خواص عرق خارخاسک برای ورزشکاران و دیگر اثرات مثبت

در این متن گیاه و عرق خارخاسک رو بهتون معرفی می کنیم، بعد از توضیحاتی کلی درباره ی این گیاه سعی می کنیم خواص و نحوه ی استفاده از این گیاه رو هم بهتون بگیم، با ما همراه باشین:

گیاه خارخاسک، گیاهی یک سال زی از خانواده ی اسپندها است، در طب سنتی خواص درمانی متفاوتی داره و قسمت های مورد استفاده ی این گیاه میوه، دانه، برگ، ریشه و برای یک سری از بیماریها گاهی تمامی قسمت های گیاه قابلیت استفاده دارن.

در بسیاری از کشورها مانند آمریکا و استرالیا خارخاسک رو به عنوان گیاهی سمی می شناسن. در بسیاری از طب های سنتی مانند طب چینی و هندی خارخاسک جایگاه یژه، پیشینه ای طولانی و مصارف درمانی بسیاری داره.

خارخاسک

این گیاه دارای گل های زرد رنگه و بیشتر در مناطق صحرایی و حتی در شرایط نامناسب هم رشد می کنه، از ترکیب های مفید و فعال موجود در گیاه خارخاسک می شه ساپونین ها، لیگنینامیدها، فلاونوئیدها، آلکالوئیدها و گلیکوزیدها نام برد. میوه ی گیاه خارخاسک در ایران شناخته شده و از قدیم برای درمان دیابت مورد استفاده قرار می گرفته است.

گیاه خارخاسک بین ورزشکاران به خصوص بدنسازان به همراه مکمل های غذایی برای تقویت توده ی عضلانی و افزایش قدرت به کار برده می شه و در داروهای سنتی طب چینی و هندی از این گیاه برای درمان بیماری های کبد، کلیه و بیماری های قلبی و عروقی مورد استفاده قرار می گیره.

عرق خارخاسک چیه؟

عرق خارخاسک، آب یا عصاره ی خالص حاصل از گیاه خارخاسکه که با روش تقطیر آب به دست میاد، این عرق در طب سنتی دارای طبعی سرد بوده و از اون در درمان بیماری هایی همچون درد مثانه، عفونت های داخلی بدن، التهاب مجاری ادراری و دفع سنگ کلیه استفاده می شه.

کاربرد این عرق از زمان های قدیم برای تقویت عمومی بدن، افزایش قوای جنسی، دفع سنگ کیسه صفرا، تقویت دستگاه گوارشی و دردهای معدی پیشینه ای طولانی داره.

عرق خارخاسک چیه؟

خواص عرق خارخاسک

در زیر به مهمترین خواص عرق و گیاه خارخاسک می پردازیم:

عرق خارخاسک و سرطان

عرق خارخاسک به دلیل دارا بودن ترکیبات آنتی اکسیدانی طبیعی ممکنه به عنوان درمانی طبیعی برای نوع های خاصی از سرطان مانند سرطان کبد مفید عمل کنه. مطالعاتی نشون دادن که خارخاسک و عرق اون دارای ترکیباتی هستن که سلول های سرطانی رو خنثی کرده یا اونا رو وادار به توقف یا مرگ می کنن که به این ترتیب از گسترش سلول های سرطانی در کبد جلوگیری می کنن.

 عرق خارخاسک و اختلالات جنسی

بسیاری بر این باورن که داروهای گیاهی برای رفع مشکلات جنسی کاربردی ندارن، اما بر طبق استفاده هایی که در اروپا و آسیا از خارخاسک در درمان ناتوانی های جنسی و ناباروری شده است، خلاف این عقاید ثابت گردیده.

تحقیقات انجام شده بر تأثیر خارخاسک روی ناتوانی های جنسی، نشون داده که در هنگام نامتوازن بودن هورمون های جنسی فرد یا کمبود تستوسترون، ماده ی فعالی در خارخاسک موجوده که با استفاده از آنزیم های طبیعی بدن کمبودها رو جبران و به رفع ناتوانی جنسی می پردازه.

عرق خارخاسک و ورزشکاران

عرق گیاه خارخاسک به دلیل پتانسیل بالای خود در افزایش سطح تستوسترون و به نوبه ی خود ایجاد توده ی عضلانی و تقویت قدرت بدنی در میان ورزشکاران و بخصوص بدنسازان از جایگاه ویژه ای برخوردارن. ورزشکاران از این گیاه و عرق اون برای قوی تر کردن قدرت بدنی و ساختن عضلات با توده ی بالا و همچنین افزایش قدرت عمومی بدن در هنگام ورزش استفاده می کنن.

خواص عرق خارخاسک

عرق خارخاسک و دیابت

عرق خارخاسک بر طبق مطالعات انجام شده، ممکنه با دیابت مقابله کنه. بر طبق مطالعه ای که مجله ی مکمل و جایگزین در 2016 منتشر کرد، به زنان مبتلا به دیابت نوع 2 طی سه ماه عرق و عصاره ی خارخاسک و به گروهی از اونا دارونما داده شد. گلوکز خون، کلسترول تام و کلسترول LDL افرادی که خارخاسک مصرف کرده بودن در مقایسه با دارونما بطور معنی داری کاهش یافته بود.

عرق خارخاسک و دفع سنگ

از گذشته عرق خارخاسک رو به خاطر خواصش برای دفع سنگ های مجاری ادراری و تسهیل دهنده ی خون و اعمال کبدی می شناسن. همچنین معتقدن که این گیاه می تونه در درمان سنگ کلیه هم موثر باشه.

خارخاسک با خواص مدر بودن و افزایش شدت جریان ادرار در دستگاه دفع ادرار، سنگ های کلیه، قولنج کلیه و عفونت های کلیوی رو از بین می بره. دیواره های دستگاه دفع ادرار بوسیله ترکیبات موجود در خارخاسک پاکسازی و مواد زائد ادرار دفع می شه.

عرق خارخاسک و فشارخون

در طب سنتی از عرق و گیاه خارخاسک برای کاهش چربی و کلسترول خون هم استفاده می کردن، حکیمان طب سنتی معتقدن که عرق و عصاره ی خارخاسک در رفع تصلب شرایین، انسداد و گرفتگی رگ ها و همچنین رفع سخت شدگی سرخرگ ها تأثیر بسزایی داره.

ترکیبات موجود در این گیاه مقدار سدیم موجود در خون رو که میزان مایعات خون رو کاهش می دن، پایین میارن. این گیاه با کاهش تحریکات عصبی، افزایش فعالیت عضله ی قلب و از بین بردن هورمون های اضافی از جریان خون روی متعادل کردن فشارخون تأثیر می ذاره.

میزان و نحوه ی مصرف عرق خارخاسک

برای میزان مصرف عرق و عصاره ی خارخاسک قاعده یا روش ثابتی وجود نداره، ولی بر طبق استفاده ای که در طب سنتی از این عرق شده می شه گفت که مصرف اون به صورت روزانه و در هر بار به میزان دو فنجان از این عرق در ترکیب با آب استفاده بشه، البته به منظور تأثیر هر چه بیشتر این عرق، بهتر اینه که قبل از صرف وعده های غذایی مصرف بشه.

میزان و نحوه ی مصرف عرق خارخاسک

مضرات استفاده ی زیاد عرق خارخاسک

مصرف خارخاسک و عرق اون به طور عمومی سالم بوده و ریسک و عوارض جانبی خیلی کمی به همراه داره. در زنان باردار میگن استفاده ی بیش از حد این عرق ممکنه باعث سقط جنین بشه پس برای زنان باردار مصرف اون می تونه ممنوع باشه.

همچنین زیاده‌روی در مصرف این عرق در برخی از افراد ممکنه سردرد ایجاد بکنه و گزارش هایی هم از عوارض جانبی مثل افزایش ضربان قلب و بی قراری در افرادی با سیستم های بدنی متفاوت ثبت شده است.

مضرات استفاده ی زیاد عرق خارخاسک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.