عفونت مثانه و درمان آن با دمنوش،عرقیات و روغن های گیاهی

درباره ی عفونت مثانه چی می دونین؟ اگه با این بیماری آشنا نیستین پیشنهاد میکنم تا پایان این متن با ما همراه باشین تا اطلاعات کاملی از این بیماری به دست بیارین.

شاید براتون پیش اومده که بعد از بیرون اومدن از دستشویی و گذشت چند لحظه احساس می کنین که باید دوباره دستشویی برین و وقتی دوباره می رین، نه تنها دفع ادرار ندارین بلکه احساس سوزش یا درد می کنین. این مشکل ممکنه دلایل مختلفی داشته باشه؛ مشکلات کلیوی، دستگاه گوارش، تروما و یا در نهایت عفونت مثانه.

هنگامی که فرد به عفونت ساده ی مثانه مبتلا می شه، ممکنه این عفونت در صورت عدم توجه کافی منجر به سیستیت بشه، در این حالت مثانه فرد متورم و تحریک شده و همین امر باعث ایجاد علائم زیادی می شه. در میان عفونت های دستگاه و مجاری ادراری، عفونت مثانه شایع ترین نوع این عفونت ها به شمار می ره.

عفونت مثانه چیه؟

عفونت مثانه به نوعی از عفونت دستگاه و مجاری ادراری اشاره داره که در اون عفونت ممکنه در هر نقطه از دستگاه ادراری مانند مثانه، کلیه ها، رحم یا مجرای ادراری ایجاد بشه، وقتی که باکتری‌های ایجاد کننده ی عفونت از روده بزرگ به سمت مثانه می رن در اونجا آلودگی ایجاد می کنن به مرور این آلودگی به طورغیر طبیعی رشد کرده و باعث عفونت مثانه می شن.

یک مقاله مرتبط و مفید
خواص عرق پونه برای سرماخوردگی و رفع عفونت ادراری

اجازه بدین برای درک بهتر این موضوع در اینجا قسمت هایی از دستگاه ادراری انسان و عملکرد اونا رو براتون بنویسیم؛ کلیه های فرد مواد زائد موجود در خون رو تمیز کرده و استخراج می کنه، حالب های فرد لوله های نازکی هستن، یکی برای هر کلیه، که لایه برداری رو به مثانه منتقل می کنه. مثانه ی فرد ادرار رو ذخیره می کنه، مجرای ادرار، ادرار رو از مثانه به خارج از بدن منتقل می کنه.

طیق آمار و گزارشات، زنان خیلی بیشتر از مردان به عفونت مثانه مبتلا می شن. معمولاً عفونت بیش از آنکه جدی باشه آزار دهنده است و اکثراً با آنتی بیوتیک درمان می شن. عفونت های مثانه می تونن از طریق حالب به کلیه ها برسن و مشکلات شدیدتری ایجاد بکنن، بنابراین درمان فوری اونا خیلی مهمه.

عفونت های مربوط به مثانه اکثراً به صورت حاد هستن، این نوع عفونت معمولاً به صورت ناگهانی اتفاق می افتن. البته در موارد دیگه ممکنه عفونت ایجاد شده مزمن باشه، به این معنی که امکان داره در طولانی مدت دوباره رخ بدن.

عفونت مثانه چیه؟

علل و عوامل ایجاد عفونت مثانه

می شه گفت عامل اصلی ایجاد عفونت مثانه باکتری ها هستن و در این میان سهم باکتری اشریشیا کولی (E. coli ) از همه بیشتره. در حالت عادی این باکتری ها روی پوست و روده های فرد زندگی می کنن و بیشتر اوقات، مشکل جدی ایجاد نمی کنن. اما اگه این باکتری ها به مجرای ادراری وارد بشن، می تونن در انتهای مثانه قرار گرفته و باعث ایجاد عفونت بشن.

همون طور که در بالا گقتیم عفونت مثانه در زنان بیشتر از مردانه و این امر می تونه به خاطر چند دلیل باشه که در ادامه توضیح می دیم:

 • مجرای ادراری زن کوتاه تر از مرده و نزدیک به واژن و مقعد قرار گرفته، معمولاً محاری ادراری جاییه که باکتری ها در اون زندگی می کنن.
 • داشتن رابطه جنسی ناسالم و غیر بهداشتی
 • تمیز کردن پس از رفتن به دستشویی که معمولاً اکثراً از پشت به جلو خودشون رو تمیز می کنن.
 • ·          قرار دادن تامپون و استفاده از دیافراگم برای جلوگیری از بارداری هم راه هاییه که باکتری ها می تونن وارد مجاری ادراری بشن.
 • در دوران بارداری، کودک می تونه مثانه ی مادر رو فشار بده، که از تخلیه ی کامل ادرار جلوگیری کرده و مکانی برای رشد برای باکتری فراهم می کنه.
 • بعد از یائسگی، زنان هورمون استروژن کمتری دارن، این امر باعث نازک شدن لایه ی مجرای ادرار شده و ممکنه تعادل باکتری ها رو در واژن تغییر بده که در نهایت باعث ایجاد عفونت می شه.
 • در مردان هم وقتی فردی به عفونت پروستات مبتلا بشه ممکنه به عفونت مثانه هم دچار بشه.
علایم عفونت مثانه

علایم عفونت مثانه

رایج ترین علامت سیستیت (اصطلاح پزشکی عفونت مثانه) احساس سوزش در هنگام دفع ادرار یا احساس دفعه. برخی از افراد ممکنه اون رو احساسی “سوزاننده” و ناخوشایند تجربه کنن. علائم دیگری که فرد ممکنه هنگام ابتلا به عفونت مثانه داشته باشه عبارتند از:

 • نیاز به دفع ادرار در دفعات زیاد و نامتعارف
 • حجم خیلی کم ادرار در هنگام دفع
 • ادرار دارای لکه یا ادرار خونی
 • ادراری که بوی بدتری از حد معمول داره
 • درد در اطراف لگن
 • تب (علامت گسترش عفونت به کلیه ها)
 • در افراد مسن، خستگی طولانی مدت (خستگی) یا گیجی ذهنی ممکنه نشانه هایی از عفونت ادراری جدی تر باشن.
 • کاهش اشتها و استفراغ
یک مقاله مرتبط و مفید
درمان عفونت ادراری با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

علائم عفونت مثانه در کودکان عبارتند از:

 • تب 38 و یا حتی بالاتر
 • تحریک پذیری
 • استفراغ
 • کم شدن اشتها و ضعف
علایم عفونت مثانه

روش های خانگی درمان عفونت مثانه

عفونت خفیف مثانه ممکنه طی چند روز به خودی خود برطرف بشه، اما اگه رفع نشد، معمولاً با آنتی بیوتیک درمان می شه. بعد از مصرف آنتی بیوتیک معمولاً در طی یک یا دو روز احساس بهتری پیدا می کنین. زنان دارای عفونت اولیه معمولا به مدت 3 تا 7 روز آنتی بیوتیک مصرف کنن. برای عفونت های قوی تر، ممکنه به مدت 7 تا 10 روز مجبور به مصرف آنتی بیوتیک کنین.

برای خانمهایی که یائسه شدن، ممکنه کرم واژینال با استروژن گزینه ی مناسبی باشه. برای آقایانی که به عفونت مثانه ناشی از عفونت پروستات مبتلا هستن، ممکنه مجبور باشن چندین هفته آنتی بیوتیک مصرف کنن. غیر از موارد گفته شده در اینجا چند کار هست که می تونین در خانه برای تسکین و بهبودی بیماری انجام بدین:

 • تا زمان بهبودی از رابطه جنسی خودداری کنین.
 • آب زیادی بنوشین.
 • ·          از مصرف الکل، کافئین و غذاهای پرادویه خودداری کنین، چون همه این موارد می تونن علائم شما رو بدتر کنن.
 • داروهای مسکن بخورین.
 • به مدت 15 تا 20 دقیقه در وان حمام بشینین.
 • لباس های گرم بپوشین.
روش های خانگی درمان عفونت مثانه

بهترین دمنوش ها،عرقیات و روغن های گیاهی برای درمان عفونت مثانه

در زمان های گذشته و طب سنتی برای رفع مشکلات مجاری ادراری و مثانه از داروهای گیاهی استفاده می کردن و امروزه هم بسیاری از این داروها استفاده شده و برای رفع مشکلات و عفونت های مثانه روش مناسب و بدون خطری تلقی می شه، در ادامه بهترین و مناسبترین دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی برای رفع عفونت مثانه رو براتون توضیح می دیم:

بهترین دمنوش های گیاهی برای درمان عفونت مثانه

در ادامه ی متن مفیدترین دمنوش ها برای رفع و درمان عفونت مثانه رو براتون معرفی و از خواص اون می نویسیم:

دمنوش بابونه برای رفع عفونت مثانه

بابونه گیاهی داروییه که برای درمان بسیاری از بیماری ها می تونه تاثیر بسزایی داشته باشه. طبق گفته ی پزشکان و مستندات علمی حتی می تونه جایگزین مناسبی برای آنتی بیوتیک هم باشه. نوشیدن دمنوش بابونه خواص ضد التهابی و ضد میکروبی زیادی داره که می تونه نشانه های ناشی از التهاب مثانه رو کاهش داده و در رفع عفونت مثانه موثر عمل کنه. در طول روز دو تا سه فنجون دمنوش بابونه درمان طبیعی مفیدی می تونه باشه.

دمنوش بابونه

دمنوش زنجبیل برای رفع عفونت مثانه

گیاه زنجبیل دارای خواص ضدالتهابی زیادیه، در طب سنتی از این گیاه بخاطر خواص تسکین دهندگی و ضد عفونی اون به عنوان آنتی‌بیوتیک طبیعی استفاده می کنن. مصرف دمنوش زنجبیل می‌تونه در درمان عفونت دستگاه ادراری و مثانه مؤثر واقع بشه، نوشیدن روزانه ی این دمنوش پرخاصیت به تسکین درد در ناحیه پایین شکم کمک می کنه و باعث می شه دفع مایعات افزایش پیدا کنه، درنتیجه دستگاه ادراری و مثانه تمیز بشن.

دمنوش زنجبیل

دمنوش نعناع برای رفع عفونت مثانه

دمنوش نعناع و انواع دیگر نعناع وحشی هم بعضاً به عنوان داروی طبیعی برای عفونت های مجاری ادراری و مثانه استفاده می شن. برخی از تحقیقات نشون دادن که برگ نعناع دارای اثرات ضد باکتریایی در برابر باکتری هایی مانند E. coli هست. برخی از ترکیبات موجود در برگ نعناع نیز می تونه به کاهش مقاومت باکتری در برابر داروهای آنتی بیوتیکی کمک زیادی بکنه.

دمنوش نعناع

بهترین عرقیات گیاهی برای رفع عفونت مثانه

چند نمونه از عرقیات گیاهی که می تونن روی رفع عفونت مثانه تاثیر زیادی داشته باشن رو در ادامه معرفی می کنیم:

یک مقاله مرتبط و مفید
جوانه نخود ضد عفونی کننده ی زخم ها

عرق آلوئه ورا برای رفع عفونت مثانه

عرق آلوئه ورا یکی از عرقیات و داروهای خانگی برای رفع عفونت های مجاری ادراری به خصوص عفونت مثانه ست. این عرق می تونه در برابر سموم موجود در مجاری ادراری از مثانه محافظت کرده و به رفع مشکلات اون بپردازه. مواد مغذی موجود در این عرق مانند آلوتین حاوی مواد ضد التهابیه که می تونه قارچ ها، باکتری ها و ویروس ها رو از بین ببره.

عرق آلوئه ورا

عرق بید برای رفع عفونت مثانه

عرق بید سالیان درازه که به عنوان یکی از بهترین داروهای خانگی در درمان عفونت مثانه و دیگر عفونت های مجاری ادراری مورد استفاده قرار گرفته ست، این عرق به ویژه در طب چینی به صورت زیادی مورد استفاده ست، چون دارای مقادیر زیادی ترکیبات و خواص تسکین دهنده ی درده. مصرف این عرق به بهبود عملرد و حفاظت از کلیه ها و مثانه می پردازه تا به خوبی کار بکنن.

عرق بید

بهترین روغن های گیاهی برای رفع عفونت مثانه

استفاده از روغن ها از دیر باز برای رفع بسیاری از مشکلات بدن مرسوم بوده و هنوز هم کاربردهای خودشون رو حفظ کردن، چند نمونه از روغن های گیاهی برای رفع عفونت مثانه بهتون معرفی می کنیم:

روغن کرچک برای رفع عفونت مثانه

روغن کرچک داری ترکیباتی به نام اسید ریسینولئیکه، این ترکیب یک نوع اسید چربه و دارای خواص ضد التهابی چشمگیریه. مطالعات نشون دادن که وقتی روغن گیاه کرچک به صورت موضعی استفاده بشه، التهاب رو کاهش داده و درد رو تسکین می ده. همچنین با خواص مدر و آنتی باکتریالی که داره می تونه عفونت های موجود رو رفع بکنه.

برای استفاده از روغن کرچک، می‌تونین مقداری از اون رو روی حوله‌ای ریخته و بر روی مثانه تون قرار بدین تا از طریق پوست جذب کلیه بشه، همچنین می تونین اون رو شکمتون اونقد ماساژ بدین تا جذب پوست بشه.

روغن کرچک

روغن زیتون برای رفع عفونت مثانه

روغن زیتون داری مقادیر زیادی از ترکیباتی مانند فسفر و چربیه، وجود این ترکیبات روغن زیتون رو داروی مناسبی برای افرادی که عفونت های دستگاه ادراری به خصوص مثانه دارن، کرده است. این روغن توانایی از بین بردن سموم در بسیاری از قسمت های بدن، به خصوص کلیه ها و مثانه رو داره.

یک مقاله مرتبط و مفید
روغن بادام تلخ برای سلامت پوست و مو، رفع التهاب و عفونت

شما می تونین برای این منظور هر روز یک قاشق غذاخوری روغن زیتون داخل غذاهاتون بریزین، یا اینکه اون رو در مقداری آب ترکیب کرده و هر روز مصرف کنین.

روغن زیتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.