درمان میگرن و سردردهای میگرنی با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

تا حالا با این فکر افتادین که بیماری و مشکلاتتون رو خودتون با داروهای گیاهی حل کنین و از شر داروهای شیمیایی و بیماری ها راحت بشین؟ در این نوشته با من همراه باشین تا شما رو با رفع سردردهای میگرنی با دمنوش نعناع آشنا کنم:

میگرن چیه؟

اختلال یا سردرد قدرتمند و شدید حاصل از عوامل محیطی و ژنتیکی، که به یک قسمت سر می زنه. طول اون ممکنه از 4 ساعت تا 72 ساعت (سه روز) ادامه داشته باشه. ویژگی اون سر درد های شدید یا پی در پی هستن که بر روی سیتم عصبی آتونومس علایمی می ذاره، این علایم می تونه شامل حالت تهوع، استفراغ، حساسیت به نور (نورهراسی) و حساسیت به صدا (صدا هراسی) باشه.

درد میگرنی ممکنه با بالا رفتن فعالیت بدنی تشدید بشه. این سر دردها نشانه ی یه بیماری کلی هستن که با عنوان میگرن شناخته می شن. پزشکان علت دقیق سر دردهای میگرنی رو نمی دونن، البته به نظر می رسه مربوط به تغییرات در مغز و همچنین ژن های موروثه باشه.

گفته میشه عواملی مث خستگی، تغییرات آب و هوایی و حتی چراغ های روشن هم باعث میگرن بشه. سالها دانشمندان فک می کردن میگرن بخاطر تغییر جریان خون در مغز شکل می گیره ولی الان معتقدن غیر از اون اختلالات ژنتیکی منتقله از پدر و مادر هم در ایجاد اون نقش دارن.

میگرن چیه؟

تاریخچه ی شناخت میگرن

میگرن یکی از قدیمی ترین بیماریهای شناخته شده توسط بشره. اولین مورد سردردهای دردناک توسط مصریان باستان ثبت شده و قدمت آن به 1200 سال قبل از میلاد می رسه. بعدا از اون، حدود 400 سال پیش از میلاد مسیح، بقراط به اختلالات بینایی اشاره کرد که حاصل از سر درد همراه با تاری دید مانند چشمک چراغ های چشمک زن بودن. امروزه اون رو “هاله” می نامن، او همچنین در مورد بهبودی یا تسکین مبتلایان بعد از استفراغ توضیحاتی نوشت. یعنی مبتلایان به این سر درد بعد از یه استفراغ تقریبا حالت آرامتری پیدا کردن.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق بید برای آرتروز و آرتریت، سردرد و کمر درد

کلمه ی میگرن از کلمه ی لاتین  Hemicrania به معنی “نیمه جمجمه” گرفته شده که این اسم بخاطر وجود درد میگرن در یک طرف سر قابل تعمیمه. ابن سینا پزشک ایرانی در کتاب قانون مواردی درباره ی میگرن و عامل و علایم اون نوشته. او حالات مبتلایان در هنگام میگرن رو توصیف کرده و از تمایل تنهایی اونا برای استراحت در یک اتاق تاریک صحبت کرده. پزشک اندلسی ابوالقاسم هم در مورد میگرن نوشته و معتقده که گذاشتن آهن گرم روی محل درد میگرن می تونه از درد اون کم کنه، هم چنین از تاثیر مالش سیر روی محل درد هم سخن گفته.

علایم میگرن

میگرن بصورت کلی دارای علایم زیادیه ولی برای تشخیص ابتلا به اون باید به 4 مورد بیشتر دقت کرد:

علایم پیش نشانه ای

این علایم ممکنه طی دو ساعت تا دو روز پیش از میگرن در فرد بروز کنن که شامل تغییر خلق و خو، افسردگی، سرخوشی، یبوست یا اسهال و حساسیت به صدا و نور هست.

علایم هاله ای یا اورا

این علایم بلافاصله قبل از سر درد ظاهر می شن و کمتر از یه ساعت طول می کشن. این علایم مواردی مانند دیدن خطوط رنگی یا سیاه و سفید، چشمک زدن ناخودآگاه، خطوط کج و معوج و نابینایی یک سویه هستن.

علایم درد

این علامت ها، علایم اصلی بیماری هستن که شامل شروع سر درد در یک طرف سر، بی حسی و گز گز شدن دست و پا، حالت تهوع و استفراغ، دو بینی، حساسیت به نور و صدا و کلیه ی علامت های میگرنی می شن.

علایم پس اثری

این علایم بعد از پایان حمله ی میگرنی ایجاد می شن، علایمی مثل خستگی، اختلال در فکر کردن به مدت چند روز، خماری، مشکلات شناختی و بی قراری ممکنه بروز کنه.

علایم میگرن

 انواع میگرن

میگرن ها یا سر درد های میگرنی بطور کلی شامل دو نوع اصلی با هاله (اورا) یا بدون هاله (اورا) هستن. هاله یا اورا شامل علایم بینایی مانند خط خطی دیدن، اشکال در بینایی یا تیک های چشمکیه، در این اختلال ممکنه فرد مابین 10 دقیقه تا یک ساعت بینایی خودش رو هم از دست بده، در دست و پاهاش احساس سوزن سوزن شدن کنه یا در طعم و بو و مزه و حتی حرف زدن دچار اختلال بشه.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق خرفه برای تقویت بینایی، ضد سرطان و سردرد میگرنی

همونطور که عرض کردم میگرن ها دو نوعن، با اورا و بدون اورا، بر طبق این دسته بندی برای تعریف بهتر میگرن هفت زیر دسته در نظر گرفتن که بصورت زیره:

میگرن هاله ی مغزی

این میگرن شامل اختلال در علایم دیداری، حسی، گفتاری و یا زبانی می شه، البته میتونه با دو مورد از علایم دیگه ای مث وزوز گوش، سرگیجه، دوبینی، بی حسی و حساسیت به صدا هم ایجاد بشه.

میگرن همی پلژیک

 همی پلژیک به معنای فلج شدن یک طرف بدنه، هاله ی همراه این نوع میگرن باعث بی حسی و به نوعی فلج موقت (کمتر از 72 ساعت) یک طرف بدن می شه، این علایم شبیه سکته ی مغزیه که نباید با سکته اشتباه گرفت البته با این تفاوت که علایم همی پلژیک بعد از 24 ساعت رفع می شن. همی پلژیک خودش به دو نوع تقسیم می شه؛ پراکنده و متمرکز.

میگرن مزمن

این نوع میگرن به طول 15 روز یا بیشتر از 15 روز در ماه ایجاد میشه، البته باید طول این 15 روز برای سه ماه متوالی باشه و حد فاصل هر حمله باید هشت روز یک بار بشه.

میگرن چشمی یا شبکیه

این شکل از میگرن بسیار نادره، که شامل دیدن رنگ های مختلف، چراغ های چشمک زن یا سایر اختلالات بینایی میشه. از جمله ی این اختلالات می شه به از بین رفتن تقریبی یا کلی بینایی فقط در یک چشم اشاره کرد. از بین رفتن بینایی باید کمتر از یک ساعت طول بکشه و سردرد میگرنی معمولی رو در پی داره.

میگرن شکمی

این نوع میگرن به دردهای شدید شکمی و پی در پی اطلاق میشه که ممکنه باعث تهوع و استفراغ هم بشه. در کودکانی که والدین مبتلا به میگرن دارن بیشتر روی می ده، این کودکان در بزرگسالی به میگرن کلاسیک یا هاله ای مبتلا می شن.

میگرن قاعدگی

این نوع میگرن در خانم ها دو روز قبل از عادت شروع میشه و گاهی تا سه روز پس از شروع دوره ادامه داره. البته زنانی که مبتلا به این میگرن می شن ممکنه در وقت های دیگه ای هم سر درد داشته باشن، میگرن قاعدگی بدون اورا  یا هاله س.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق بید برای آرتروز و آرتریت، سردرد و کمر درد

میگرن وستیبولار

در این نوع میگرن فرد دچار اختلالات تعادلی میشه، فک می کنه زمین داره می چرخه و احساس سقوط بهش دست می ده. علایم اصلی این نوع میگرن سرگیجه و مشکلات عدم تعادله.

میگرن شریان بازیلر

این نوع میگرن بیشتر در جوانان شایعه و رخ می ده، این میگرن نتیجه ی اسپاسم یا گرفتگی شریان بازیلر (رگ بزرگی در مغز) در مغزه، فرد مبتلا حداقل دو تا از علایمی مانند سرگیجه، اختلال در صحبت کردن یا لکنت زبان، کم شدن هوشیاری، اختلال در بینایی، ناهماهنگی حرکتی و وزوز گوش رو داره.

پیشگیری یا درمان میگرن

درمان میگرن

برای پیشگیری و درمان میگرن راههای متنوعی ذکر کردن. جهت پیشگیری و کنترل بیماری مصرف دارو و مکمل های غذایی توصیه می شه، تغییر شیوه و اصلاح سبک زندگی کارسازه و برای افرادی که سر دردشون بیشتر از دو روز در هفته هست جراحی انجام می گیره.

برای درمان میگرن داروهای مختلفی ارایه می شه که هر کدام اثرات متنوع و تقریبی رو دارن، در خط اول پروپرانولول، متوپرولول، تویپرامات و … تجویز میشه. داروهایی مث فرواتریپتان و آمی تریپتیلین هم برای میگرن های دوره ای و قاعدگی تاثیر مثبت دارن.

علاوه بر داروهای شیمیایی داروهایی گیاهی و انواع دمنوش ها هم تجویز می شن که فرد با توجه به راحتی و ذائقه ش از اونا می تونه استفاده بکنه.

درمان میگرن با دمنوش های گیاهی

گیاهان دارویی زیادی هستن که سر دردهای محیطی، کاری و خستگی رو رفع میکنن، تاثیر اونا در رفع سر دردهای دوره ای واقعا شایان توجهه ولی گیاهی که بتونه تاثیر خیلی زیادی روی سر درد میگرنی یا رفع و ریشه کن کردن اون داشته باشه رو فقط میشه بابونه و نعناع نام برد.

بابونه بخاطر وجود ترکیب پارتنولیدی مصرفش موثره. رفع سردردهای میگرنی با دمنوش نعناع روش بی خطر و طبیعی ای هست که هم بی خطره و هم میتونه راه رو برای درمان بقیه ی بیماری ها با دمنوش های گیاهی باز کنه.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق بید برای آرتروز و آرتریت، سردرد و کمر درد

اخیراً، بسیاری از افراد در مورد تاثیرات مثبت نعناع و عصاره ی اون برای سردردها بحث و گفتگو کردن. برخی محققان گمان می کنن که عصاره ی این گیاه به کنترل جریان خون در بدن و باز شدن سینوس ها برای جریان بهتر اکسیژن کمک می کنه. همچنین بسیاری از افراد گزارش هایی از کاربرد دمنوش نعناع برای رهایی از میگرن و انواع دیگر سردردها ارائه داده ان.

دمنوش نعناع

راهکارهای رفع سردردهای میگرنی با نعناع و دمنوش اون به شرح زیره:

در جوشونده ی نعناع حموم کنین.

میتونین به مقدار مناسبی از دمنوش یا جوشونده ی نعناع رو در وان حموم ریخته با آب ولرم مخلوط کنین و باهاش حموم بگیرین. این کار باعث آرامش مغز میشه.

با نعناع بخور درست کنین.

گیاه خشک نعناع یا عصاره ی اون رو توی آب در حال جوش بریزین. بعد سرتون رو بالای بخار آب گرفته و با پارچه ای سر خودتون و بپوشونین، بخار حاصل از اون رو استنشاق کنین، استنشاق بخار سردردهای سینوسی و میگرنی رو بهبود می ده.

دمنوش نعناع برای رفع میگرن

با استفاده از برگ های نعناع خشک چای یا دمنوش درست کنین و طی فواصل زمانی و وعده های غذایی بنوشین. نوشیدن دمنوش نعناع باعث بالا رفتن سطح هوشیاری شما شده و منجر به وضوح فکر شما می شه.

چندین دهه س که محققان به مطالعه ی فواید نعناع بر سردردها می پردازن. بررسی های انجام شده بر عصاره های ضروری و آروماتراپی در 2015 آشکار کرد که عصاره ی نعناع برای رفع سردرد مناسبه. تا کنون نوشته های زیادی بر رفع سردردهای میگرنی با دمنوش نعناع تمرکز داشتن و هر کدوم راهکاری برای اون ارائه دادن.

بر اساس منابع ملی اعتماد کامل سلامت و سلامت یکپارچه تحقیقات محدود نشان می دن که عصاره ی نعناع برای سردردهای تنشی کاربرد داشته و تاثیرات مثبتی بر روی اون می ذاره.

منتول ماده ی مؤثر موجود در نعناعه که اثرات مثبت این گیاه رو به اون نسبت می دن، حدود 44 درصد نعناع رو منتول تشکیل می ده که ممکنه شدت میگرن حاد رو هم کاهش بده. استفاده از داروهای گیاهی برای رفع بیماری امر مهمیه و باید در انتخاب و استفاده ی اون دقت کرد.

دمنوش نعناع

دمنوش عناب برای رفع میگرن

میوه ی عناب دارای ترکیبات منحصر بفردی در تسکین سردرده، دمنوش عناب به خاطر دارا بودن خواص آرامشبخشی که داره می تونه باعث بهبود خواب و آرامش بیماران مبتلا به میگرن می شه. روزانه با نوشیدن دو فنجون دمنوش عناب سر دردهای میگرنی خودتون رو کاهش بدین.

دمنوش عناب

دمنوش زعفران برای رفع میگرن

گیاه زعفران در طب سنتي كاربردهاي فراوانی مانند درمان سردرد، تب، التهابات، افسردگي، عفونتهاي كليوي، ديابت و بثورات پوستي داره، دمنوش زعفران شادی‌بخش بوده و باعث تقویت قلب می شه. این دمنوش ضد اضطراب و افسردگی بوده و می تونه روی تنش های روزانه ی فرد هم تاثیر مثبت بذاره.

درمان میگرن با عرقیات گیاهی

مصرف عرقیات روشی خوشمزه و عالی برای خلاصی از سر دردهای آزار دهنده ست، در زیر عرقیاتی که می تونن سردردهای میگرنی رو رفع کنن براتون نام می بریم:

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق خرفه برای تقویت بینایی، ضد سرطان و سردرد میگرنی

گلاب برای رفع سردردهای میگرنی

از قدیم گفتن که عصاره ی رز دارای خواص ضد افسردگی و ضد اضطراب قویه. مطالعه ای در سال 2011 بر روی این ادعا انجام شد و نشون داد که عصاره ی گلبرگ های گل سرخ می تونه سیستم عصبی مرکزی رو در موش های آزمایشگاهی تسکین بده. این مورد رو می شه به اثرات ضد افسردگی و ضد اضطراب عصاره ی گل رز نسبت داد.

 گلاب

عرق بید برای رفع سردردهای میگرنی

طی تحقیقاتی ثابت شد که مصرف عرق بید ممکنه در کاهش تنش ناشی از سردرد موثر عمل کنه، این عرق حاوی سالیسین شیمیاییه که تاثیری مشابه به اثر اسید استیل سالیسیلیک موجود در آسپیرین داره. مرکز پزشکی سنستیو (Sensitive) دانشگاه مریلند اثرات عرق درخت بید رو در درمان سردرد از اثرات آسپرین طولانی تر می دونه.

عرق بید

عرق خرفه برای رفع سردردهای میگرنی

ویتامین B2 موجود در خرفه، یک گزینه اثبات شده برای مقابله با سردردهای میگرنی و آزار دهنده است. این گیاه و عرق اون به عنوان یک درمان پیشگیرانه برای سردرد یا به عنوان درمانی برای کسانی که مکرر حملات جدی میگرن را تجربه می کنن، استفاده می شه.

عرق خرفه

درمان میگرن با روغن های گیاهی

با استفاده از روغن های زیر می تونین سر دردهای محختلف از جمله سر دردهای میگرنی رو رفع کنین:

روغن نعناع برای رفع سر دردهای میگرنی

سالیان درازیه که نعناع و روغن حاصل از اون در طب های سنتی مورد استفاده قرار گرفته و یکی از محبوب ترین عصاره های روغنی برای درمان سردرد تلقی می شه. مطالعات اخیر نشون داده که استفاده ی موضعی از روغن نعناع روی گیجگاه و پیشانی سردردهای آزاردهنده رو آرام می کنه. ماده فعال این گیاه منتول نام داره که اگه مثل ژل یا روغن ماساژ به سر مالیده بشه در درمان میگرن مؤثره

روغن نعناع

 روغن رزماری برای رفع سر دردهای میگرنی

استفاده از عصاره ی روغنی گیاه رزماری برای درمان سر درد و بهبود گردش خون ریشه در سنت های کهن داره. محققان معتقد هستن که روغن این گیاه خاصیت ضد التهابی و مسکن برای سر دردهای مختلف به خصوص سر درد های میگرنی داره. ماساژ سر با این روغن غیر از تسکین سر درد به کاهش درد های مختلف و رفع بی خوابی هم کمک می کنه.

 روغن رزماری

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.