دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی برای کنترل و درمان اگزما

 مسلماً همه با خارش های پوستی و اگزما برخورد کردیم و ممکنه با ابتلا به اون حس ناخوشایندی هم گرفته باشین، در این متن می خوایم اطلاعات کلی درباره ی اگزما و داروهای گیاهی برای آن رو باهم بررسی کنیم، تا پایان نوشته ما رو همراهی کنین:

پوست بسیاری از افراد هر از گاهی خارش گرفته و یا در قسمت هایی قرمز می شه، وجود این حالات اگر به خاطر علت های خارجی مثل نیش حشرات و ضربات خارجی نباشه، می شه گفت فرد ممکنه دچار اگزما شده باشه. این بیماری پوستی بیشتر در کودکان به صورت چشمگیری شایعه، اما بزرگسالان هم ممکنه به اون مبتلا بشن.

در ایجاد، تشدید یا تخفیف این بیماری عوامل تغذیه ای و محیطی زیادی می تونن دخیل باشن، رژیم های غذایی، سبک زندگی، محل تمیز و در نهایت مصرف مواد شیمیایی و … گوناگون می تونه روی این بیماری تاثیر بذارن. در ادامه ی این متن با توضیحی کامل از این بیماری به علایم، عوامل و روش های کنترل و درمان اون می پردازیم.

درباره ی اگزما

اگزما چیه؟

اگزما یک نوع بیماری پوستیه که در اون روی سطح پوست لکه های پوستی ایجاد شده و پوست ملتهب، خارش دار، ترک ترک شده و زبر می شه. این بیماری ممکنه در انواع و مراحل مختلفی ظاهر بشه که در بعضی از انواع اون می تونه باعث ایجاد تاول در سطح پوست هم بشه.

مطلب مفیدی اینجاست...
دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی برای رفع نفخ شکم

بر طبق آمار و مستندات، انواع و مراحل مختلف اگزما31.6  میلیون نفر رو در ایالات متحده تحت تأثیر قرار داده، که این آمار بیش از 10٪ کل جمعیت رو در بر می گیره.غذاهای خاصی مانند آجیل و لبنیات می تونن علائم این بیماری رو تحریک کنن، غیر از این موارد محرک های محیطی شامل دود، گرده، صابون ها و رایحه های مختلف هم در تحریک این بیماری تاثیر بذارن.

همونطور که بر طبق آمار رسمی گفتیم این بیماری غیر از آمریکا در سرتاسر جهان شایعه و سالانه افراد زیادی رو در گیر می کنه، برخی از افراد مبتلا با کنترل و یک سری داروها این بیماری رو پشت سر می ذارن، در حالی که تعدادی از افراد ممکنه در طول بزرگسالی هم این بیماری رو داشته و گاهی تا آخر عمر هم با اون دست و پنجه نرم کنن.

بسیاری از افراد هنگام مراجعه به پزشک با اصطلاح درماتیت آتوپیک مواجه می شن، که می شه گفت رایج ترین نوع این بیماریه، و در حالت کلی برای این بیماری کلمه اگزما رو استفاده می کنن. اصطلاح آتوپیک به مجموعه ای از شرایط مربوط به سیستم ایمنی بدن از جمله درماتیت آتوپیک، آسم و تب یونجه هم گفته می شه، که در واقع کلمه ی درماتیت به التهابات پوستی بیشتر اطلاق می شه.

اگزما چیه؟

علایم بیماری اگزما

علائم درماتیت آتوپیک یا همون اگزما بسته به سن فردی که به اون مبتلاست ممکنه متفاوت باشه، درماتیت آتوپیک در نوزادان شایعتره، در این بیماری لکه های خشک و پوسته پوسته ای روی پوست ظاهر می شن که اغلب به شدت خارش دارنن. در این حالت مالش و خاروندن مداوم می تونه منجر به عفونت های جدی پوستی بشه.

در اکثر موارد ابتلا، بیماری اگزما معمولاً خفیفه و در حالت کلی شایعترین علائم اون عبارتند از:

 • پوست خشک و پوسته پوسته شده
 • گرگرفتگی پوست
 • خارش زیاد
 • زخم های باز، پوسته ای یا دارای خونریزی
مطلب مفیدی اینجاست...
دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی برای زود باردار شدن

برخی از علائم اگزما در افرادی که پوست تیره دارن متفاوته، افراد مبتلا به اگزمای شدید برای تسکین علائم خود نیاز به درمان فشرده تری دارن. بیشتر افراد مبتلا به این بیماری قبل از 5 سالگی به اون مبتلا می شن، با این حال، برآورد می شه 60٪ از کودکان دیگه در سنین بلوغ علائمی مانند این بیماری ما نخواهند داشت.

افرادی که به این بیماری مبتلا هستن اغلب با بدتر شدن علائم و وضعیت بیماری، دوره های درمان رو تجربه می کنن و بعد از گذشت اون دوره ها به سمت بهبود می رن که علائم کمتر شده و می شه گفت بیماری رفع می شه. علائم این بیماری در کودکان و بزرگسالان ممکنه متفاوت باشه. بخشهای زیر برخی از این تفاوتها رو با جزئیات بیشتری براتون بیان می کنه.

علائم در نوزادان

علائم درماتیت آتوپیک یا اگزما در نوزادان زیر 2 سال به صورت موارد زیر خوش رو نشون می ده:

 • بثورات روی پوست سر و گونه ها
 • بثوراتی که قبل از نشت مایعات تاول می زنه.
 • بثوراتی که می تونن خارش شدید ایجاد کنن، ممکنه در خواب هم اختلال ایجاد بکنن.

علائم در کودکان

علائم اگزما در کودکان 2 ساله و بالاتر با موارد زیر قابل مشاهده است:

 • بثوراتی که در پشت چین آرنج یا زانو ظاهر می شن.
 • بثوراتی که روی گردن، مچ دست، مچ پا و چین بین باسن و پاها ظاهر می شن.
 • بثورات دارای ناهمواری
 • بثوراتی که می تونن به رنگ روشن یا تیره باشن.
 • ضخیم شدن پوست، که به عنوان لیکن  شناخته می شن و می تونه به یک خارش دائمی تبدیل بشه.
علایم اگزما

علائم در بزرگسالان

علائم درماتیت آتوپیک در بزرگسالان به صورت زیر خودش رو نشون می ده:

 • بثوراتی که پوسته پوسته تر از مواردی ست که در کودکان رخ می ده.
 • بثوراتی که معمولاً در چین های آرنج یا زانو یا گردن ظاهر می شن.
 • بثوراتی که قسمت اعظم بدن رو می پوشونه.
 • پوست بسیار خشک در مناطق آسیب دیده
 • بثوراتی که به طور دائمی خارش دارن.
 • عفونت های پوستی
مطلب مفیدی اینجاست...
بهترین دمنوش ها و داروهای گیاهی برای درمان کبد چرب کدام است؟

بزرگسالانی که از کودکی به درماتیت آتوپیک مبتلا شده ان ولی دیکه علایم این بیماری رو ندارن، ممکنه هنوز پوست خشک، اگزمای دست و مشکلات چشمی هم داشته باشن. ظاهر مناسب یا نامناسب پوست فرد مبتلا به درماتیت آتوپیک به میزان خراشیدگی و آلودگی پوست بستگی خواهد داشت. خاروندن یا مالش محل می تونه باعث تحریک بیشتر پوست، افزایش التهاب و تشدید خارش بشه.

علل و عوامل اگزما

علت و دلیل ایجاد اگزما تا به حال ناشناخته مانده، اما بسیاری از متخصصان بهداشت معتقدن که این بیماری به دلیل ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی ایجاد می شه. اگه یکی از والدین به این بیماری مبتلا باشن یا نوع دیگه ای از بیماری های آتوپیک داشته باشن، احتمال ابتلای فرزندشان به اگزما بیشتره. البته اگه هر دوی پدر و مادر بیماری آتوپیک داشته باشن، خطر چند برابر می شه.

برخی از عوامل محیطی می تونن باعث ایجاد علائم اگزما بشن، این عوامل عبارتند از:

مواد تحریک کننده

مجموعه موادی هستن که باعث تحریکات پوستی می شن، این مواد شامل صابون، مواد شوینده، شامپو، ضد عفونی کننده، آب میوه های تازه، گوشت ها و سبزیجات هستن.

آلرژن ها

مجموعه عوامل دیگه ای مانند گرد و غبار، حیوانات اهلی، گرده ها و کپک ها هستن که می تونن منجر به اگزما بشن، این نوع اگزما به عنوان اگزمای آلرژیک شناخته می شه.

میکروب ها

یک سری از میکروب ها هم باعث ایجاد اگزما می شن، این میکروب ها شامل باکتری هایی مانند استافیلوکوکوس اورئوس، انواع ویروس ها و برخی قارچ ها هستن.

هوای گرم و سرد

هوای بسیار گرم و بسیار سرد، زیادی رطوبت، کمی بیش از حد رطوبت و تعریق ناشی از ورزش و فعالیت هم می تونن اگزما رو به وجود بیارن.

غذاها

یک سری از غذاها مانند لبنیات، تخم مرغ، آجیل و دانه های خوراکی، محصولات حاصل از سویا و فرآورده های گندمی می تونن باعث برافروختگی و ایجاد اگزما بشه.

مطلب مفیدی اینجاست...
دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی مفید برای سندرم پیش از قاعدگی

استرس

استرس نمی تونه دلیل مستقیم و اصلی اگزما باشه، اما می تونه علائم این بیماری رو بدتر بکنه.

هورمون ها

یک سری از مواد ممکنه علائم اگزما رو در هنگام تغییر سطح هورمون های خود مانند بارداری و یا در بعضی از دوره های قاعدگی افزایش بدن.

علل و عوامل اگزما

انواع اگزما

غیر از درماتیت آتوپیک که شایع تزین نوع این بیماریه، انواع دیگه ای هم داره که عبارتند از:

درماتیت تماسی آلرژیک

این نوع از بیماری یک واکنش پوستیه که به دنبال تماس با ماده یا ماده آلرژی زایی که سیستم ایمنی بدن اون رو خارجی تشخیص داده رخ می ده.

اگزمای دیشیدروتیک 

این نوع از بیماری به تحریکات پوستی کف دست و کف پا اشاره داره که معمولاً با تاول مشخص می شه.

نورودرماتیت

این نوع از بیماری منجر به ایجاد لکه های پوستی روی سر، بازوها، مچ و پایین پاها می شه و به خاطر خارش موضعی حاصل از گزش حشره رخ می ده.

اگزمای دیسکوئید 

این نوع اگزما که به نام nummular هم شناخته می شه، نوعی از بیماری ست که به صورت لکه های دایره ای از پوست تحریک شده و قابل پوسته شدن، خشکی و خارش خودش رو نشون می ده.

درماتیت استاز

این نوع از اگزما به تحریک پوستی در قسمت پایین ساق اشاره داره که معمولاً مربوط به مشکلات گردش خونه.

انواع اگزما

داروهای شیمیایی برای درمان اگزما

پزشکان می تونن چندین دارو برای درمان علائم اگزما تجویز بکنن، از جمله ی این داروها می شه به موارد زیر اشاره کرد:

 • کرم ها و پمادهای کورتیکواستروئید موضعی؛ اینها داروهای ضد التهابی هستن و باید علائم اصلی اگزما مانند التهاب و خارش رو تسکین بدن، افراد می تونن اونا رو مستقیماً روی پوست بمالن.
 • کورتیکواستروئیدهای سیستمیک؛ اگر درمان های موضعی موثر نباشن، پزشک ممکنه کورتیکواستروئیدهای سیستمیک تجویز بکنه، این موارد به صورت تزریق یا قرص خوراکی در دسترس هستن، افراد فقط باید از اونا برای مدت زمان کوتاه استفاده کنن. همچنین توجه به این نکته مهمه که اگر فرد در حال استفاده از داروی دیگری برای این بیماری نباشه، علائم ممکنه با قطع این داروها بدتر بشن.
 • آنتی بیوتیک؛ در صورت بروز اگزما در کنار عفونت باکتریایی پوست، پزشکان ممکنه آنتی بیوتیک تجویز بکنن.
 • داروهای ضد ویروس و ضد قارچ؛ این داروها می تونن عفونت های قارچی و ویروسی رو درمان کنن.
 • آنتی هیستامین؛ این داروها می تونن خطر خراش و خارش در شب رو کاهش بدن، چون بدن رو خواب آلود می کنن.
 • مهار کننده های موضعی کلسینورین؛ این داروها فعالیت های سیستم ایمنی بدن رو سرکوب می کنن، همچنین التهاب رو کاهش داده و از التهاب، گر گرفتن و شراره ی بدن جلوگیری می کنه.
 • مرطوب کننده های ترمیم کننده؛ این داروها از دست رفتن آب بدن رو کاهش می دن و روی ترمیم پوست کار می کنن.
 • فتوتراپی؛ این مورد شامل قرار گرفتن در معرض امواج UVA یا UVB است، این روش می تونه درماتیت متوسط ​​رو درمان بکنه، پزشک در تمام مراحل درمان پوست رو از نزدیک تحت نظر داره.
داروهای شیمیایی برای درمان اگزما

درمان های خانگی و سنتی برای اگزما

در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای اگزما وجود نداره، هدف از درمان این بیماری بهبود پوست آسیب دیده و جلوگیری از شعله ور شدن علائم اونه. پزشکان یک طرح درمانی را براساس سن، علائم و وضعیت فعلی سلامتی فرد پیشنهاد می کنن. در برخی افراد، اگزما با گذشت زمان از بین می ره، اما برای گروهی ممکنه مادام العمر باشه.

مطلب مفیدی اینجاست...
دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی برای درمان دیابت و کاهش قند خون

در ادامه ی متن برخی از گزینه های درمان خانگی برای اگزما آورده شده است:

مراقبت در منزل

موارد مختلفی وجود دارن که افراد مبتلا به اگزما می تونن برای حمایت از سلامت پوست و تخفیف علائم انجام بدن. به عنوان مثال می تونن:

 • با آب ولرم استحمام کنن.
 • استفاده از مرطوب کننده ظرف 3 دقیقه بعد از حمام کردن برای “تثبیت کردن” رطوبت پوست.
 • استفاده هر روزه از مرطوب کننده.
 • پوشیدن پارچه های نخی و نرم.
 • از الیاف خشن و خراش دار و لباسهای تنگ اجتناب کنین.
 • استفاده از مرطوب کننده در هوای خشک یا سرد.
 • هنگام شستشو از یک صابون ملایم یا یک پاک کننده غیر صابونی استفاده کنین.
 • اقدامات احتیاطی اضافی برای جلوگیری از اوت دوباره اگزما در زمستان.
 • پوست رو به وسیله ی هوا خشک کرده، یا به آرامی با حوله پوست رو کاملا خشک کنین.
 • در صورت امکان، از تغییر سریع دما و فعالیتهایی که باعث تعریق می شن اجتناب کنین.
 • یادگیری و اجتناب از عوامل تحریک کننده اگزما.
 • کوتاه نگه داشتن ناخن ها برای جلوگیری از شکستگی پوست.
 • مردم همچنین می تونن درمان های طبیعی مختلفی برای اگزما از جمله آلوئه ورا، روغن نارگیل و سرکه سیب امتحان کنن.
درمان های خانگی و سنتی برای اگزما

دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی برای درمان اگزما

غیر از موارد گفته شده راه های دیگه ای مث استفاده از دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی هستن که افراد می تونن با استفاده از اونا و تغییر سبک زندگی، از اگزما پیشگیری و برای درمان اون اقدام کنن.

بهترین دمنوش های گیاهی برای کنترل و درمان اگزما

دمنوش بابونه

داروی گیاهی بابونه و دمنوش حاصل از اون خاصیت آرامبخش و تسکین دهنده برای پوست و بصورت کلی برای بدن داره. نوشیدن دمنوش بابونه برای رفع هر نوع اگزمای پوستی بسیار مفیده، البته از این دمنوش بابونه می تونین برای درست کردن ترکیبی برای حمام و حمام درمانی هم استفاده کنین.

دمنوش بابونه

دمنوش بادرنجبویه

گیاه بادرنجبویه در طب سنتی مصارف فراوانی داره که یکی از اونا کمک به لطافت پوست و کاهش شدت اگزماست، درست کردن دمنوش بادرنجبویه و مصرف روزانه ی اون می تونه روی شدت یا از بین رفتن حساسیت های پوستی و انواع اگزما تاثیرات مثبت بذاره.

دمنوش بادرنجبویه

دمنوش افتیمون

گیاه افتیمون در طب سنتی دارای طبع گرم و خشکه؛ دمنوش حاصل از گیاه افتیمون از بین برنده ورم‌ها، لطیف کننده ی پوست و مفرح قلبه. این دمنوش برای درمان بیماری‌های مغز و اعصاب مانند سردرد، تشنج، افسردگی، کابوس و وسواس هم استفاده می‌شه.

دمنوش افتیمون

بهترین عرقیات گیاهی برای کنترل و درمان اگزما

عرق کیالک

از خواص عرق کیالک می شه به خواص تصفیه کننده خون، مفید جهت بیماری های قلبی و باز کننده انسداد عروق اشاره کرد که عامل اگزما هستن، از خواص دیگه ی عرق کیالک خاصیت صفرا بری، جلوگیری از سخت شدن رگ ها، کاهش بیلیروبین (صفرا)، مفید برای افراد صفراوی مزاج و … می شه نام برد. این دمنوش رو می توان برای درمان اگزما و خارش بدن استفاده کرد.

عرق کیالک

عرق بید

عرقیات گیاهی زیادی برای از بین بردن خارش بدن، حساسیت های پوستی و اگزما استفاده می شن، عرق بید دارای خواص رفع التهابه و می تونه التهابات حاصل از اگزما و بیماری های پوستی رو تا حد زیادی درمان بکنه.

عرق بید

بهترین روغن های گیاهی برای کنترل و درمان اگزما

روغن نارگیل

خواص ضد میکروبی و مرطوب کنندگی روغن نارگیل تا حد زیادی می تونه به درمان اگزما کمک بکنه .با استفاده از این روغن می توان در عرض چند روز خشکی و پوسته شدن پوست رو کاهش داد. مقداری روغن نارگیل را به آرامی در محلی که پوست آسیب دیده بمالین، این کار رو روزانه انجام بدین، برای گرفتن بهترین نتیجه قبل از رفتن به رختخواب از اون استفاده کنین.

روغن نارگیل

روغن بابونه

روغن بابونه خواص موثری در درمان مشکلات پوستی داراست. این روغن با اثرات آرام بخش، ضد التهاب، ضد باکتری و ضد قارچی می تواند در درمان اگزما کمک بسزایی بکنه. روغن بابونه التهاب پوستی رو تسکین داده و به رفع خشکی پوست و پوسته شدن اون که یکی از عوارض شایع در اگزماست کمک می کنه.

روغن بابونه

روغن رزماری

روغن رزماری بجز مصارف ون در کنترل استرس، در درمان خارش و حساسیت های پوستی و همچنین در درمان اگزما نیز استفاده می شه. این روغن به تسکین خارش ناشی از اگزما کمک می کنه. اضافه کردن دو تا سه قطره از اون به آب حمام در آرامش و رفع التهاب پوستی در درمان اگزما موثره.

روغن رزماری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.