رفع مسمومیت الکلی با دمنوش و عرقیات گیاهی

در این نوشته ابتدا در مورد عوارض جانبی حاصل از مصرف الکل توضیحاتی داده و سپس به رفع مسمومیت الکلی با دمنوش‌های گیاهی و درمان عوارض مسمومیت حاصل از اون می پردازیم.

یک دمنوش گیاهی مناسب و آب زیاد می‌تونه عوارض مسمومیت ناشی از مصرف الکل رو تا حد زیادی رفع کنه به این معنی که فرد در ابتدای روز یک فنجان دمنوش گرم میل کنه و سپس چندین لیوان آب سرد در طول روز بنوشه تا سموم موجود در بدن دفع بشه. طعم خوشمزه و عطر شگفت آور دمنوش‌های گیاهی می‌تونه باعث طراوت و سرزندگی بشه.

رفع مسمومیت الکلی با دمنوش‌های گیاهی

عوارض مصرف الکل

مصرف الکل موجب مشکلات وخیمی برای سلامت شخص می‌شه، وضعیت جسمی و ذهنی رو تغییر داده، می‌تونه موجب از دست رفتن کنترل بر رفتار بشه و در درازمدت، مشکلات اجتماعی، جسمی و روانی به وجود بیاره.

الکل پس از نوشیدن، به سرعت وارد گردش خون شده و ۳۵ تا ۴۵ دقیقه بعد به حداکثر میزان غلظتش در خون می‌رسه و بر روی ‌ارگان‌های مختلف بدن تأثیر گذاشته و فعالیت‌ اونا رو مختل می‌کنه. میزان غلظت به عواملی چون وزن شخص و نیز این که آیا شخص الکل رو با غذا خورده یا با معده خالی، بستگی داره. اگه الکل با غذا خورده بشه، جذب اون کندتر خواهد شد.

واکنش بدن افراد به ميزان الکل مصرفی ممکنه متفاوت باشه. سن، جنسیت، نژاد، وزن بدن، وضعيت سلامت جسمي و مصرف داروها از عوامل تاثیر گذار بر ايجاد علائم مصرف در افراد مختلف هستن.

به طور کلی بسته به میزان مصرف و شرایط فرد مصرف‌کننده، الکل می‌تونه دامنه ی وسیعی از عوارض کوتاه مدت و بلند مدت رو ایجاد کنه. در کوتاه مدت، نوشیدن زیاد الکل موجب مستی و خماری می‌شه و در دراز مدت به اکثر دستگاه‌های بدن صدمه می‌زنه. علاوه بر این مصرف دائم الکل ممکنه موجب وابستگی به الکل و مشکلات اجتماعی هم بشه.

عوارض مصرف الکل

‌‌ عوارض کوتاه مدت یا خماری ناشی از مصرف الكل (هنگ اورHangOver)

  • ناتوانی در جلوگیری از بروز هیجانات
  • سرگیجه و تهوع
  • افزایش ترشح اسید معده
  • اختلال عمومی در کارکرد مغز و دستگاه عصبی، اشكال در به خاطر سپردن وقایع
  • اختلالات حرکتی مانند تلوتلو خوردن به هنگام راه رفتن، ناتوانی در انجام حركات دقیق و ظریف و بطور کلی ناهماهنگی در بدن
  • رفتارهای نامناسب مانند پرخاشگری
  • اختلال عمومی در حواس، تاری دید و تکلم بریده بریده
  • فقدان هشیاری

عوارض دراز مدت مصرف الكل

عوارض کبدی

مصرف الکل خیلی راحت می تونه به کبد صدمه شدید وارد کنه و موجب بیماری‌های چون سیروز و سرطان بشه. در ایالات متحده آمریکا، ۲ میلیون نفر دارای بیماری کبد الکلی هستن. تقریباً ۱۰۰۰۰–۲۴۰۰۰ آمریکایی در اثر مصرف بیش از حد الکل هر ساله از سیروز می‌میرن. در حالیکه پیشرفت سیروز بدنبال پرهیز ممکنه متوقف بشه، درمان سیروز بسیار دشواره، و آسیب به کبد برگشت‌پذیر نیست.

عوارض دستگاه گوارش

ممکنه در نتیجه ی مصرف الکل، بیماری‌‌های معده (مثل زخم معده)، مری، ریفلاکس، التهاب معده و زخم در پوشش داخلی مخاط معده ایجاد بشه. علائم اون شامل سوزش در گلو یا معده یا شکایت از مدفوع تیره (ملنا) می‌باشد.
همچنین خطر پیدایش سرطان معده نیز وجود داره.‌

سوء تغذیه

در میان افراد با وابستگی به الکل شدید سطوح پایین پتاسیم، منیزیم و فسفر شایع است.

پانکراتیت

مصرف بلندمدت الکل می‌تونه به پانکراس آسیب رسانده و منجر به شکل‌گیری بیماری پانکراتیت یا التهاب لوزالمعده بشه. پانکراتیت حاد می‌تونه با دردهای شکمی شدید همراه باشه که کشنده هستن. پانکراتیت مزمن نیز با دل دردهای مزمن، اسهال و پایین اومدن شدید وزن فرد همراه است.

‌‌عوارض قلبی

نوشیدن درازمدت الکل احتمال حملات قلبی، سکته و فشار خون رو در افراد افزایش می‌ده.

تضعیف سیستم ایمنی

الکل می‌تونه روی سیستم ایمنی بدن تأثیر گذارده و با تضعیف سیستم دفاعی بدن، فرد رو در برابر بیماری‌های مختلف مثل پنومونی باکتریایی، سل ریوی و هپاتیت C آسیب‌پذیر بکنه.

‌‌ناتوانی جنسی

الکل ممکنه، عملکرد جنسی رو مختل کرده و در درازمدت شاید میزان باروری رو هم کاهش بده.

‌‌اختلال خواب

مصرف الکل می‌تونه بر چرخه و کیفیت خواب تاثیرگذار باشه.

دمنوش‌های گیاهی مؤثر بر درمان عوارض کوتاه مدت یا خماری ناشی از مصرف الکل (هنگ اورHangOver)

مسمومیت الکل یا خماری (هنگ اورHangOver) یک کسالت ناخوشایند و تجربه تلخه که مردم می‌خوان هر چه زودتر از شر اون خلاص بشن و به راه‌های مختلف اقدام به سم زدایی بدنشون می‌کنن. ولی توجه به این نکته مهمه که برای سم زدایی الکل، مواد سمی دیگه ای وارد بدن نشه.

اگه می‌خواهید به بهبود عوارض مسمومیت الکل و رفع سردرد و بهبود مشکلات معده خودتون کمک کنین؛ دمنوش‌های گیاهی رو امتحان کنین. یک فنجان دمنوش گیاهی، سالم‌ترین نوشیدنی برای کمک به رفع عوارض مسمومیت می تونه باشه.

 دمنوش‌های گیاهی حاوی چندین ماده طبیعی هستن که به شما در غلبه بر عوارض مسمومیت با الکل و مقابله با سردرد، حالت تهوع و سایر عوارض ناشی از مصرف الکل کمک می‌کنن، در عین حال به خلاص شدن از شر سموم، بهبود اشتها و تأمین آب بدن هم می تونن کمک کنن. از طرفی با توجه به اینکه کبد به طور عمده درگیر مقابله با سموم اضافی ناشی از مصرف الکله، ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در دمنوش‌ها بر سلامت کبد نیز مؤثر هستن.

دمنوشهای آرامش بخش، مانند اسطوخودوس و بابونه، اضطراب و تحریک پذیری رو تسکین می‌دن. یکی از بهترین دمنوش‌ها برای محافظت از کبد در برابر اثرات سمی الکل، چای ترش یا چای سبزه.

دمنوش‌های رازیانه، زنجبیل و اسطوخودوس نیز درد عضلات رو تسکین می‌ده.

چای سبز

برای رفع سمیت کبد، چای سبز رو به رژیم روزانه ی خودتون اضافه کنین. چای سبز یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان و مؤثر برای درمان مسومیت ناشی از الکل است. چای سبز سرشار از آنتی اکسیدانه و کبد رو از اثرات مضر الکل محافظت می‌کنه و به شما در بهبود سریع‌تر عوارض سمیت الکل کمک می‌کنه.

اگر حالت تهوع دارید، کمی رزماری به چای خود اضافه کنین.

دمنوش چای سبز

ترکیب خوب دیگه چای سبز و لیموئه. ویتامین C موجود در لیمو باعث افزایش جذب آنتی اکسیدان‌های مفیدی که در چای سبز وجود دارن، می‌شه.

هشدار: چای سبز حاوی کافئینه و در برخی افراد، می تونه مشکلات معده رو بدتر کنه. اگر نوشیدن چای سبز باعث بدتر شدن حالتون می‌شه، از مصرف اون خودداری کنین.

دمنوش زرشک

زرشک دارای انواع آنتی اکسیدان، ویتامین C، ترکیبات آلکالوئیدی ایزوکینولیه که باعث تحریک سیستم ایمنی بدن، در نهایت تقویت اون و با خاصیت مدر بودن سموم رو از بدن دفع می کنه. پوست و ریشه ی گیاه زرشک خاصیت ضد تب و آنتی بیوتیکی زیادی داره و هم چنین باعث پایین آمدن و تنظیم فشار خون می شه.

دمنوش زرشک

دمنوش قاصدک

قاصدک برای کمک به سم زدایی شهرت داره. این گیاه به کبد و مثانه کمک می‌کنه تا سموم رو دفع کنه و همچنین کلیه رو برای دفع آب اضافی بدن تحریک کنه.

برای تهیه دمنوش از 1-2 قاشق غذاخوری گیاه خشک (یا دو برابر اون از برگ‌های تازه) در یک فنجان آب جوش استفاده کنین.

دمنوش قاصدک

دمنوش گیاهی نعناع فلفلی

نعناع یک گیاه آرام بخشه که از قرون وسطا برای کاهش استرس و اضطراب استفاده می‌شده. همچنین گیاهی شناخته شده برای رفع دل درد و نفخ و بهبود اشتها و مفید برای کبد هست، دمنوش این گیاه حتی سردرد تپنده که ممکنه بعد از مصرف الکل باهاش روبرو بشین رو درمان می‌کنه.

مصرف دمنوش نعناع همراه با صبحانه به شما کمک می‌کنه تا تمرکز و آرامش خودتون رو دوباره به دست بیارین. عطر و بوی اون نیز براتون شگفتآور خواهد بود.

دمنوش نعناع فلفلی

مخلوط نعناع، لیمو و زنجبیل نیز می‌تونه مفید باشه زیرا زنجبیل نفخ و تهوع رو برطرف می‌کنه. افزودن لیموترش هم طعمی خوشمزه و با طراوت به دمنوش می‌بخشه. اضافه کردن یک قاشق لیمو به فنجان آب گرم یا دمنوش صبحگاهی باعث می‌شود در طول روز احساس بهتری داشته باشین.

علاوه بر این لیمو حاوی ویتامین C یه که مشخص شده یکی از موثرترین داروهای آزمایش شده برای درمان مسمومیت با الکله. این ترکیب نه تنها اثرات مسمومیت رو رفع می‌کنه، بلکه به تقویت سیستم ایمنی بدن شما نیز کمک می‌کنه.

دمنوش زنجبیل

اگر از مسمومیت ناشی از مصرف الکل حالت تهوع دارین، دمنوش زنجبیل بنوشین. زنجبیل پادشاه گیاهان ضد تهوعه و برای رفع تهوع ناشی از مسمومیت الکل به کمی زنجبیل نیاز خواهید داشت. می‌تونین یک فنجان چای به همراه زنجبیل مصرف کنین تا حالت تهوع رو از بین ببرین.

دمنوش زنجبیل

مخلوط عسل و زنجبیل نیز بسیارعالیه، زنجبیل معده رو آروم می‌کنه و عسل قند خونتون رو تنظیم می‌کنده
بطور کلی بهتره از ترکیبی از طعم دهنده‌ها که بیشتر دوست دارین استفاده کنین.

هشدار: اگر آسپیرین رو برای رفع سردرد ناشی از مسمومیت می‌خورین، دمنوش زنجبیل ننوشین. اثر رقیق کننده ی خون آسپرین با زنجبیل باهم تداخل داره.

دمنوش گیاهی اسطوخودوس

اسطوخودوس یک گیاه خوب برای رفع علائم مسمومیت الکلیه. مسمومیت الکل اغلب همراه با علائم جسمی ناخوشایند، تحریک‌پذیری و اضطرابه. اسطوخودوس به طور سنتی برای بهبود خلق و خو و سلامت عاطفی مورد استفاده قرار می‌گیره، بنابراین این دمنوش می‌تونه ضمن تقویت آرامش، اضطراب رو کاهش بده. اسطوخودوس همچنین علائم جسمی مانند درد و اسپاسم رو برطرف می‌کنه.

دمنوش اسطوخودوس

دمنوش رازیانه

دمنوش رازیانه به درمان دردهای ناشی ازمسمومیت کمک می‌کنه، اگر مصرف الکل در شما موجب اسپاسم عضلات می‌شه، دمنوش رازیانه بنوشین. طی 2 ساعت، خواص ضد اسپاسم اون رو خواهید دید.

دمنوش رازیانه

دمنوش گیاهی بابونه

دمنوش بابونه یکی دیگه از دمنوش‌ها برای درمان مسمومیته. دمنوش بابونه به دلیل اثر آرام بخشی به خواب بهتر کمک می‌کنه و نوشیدن اون به شما کمک می‌کنه تا بهتر استراحت کرده و روز راحت تری داشته باشین.
هشدار: در صورت حساسیت، از مصرف بابونه خودداری کنین.

دمنوش بابونه

دمنوش گیاهی چای ترش

چای ترش یکی از بهترین گیاهان برای سلامتی کبده و بعد از نوشیدن بیش از حد الکل، کبد به یک نوشیدنی مانند چای ترش نیاز داره. علاوه بر این چای ترش حاوی ویتامین C یه و همونطور که قبلا گفته شد یکی از موثرترین داروها برای درمان مسمومیت با الکله.

چای ترش

هشدار: نوشیدن این دمنوش باعث سوء هاضمه، اسهال و درد معده می شه.

رفع مسمومیت الکلی با عرقیات گیاهی

چند نمونه عرق گیاهی هستن که می تونن روی رفع مسمومیت الکلی تاثیر مثبت بذارن، از جمله:

عرق نعناع برای رفع مسمومیت الکلی

عرق نعناع از گذشته برای رفع دل درد و نفخ و بهبود اشتها و تقویت کننده ی کبد کاربرد داشته و مصرف  این عرق حتی سردرد تپنده که ممکنه بعد از مصرف الکل باهاش روبرو بشین رو درمان می‌کنه. این عرق می تونه با خواص مدرش الکل موجود در بدن رو رفع کنه.

عرق نعناع برای رفع مسمومیت الکلی

عرق اسطوخودوس برای رفع مسمومیت الکلی

در طی تحقیقاتی که اخیراً بر روی عرق اسطوخودوس انجام شده این عرق می تونه مشکلات گوارشی از جمله سوءهاضمه، حساسیت معده و رفع مسمومیت های مختلف رو کاهش بده. این عرق بخاطر خواص تسکین دهنده سیستم عصبی رو کنترل می‌کنه؛ همچنین می تونه ترشحات معده و انقباض‌های روده ها رو بیشتر بالاتر ببره و منجر به هضم راحت تر غذا بشه، به این تربیت روی مشکلات گوارشی تأثیر می ذاره.

اسطوخودوس برای رفع مسمومیت الکلی

در پایان ذکر این نکته ضروریه که گرچه دمنوش‌های گیاهی وعرقیات در رفع عوارض سمیت با الکل نتایج مثبتی داشته ولی اثر بخشی اونا قطعی نیست. توجه داشته باشین در مجموع مصرف مایعات برای سم زدایی مفید هستن، علاوه براین اغلب دمنوش‌ها به عنوان یک نوشیدنی سالم، طعم و رایحه شگفت آوری دارن، بنابراین از نوشیدن اون دریغ نکنین.

منبع:

Ehdadarou.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.