معجزه عرق خارمریم برای کبد، پیری مغز و استخوان

تا به حال درباره ی خواص عرق خارمریم فکر کردین؟ اگه به دنبال کسب اطلاعاتی درباره ی گیاه خارمریم و فرآورده های اون می گردین پیشنهاد می کنم تا پایان این متن با ما باشین:

خارمریم که با نام علمی Silybmum marianum شناخته می شه، گیاهی گلدار و یک تا دو سال زی از خانواده ی   Asteraceae با گل های قرمز مایل به بنفشه. برگهای این گیاه به رنگ سبز روشن تا تیره و دارای رگه های سفید در وسط برگها است. این گیاه به صورت خودرو رشد کرده و در صحراهای ایران فراوان به چشم می خوره. این گیاه در اصل بومی خاورمیانه، اروپا و آمریکای شمالی است.

خارمریم

 شما ممکنه خار مریم رو با نام های دیگه ای از جمله خار مدیترانه ای، کنگر اسکاتلندی و در ایران بیشتر با اسم ماریتیغال، خار علیص، خارسه و خارشیری نیز بشناسین. این گیاه جزو گیاهان دارویی از خانواده گل‌ستاره‌ای‌ها که در میان مردم ایران سالهاست برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار گرفته و بنا به عقیده ی طب سنتی در کاهش علایم پیری بسیار موثره. این گیاه ممکنه نقش مهمی در سم زدایی بدن و به ویژه کبد داشته باشه.

عرق خارمریم چیه؟

عرق خارمریم، آب غلیظ یا عصاره ی خالص حاصل از اندام های گیاهی خارمریمه که با روش تقطیر آب به ست میاد، طبیعت این عرق گرم بوده و در درمان التهاب بدن، سم زدایی کبد، بهبود هضم، رفع کلسترول خون، دفع سنگ کلیه، کاهش وزن، رفع درد معده و کاهش نفخ موثره.

عرق خارمریم چیه؟

خواص عرق خارمریم

گیاه خارمریم و عرق اون خواص زیادی دارن، در ادامه به مهمترین خواص و کاربردهای عرق خارمریم می پردازیم:

یک مقاله مرتبط و مفید
جوانه شبدر برای پاکسازی خون و کبد

عرق خارمریم و محافظت از کبد

از گذشته تا به امروز مصرف عرق خارمریم به دلیل اثرات محافظتی از کبد توصیه می شه، این عرق به عنوان یک درمان مکمل توسط افرادی که آسیب کبدی یا شرایطی مانند بیماری کبد چرب الکلی، بیماری کبد چرب غیر الکلی، هپاتیت و حتی سرطان کبد دارن مورد استفاده قرار می گیره. از ترکیبات موجود در این عرق برای محافظت از کبد در برابر سموم مانند آماتوکسین استفاده می شه.

مطالعاتی که بر روی عرق خارمریم انجام شد، حاکی از بهبود عملکرد کبدی مبتلایان به بیماریهای کبدی است که عصاره ی خارمریم مصرف کردن، این امر نشون می ده که این عرق می تونه در کاهش التهاب و آسیب های کبدی موثر واقع بشه. طی تحقیقات تصور می شه که عرق خارمریم باعث کاهش آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد به کبد می شه، این آسیب ها وقتی پدید میان که کبد فرد مواد سمی رو متابولیزه می کنه.

عرق خارمریم و جلوگیری از پیری مغز

خارمریم به مدت بیش از دو هزار ساله که به عنوان داروی سنتی برای شرایط عصبی مانند آلزایمر و بیماری پارکینسون مورد استفاده قرار گرفته است. خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدان این عرق می تونه از کاهش عملکرد مغز بر اثر کهولت سن جلوگیری کنه. در مطالعات آزمایشگاهی بر روی حیوانات، نشون داده شد که ترکیب سیلیمارین موجود در این عرق از آسیب های اکسیداتیو سلولهای مغزی جلوگیری می کنه.

این مطالعات همچنین نشون دادن که خارمریم ممکنه تعداد پلاکهای آمیلوئید موجود در مغز مبتلایان به آلزایمر رو کاهش بده،  پلاک های آمیلوئید خوشه های چسبنده ای از پروتئین های آمیلوئید هستن که با افزایش سن می تونن مابین سلولهای عصبی ایجاد بشن. تاثیرات مفید و بسیار زیادی بر روی مغز افراد مبتلا به آلزایمر به این معنی می تونه باشه که از خارمریم به طور بالقوه می تونه برای کمک به درمان این بیماری دشوار استفاده کرد.

یک مقاله مرتبط و مفید
جوانه چغندر برای رفع مشکلات کلیه و کبد

عرق خارمریم و محافظت از استخوان

پوکی استخوان بیماری است که در اثر از دست رفتن بافت داخلی استخوان ایجاد می شه. این بیماری معمولاً طی چند سال به آرامی رشد کرده و باعث می شه استخوان ها ضعیف و شکننده بشن، در نهایت استخوان ها حتی با یک سقوط جزئی هم به راحتی می شکنن.

عرق خارمریم در مطالعات آزمایشگاهی ثابت کرده است که کانی سازی استخوان رو تحریک کرده و به طور بالقوه اونا رو در برابر فرسایش محافظت می کنه، در نتیجه، محققان پیشنهاد می کنن که مصرف خارمریم ممکنه درمانی مفید برای جلوگیری یا به تأخیر افتادن پوکی استخوان در زنان یائسه باشه.

خواص عرق خارمریم

عرق خارمریم و سرطان

آنتی اکسیدان و ترکیب سیلیمارین که در خارمریم و عرق اون موجوده، ممکنه اثرات ضد سرطانی داشته باشه، که می تونه برای افرادی که تحت درمان های مربوط به سرطان هستن مفید باشه.

بعضی از مطالعات نشون دادن که خارمریم می تونه برای کاهش عوارض جانبی شیمی درمان سرطان هم مفید باشه هاین عرق مچنین ممکنه باعث تاثیر هرچه بیشتر شیمی درمانی روی برخی از سرطانها باشه و در شرایطی حتی سلولهای سرطانی رو هم نابود کنه

عرق خارمریم و شیر مادر

یکی از خواص گزارش شده ی خارمریم اینه که می تونه باعث افزایش تولید شیر در مادران شیرده بشه. تصور می شه که این افزایش با تولید و تکثیر بیشتر هورمون های پرولاکتین انجام می شه، که افزایش این هورمون ها در نهایت افزایش تولید شیر رو به دنبال داره.

یک مطالعه کنترل شده تصادفی نشون داد، مادرانی که به مدت 63 روز 420 میلی گرم سیلیمارین مصرف می کنن، 64 درصد بیشتر از کسانی که دارونما مصرف کردن افزایش  شیر داشتن.

عرق خارمریم و درمان آکنه

آکنه یک بیماری التهابی مزمن پوستیه، هرچند جزو بیماری های خطرناک محسوب نمی شه اما می تونه باعث ایجاد زخم در صورت بشه، البته بسیاری از افراد اون رو عارضه ای دردناک می دونن و نگران تأثیرات اون بر ظاهرشون هستن.

یک مقاله مرتبط و مفید
سنجد را به طور کامل بشناسیم!

فرآیند استرس اکسیداتیو در بدن ممکنه در ایجاد آکنه نقش داشته باشه، عرق خارمریم به دلیل دارا بودن اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی، ممکنه یک مکمل مفید برای مبتلایان به آکنه باشه.

یک مطالعه بر روی مبتلایان به آکنه نشون داد افرادی که به مدت 8 هفته 210 میلی گرم سیلیمارین در روز مصرف می کنن، 53٪ کاهش ضایعات آکنه رو در صورت خودشون تجربه کردن.

میزان و نحوه ی مصرف عرق خارمریم

برای تاثیر هرجه بیشتر این عرق روی بدن، توصیه می شه که روزانه طی 3 نوبت و هر نوبت نیم ساعت قبل از غذا به میزان یک فنجان مصرف بشه.

میزان و نحوه ی مصرف عرق خارمریم

مضرات مصرف زیاد عرق خارمریم

مصرف عرق خارمریم در حالت عادی عوارضی نداره، اما در مصرف بیش از حد این عرق ممکنه فرد دچار ناراحتی هایی در ناحیه روده‌ها، اسهال، حالت تهوع یا نفخ شکمی بشه. زنان باردار باید در مصرف این عرق احتیاط لازم رو داشته باشن، همچنین افرادی که مبتلا به حساسیت های گیاهی هستن، بهتره از مصرف اون خودداری کنن چون ممکنه براشون مشکلاتی ایجاد بکنه.

مضرات مصرف زیاد عرق خارمریم

منابع:

healthline.com/nutrition/milk-thistle-benefits#section6

medicalnewstoday.com/articles/320362#ten-health-benefits-of-milk-thistle

verywellhealth.com/the-benefits-of-milk-thistle-88325

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.