با دمنوش سیب و زنجبیل اعصابی سالم داشته باشید!

ابتدا با اطلاعاتی پایه در مورد این دو گیاه و بعد با توضیح دمنوش سیب و زنجبیل همراه شما خواهم بود:

بررسی مختصر دمنوش سیب و زنجبیل

روزانه با انواع میوه ها و فرآورده هاشون سرو کار داریم و به شکل ها و گونه های مختلف استفاده شون می کنیم. دمنوش ها ساده ترین و میشه گفت خوش طعم ترین فرآورده هایی هستن که میشه از میوه ها و گیاهان دارویی گرفت. یه روز خسته کننده ی کاری رو در نظر بگیرین.

کلافه و خسته به خونه بر می گردین. اگه محبوب خونواده باشین احتمالا با چایی در روزهای سرد و یا آبمیوه و شربت در روزهای گرم پذیرایی می شین. ولی بیشتر از همه ی اینا یه فنجون دمنوش میوه ای می تونه حالتون رو حسابی جا بیاره و در عین حال انرژی رفته تون رو تا حدی برگردونه.

حالا اگه اون دمنوش، دمنوش سیب و زنجبیل باشه که غیر از احساس آرامش گرمی و حرارت خاصی به تن و بدنتون میده و خستگیتون رو رفع میکنه، میوه ی خشک شده ی سیب، پودر برگ و یا خورد شده ی میوه همه میتونن بعنوان دمنوش استفاده شن و هر کدوم از اشکالش خواص خاص خودشون رو دارن.

یک مقاله مرتبط و مفید
عرق بهارنارنج متخصص آرامبخشی، بهبود خواب و اعصاب

سیب میوه ی سلامتیه و دمنوش اون رو میشه عصاره ی سلامتی نامید، خواصی همچون ضد چاقی، ضد درد، ضد میکروب و بسیاری خواص دیگه واقعا اونو میوه ی کاملی کرده، در اینجا ما دمنوش های مخلوط از میوه و گیاهان دارویی رو در بسته بندی های مختلف آماده ی ارایه به شما عزیزان نموده ایم.

زنجبیل جزو ادویه های مشهور در آشپزی و خوراک ایرانیه، در اکثر شیرینی ها و تعدادی از نوشیدنی و حتی غذاها حضورش رو کنارمون حس میکنیم، همیشه برای حل سردی بدن و گرم شدن در فصل های سرد از دم کرده ی زنجبیل استفاده میکردیم، این روزا هم با توسعه ی مصرف دمنوش ها زنجبیل هم خودش رو بالا کشیده و بعنوان یه دمنوش با ابهت قد علم کرده.

زنجبیل با خواصی همچون شل کننده ی عروق خونی، خلط آور بودن، ضد استفراغ، ضد نفخ و ضد اسپاسم و گرفتگی عضلات حرف برای گفتن زیاد داره، استفاده ی زنجبیل به شکلای متنوعیه و اینجا ساده ترین روشش رو که همون دمنوش آماده ی زنجبیله میخوام بهتون معرفی کنم.

امام رضا (ع) می فرمایند؛ هرکس میخواهد فراموشی اش کم شود و دارای حافظه ی قوی باشد، هر روز سه قطعه زنجبیل آمیخته در عسل بخورد. دمنوش ها زنجبیل ترکیبی با میوه ها و گیاهان دیگه رو می تونین بر طبق ذائقه ی خودتون میل کنین و از خواص اونا بهره مند بشین.

دمنوش سیب و زنجبیل

خواص و فواید دمنوش سیب و زنجبیل

سیب و به عنوان یه میوه ی کامل و دمنوش اون شامل خواص زیادیه که به اختصار مواردی رو براتون میگم:

دمنوش سیب سلامت عصبی رو بهبود می بخشه

بخاطر وجود آنتی اکسیدان استیل کولین مصرف دمنوش باعث سلامت عصب میشه.

دمنوش سیب از زوال عقل جلوگیری میکنه

سیب و فرآورده های اون بخاطر وجود آنتی اکسیدان از مغز در برابر اکسیداتیو محافظت کرده و باعث تقویت عملکرد مغز میشه.

یک مقاله مرتبط و مفید
کنترل وزن با دمنوش خوش طعم سیب و لیمو

دمنوش سیب دیابت رو کاهش میده.

به دلیل محتوای آنتی اکسیدانی پلی فنول موجد در سیب، مصرف سیب و دمنوش اون با پایین اومدن دیابت نوع ۲ مرتبطه.

دمنوش سیب ممکن خواص پروبیوتیکی داشته باشه و میکروب های خوب روده رو تغذیه برسونه.

پکتین نوعی فیبر موجود در سیبه که باعث تغذیه ی میکروبهای خوب روده میشه.

دمنوش زنجبیل حاوی خواص دارویی قدرتمنده.

دمنوش زنجبیل بخاطر وجود ماده ای به نام زنجبیلا، بعنوان داروی آنتی اکسیدانی قوی با خواص بالا معرفی شده.

دمنوش زنجبیل با اثرات ضد التهابی میتونه مانع آرتروز بشه.

بخاطر وجود اثرات ضد التهابی در دمنوش زنجبیل، میشه استئوآرتریت رو که باعث تخریب مفاصل میشه رفع کرد.

دمنوش زنجبیل میتونه سوء هاضمه رو درمان کنه.

تاخیر در تخلیه ی معده عامل اصلی سوء هاضمه س، زنجبیل باعث سرعت در تخلیه ی معده میشه.

دمنوش زنجبیل میتونه در درمان سرطان مفید باشه.

وجود ماده ای به نام زنجبیلول در زنجبیل خواص ضد سرطانی داره و میتونه در درمان اون مفید باشه.

اطلاعات درمانی سیب و زنجبیل

سیب مملو از پکتین و فیبرهای هضم شونده، مقدار متوسطی پتاسیم، ویتامین C، تانن و کافئیک اسیده، ۱۰۰ گرم سیب میتونه ۵۲ کالری انرژی آزاد کنه که این مقدار توسط متابولیسم ۳ دهم گرم پروتئین، ۲ دهم گرم چربی، ۱۲.۸ گرم کربوهیدرات تولید میشه.

زنجبیل حاوی روغن فرار، جینجرول و زنجبیروله (ماده ای معطر که رایحه ی تند و مطبوعی به زنجبیل میده)، که اثرات ضد استفراغ و تهوع، ضد التهابی، ملینی، باد شکنی، ضد میکروبی و ضد چربی داره. خلط آور، ضد نفخ و اسپاسمه، افزاینده ی تعریق بدن و موثر برای درمان سرماخوردگیه.

بخش های مورد استفاده ی سیب و زنجبیل

بخش های مورد استفاده ی سیب شامل خود میوه ی سیب، برگ درخت سیب برای دمنوش و گل خشک شده ی اون مصارف دارویی داره.

بخش مورد استفاده ی زنجبیل همون ریزوم زنجبیله که بصورت تازه و یا خشک شده از اون استفاده میشه.

یک مقاله مرتبط و مفید
دمنوش سیب و دارچین، قاتل سرماخوردگی

کاربرد دمنوش سیب و زنجبیل در طب سنتی و اسلامی

سیب با رنگهای مختلف دارای طبع های گرم، سرد و معتدله و این ویژگی اون رو میوه ای سازگار با همه ی طبع ها کرده، در طب سنتی و اسلامی از سیب در درمان اسهال، سوء هاضمه و اختلالات گوارشی استفاده می کردن، البته امروزه با تحقیقاتی که روی اون انجام گرفته خواص بیشتری براش شمردن که نیاز به بحث بیشتری داره.

زنجبیل در طب سنتی دارای طبع گرمه و از اون در طب سنتی و اسلامی برای درمان نفخ، سرفه های خلط دار، اسهال و سوء هاضمه استفاده می شده. سازگار بودن طبع سیب با انواع مزاجها با گرمی طبع زنجبیل آمیخته و چون خواص نزدیکی به هم دارن میشه گفت تاثیرات بیشتری از تنهایی مصرف شدن داره.

نحوه ی استفاده ی سیب و زنجبیل

سیب به صورت میوه ی خام استفاده میشه.

فرآورده هایی مانند کمپوت، مربا، سس، سرکه و چیپس از سیب تهیه میشه.

انواع دمنوش ها از میوه ی خشک، برگ درخت و گل خشک شده ی سیب تولید میشه.

زنجبیل بصورت ریشه ی خشک شده در بازار موجوده، از ریشه و ریزوم خشک شده ی اون برای دمنوش استفاده میکنن، ۳ قاشق چایخوری از اون رو در نیم لیتر آب جوش بریزین و از عصاره ی اون روزانه بنوشین.

از ریزوم زنجبیل روغن میگیرن و برای مصارف دارویی به کار می برن.

بصورت تازه زنجبیل رو نگه می دارن و در غذا و خوراکی ازش استفاده میکنن.

مضرات استفاده ی بیش از حد دمنوش سیب و زنجبیل

استفاده از دمنوش سیب در حالت عادی نه منع مصرف داره و نه موارد احتیاطی براش ذکر شده، عوارض جانبی هم نداره فقط برای استفاده ی بیش از حد اون گفتن بخاطر مواد سولفور دی اکسید ممکنه سرطان زا باشه.

استفاده از مقادیر توصیه شده ی زنجبیل عارضه ای نداره ولی برای زنان باردار و افراد مبتلا به سنگ صفرا و همچنین مصرف کنندگان داروهای انعقادی خون مانند وارفارین و هپارین منع شده، برای افرادی که زخم معده و یا روده دارن و کسایی که به سنگ کلیه مبتلان باید با احتیاط مصرف بشه و البته برای استفاده ی نامتعارف و بیش از حد اون میگن احتمالا باعث سوزش معده، آریتمی قلب، بثورات جلدی و ضعف سیستم عصبی بشه.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق رزماری برای سوء هاضمه، تقویت اعصاب و حافظه

نکات کلیدی و مهم درباره ی دمنوش سیب و زنجبیل

  • در خشک کردن میوه ی سیب از موادی به نام سولفیت استفاده میکنن که استفاده ی بیش از حد میوه ی خشک رو سرطان زا میکنه.
  • از سیب بخاطر وجود ترکیبات معطر در ساخت مواد معطر و خوشبو کننده استفاده میکنن.
  • سیب در گروه مصرفی قابض کننده هاست.
  • میگن زنجبیل بصورت وحشی رشد نمی کنه و احتمالاً می کارنش.
  • اسامی دیگه ی زنجبیل مصفا، جناح و راسنه.
  • از ترکیب آرد زنجبیل و آب خمیری درست می شه که برای گلو درد به صورت موضعی کاربرد داره.

اطلاعات عمومی درباره ی سیب و زنجبیل

سیب

سیب درختی برگریز از خونواده ی گل سرخیان، با ارتفاع ۴-۱ متری در درختان کاشته شده و ارتفاع ۱۲ متری در درختان خودرو، با برگهای متناوب سبز تیره، شکل تخم مرغی ساده با حاشیه های دندانه دار و در سطوح زیرین کمی کرک داره. اسم علمی اون M.Pumila یا Malus Domesticaه، در انگلیسی بهش Apple میگن و در فارسی به سیب معروفه. یک درخت سردسیریه که بصورت وحشی در جنگل ها روییده و با انتقال دانه و پیوند رشد میکنه. میوه هایی با اندازه ی مختلف و رنگ های زرد و قرمز و سبز داره که دارای گوشتی سفید و مایل به زرده.

اطلاعاتی درباره ی سیب

زنجبیل

گیاهی علفی از خانواده ی زنجبیلیان، که ارتفاع اون به نیم متر می رسه، این گیاه خزنده و دارای ریزومی، ضخیم و شاخی شکله، ساقه ها از ریزوم منشا می گیرن، برگ ها نازک، سرنیزه ای و خزان شونده هستن، گل های سفید یا زرد بر روی سنبله طویلی قرار دارن. اسم علمی اون Zingiber Officinale، در انگلیسی به Ginger معروفه و در فارسی بهش زنجبیل میگن، ریزوم گیاهی گزنده و معطر، همراه با بازوهای ۵ سانتی متری که از هر قسمت بیرون زده شده و دست نامیده می شه، مغز دست ها به رنگ زرد روشن و پوست اون قهوه ای تا سفیده، سنبله ی گل ها مستقیماً از ریزوم منشا گرفته.

اطلاعاتی درباره ی زنجبیل

تاریخچه ی کلی و محل رویش سیب و زنجبیل

سیب به عنوان میوه ی ممنوعه و رمزآلود در اکثر سنت‌های مذهبی ظاهر می‌شه. یکی از مشکلات شناسایی این میوه در مذهب، اسطوره، و فولکلور، اینه که تا اواخر قرن هفدهم واژه سیب، جز توت‌ها به شمار می رفت، و این به عنوان واژه عمومی برای تمام میوه‌ها، از جمله انواع مغز دانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. برای مثال، در اساطیر یونانی، هرکول، به عنوان یکی از دوازده مرحله ی ماموریتش، مجبور بود به باغ هسپریدس بره و سیب‌های زرین رو از درخت زندگی وسط باغ بچینه.

یک مقاله مرتبط و مفید
روغن بنفشه برای سلامت روان و تقویت میل جنسی

تاریخچه ی زنجبیل به ۵۰۰۰ سال پیش بر می گرده، زمانی که سرخپوستان و چینی های باستان اون رو ریشه ی تونیک برای همه بیماری ها می دونستن. در ایران باستان از زنجبیل با نام ژنگویر یاد کردن و مورد استفاده قرارش می دادن. میگن که زنجبیل اول از ایران، کشورهای عربی و هند به روم باستان صادر شده.

زنجبیل توسط رومیان بسیار مورد استفاده قرار گرفته، اما با سقوط امپراطوری روم تقریباً از دست اونا بیرون اومد. پس از پایان امپراتوری روم، اعراب کنترل تجارت ادویه رو از شرق به دست گرفتن و زنجبیل مانند بسیاری از ادویه های دیگه خیلی گرون شد، در قرون وسطا زنجبیل معمولاً به صورت محافظت شده وارد می شد و از اون برای تهیه شیرینی استفاده می کردن.

محل رویش سیب و زنجبیل

سیب رو میگن که بومی اروپا و آسیاست ولی امروز در تمام دنیا بصورت دانه کاری یا پیوندی کاشته میشه.

زنجبیل هم بومی آمریکا و آسیاس، البته الان معمولاً بیشتر در جنوب هند بخاطر باران های موسمی رشد بیشتری داره.

معرفی محصول

نام دمنوشسیب و زنجبیل
عرضه کننده نوشیدا
ترکیباتسیب و زنجبیل
بهترین تجویزسلامت اعصاب – رفع التهاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.