دمنوش های سرد برای فصل تابستان

در این نوشته دمنوش های سرد برای فصل تابستان رو براتون با توضیحاتی کوتاه می ذاریم:

دمنوش های گیاهی همیشه از گذشته نامی آشنا برای همه ما بودن و امروزه هم بصورت گسترده استفاده می شن. امروزه برای رفع بسیاری از بیماری ها و مشکلات گوارشی از انواع دمنوش های گیاهی استفاده می کنیم، در فصل های سرد برای گرم کردن خود چایی یا دمنوش های گرم می نوشیم.

جالبه بدونین که در فصل های گرم هم می تونیم دمنوش بنوشیم و حرارت بدنمون رو با این دمنوش ها پایین بیاریم، دمنوش های گیاهی این خاصیت رو دارن که بعد از دم شدن در یخچال گذاشته بشن یا با تکه های یخ سرو شده و مصرف بشن.

سرد مصرف شدن این دمنوش ها نه تنها مزه ی جالبی داره بلکه حرارت و گرمای تن و بدن رو پایین میاره و باعث خنک شدن ما در فصل های گرم می شن.

دمنوش های سرد برای فصل تابستان

در متن زیر چند نوع دمنوش که در فصل های گرم از گذشته تا الان مصرفشون مفید بوده رو براتون می نویسم:

دمنوش نعناع برای فصل تابستان

نعناع یکی از گیاهانیه که از گذشته تا الان بخاطر خواص خنک کنندگیش مورد توجه بوده و کاربردهای مختلفی داره. دمنوش این گیاه گزینه ی مناسبی برای رفع گرما و گرمازدگی های فصل گرمه، این دمنوش با پایین آوردن حرارت بدن بهتون حس آرامش می ده و انرژی از دست رفته تون بخاطر گرما رو بر می گردونه.

دمنوش نعناع سرشار از منتوله، این ترکیب توسط گیرنده های حساس دهانی جذب شده و موجب خنک شدن بدن می شه. طبع سرد نعناع باعث خنک شدن روده ها و جوارح داخلی شده و با کم کردن گرمای بدن حس خوبی بهتون می ده، غیر از خنک کنندگی نعناع در بهبود هضم هم می تونه کمک بزرگی باشه.

دمنوش نعناع برای فصل تابستان

دمنوش عناب برای فصل تابستان

عناب در طب سنتی دارای طبع معتدل و تا حدی سرده. در گذشته از این میوه و دمنوش اون برای رفع خشکی پوست، قرمزی و آفتاب سوختگی پوست استفاده می شد. برای رفع گرمازدگی می تونین عناب رو دم کنین و بعد از سرد شدن اون رو بنوشین.

همچنین برای سرد شدن دمنوش میتونین اون رو در یخچال بذارین یا داخل دمنوش تکه های یخ بریزین. این دمنوش غیر از رفع گرمازدگی، به آرامش اعصاب و رفع استرس هم کمک زیادی می کنه.

دمنوش عناب برای فصل تابستان

چای سبز برای فصل تابستان

از دیگر دم کرده یا دمنوش های مناسب برای فصلهای گرم و تابستان می شه از چای سبز نام برد، چای سبز دمنوشی خنک کننده س، خنک کنندگیش بخاطر اکسیداسیون پایین اونه. در طب سنتی اگه کسی گرمازده می شد بهش توصیه می کردن چای سبز بنوشه. در طب سنتی چینی هم برای رفع گرمازدگی دمنوش چای سبز تجویز می کردن.

دمنوش چای سبز باعث کاهش عطش و تنگی می شه، این کار تولید مایعات در داخل بدن رو تا حد زیادی بالا می بره و مانع از گرم شدن بدن می شه. بالا رفتن مایعات، بدن رو به هنگام تعریق بیشتر خنک می کنه.

دمنوش چای سبز برای فصل تابستان

چای ترش برای فصل تابستان

در فصلهای گرم نوشیدن یه دمنوش خنک و رفع عطش می تونه یه نیاز باشه، در این بین چای ترش یه انتخاب منطقی و عاقلانه س. این دمنوش تعریق بدن رو زیادتر می کنه و با این کار دمای بدن رو پایین آورده و باعث خنکی بدن می شه.

چای ترش از گذشته بخاطر خواص خنک کنندگی و رفع عطشش مورد توجه بوده و بسیاری از حکیمان طب سنتی برای رفع عطش اون رو توصیه می کردن.

دمنوش چای ترش برای فصل تابستان

دمنوش لیمو برای فصل تابستان

لیمو از گذشته میوه ای پر کاربرد بوده و هنوزم به صورت فراوان در منوهای غذایی و نوشیدنی ها موجوده، در طب سنتی خواصی همچون ضد عفونی کردن، رفع عفونت، خنک کنندگی و رفع سرفه در نظر گرفتن. افرادی که دچار گرمازدگی می شن علاوه بر نوشیدن آب، می تونن از دمنوش لیمو برای آب رسانی به بدن استفاده کنن.

دمنوش لیمو علاوه بر اینکه آب از دست رفته بدن رو جبران می کنه تامین کننده ی املاح از دست رفته بدن نیز هست و این نقش مهمی در حفظ رطوبت بدن و عدم گرم شدن جوارح بدن می شه.

دمنوش لیمو برای فصل تابستان

دمنوش بادرنجبویه برای فصل تابستان

بادرنجبویه هم مانند نعناع دارای طبعی سرده و برای خنک کنندگی بدن مناسبه. این دمنوش طعمی شبیه لیمو داره و غیر از خنک کنندگی خواصی همچون تسکین دهندگی، شادی بخشی و نشاط آوری داره. دمنوش بادرنجبویه برای رفع تنش های عصبی و سردردها هم مفیده. با نوشیدن یه فنجون دمنوش بادرنجبویه سر دردهای حاصل از گرمای هوا رو از خودتون دور کنین.

دمنوش بادرنجبویه برای فصل تابستان

دمنوش بابونه برای فصل تابستان

در طب سنتی گیاهان زیادی برای خنک کردن بدن استفاده می شده، یکی از این گیاهان بابونه س، بابونه دارای خواص خنک کنندگی زیادیه که برای رفع عطش، تشنگی و گرمای بالای بدن به کار می ره.

بابونه خواص آرام بخشی داره و روی رفع استرس هم تأثیر مثبت می ذاره. در فصل های گرم نشیدن یه فنجون دمنوش بابونه ی سرد حسابی از حرارت بدنتون کم می کنه.

دمنوش بابونه برای فصل تابستان

علاوه بر دمنوش های ذکر شده، می تونین دمنوش های سرد برای فصل تابستان رو خودتون با یخ درست کرده و از نوشیدنش لذت ببرین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.