پونه و گلپر، آنتی بیوتیک و آنتی اکسیدان مفید

در مورد دمنوش گلپر و آویشن همینقدر بگیم که هر دو ضد عفونی کننده های بسیار قوی ای هستند. اما در هیچ منبع علمی از ترکیب این دو سخنی به میان نیامده. البته دمنوش آویشن به تنهایی خواص بسیاری داره که ما در کا اچ پرو به طور کامل بهش پرداختیم. درباره ی دمنوش پونه و گلپر چی می دونین؟ با ما همراه باشین تا بهتون مطالب جالبی بگم:

بررسی مختصر دمنوش پونه و گلپر

ایرانی ها پونه رو با بو، طعم تند و خواص ضد نفخش می شناسن، از خیلی وقت پیش در غذاها استفاده می شده و هنوزم مورد استفاده س. پونه در ادبیات ایران هم جایگاه ویژه ای داره و در ضرب المثل ها هم اشاره بهش شده. خارج از این مباحث خواص ضد عفونی کننده ی اون بیشتر مورد توجهه.

دمنوش های حاصل از پونه ضد درد، ضد نفخ و پاک کننده ی معده و دستگاه گوارشن. ابن سینا برای پونه و دم کرده ی اون خواصی همچون رفع واریس، گرمی بخش اندام، پاک کننده و تقویت کننده ی دستگاه گوارش نام برده. گلپرهم یکی دیگه از دانه های خوراکی و داروییه.

یک مقاله مرتبط و مفید
درمان و پیشگیری از بیماری ها با دمنوش سیب و هل

اولین چیزی که از به ذهنمون میاد انار و گلپره، نوستالژی خوردن انار با گلپر برای همه ی ما ایرانیا آشناس، از قدیم بر این باور بودن که انار و گلپر آدم رو لاغر می کنه، خواص دیگه ای همچون ضد تشنج، ضد قارچ و ضد سرطان رو برای گلپر بر شمردن. ترکیب دو گیاه با خواص مشابه در دمنوش پونه و گلپر، برای دستگاه گوارش میتونه سلامت دستگاه گوارش شما رو تضمین کنه.

خواص و فواید دمنوش پونه و گلپر

دمنوش پونه و گلپر خواص زیاد و مفیدی دارن، در زیر مجموعه ای از خواصشون رو براتون می نویسم:

دمنوش پونه یک آنتی بیوتیک قویه.

عصاره ی اورگان و کارواکرول موجود در گیاه پونه مانند یه آنتی بیوتیک قوی عمل می کنن و باکتری ها رو از بین می برن. یه مطالعه نشان داد عصاره های موجود در پونه به اندازه ی آنتی بیوتیک در از بین بردن باکتریهای معمول موثره.

دمنوش پونه سلامت روده و دستگاه گوارش رو بهبود می بخشه.

عصاره ی اورگانو با از بین بردن انگل روده و محافظت اون در برابر نشت روده، به سلامت روده و دستگاه گوارش کمک می کنه.

دمنوش پونه یه آنتی اکسیدان قدرتمنده.

آنتی اکسیدان ها بدن رو در برابر صدمات ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کنن. تصور می شه که اثرات رادیکال آزاد در پیری و ایجاد برخی از بیماری ها مانند سرطان و بیماری های قلبی نقش دارن. رادیکال های آزاد در همه جا وجود دارن و محصول طبیعی سوخت و ساز بدن هستن. پونه سرشار از آنتی اکسیدانه که مهمترین اونا در اورگانو قرار داره.

دمنوش پونه دارای خواص ضد التهابیه.

تحقیقاتی روی پونه و عصاره های موجود در اون انجام گرفته که نشون می ده ترکیبات موجود در پونه خواص ضد التهابی دارن و می تونن التهابات رو از بین ببره. این خاصیت بیشتر روی روده و دستگاه گوارش تاثیر داره.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص آویشن، عرق و دمنوش آویشن و هر آنچه که باید درباره ی این گیاه بدانید!

دمنوش پونه ممکنه دارای خواص ضد سرطان باشه.

کارواکرول موجود در پونه دارای خواص ضد سرطانیه و با مهار کردن رشد سلول های بدخیم، باعث مرگ سلول های سرطانی می شه.

دمنوش گلپر یک ضد درد و ضد التهاب قویه.

عصاره ی گیاه گلپر خاصیت ضد عفونی کردن و رفع التهاب و درد داره. استفاده از دمنوش گلپر با حذف عفونت ها التهابات ناشی از اون رو رفع می کنه.

دمنوش گلپر یه آنتی باکتری طبیعیه.

خواص آنتی باکتریایی گلپر به توقف رشد میکرو ارگانیسم ها کمک می کنه، یعنی از رشد میکروب ها جلوگیری کرده و اثرات اونا رو از بین می بره.

دمنوش گلپر به بهبود اختلالات گوارشی کمک می کنه.

آنتی اکسیدان های موجود در گلپر اثرات رادیکال های آزاد رو از بین برده و مانع از ابتلا به بیماری های ریوی و گوارشی می شه.

دمنوش گلپر خواص لاغر کننده داره.

ترکیبات چربی سوز موجود در دمنوش گلپر، چربی های موجود در بدن رو سوزونده و مانع از جمع شدن چربی ها بخصوص در شکم و پهلو می شه.

دمنوش گلپر هضم کننده ی غذا و تقویت کننده ی معده س.

ترکیبات گیاهی موجود در گلپر باعث بهبود هضم و خواص ضد نفخ اون معده رو تقویت می کنه. گلپر از قدیم بخاطر خواص ضد نفخ و تقویت کننده ی معده معروف بوده و هست.

دمنوش پونه و گلپر

اطلاعات درمانی پونه و گلپر

پونه حاوی ترکیباتی همچون منتول، فلاونوییدها و پیپریتونه که اثرات ضد نفخ و محرکی گیاه رو به همین ترکیبات نسبت می دن. همچنین دارای انواع آنتی اکسیدان هاست که تاثیرات مثبتی بر روی دستگاه گوارش، معده و روده می ذاره.

گلپر حاوی فوروکومارین ها و روغن فراره که خواص خلط آوری داره. همچنین دارای مقادیر زیادی مسه. مهمترین روغن فرار موجود در گلپر آنتول نام داره که استفاده های پزشکی و دندانپزشکی و صنعتی داره.

بخش های مورد استفاده ی پونه و گلپر

در پونه بخش های هوایی مانند برگ ها هم بصورت خشک شده و هم بصورت تازه قابل استفاده ن. برگهای خشک شده ی پونه بصورت دمنوش مورد استفاده ن. البته پونه بصورت پودر یا ادویه در اکثر غذاها و نوشیدنی ها استفاده میشه.

یک مقاله مرتبط و مفید
جوانه تخم کدو برای تقویت سیستم ایمنی بدن

گیاه کامل گلپر رو خشک می کنن و هم بصورت ادویه و هم بصورت دمنوش استفاده می شه.

کاربرد دمنوش پونه و گلپر در طب سنتی و اسلامی

پونه در طب سنتی دارای طبع گرم و خشکه، مصارف سنتی پونه در رفع نفخ، اختلالات گوارشی و دردهای عمومی به خصوص سردرد بوده. خواص باد شکنی و محرکی اون هم از کاربردهای دیگشه.

گلپر هم در طب سنتی طبیعتی گرم داره و برای مواردی همچون اختلالات گوارشی، گرفتگی عضلانی، نزله ی گوارشی و پسوریازیس به کار برده می شده. در طب اسلامی هم خواص اون برای درمان آسم، دردهای کبدی، بواسیر و سردرد تایید شده ست.

نحوه ی استفاده ی پونه و گلپر

دم کرده ی پونه، ۴ قاشق چایخوری از پودر گیاه رو به نیم لیتر آب جوش اضافه کرده و پس از ۲۰ دقیقه محلول حاصله رو صاف کنین. یک فنجون از اون رو مابین وعده های غذایی بنوشین. حداکثر مصرف روزانه ۳ فنجون در روزه.

۵۰ گرم از پودر گیاه پونه رو به ۳ لیتر آب جوش اضافه کنین و پس از ۲۰ دقیقه محلول رو صاف کرده و به آب وان اضافه کنین. به مدت ۳۰ دقیقه بدن رو در مخلوط آب و محلول قرار بدین و از خواص آرامبخش اون استفاده کنین.

دم کرده ی گلپر؛ ۳ قاشق چایخوری از پودر گلپر رو به ۳۰۰ میلی لیتر آب جوش اضافه کنین، پس از ده دقیقه محلول رو صاف و یک فنجون از اون رو در هر وعده ی غذایی میل کنین.

۵ قاشق چای خوری از پودر گلپر رو به ۲۰۰ میلی لیتر اتانول ۶۰ درجه اضافه کنین، پس از ۴۸ ساعت محلول رو صاف و ۱۰-۵ قطره از اون رو به همراه سایر مایعات در وعده های غذایی مصرف کنین.

مضرات استفاده ی بیش از حد دمنوش پونه و گلپر

دمنوش پونه هیچ منع مصرفی نداره و فقط در افراد مستعد حساسیت باید با احتیاط مصرف بشه، در دوز و مقادیر توصیه شده عارضه ای نداره ولی در موارد استفاده ی بیش از حد احتمال تهوع های خفیف وجود داره که بلافاصله با قطع مصرف رفع می شه.

یک مقاله مرتبط و مفید
چرا حتماً باید دمنوش عناب در خانه شما مصرف شود؟ مغز، قلب، سیستم ایمنی، گوارش و ...

دمنوش گلپر منع مصرف نداره، در بانوان شیرده و افرادی که مستعد به حساسیت های پوستس هستن با احتیاط مصرف بشه. در مقادیر توصیه شده مصرفش عارضه ای به همراه نداره فقط در استفاده ی بیش از حد گیاه تازه ی اون ممکنه بثورات جلدی، قرمزیو یا تاول در پوست گزارش شده که باید مصرف بلافاصله قطع و محل حساسیت رو با داروهای ضد التهاب و ضد حساسیت مداوا کنین.

نکات کلیدی و مهم درباره ی دمنوش پونه و گلپر

  • در قدیم به پون پودنه هم می گفتن.
  • مردم قدیم معتقد بودن اگه گل‌های پونه رو اطراف سر بیماران بذارن سرگیجه و سردردشون برطرف می شه.
  • در لندن از پونه برای کشتن مار زنگی استفاده می کردن.
  • میگن بوی پونه حشرات و جونوران موذی رو فراری می ده.
  • دمنوش پونه کرم های معده رو می کشه.
  • اسم دیگه ی گلپر انجدانه.
  • گلپر گیاه مختص به ایرانه و در جاهای دیگه به ندرت دیده شده.
  • برای استفاده ی گلپر اون رو بصورت دانه نگه داری کنین، پودر شده ی اون خواصش رو زودتر از بین می بره.
  • گلپر رو در ظروف شیشه ای نگه داری کنین، بقیه ی ظروف رنگ اون رو سیاه می کنن.
  • گلپر از هم خونواده های جعفریه.

اطلاعات عمومی پونه و گلپر

پونه

گیاهی علفی چند سال زی و خزنده، که ارتفاعش به حدود نیم متر می رسه. از خونواده ی نعناعیان و گروه مصرفی بادشکن ها و محرک هاست. دارای برگ های متقابل و تخم مرغی شکله که سطح خارجی نمدی دارن. گل های گیاه سفید رنگ و درون سنبله های کاذب و پانیکول مانند قرار دارن که دور گل ها رو کرک ها احاطه کردن. گیاه دارای میوه ی فندقی مانند و خالداره. اسم علمیش Mentha Longifolia، در انگلیسی Oregano و در زبان فارسی بهش پونه می گن.

اطلاعات عمومی درباره ی پونه

گلپر

گیاهی علفی که ارتفاع اون به ۱.۵ متر می رسه. از تیره ی کرفسیان، خونواده ی چتریان و گروه مصرفی خلط آورها و ضد التهاب هاست. دارای برگ های شانه ای بزرگ و ساقه ی آغوشه. شاقه هاش افراشته ی منشعب و تو خالیه که از اون شیرابه ی زرد رنگ و سوزاننده ای خارج می شه. گل های گیاه زرد، سفید، سبز و صورتی رنگن که درون گل آذین های چتری قرار دارن. اسم انگلیسیش Heracleum Persicumه، در انگلیسی بهش Hogweed می گن و در زبان فارسی با نام گلپر معروفه.

اطلاعات عمومی درباره ی گلپر

تاریخچه ی کلی و محل رویش پونه و گلپر

پونه

یک مقاله مرتبط و مفید
دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و کرونا

در دنیای باستان پونه رو زیاد مصرف می کردن، در یونان و روم باستان برای طعم دار کردن و خوشبو کردن شراب از پونه استفاده می کردن، کتاب آشپزی رومی که نامش اپیسوسه، برای نعنا کاربردهایی در خوش طعم و معطر کردن غذاها و انواع نوشیدنی ها گفته.

در لندن از پونه برای کشتن مار زنگی استفاده می کردن و همون ضرب المثل معروف مار از پونه بدش میومد رو میگن از همین کاربرد پونه برای کشتن مار گرفتن. میگن برای اولین بار پونه در یونان استفاده شده و معتقدن پونه توسط الهه ی آفرودیت به نشانه ی شادی در باغ اون ایجاد شده.

پونه تا بعد از جنگ جهانی دوم در ایالات متحده مورد استفاده نبود. سربازان در طول کمپین ایتالیایی این گیاه رو کشف و اون رو به ایالات متحده آوردن.

گلپر

گلپر بخاطر حجم و اندازه ی وسیعش به عنوان یه گیاه زینتی در باغ های اروپا و آمریکای شمالی استفاده می شده. اولین توضیح و تعریف گیاه گلپر سال ۱۸۹۵ در ادبیات علمی انجام گرفت ولی تا اون زمان دهها کشور گلپر رو به عنوان گیاه زینتی می شناختن و می کاشتن.

گسترش کاشت گلپر در سراسر اروپا تا اواسط قرن بیستم بدون استفاده ی دارویی ادامه داشت. تا سرانجام در سال ۲۰۰۲ در لیست گیاهان دارویی ثبت شد.

محل رویش پونه و گلپر

پونه در اصل بومی اروپاس ولی بصورت خود رو در اکثر جاهای دنیا رشد داره، در اکثر باغچه ها بصورت پرورشی کاشته می شه. در ایران در استانهایی مث تهران، مازندران و فارس دیده می شه.

گلپر برای منشأش جای مستندی رو نگفتن، البته طبق روایات تاریخی احتمالا در ایران سرچشمه گرفته باشه به همین خاطر بهش هراکلیوم پرسیکوم میگن. تمامی داروهای گیاهی که در آخرشون پرسیکوم گفتن به اسم ایران ثبت شده. امروزه در تمام نقاط دنیا رشد و پرورش داره.

معرفی محصول

یک مقاله مرتبط و مفید
عرق بابونه برای آرامبخشی، تقویت سیستم ایمنی و مشکلات قاعدگی
نام دمنوشپونه و گلپر 
عرضه کننده نوشیدا
ترکیبات گیاه پونه – گیاه گلپر
بهترین تجویز اختلالات گوارشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.