مبتلایان به دیابت در ایران چند نفرهستند؟

در این نوشته به آماری درباره ی دیابت بصورت کلی پرداخته و مواردی درباره ی مبتلایان دیابت در ایران رو توضیح می دیم، تا پایان متن با ما همراه باشین تا از آمارهای باورنکردنی این بیماری آگاهی پیدا کنین.

برای تشخیص دیابت، قندخون ناشتای افراد در دو مرحله چک‌ می‌شه؛ اگه بالاتر از ۱۲۶میلی‌گرم بود احتمال دیابت و درصورتی که قندخون عادی بالاتر از ۲۰۰میلی‌گرم باشه دیابت فرد برای پزشک محرز خواهد شد.

از دیگر راه‌های شناسایی فرد دیابتی، تست تحمل گلوکوزه که از سوی سازمان جهانی بهداشت بهترین راه شناسایی دیابت شناخته می‌شه.

در این روش،‌ بیمار ۷۵ میلی‌گرم گلوکز مصرف می‌کنه و پس از دو ساعت قندخونش رو اندازه گیری می‌کنن،‌ اگه پس از این مدت قندخون بالای ۲۰۰ باشه،‌ دیابت و اگر بین ۱۴۰تا ۲۰۰ میلی‌گرم باشه اختلال تحمل گلوکوز تشخیص داده می‌شه.

دبیر دومین آکادمی کشوری اقتصاد سلامت در خصوص اینکه مبتلایان به دیابت در ایران چند نفرهستند؟ به ابتلای ۴/۵ میلیون ایرانی به دیابت اشاره کرد و گفت: ۴۰ درصد این افراد از بیماری خود خبر ندارن و میزان شیوع این بیماری به سرعت در حال افزایش است.

مبتلایان به دیابت در ایران

به گزارش ایسنا، دکتر فرزاد پیرویان در دومین آکادمی کشوری اقتصاد سلامت که با محوریت سند ملی دیابت برگزار شد، گفت: هم اکنون حدود ۴۱۵ میلیون نفر در دنیا به دیابت مبتلا هستن.

بر طبق امار دیگه ای، در حال حاضر بیش از ۴۰۰ میلیون دیابتی در دنیا وجود دارن که پیش‌بینی می‌شه این عدد در سال ۲۰۳۵ به بیش از ۶۴۰ میلیون نفر برسه.

به همین ترتیب مشخص می‌شه درحال حاضر حدود ۲۵۰ میلیون نفر مبتلا به اختلال قندخون ناشتا در جهان زندگی می‌کنن.

همچنین ۸٫۸، درصد جمعبت بزرگسال دنیا به این بیماری گرفتارن و پیش‌بینی می‌شه که تا سال ۱۴۱۹ تعداد مبتلایان به این بیماری به ۶۴۲ میلیون نفر برسه.

یک مقاله مرتبط و مفید
تاثیر آلودگی هوا در بروز و ایجاد دیابت چیست؟

بیماری دیابت در ایران نیز به سرعت در حال رشده و تا سال ۱۴۱۹ بیش از ۹ میلیون ایرانی به این بیماری مبتلا خواهند بود.

بستری بیمار دیابتی

متوسط هزینه بستری هر بیمار مبتلا به دیابت، در سال دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است، بنابراین بیماران مبتلا به دیابت هر سال هزار و ۴۷۲ میلیارد تومان برای بستری به کشور هزینه تحمیل می‌کنن.

با احتساب هزینه‌های دارو و خدمات سرپایی بیماران دیابت هر سال ۳۰۰۰ میلیارد تومان هزینه به کشور تحمیل می‌کنن و با توجه به آمارهای بدبینانه این میزان تا ۱۷ هزار میلیارد تومان قابل برآورد است.

این در حالی است که به گفته‌ی دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ایران پایان فروردین ماه امسال نزدیک به یک میلیون و ۹۹۴ هزار و ۶۳۷ تن شکر تولید شده و به نظر می‌رسه این میزان امسال از مرز ۲ میلیون تن عبور بکنه.

لازمه که نهادهای دولتی و بهداشتی به ضرورت استفاده از جایگزینی مناسب برای شکر در صنایع و رژیم غذایی مردم توجه ویژه بکنن.

عصاره ی گیاه استویا شیرین‌کننده‌ای طبیعی و بدون کالریه که در سیستم گوارشی بدن فاقد جذب است و از این رو برای افراد دیابتی نیز توصیه می‌شه.

آمار ابتلای دیابت در ایران

در خصوص آمار ابتلا به دیابت در ایران، بر اساس آمار اعلام شده از سوی انجمن دیابت ایران، ۱۱ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال در کشور به دیابت مبتلا هستن که در این میان تعداد افراد مبتلا به دیابت نوع دو بسیار قابل توجه‌تر از مبتلایان به دیابت نوع یک است.

از این آمار یاد شده ۱۰ درصد رو مردان و ۱۱.۵ درصد رو زنان تشکیل می‌دن.

در گذشته آمار ابتلا به دیابت در روستاها و شهرهای بزرگ بسیار متفاوت بود، اما اکنون در روستاها نیز هشت درصد جمعیت بالای ۲۵ سال دیابت دارن که این عدد حاکی از رشد ۱۲ درصدی ابتلا به دیابت در روستاها در سالیان اخیر است.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق برگ زیتون برای سلامت قلب، دیابت و سیتم ایمنی

در این میان سهم پایتخت نشینان از آمار ابتلا به دیابت، ۱۲.۸ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال است.

بر اساس همین تحقیقات صورت گرفته و آمار اعلام شده، در کل دنیا ۵۰ درصد دیابتی‌ها از بیماری خود بی‌اطلاع هستن، به همین دلیل برنامه‌های غربالگری دیابت در کشورها از اهمیت بالایی برخوردار است.

در کشور ایران نیز از سال ۷۵ کمیته کشوری کنترل دیابت آغاز به کار کرده و از سال ۸۳ برنامه پیشگیری و کنترل دیابت در کل نظام بهداشتی _ درمانی کشور ادغام شده است.

آمار ابتلای دیابت در ایران

در سالیان گذشته این برنامه با فراز و نشیب‌هایی روبرو بود، اما با آغاز طرح تحول سلامت،‌ این برنامه وارد بسته‌های خدمتی شده است.

مدیر برنامه کنترل دیابت کشور، در گزارشی اعلام کرده است: افراد بالای۳۰ سال،‌ افراد دارای اضافه وزن، مادران دارای سابقه سقط جنین یا به دنیا آوردن نوزاد بالای وزن چهار کیلوگرم مشکوک به دیابتن.

همچنین افرادی که در بستگان درجه یک خود فرد مبتلا به دیابت دارند و… در درجه ی بالاتری از مشکوکین به دیابت به حساب میان.

منابع:

Ehdadarou.com

ids.org.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.