روغن هویج اکسیر کامل جوانی پوست و مو

احتمالاً هویج رو به عنوان یکی از سبزیجات خوشمزه و پرکاربرد می شناسین، آیا از روغن هویج و خواص مربوط به اون اطلاع دارین؟ تا آخر متن با ما باشین تا اطلاعات جامعی در این مورد به دست بیارین:

هویج با نام علمی Daucus Sativus و اسم انگلیسی Carrot، گیاهی از تیره ی کرفسیان و از خونواده ی چتریانه که تا ارتفاع یک متری رشد می کنه. ریشه ی اون دوکی شکل، سخت و رنگیه، بر روی زمین دارای برگ های سبز رنگه. گل های گیاه به رنگ سفید، درون چترهای انتهایی قرارگرفته اند، انواع متنوعی از هویج با اندازه و رنگ های متفاوت کشت شده است.

هویج

به طور متوسط اندازه ی اون بین 15-10 سانتی متره و به رنگ نارنجیه، ولی رنگ های سفید، زرد، قرمز و بنفش اون هم تولید شده است. هویج ریشه ای معطر، ترد و اندکی تلخ مزه است. محل رویش و منشأ اصلی این گیاه خاورمیانه بوده ولی امروزه در تمامی نقاط دنیا کشت می شه.

هویج در اکثر نقاط ایران به ویژه در استان های فارس، کرمان، خراسان، گلستان، مازندران، گیلان و قزوین کشت می شه. هویج های رسیده در اواخر تابستان از خاک خارج شده و عرضه می گردد. غیر از ریشه ی هویج از بذر اون هم برای روغن گیری استفاده می کنن.

روغن هویج چیه؟

روغن هویج، عصاره ی روغنی حاصل از بذر گیاه هویجه که با توجه به منظور و کاربرد اون به وسیله ی دستگاه های پرس سرد و گرم تهیه می شه، طبع این روغن در طب سنتی گرم و تر ذکر شده و برای اون خواصی همچون رفع اختلالات گوارشی، انگل های روده ای، ابتلا به کرمک، تورم لوزه ی کودکان، تقویت جنسی و سلامت پوست و مو در نظر گرفتن.

روغن هویج چیه؟

خواص روغن هویج

روغن هویج دارای خواص زیادیه که احتمالاً با تعدادی از اونا آشنا باشین، نمونه های دیگه ای از خواص این روغن در زیر آورده شده:

یک مقاله مرتبط و مفید
انواع روغنهای مفید برای پوست و مو

روغن هویج یک آنتی باکتریال قوی

اخیرا مطالعه ای روی هویج نشون داد که روغن دانه ی هویج در مبارزه با باکتری ها موثر عمل می کنه. این روغن روی باکتری هایی مانند لیستریا، که عامل عفونت های لیستریوزیه، و استافیلوکوکوس اورئوس، مسئول عفونت استاف عکس العمل دفاعی ایجاد می کنه. محققان دلیل این اثربخشی رو میزان ترکیبات شیمیایی بنام آلفا پینن در روغن هسته هویج می دونن، اونا اذعان می دارن که اختلاف غلظت ترکیبات شیمیایی در روغن دانه هویج می تونه خاصیت ضد باکتریایی داشته باشه.

روغن هویج و خواص ضد قارچ

تحقیقات انجام شده نشون می دن که کاروتول، یک ترکیب شیمیایی دیگه که در روغن دانه هویج موجوده، فعالیت قارچ هایی رو که بر رشد گیاه تأثیر میذاره رو کاهش می ده. یک مطالعه ی دیگه نشون داد که روغن دانه ی هویج تا حدی در برابر مخمرهایی مانند Candida albicans  وAspergillus  خواص ضد رشد داره.

روغن هویج و آنتی اکسیدان

مطالعاتی که بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده، نشون می ده که روغن دانه ی هویج ممکن یک آنتی اکسیدان موثر باشه. همین مطالعه نشون داد که روغن دانه ی هویج با ترکیبات آنتی اکسیدانی قدرتمند می تونه در برابر آسیب کبدی حاصل از رادیکال های آزاد فواید کنترلی داشته باشه.

روغن هویج ضد پیری

مطالعه ای خواص آنتی اکسیدانی روغن دانه هویج رو مورد تجزیه و تحلیل قرار داد، این مطالعه نشون می ده که این ماده در محصولات آرایشی به عنوان جوان و شاداب کننده برای پیری پوست مفید عمل می کنه. ترکیبات موجود در این روغن از پیر شدن زود هنگام پوست جلوگیری می کنه.

خواص روغن هویج

روغن هویج و محافظت از دستگاه گوارش

روغن بذر هویج، دارای ترکیباتی به نام آلفا پیننه، این ترکیب خواص ترمیم کنندگی زخم رو داره. مصرف این روغن به صورت خوراکی کاهش بروز زخم معده رو به همراه داره.

روغن هویج و خواص ضد التهابی

گزارش های هم حاکی از این هستن که روغن دانه ی هویج دارای خواص ضد التهابیه و می تونه برای پوست و سر خواص تسکین دهنده داشته باشه. ترکیبات ضد التهابی موجود در این روغن می تونه التهابات بدنی رو تا حد زیادی کاهش بده.

یک مقاله مرتبط و مفید
روغن آویشن برای رفع مشکلات تنفسی و سلامت دهان و دندان

روغن هویج و درمان بیماری های پوستی

کمبود پتاسیم بدن عوارضی مثل خشکی پوست و پوست پوست شدن سطحپوست رو به همراه داشته باشه، مصرف روغن بذرهویج به دلیل داشتن مقدار قابل توجهی پتاسیم در ترکیبات خود،از خشکی پوست تا حد زیادی جلوگیری می کنه. مصرف این روغن به صورت موضعی می تونه در درمان بیماری های پوستی مانند جوش، آکنه و بیماری های پوستی ناشی از کمبود ویتامین A بسیار موثر باشه.

میزان و نحوه ی مصرف روغن هویج

برای مصرف روغن هویج می تونین به صورت موضعی قبل از خواب چند قطره از اون رو روی پوستتون ماساژ بدین تا از خواص شاداب کنندگی اون بهره ببرین، می تونین چند قطره از اون رو داخل مایع ماساژتون بریزین و جاهایی که حس می کنین التهاب داره، یا خشکی و پوست پوست شدگی داره کاملاً ماساژ بدین.

برای تقویت مو هم می تونین این روغن رو روی موهای سر یا ابروتون ماساژ بدین، تا جایی که حس کنین روغن جذب پوست شده، استعمال مرتب این روغن باعث تقویت مو می شه.

میزان و نحوه ی مصرف روغن هویج

مضرات مصرف زیاد روغن هویج

مصرف روغن هویج برای کسانی که از داروهای سرکوب کننده ی ایمنی استفاده می کنن و بیمارانی که از اختلالات وراثتی کمبود فاکتورهای مبدل کاروتن رنج می برن منع مصرف داره. افرادی که دچار حساسیت های پوستس شدید هستن هم باید با احتیاط از این روغن استفاده کنن.

مصرف بیش از اندازه ی این روغن برای خانم ها اختلالات قاعدگی میاره، همچنین ممکنه در شرایطی باعث کاهش گلبول های سفید خون که عامل دفاعی بدن هستن بشه.

مضرات مصرف زیاد روغن هویج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.