاثیر به در رفع خون ریزی رحم مواردی نوشته.

نحوه ی استفاده از به

میوه ی به رو به قطعات مناسب برش بدین و بعد از پختن در شکر اون رو بصورت مربا میل کنین.

میوه ی به رو بعد از قطعه کردن به دلخواه، جلوی آفتاب یا روی حرارت ملایم خشک کنین و بصورت چیپس استفاده کنین.

دانه ی به رو پس از خشک کردن آسیاب کرده و با چای سیاه ترکیب یا به تنهایی جوشونده و بنوشین.

میوه ی خورد شده یا پودر شده ی به رو به میزان مناسب درون قوری آب جوش بریزین و از دمنوش اون لذت ببرین.

۵-۳ قاشق از پودر گیاه رو به ۲۰۰ میلی لیتر آب جوش اضافه کنین و پس از ۲۰ دقیقه صاف نموده و طی سه وعده در روز با ترکیبات موضعی مصرف کنین.

از برگ های درخت به جوشونده درست کنین و زخم یا ورم چشمی رو با اون شستشو بدین.

نحوه ی استفاده ی به

مضرات استفاده ی بیش از حد دمنوش به

میوه و دمنوش به در حالت کلی منع مصرف نداره، در دوران شیردهی و بارداری مث اکثر میوه ها باید با احتیاط مصرف بشه، تا کنون برای مصرف مقدار توصیه شده عارضه ای گزارش نشده ولی در استفاده ی بیش از حد عرف، بخاطر وجود ترکیبات سیانوژیک احتمال ایجاد مسمومیت های خفیف وجود داره که اونم با مصرف زیاد مایعات مانند شیر رفع میشه.

یک مقاله مرتبط و مفید
روغن زیره برای رفع مشکلات تنفسی و اختلالات گوارشی

نکات کلیدی و مهم درباره ی به

  • در گذشته بهدونه رو می کوبیدن و بعد از خیس کردنش لعاب اون رو برای فرم دادن به موهاشون استفاده می کردن.
  • جالبه بدونین خوردن میوه ی به عرق مترشحه ی بدن رو خوشبو می کنه.
  • پیشنهاد می شه زنان باردار برای جلوگیری از سقط چنین به مصرف کنن.
  • حضور به در مهمانی و بزم های پادشاهان یونانی نشانه ی قدرت و عظمت اونا بود.
  • رومیان از به برای تهیه ی عطر استفاده میکنن.
  • اروپاییها با گوشتهای چربشون “به” سرو می کردن، چون معتقدن به غذا رو زودتر هضم می کنه.
  • در یونان هنگام عروسی و حرکت ارابه ی عروس به سمت ارابه میوه ی “به” پرت می کردن تا از برکت و قداست اون به باروری برسن.

اطلاعات عمومی درباره به

درخت نسبتاً کوتاهی از خانواده ی گل سرخیان (Rosaceae گروه مصرفی ضد التهاب ها و میکروب کش ها، با نام علمی Cydonia Oblongata، که در انگلیسی بهش Quince میگن و در فارسی به اسم به معروفه. میوه ش دانه دار، زرد رنگ و معطره، شکل ظاهری میوه در حالت کلی شبیه سیبه ولی گونه هایی هم هستن که به گلابی شبیهن.

برگ ها بصورت کرک دار و تخم مرغی، گرد و یا بیضی نوکدار با قاعده ی گرده. عمر درخت به حدود ۵۰ سال می رسه و در سنین بین ۴ تا ۵ سالگی میوه می ده. به در صورت کلی دو نوع مشهور داره که به معطر و به آناناسی نام دارن، البته انواع دیگه ای هم در جاهای دیگه ی دنیا براش شمردن که جای بحث نیس. به معطر شکلی بیضی با انتهای مخروطی داره، پوست اون نرم، زرد و دارای گوشت سفیده. به آناناسی تاحدی شبیه گلابی برآمده س، پوست اون بعد از رسیدن به رنگ زرد تبدیل می شه، گوشت میوه، زرد با طعم خفیفی از آناناسه.

اطلاعات عمومی درباره ی به

تاریخچه ی کلی و محل رویش به

به خیلی قبل تر از سیب کشت می شده، در کتابهای باستانی اشاراتی به این حقیقت شده، گفتن که در یونان باستان، در مراسمات عروسی، تاجی از به رو استفاده می کردن، چون معتقد بودن که آفرودیت با خودش از مشرق به میاورد و چون آفرودیت مقدس بود به نیز براشون مقدس می شد. عروسان یونانی قبل از ورود به حجله به می خوردن تا دهانشان خوشبو باشه. شایعه س که پاریس به آفرودیت بجای سیب به داده، آتلانتا برای جایزه ی مسابقه ی خود به گذاشت. رومی ها به رو خیلی دوس داشتن و برای استفاده از اون دستورالعمل های زیادی پیدا کردن. کولوملا معتقده که میوه ی بهشتی همان به هست.

یک مقاله مرتبط و مفید
روغن زنجبیل برای بهبود تنفس و هضم راحت تر غذا

محل رویش به

گفتن که خاستگاه و منشا میوه ی به، کوههای قفقاز بوده، جایی میان ایران و ترکمنستان، البته در خصوص خاستگاه به روایات زیادی وجود داره، میوه ی “به” بصورت کلی در تمام نقاط دنیا تولید میشه، ولی تعدادی از کشورها مانند فرانسه، یونان، آرژانتین، نیوزیلند و ایران بیشتر پرورش داده می شه.

معرفی محصول

نام دمنوشبه
عرضه کننده نوشیدا
ترکیباتبه 
بهترین تجویزسرماخوردگی – رفع التهابات گلو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.