بهبود گوارش را با دمنوش نعناع و زنجبیل تجربه کنید.

در این متن به دمنوش نعناع و زنجبیل و اطلاعاتی درباره ی اون می پردازیم:

بررسی مختصر دمنوش نعناع و زنجبیل

حتماً شنیدین که درمان انواع بیماری ها رو می شه در طبیعت پیدا کرد؟ از گذشته برای رفع مریضی و درمان بیماری ها از گیاهان و میوه های بسیاری استفاده می شده و از خواص اونا استفاده می کردن، زنجبیل یکی از این گیاه هاس، از گذشته بعنوان ادویه و چاشنی استفاده می شده، البته دم کرده ی اون برای درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد داشته. خواصی مانند رفع عفونت معده و روده، رفع مسمومیت، درمان فشار خون، درمان سرماخوردگی، گلودرد و سرفه زنجبیل رو گیاهی پر کاربرد کرده. دمنوش زنجبیل با عطر و طعمی ویژه فواید سلامتی رو به بدتون انتقال می ده.

نعناع هم با خواص ضد عفونی کننده و رفع التهابات گیاهی شبیه به زنجبیل از لحاظ فایده س، نعناع از دوران قدیم به عنوان عاملی برای تقویت روحیه و تازگی و نشاط بدن استفاده می شده، نعناع غیر از خواص پزشکی و دارویی در گذشته کاربردهای خوشبو کنندگی و ضد عفونی کننده هم داشته. هم چنین می شه از خواصی همچون رفع درد و گرفتگی عضلات، رفع خلط و پاکسازی دستگاه تنفسی، ضد التهاب و آلرژی، درمان ناراحتی های گوارشی و رفع نفخ معده نام برد، ترکیب این دو گیاه داروی مناسبی برای رفع انواع مشکلات گوارشی و معدی یه.

یک مقاله مرتبط و مفید
جوانه نعناع برای رفع مشکلات گوارشی

خواص دمنوش نعناع و زنجبیل

مهمترین خواص دمنوش نعناع و زنجبیل رو به صورت لیست براتون می نویسیم:

دمنوش نعناع استرس رو رفع می کنه.

منتول موجود در دمنوش نعناع به عنوان یک آرامش بخش عضله شناخته شده و از نظر طبیعت ضد اسپاسمه. در فشارهای روانی و انواع استرس ها براتون آرامش میاره.

دمنوش نعناع خواب رو بهبود می ده.

برای داشتن خواب آرام و آرامش گرفتن، دمنوش نعناع بنوشین. کافئین موجود در این دمنوش براتون خوابی راحت هدیه میاره، همچنین به عنوان یک شل کننده عضلات نیز عمل کرده و به شما در خواب راحت کمک می کنه. پزشکان نوشیدن یک فنجان دمنوش نعناع در شب رو برای افرادی که دیر می خوابن توصیه می کنن.

دمنوش نعناع نفس رو تازه و دستگاه تنفسی رو پاکسازی می کنه.

بیشتر خوشبو کننده های دهان دارای نعناعن. روغن فعال موسوم به منتول موجود در دمنوش باعث تقویت تنفس و تازه شدن اون می شه، خواص ضد باکتریایی اون باعث شستشوی پلاک احتمالی که بوی بد تولید می کنن، می شه. غلظت عصاره ی نعناع پلاک ها و عفونت های وارده به دستگاه تنفسی رو از بین می بره و مجاری تنفسی رو تمیز می کنه.

دمنوش نعناع ناراحتی های گوارشی رو کاهش می ده.

مطالعات انجام گرفته نشون می دن که نعناع دستگاه گوارش رو تسکین می ده و ممکنه درد رو کاهش بده.  همچنین از انقباض عضلات جلوگیری کرده و می تونه اسپاسم روده رو کنترل کنه.

دمنوش نعناع گرفتگی سینوس رو رفع می کنه.

شواهدی مبنی بر اینکه نوشیدن دمنوش نعناع ممکنه به رفع سینوسهای شما کمک کنه وجود داره، دمنوش گرم نعناع حاوی منتوله و به شما کمک می کنه راحت تر نفس بکشین. مجاری بینی رو باز و احتقان اون رو رفع می کنه.

دمنوش زنجبیل حالت تهوع رو از بین می بره.

ترکیبات گیاهی موجود در دمنوش زنجبیل باعث تسکین دستگاه گوارش می شه، از غلیان معده جلوگیری و حالت تهوع و استفراغ رو کنترل می کنه.

یک مقاله مرتبط و مفید
رفع نفخ شکم با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

دمنوش زنجبیل سوء هاضمه مزمن رو برطرف می کنه.

تأخیر در تخلیه ی معده عامل اصلی سوء هاضمه س. به نظر می رسه دمنوش زنجبیل تخلیه معده رو تسریع می کنه، که این امر برای افراد مبتلا به سوء هاضمه و ناراحتی معده مفیده.

دمنوش زنجبیل با عفونت مبارزه و اونا رو از بین می بره.

زنجبیلول، ماده فعال زیستی موجود در زنجبیل تازه هست که می تونه خطر ابتلا به عفونت ها رو کاهش بده. در واقع، عصاره زنجبیل می تونه رشد بسیاری از انواع مختلف باکتری ها رو مهار بکنه. حفاظت در برابر باکتریهای دهانی که به بیماریهای التهابی لثه ها (مانند کیست لثه و پریودنتیت) منجر می شن خاصیت دیگه ی زنجبیله. زنجبیل تازه همچنین ممکن بدن رو در برابر ویروس RSV، که یکی از دلایل عمده عفونت های تنفسیه مقاوم کنه.

دمنوش زنجبیل سرشار از خواص داروییه.

وجود ماده ی مهم زنجبیلول در دمنوش زنجبیل اون رو یه داروی قوی برای رفع التهابات و از بین بردن میکروب ها تبدیل کرده. زنجبیل منبع غنی آنتی اکسیدانه که کاهش تهوع، التهاب دستگاه گوارش، از بین بردن آثار سرماخوردگی، رفع آنفلوانزا و بهبود بیماری های قلبی رو بهمراه داره.

دمنوش زنجبیل درد عضلانی رو از بین می بره.

خواص ضد التهابی معرفه ی مهم زنجبیل و دمنوش های اونه، این خاصیت با از بین بردن التهابات و شل کردن عضلات باعث بهبود عملکرد اونا و رفع دردهای عضله ای می شه.

خواص دمنوش نعناع و زنجبیل

اطلاعات دارویی و درمانی نعناع و زنجبیل

نعناع داری ترکیباتی همچون منتول، منتون، فنول، فلاونوئید و همچنین اکسید کننده هایی مثل پیپریتنون اکسید و ترپن ها فعالیت مهار کننده در برابر باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها داره. همچنین ترکیبات دیگه ای مث تیمول، کارواکرول، سینئول، آلفاپینن، بتاپینن، لینالول و لیموننه.

ترکیبات اصلی زنجبیل، روغن های فرار نظیر Zingiberance ،Zingiberol ،Shogoal ،Gingerol، ویتامین A و B3 یا نیاسین هستن. ترکیبات دیگه ای شامل مونوترپنوئیدها و سزکوئی ترپنوئیدها، بتاسزکوئی فلاندرن و بتابیزابولون هم در این گیاه دیده می شه

یک مقاله مرتبط و مفید
روغن نعناع برای رفع اختلالات، التهاب و گرفتگی های تنفسی

بخش های مورد استفاده ی نعناع و زنجبیل

قسمت مورد استفاده ی نعناع برگ های اون بصورت تازه یا خشکه که در غذا یا دمنوش استفاده می شه. از نعنای خشک شده مانند ادویه در غذاها هم استفاده می کنن.

بخش مورد استفاده ی زنجبیل هم ساقه ی زیر زمینی اون که به ریزوم معروفه هست، این ریزوم بصورت تازه و برش خورده در غذاها و نوشیدنی ها استفاده می شه، همچنین خشک شده ی ریزوم در تهیه ی دمنوش و انواع غذاها مانند ادویه کاربرد داره.

کاربرد دمنوش نعناع و زنجبیل در طب سنتی و اسلامی

گیاه نعناع در طب سنتی دارای طبع گرم و خشکه و برای مواردی همچون پیشگیری و درمان افسردگی، رفع حالت تهوع، رقیق کننده ی خون، تقویت کننده ی دستگاه گوارش به خصوص معده، دفع رطوبت های ریه و پاکسازی اون، رفع بیماری های معده از جمله کولیت و رفع عفونت کاربرد داشته.

زنجبیل در طب سنتی دارای طبعی سرد در درجه ی اول و طبعی گرم در درجه ی دومه، در گذشته از زنجبیل برای رفع حالت تهوع و استفراغ، رفع نفخ، دفع باکتری، رفع سرماخوردگی، هضم بهترغذا، رفع سموم، بازکننده عروق و گرفتگی‌های کبد، تقویت دستگاه گوارش و رفع خلط استفاده می کردن.

نحوه ی استفاده از نعناع و زنجبیل

برگ های نعناع رو بصورت تازه در سبزی خوردن و انواع سالادها استفاده می کنن. خشک شده ی اون رو بصورت چایی دم می کنن و یا بصورت ادویه در غذاها می ریزن. از نعناع فرآورده های بهداشتی و دارویی می گیرن. عصاره اون بصورت شربت و روغن در دارو گیاهی ها و داروخونه ها موجوده.

زنجبیل رو بصورت ریشه ی تازه، برش های ریزوم در چایی و دمنوش استفاده می کنن. پودر زنجبیل خشک برای دمنوش و هم چنین استفاده های غذایی کاربرد داره. موارد بهداشتی و دارویی از زنجبیل گرفته شده که استفاده می شه.

یک مقاله مرتبط و مفید
روغن زیره برای رفع مشکلات تنفسی و اختلالات گوارشی

مضرات استفاده ی بیش از حد دمنوش نعناع و زنجبیل

نعناع در کل منع مصرف نداره، در بانوان باردار و شیرده باید با احتیاط صرف بشه. در دوزهای توصیه شده عارضه ای نداره ولی برای استفاده ی بیش از حد، نعناع باعث آلرژی و حساسیت های گوناگون می شه، در مواردی هم مسمومیت گزارش شده که با قطع مصرف رفع می شه.

زنان شیرده، بانوان باردار و بچه های کم سن و سال در مصرف زنجبیل باید احتیاط کنن، در مقادیر توصیه شده عارضه ای نداره ولی برای استفاده ی غیرمتعارف و زیاد زنجبیل ممکنه باعث اسهال، افت قند خون و خونریزی در بیماران قلبی بشه.

نکات کلیدی و مهم درباره ی نعناع و زنجبیل

  • برای رفع عفونت های پوستی در آب حاوی عصاره ی نعناع حموم کنین.
  • عرق نعناع اگه تیره بشه قابل استفاده نیس و فاسد محسوب می شه.
  • مصرف نعناع در نوزدان باعث اسپاسم و قطع تنفس می شه.
  • مصرف زیاد نعناع در خانمهای باردار منجر به سقط جنین می شه.
  • زنجبیل اصالتاً گیاهی چینی – هندیه.
  • زنجبیل یک اکسپکتورانت طبیعیه.
  • برای درمان سرفه زنجبیل رو بجویید.

نعناع

گیاهی علفی که ارتفاع اون به یک متر می رسه. از خونواده ی نعنانیان، به نوعی سردسته ی نعناعیان و گروه مصرفی ضد اسپاسم عضلات گوارشی، میکروب کش ها، صفرا آورها و باد کش هاست. درختی چند سال زی، دارای برگهای متقابل، تخم مرغی شکل با حاشیه ی اره ای و دمبرگ داره. گل های ارغوانی و سفید داره که درون سنبله قرار دارن. اسم علمیش Mentha Piperita، در انگلیسی بهش Peppermnt و در زبان فارسی به اسم نعناع یا نعنا معروفه. نعناع دارای ریزومی رونده، زیرزمینی و رو زمینیه.

اطلاعات عمومی درباره ی نعناع

زنجبیل

گیاهی علفی که ارتفاع اون به نیم متر می رسه. از خونواده ی زنجبیلیان، سر دسته ی زنجبیلیان و گروه مصرفی ضد التهاب ها، بادشکن ها و ضد تهوع هاست. این گیاه خزنده و دارای ریزومی، ضخیم و شاخی شکله. ساقه ها از ریزوم منشأ می گیرن، برگ ها نازک، سرنیزه ای و خزان شونده هستن. دارای گل های سفید یا زرد بر روی سنبله طویلی قرار دارن. اسم علمی اون Zingiber Officinale، نام انگلیسیش Ginger و در فارسی بهش زنجبیل و گاهی زنجفیل هم میگن.

اطلاعات عمومی درباره ی زنجبیل

تاریخچه کلی و محل رویش نعناع و زنجبیل

نعناع

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص شوید، دمنوش و عرق شوید و هر آنچه که باید در مورد این گیاه بدانید!

حدود ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد در پخت و پز و به عنوان گیاه دارویی استفاده می شده، می گن که نعناع از شمال آفریقا و مدیترانه سرچشمه گرفته. درEbers Papyrus ، یک متن پزشکی باستانی مصری با قدمت ۱۵۵۰ سال قبل از میلاد مسیح، نعناع به عنوان دارویی برای دردهای معده ذکر شده است. نعنا اونقد برای مصریان ارزش داشت که از اون به عنوان نوعی ارز استفاده می کردن.

فیلسوف رومی، پلینیس، درباره ی نعنا نوشته که باعث تحریک اشتها می شه. وی همچنین نوشته که نعناع باید به تاج اطراف سر وصل بشه تا ذهن و روح رو تحریک کنه. پلینیس، بقراط و ارسطو همگی نعناع رو دارای طبع سرد می دونن و می گن که نعناع روابط جنسی رو سرد می کنه. با این حال، یونانیان می گفتن که نعناع رفتارهای جنسی رو بر می انگیزه.

نعناع سرانجام به اروپا معرفی و در اونجا به عنوان یه گیاه دارویی محبوب آشپزی و دارویی تبدیل شد. در فارماکوپه ایسلند، اوایل سال ۱۲۴۰ میلادی به عنوان داروی گیاهی ذکر شد و طی دو قرن آینده محبوبیت زیادی پیدا کرد. راهبان قرون وسطی از نعناع به عنوان پولیش دندان استفاده می کردن و در همین دوره، سازندگان پنیر دریافتن که بوی قوی نعناع باعث می شه موش ها و جانوران موذی از انبار فرار کنن.

زنجبیل

تاریخچه زنجبیل احتمالاً به ۵۰۰۰ سال پیش بر می گرده، زمانی که سرخپوستان و چینی های باستان اون رو به عنوان ریشه درمانی برای همه بیماری ها می دونستن . اگرچه زنجبیل از آسیای جنوب شرقی سرچشمه گرفته، کشتش سابقه طولانی در سایر کشورها داره. اوایل از هند به روم باستان صادر می شد. رشد و استفاده ی زنجبیل توسط رومیان بسیار مورد استفاده قرار گرفت، اما با سقوط امپراطوری روم تقریباً فراموش شد. پس از پایان امپراتوری روم، اعراب کنترل تجارت ادویه ی شرق رو به دست گرفتن. زنجبیل مانند خیلی از ادویه های دیگه بسیار گرون شد. این ادویه در قرون وسطا معمولاً به صورت محافظت شده وارد می شد و از اون برای تهیه شیرینی استفاده می شد.

یک مقاله مرتبط و مفید
با دمنوش سیب و زنجبیل اعصابی سالم داشته باشید!

بحث زنجبیل به عنوان یک کالای تجاری حکایتی طولانی تر از بقیه ی ادویه ها داره. در قرن سیزدهم و چهاردهم میلادی اهمیت بیشتری پیدا کرد، وقتی که اعراب به آفریقا و زنگبار سفر کردن، ریزوم های زنجبیل رو با خود بردن و در اونجا کاشتن، به این ترتیب کشت این گیاه رو گسترش دادن. امروزه زنجبیل رو می تونین در هر فروشگاه مواد غذایی پیدا کنین و با هزینه ای کم خریداری کنین، اما در قرن ۱۴ یک پوند زنجبیل ارزشی برابر با یک گوسفند زنده داشت.

معرفی محصول

نام دمنوشنعناع و زنجبیل
عرضه کننده نوشیدا
ترکیباتگیاه نعناع – زنجبیل
بهترین تجویز تقویت دستگاه گوارش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.