عرق کاسنی، معروفترین متخصص گیاهی کبد

در کشور ما از زمانهای قدیم تا به امروز از قسمت های مختلف گیاه کاسنی و عرق اون به عنوان تصفیه کننده ی خون و شستشو دهنده ی کبد بسیار استفاده می شده و هنوز هم کاربردهای دارویی خودش رو داره. کاسنی صحرایی یا وحشی در اوایل بهار، کنار جویبار یا میون سبزه زارها ظاهر می شه.

در گذشته مقداری عصاره ی کاسنی رو درون شربت سکنجبین ریخته و به همراه کاهو میل می کردن، این عرق خنک کننده ی بدن و دوست خوب کبد محسوب می شده است.

عرق کاسنی چیه؟

عصاره ی خالص گیاه کاسنی که مایع تقطیر شده و حاصل از این گیاهه، این عرق بسیار خنک کننده، صفرابر، جلادهنده ی کبد و مسکن حرارت بدنه. این عرق طعم تلخ و ناخوشایندی داره، البته می گن هر چه تلخی عرق بیشتر باشه خاصیت و کیفیت بیشتری داره.

عرق کاسنی چیست؟

خواص عرق کاسنی

عرقیات گیاهی خواص بی شماری برای بدن دارن، عرق کاسنی هم به مانند بقیه ی عرق ها خواص منحصربفردی داره و از گذشته در طب سنتی برای رفع مشکلات کبدی استفاده می شده، در یر مهمترین فواید این عرق بر بدن رو توضیح می دیم:

عرق کاسنی دوست خوب کبد

عصاره ی کاسنی در نوسازی سلول های کبد نقش برجسته ای داره، چربی های مازاد کبد و رادیکال های آزاد مضر رو خنثی کرده و باعث تصفیه ی خون می شه. عرق کاسنی خنک کننده و شستشو دهنده ی کبده، این عرق با تأثیراتش بر روی کبد باعث دفع صفرا در بدن شده و زردی بدن رو از بین برده و بار موجود بر کبد رو سبک می‌کنه، به همین دلیل مسکنی تاثیرگذار برای رفع تب هم محسوب می‌شه.

یک مقاله مرتبط و مفید
جوانه شبدر برای پاکسازی خون و کبد

عرق کاسنی و تاثیر روی پوست

اگه به دنبال دلیل جوش های زیادی که روی صورت دارین بگردین قطعاً به گرمی یا وجود مواد زاید در خون (خون کثیف) می رسین، که منشأ به وجود اومدن این جوش و لک ها عملکرد بد کبده. یعنی اگه کبد بصورت کامل از خون ناخالص و غلیظ پاک بشه، جوش ها هم رفع می شن. در صورت تمیز شدن کبد، پوست بدن به خصوص صورت پاک و بدون لکه و جوش خواهد شد.

 تعدادی از جوش‌ها بخاطر به هم ریختن تنظیم هورمونی بدن ظاهر می شن، وظیفه معتدل کردن و تنظیم هورمون‌ها در بدن به عهده کبده و اگه عملکرد کبد با اختلال مواجه بشه مشکلات متعددی از جمله اختلال هورمونی برای بدن به وجود میاد، عرق کاسنی با دفع صفرای بدن و تظیم عملکرد کبد، زمینه ای عالی برای تنظیم هورمون‌ها و نابودی جوش‌های ناشی از اون فراهم می کنه.

عرق کاسنی و خاصیت ضد سرطانی

بر طبق تحقیقاتی که بر روی سلول های سرطانی و عوامل رفع اون انجام شده، مشخص شده که عصاره ی کاسنی می تونه بر کاهش رشد تومورهای سرطانی تأثیر بذاره، این تحقیقات حاکی از اینن که ترکیبات موجود در گیاه کاسنی و عرق اون از کیفیت بسیار بالایی برخورداره که با خواص آنتی اکسیدانی خودش به رشد تومورها اجازه نداده و عملکرد اونا رو تا حد زیادی پایین میاره.

در مورد ترکیبات دیگه ی کاسنی هم اشاره دارن که پلی فنولهای موجود در کاسنی اثرات مثبتی در پیشگیری از انواع مختلف سرطان مانند سرطان پستان و سرطان روده می تونه داشته باشه.

فواید عرق کاسنی

عرق کاسنی و رفع یبوست

کاسنی و عرق اون سرشار از آنتی اکسیدانن، همچنین این عرق دارای فیبر زیادیه، آنتی اکسیدان و فیبرها عوامل تحریک حرکات دودی روده و به نوعی تخلیه ی اون هستن. بخاطر وجود فیبر در کاسنی بعد از مصرف روده رو تحریک کرده و وادار به فعالیت بیشتر می کنه، برای کسانی که تنبلی روده و یا یبوست دارن، استفاده از این عرق مناسب بوده و با تخلیه ی روده به کنترل شرایط کمک می کنه.

یک مقاله مرتبط و مفید
معجزه عرق خارمریم برای کبد، پیری مغز و استخوان

عرق کاسنی، رفع چربی و نفخ شکمی

همونطور که اشاره کردیم کاسنی دارای مقادیر فیبر زیادیه و اگه به صورت مداوم و منظم طبق توصیه ها مصرف بشه در کاهش وزن تأثیر مثبت می ذاره، کاسنی هورمون های بدن رو کنترل و در حالت اعتدال نگه داشته و موجب می شه فرد احساس سیری بکنه، بر همین اساس هم فرد غذای کمتری خورده و وزنش کم می شه. همچنین به وسیله ی تحریک روده یبوست رو درمان کرده و باعث کاهش وزن می‌شه.

همچنین این عرق خاصیت ضد نفخ داشته و با خواص چربی سوزی خود باعث از بین رفتن چربی ها می شه، البته می شه گفت خواص چربی سوزی کاسنی بیشتر روی چربی های شکم و پهلو تأثیر داره.

عرق کاسنی و میل جنسی مردان

کاسنی بخاطر تأثیراتی که روی کبد می ذاره، باعث تنظیم هورمون‌ ها شده و با افزایش، تنظیم و تقسیم هرچه بهترکروکوزوم ها موجب قدرت باروری می شه، این امر در مردان با افزایش حجم اسپرم می تونه میل جنسی رو هم افزایش بده.

عرق کاسنی و رفع التهاب و درد مفاصل

در گذشته بر طبق طب سنتی برای رفع و درمان آرتروز، مصرف کاسنی رو توصیه می کردن. عرق این گیاه به دلیل دارا بودن خواص ضدالتهابی و درد موجب کاهش دردهای مفصلی و استخوانی می شه. افراد مبتلا به دردها و التهابات مفصلی و استخوانی با مصرف کاسنی درد موجود در بدنشون به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کنه.

خواص عرق کاسنی

مضرات استفاده ی بیش از حد عرق کاسنی

همونطور که همه می دونیم، عرقیات گیاهی غیر از خواص اگه به صورت درست استفاده نشن ممکنه مضراتی به دنبال داشته باشن. در طب سنتی برای عرق کاسنی طبعی سرد در نظر گرفتن و استفاده ی اون برای افراد دارای طبع سرد خیلی مناسب نیست.

مصرف طولانی و نادرست (بیش از حد) عرقیات کاسنی، در دراز مدت تخریب عروق شبکیه رو به دنبال داره، همچنین استفاده ی بیش از حد کاسنی موجب افت فشار خون و افزایش ترشحات صفرا می‌شه.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص دمنوش خارمریم برای درمان کبد چرب!

در زنان باردار با توجه به این که مصرف زیاد کاسنی موجب انقباض عضلات رحمی می‌شه، مصرف این عرق در بارداری احتمال زایمان زودرس رو بالا می بره.

مضرات استفاده ی بیش از حد عرق کاسنی

منبع:

webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-92/chicory

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.