رفع نفخ شکم با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

معمولاً خیلی از ماها نفخ شکم رو تجربه کردیم و از مشکلات مربوط به اون گله کردیم. این مسئله عارضه ایه که اصلا خوشایند نیست. اگه دنبال پاسخ این سوال هستین که چرا دچار نفخ شکم می شویم و راه علاج اون چی می تونه باشه؟ با خوندن این متن می تونین غیر از پاسخ این سئوال اطلاعات بیشتری هم به دست بیارین.

گاهی اوقات ممکنه فرد به دردهای شکمی و کمری نامشخصی مبتلا بشه و حتی ممکنه برخی افراد بدون اینکه وزن کلی بدنشون افزایش پیدا بکنه، دچار تورم شکم یا برآمدگی شکمی بشن که می تونه این حالت به خاطر دلایل مختلفی باشه. دردهای ناخوشایند، داشتن احساس گاز در روده و دردهایی که گه گاه در شکم می پیچه نمونه ای از حس هایی ست که به دنبال این درد و تورم فرد بهش دچار می شه.

در بیشتر مواردی که فرد به نفخ مبتلا می شه، با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی می تونه به کنترل بیش از حد گاز و رفع نفخ کمک کنه. بر طبق تحقیقات انسان به طور متوسط ​​روزانه 10 تا 18 بار گاز تولید کرده و از طریق رکتوم تخلیه می کنه، مردم غالباً بدون توجه به گاز بوده و عکس العملی نشون نمی دن.

نفخ شکم چیه؟

نفخ شکم تجمع و احتباس گاز در معده و به طور کلی سیستم گوارشیه که می تونه منجر به مشکلات زیادی از جمله ناراحتی های شکمی بشه، بیشتر مردم نفخ شکم رو تجربه می کنن و در شرایط عادی خود بخود از این مشکل نجات پیدا می کنن. نفخ بیش از حد می تونه باعث ناراحتی و پریشانی فرد بشه، این مشکل غالباً در اثر خوردن برخی غذاها رخ می ده، اما در حالت جدی تر می تونه نشونه یک بیماری هم باشه.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق بومادران برای گوارش، فشار خون و ضد اضطراب

هنگام خوردن، نوشیدن یا مصرف مواد غذایی، مقدار کمی هوا بلعیده می شه، این هوا در روده جمع شده و باعث نفخ می شه. گاز موجود در سیستم هضم ما عمدتا از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده ست. هنگامی که گاز زیادی در معده و سیستم گوارشی تشکیل می شه، بدن ممکنه نیاز داشته باشه اونو از بین ببره، از طریق دهان با آروغ زدن و یا به صورت باد از طریق مقعد.

در حالت عادی و بدون وجود بیماری جدی، ایجاد گاز در معده سالم و بی ضرر بوده و بویی نداره. تغییر شیوه ها و عادات بد زندگی اغلب می تونه نفخ شکم رو تا حد زیادی کاهش بده. اما گاهی اوقات این ایجاد گاز و به طور کلی نفخ، می تونه بر اثر یک بیماری زمینه ای باشه که نیاز به توجه فوری و درمان داره، از این جمله بیماری هایی مانند مسمومیت غذایی یا انسداد روده رو می شه نام برد.

نفخ شکم اغلب بدون اینکه فرد از اون آگاه باشه ایجاد می شه، هیچ بویی نداره و شاید مقدار اون نیز ناچیز باشه. اگه بو داشته باشه، معمولاً در اون مقادیر کمی گازهای گوگردی وجود داره. هنگامی که غذا به درستی هضم نشه، سیستم گوارشی شروع به تجزیه و آزاد شدن گوگرد می کنه. توجه داشته باشین، اگه نفخ شکم همراه با درد شکم باشه حتما به پزشک مراجعه کنین.

علل ایجاد نفخ

نفخ شکم می تونه نتیجه ی فرآیندهای طبیعی بدن باشه، یا ممکنه ناشی از شرایطی باشه که بر سیستم هضم غذا تأثیر می ذاره. گاهی هم ممکنه بخاطر منابع بیرونی یا برون زا یا درونی و درون زا باشن، منابع برون زا منابعی هستن که از خارج به بدن وارد می شن. هنگام خوردن، نوشیدن یا بلعیدن بزاق، مقداری هوا بلعیده می شه، به خصوص هنگام تولید بزاق اضافی، به دلیل حالت تهوع یا ریفلاکس اسید هوای بیشتری وارد بدن می شه.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق کلپوره برای بهبود گوارش، سلامت قلب و غیره

منابع درون زا همونطور که از اسمش پیداستف درون روده هستن. گاز ممکنه بعنوان یک محصول جانبی از هضم برخی غذاها یا هنگامی که غذاها کاملاً هضم نشدن، بوجود بیاد. اگه هر غذایی توسط معده یا روده کوچک هضم نشه، با رسیدن به روده بزرگ، برای شکم نفخ ایجاد می کنه.

برخی غذاها

غذاهایی که باعث نفخ می شن در ترکیباتشون دارای مقادیر زیادی پلی ساکارید به ویژه الیگوساکاریدها (اینولین) هستن. اینولین متعلق به دسته ای از الیاف غذاییه که به فروکتان معروفه. نمونه هایی از غذاهایی که می تونن باعث نفخ شکم شده یا شرایط اون رو بدتر کنن عبارتند از:

 • سبزیجاتی مانند کنگر فرنگی، کلم بروکلی، تره فرنگی، گل کلم، کلم، سیر، پیاز، لوبیا، جوانه بروکلی و شلغم
 • غلاتی، مانند گندم یا جو
 • حبوبات، از جمله لوبیا و عدس
 • محصولات لبنی
 • مخمر در محصولات پخته شده، مانند نان
 • کاشو یا بادام هندی

لوبیا 

هضم کربوهیدرات های پیچیده ی موجود در لوبیا برای انسان دشواره، این ترکیبات توسط میکروارگانیسم های موجود در روده به نام فلور روده هضم می شن که متان تولید می کنن. وقتی کربوهیدراتهای پیچیده به روده تحتانی می رسن، باکتریها از اونا تغذیه کرده و گاز تولید می کنن.

عدم تحمل لاکتوز 

وقتی افراد غذایی رو که حاوی لاکتوزه مانند شیر مصرف می کنن و بدنشون فاقد آنزیم برای تجزیه اونه، باکتری ها از لاکتوز تغذیه می کنن، در بعضی از افراد، این کار مقدار زیادی گاز تولید می کنه.

بیماری سلیاک 

عدم تحمل پروتئین گلوتن به این معنیه که برخی از افراد هنگام مصرف جو، گندم و چاودار، شکمشون بیش از حد نفخ می کنه.

شیرین کننده های مصنوعی 

سوربیتول و مانیتول ترکیبیه که در آب نبات ها، آدامس ها و غذاهای شیرین بدون قند یافت می شه. برخی از افراد هنگام مصرف این مواد دچار اسهال، گاز یا هر دو حالت می شن.

مکمل های فیبر

 افزودن سریع این موارد به رژیم غذایی می تونه باعث نفخ شکم بشن، مخصوصاً اگر حاوی پسیلیوم باشن.

یک مقاله مرتبط و مفید
روغن آفتابگردان برای بهبود هضم و تقویت سیستم ایمنی

نوشیدنی های گازدار

نوشیدنی های گازدار و آبجو ممکنه باعث تجمع گاز در دستگاه روده و ایجاد نفخ بشن.

عوارض

نفخ شکم باعث مجموعه مشکلات و عوارضی شامل موارد زیر می شه:

 • درد و ناراحتی مداوم، خجالت اجتماعی و استرس از عوارض اصلی نفخ شکم می تونه باشه
 • در صورت ایجاد بو، نفخ شکم می تونه باعث خجالت بشه.
 • جمع شدن مقادیر اضافی گاز
 • آزاد شدن گاز به طور غیر ارادی
 • ایجاد بوی بد
 • وجود بیماری گوارشی زمینه ای
 • درد شدید، گرفتگی یا احتباس در شکم ایجاد می شه و دردها جای خودشون رو تغییر می دن
 • احساس نفخ یا احساس گره در شکم
 • نفخ شدید و مداوم می تونه نشانه ای از یک بیماری زمینه ای مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) باشه.

چه شرایطی می تونه نفخ شکم رو بدتر کنه؟

مجموعه شرایطی هستن که وقتی با نفخ شکم برای فرد ایجاد بشن ممکنه احتباس و نفخ شکمی رو تا حد زیادی بدتر کنن، نمونه هایی از اونا در زیر نوشته شده است:

شرایط سلامتی زمینه ای 

برخی از بیماری های مزمن می تونن باعث نفخ شکم شده یا شرایط اون رو بدتر کنن، به عنوان مثال، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو یا دیورتیکولیت. برخی از انواع سرطان هم می تونه منجر به انسداد روده بشه. 

مشکلات کیسه صفرا 

سنگ کیسه صفرا و کوله سیستیت می تونن در سیستم گوارشی گاز اضافی ایجاد بکنن.

یبوست 

احتباس مدفوع می تونه دفع گاز اضافی رو دشوارتر کرده و در نتیجه تجمع و ناراحتی بیشتری ایجاد بکنه.

گاستروآنتریت و سایر عفونت های روده ای 

عفونت های ویروسی، باکتریایی یا انگلی دستگاه گوارش یا مسمومیت های غذایی می تونن باعث تجمع گاز یا بدتر شدن نفخ شکم بشنف مثالهایی برای این شرایط عبارتند از اشریشیا کلی E. coli با عفونت، اسهال آمیبی، و ژیاردیازیس.

مصرف آنتی بیوتیک 

آنتی بیوتیک ها می تونن فلور طبیعی روده یا فلور باکتریایی رو در روده به هم ریخته و منجر به نفخ شکم بشن.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص دمنوش پونه برای مشکلات گوارشی

مصرف ملین ها

 استفاده ی منظم و بیش از حد ملین ها می تونه خطر ابتلا به نفخ شکم رو تا حد زیادی افزایش بده.

دلایل دیگر

دلایل دیگه ایی شامل بارداری، فتق، پانکراتیت، بیماری هیرشپرونگ، سندرم قبل از قاعدگی، آندومتریوز و …. هم می تونن نفخ ایجاد کرده یا بدترش بکنن. در صورت وجود علائم مسمومیت یا انسداد، یا وجود خون در مدفوع، نیاز به مراقبت های پزشکی فوری ست.

عوارض

درمانهای خانگی

نفخ شکم معمولاً و در حالت عادی یک مشکل جدی نیست، در بیشتر موارد، تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی می تونن درمان کننده باشن. با نخوردن غذاهایی که احتمالاً باعث ایجاد نفخ می شن، می توان از نفخ شکم جلوگیری کرد، مانند غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات هستن و به صورت کامل جذب نمی شن.

غذاهای حاوی کربوهیدرات که هضم راحت تری دارن و می شه گفت کمتر باعث نفخ می شن عبارتند از:

 • موز
 • میوه های خانواده مرکبات
 • انگور
 • کاهو
 • برنج
 • ماست

کاهش نفخ شکم با روش های خانگی

 • خوردن وعده های غذایی کم حجم، اگه فرد هر روز چهار تا شش وعده غذای کم حجم بخوره، علائم نفخ اغلب بهبود پیدا می کنن.
 • به آرامی غذا بخورین، هضم غذا از دهان شروع می شه، بنابراین قبل از بلعیدن غذا باید کاملاً جویده بشه.
 • پرهیز از مصرف آدامس و نوشیدنی های گازدار، آدامس باعث می شه هوا بیشتر بلعیده بشه، این امر می تونه نفخ شکم رو افزایش بده.
 • سیگار نکشید، سیگار کشیدن باعث می شه که هوای بیشتری بلعیده شده و همچنین می تونه روی سیستم هضم تحریکات منفی داشته باشه.
 • انتخاب محصولات لبنی کم لاکتوز، حذف غذاهای حاوی لاکتوز ممکنه علائم نفخ رو بهبود ببخشه.
 • انتخاب حبوباتی که قبل از پخت تخمیر می شن، این حبوبات فیبرهای محلول کمتری داشته و مواد غذایی بالاتری دارن، ممکنه نفخ شکم رو کاهش بدن.
 • انجام ورزش فعالیت عملکرد دستگاه گوارش رو افزایش می ده و این کار می تونه به کاهش گاز و نفخ کمک بکنه.
 • پدهای ذغالی، این پدها داخل لباس قرار گرفته، گاز آزاد شده رو جذب می کنن و تأثیر بوی بد گاز رو کاهش می دن.
 • مصرف مواد پروبیوتیکی، اینا ممکنه علائم رو در بعضی افراد کاهش بدن.
درمانهای خانگی

بهترین دمنوش های گیاهی برای رفع نفخ شکم

برای رفع مشکلات معده و به عبارت مناسب تر رفع نفخ معده و شکم مجموعه داروهای گیاهی، دمنوش، عرقیات و روغن هایی وجود دارن که می تونن روی رفع و از بین بردن نفخ تاثیر مثبت داشته باشن:

یک مقاله مرتبط و مفید
جوانه نعناع برای رفع مشکلات گوارشی

 دمنوش نعناع

حکمای طب سنتی معتقدن نعناع مزاجی سرد و مرطوب داره و بهترین گزینه برای رفع بیماری‌های گوارشی محسوب می شه. تحقیقات نشون می‌ده فلانوئید‌های موجود در نعناع باعث کنترل و مهار سلول‌های ایمنی در معده می‌شن. این سلول‌ها گاهی اوقات تولید گاز کرده و باعث نفخ معده می‌شن. نعناع همچنین در رفع اسپاسم معده هم می تونه مؤثر باشه.

 دمنوش نعناع

دمنوش زنجبیل

از گذشته تا به حال از دمنوش و چای زنجبیل برای درمان معده درد استفاده می‌کنن. زنجبیل گیاهی ضد تهوعه و به زنان باردار توصیه می‌شه روزانه ۱ گرم از اون بخورن. نوشیدن دمنوش زنجبیل به خصوص بعد از غذا سرعت هضم غذا رو بالا برده، ناراحتی ‌های گوارشی رو کاهش می‌ده و مانع از التهاب و نفخ معده می‌شه.

دمنوش زنجبیل

دمنوش بابونه

گیاه بابونه که دارای برگ‌های کوچک سفیده از قدیمی‌ترین و موثرترین گیاهان دارویی برای رفع مشکلات معده و گوارشه. می شه گفت دمنوش بابونه از بهترین گزینه‌ها برای رفع التهابات معده و کاهش نفخ اون به حساب میاد. مصرف دمنوش این گیاه همچنین در درمان زخم معده و درد‌های شکمی تاثیر داره.

دمنوش بابونه

بهترین عرقیات گیاهی برای رفع نفخ شکم

عرق نعناع

احتمالاً پس از خوردن غذا احساس می‌کنین نفخ کرده‌ و یا شکم درد گرفتین و یا اینکه باد زیادی در شکم، معده یا روده‌هایتان می‌پیچه، می‌تونین از عرق گیاهی نعناع که خاصیت ضدنفخ داره و در اصطلاح بادشکن هستن، استفاده کنین.

عرق نعناع

عرق بادرنجبویه

یکی از راه‌های رفع مشکلات گوارشی به خصوص نفخ معده و شکم می‌توان به مصرف عرق بادرنجبویه اشاره کرد، حکمای طب سنتی مصرف این عرق رو برای از بین بردن مشکلات معده و رفع نفخ شکم توصیه کرده و معتقدن می تونه در حالات خفیف نفخ رو کاملاً برطرف کنه.

عرق بادرنجبویه

بهترین روغن های گیاهی برای رفع نفخ شکم

روغن نعناع

اگه از سفتی و برآمدگی شکمتون هنگام نفخ ناراحت هستین، می تونین مقداری روغن نعناع تهیه کرده و اون رو روی معده و شکم خود تون ماساژ بدین، این کار باعث نرم شدن عضلات شکمی شده و درد رو کاهش می ده.

روغن نعناع

روغن بابونه

روغن بابونه یکی از روغن هایی ست که مصرف اون برای کاهش التهاب روده موثره. استفاده منظم این روغن ممکنه درد گرفتگی شکمی رو تسکین بده. شما می تونین از این روغن برای از بین بردن گاز در روده هم استفاده کنین. مالش اون به صورت مستقیم روی پوست شکم برای از بین بردن نفخ مناسب عمل می کنه.

روغن بابونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.