درمان دردهای رماتیسمی (آرتروز) با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

رماتیسم چیه؟

دردهای رماتیسمی نوعی بیماری هستند که بر روی اتصالات یا ساختار پشتیبانی بدن تأثیر می ذارن، نشانه‌ی اولیه‌ی این بیماری معمولاً التهابه و بر روی مفاصل، تاندون‌ها، رباط‌ها، استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و گاهی اوقات حتی اندام‌ها هم تأثیر می ذاره و درنهایت باعث از بین رفتن عملکرد قسمت تحت تأثیر می شه. رماتیسم رو در گروه بیماری‌های اتو ایمیون قرار می دن، اتو ایمیون به بیماری‌ای گفته می شه که در اون بدن اشتباهاً به ارگان‌ها و اندام خودش حمله می کنه. رماتیسم یکی از شایع‌ترین بیماری‌های خود ایمنی یا همون اتو ایمیونه. سیستم دفاعی، در حالت عادی وظیفه محافظت از بدن در برابر ویروس و باکتری‌ها رو داره و برای دفاع پادتن می سازه. اما گاهی به دلایل نامشخص در عملکرد و سیستم ایمنی اختلال ایجاد می شه و سیستم ایمنی اشتباهاً به ارگان‌ها و مفاصل سالم بدن حمله کرده و به اونها آسیب می زنه این نوع بیماری‌ها در اصطلاح علمی به بیماری خود ایمنی مشهور هستن.

رماتیسم چیه؟

تاریخچه شناخت رماتیسم

قبل از قرن هفدهم دردهای مفصلی که تصور می‌کردن با فرورفتگی‌های چسبناک بر روی مفاصل ایجاد می شه رو به‌عنوان نقرس در نظر می‌گرفتن و همچنین کلمات دیگه ای مثل قطره، نقرس و رماتیسم رو براش به کار می‌بردن. اصطلاح امروزی رماتیسم به معنای فعلی اون، از اواخر قرن 17 به کار برده شد جایی که پزشکان و دانشمندان معتقد بودن که درد مزمن مفاصل ناشی از جریان بیش از حد “روم” (مایعات) بدن به داخل مفاصله.

عوامل ابتلا به رماتیسم

کارشناسان معتقدن بیماری‌ها و دردهای رماتیسمی در اثر ترکیبی از ژن‌ها و عوامل محیطی ایجاد می شن. به طور کلی، وجود انواع خاص ژن می تونه حساسیت فرد رو به بیماری‌های روماتیسمی افزایش بده و عوامل محیطی ممکنه باعث ابتلا به این بیماری بشن. به‌طور مثال، یک ضعف غضروفی ارثی همراه با استرس بیش از حد مفاصل ممکنه در پیشرفت آرتروز نقش داشته باشه. عوامل مختلفی می تونن شما رو در معرض خطر ابتلا به یک یا چند بیماری روماتیسمی قرار بدن مثلاً:

 • استئوآرتریت در بزرگسالان بیشتر از جووناست.
 • زنان به‌مراتب بیشتر از مردان در معرض آرتریت روماتوئید، اسکلرودرما، فیبرومیالژیا و لوپوس قرار دارن.
 • نقرس و اسپوندیلوآرتروپاتی در مردان شایع تره.
 • لوپوس معمولاً آفریقایی‌ها، آمریکایی‌ها و اسپانیایی‌ها رو بیشتر تحت تأثیر قرار می ده.
 • چاقی و سیگار کشیدن خطر ابتلا به تعدادی از بیماری‌های روماتیسمی رو افزایش می ده.
 • عواملی مانند رژیم غذایی ممکنه خطر ابتلا به برخی بیماری‌های روماتیسمی رو افزایش یا کاهش بده. نقرس معمولاً بر اثر رژیم های پر پورین، که در انواع مختلف گوشت وجود داره به وجود میاد.
عوامل رماتیسم

علائم رماتیسم

مشخصه و علائم اکثر بیماری‌های رماتیسمی التهابه، البته بسته به انواع رماتیسم‌ها علائم و نشانه‌های مختلفی در بدن ظاهر می شن که مهم‌ترین و شایع ترینشون به شرح زیرن:

 • درد
 • سفتی مفصل (بخصوص در اول صبح)
 • ورم
 • گرمی و قرمزی
 • حساسیت
 • مشکل در استفاده از مفصل
 • خستگی
 • التهاب یا عفونت چشم
 • زخم‌ها و بثورات جلدی
 • درد در پشت، ستون فقرات و گردن
 • مشکل در عمیق نفس کشیدن
 • دردهای عضلانی

انواع رماتیسم

در گذشته دردهای مفصلی رو فقط با اسم همون رماتیسم می‌شناختن و در مورد انواع اون اطلاعات چندانی در دست نبود، اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی رماتیسم رو طبقه‌بندی کرده و برای اون انواعی در نظر گرفتن، که مهم‌ترین اونا شامل موارد زیره:

آرتروز

برخلاف اکثر بیماری‌های روماتیسمی، آرتروز (استئوآرتریت) با مشکلات سیستم ایمنی بدن  ارتباطی نداره. این بیماری ناشی از آسیب به غضروف و مواد نرم استخوانی در انتهای استخوان‌های مفاصله. مفاصل صدمه دیده و حرکت سخت‌تر می شه. این بیماری معمولاً روی زانوها، باسن، کمر، گردن، انگشتان و پاها تأثیر می ذاره. که خود آرتروز به انواع زیر تقسیم می شه.

 • آرتروز پا و مچ پا
 • آرتروز باسن
 • آرتروز زانو
 • آرتروز دست و مچ دست
 • آرتروز ستون فقرات
 • آرتروز شانه
 • آرتروز گردن
 • آرتروز ران

آرتریت روماتوئید

در این نوع آرتروز بیشتر مفاصل دچار سفتی، تورم و التهاب می شن و در محل رماتیسم توده‌هایی به نام ندول های روماتوئید به وجود میان.

لوپوس

این نوع از رماتیسم مختص به‌جای خاصی از بدن نیست و می تونه بسیاری از اندام بدن رو تحت تأثیر قرار بده. این بیماری به اسم اریتماتوز سیستمیک هم معروفه.

اسپوندیلیت آنکیلوزان 

این نوع از بیماری معمولاً با درد در کمر شروع شده و به‌تدریج ران و باسن رو در بر می گیره. بیشتر در جوانان تا 30 ساله شایعه.

آرتریت پسوریاتیک

علائم این بیماری مثل بقیه‌ی رماتیسم هاست و فقط تفاوتش در اینه که ممکنه عوارض پوستی مانند پسوریازیس از خودش جا بذاره.

سندرم سوژرن

این نوع رماتیسم باعث خشک شدن قسمت یا عضوی از بدن مانند چشم یا دهان می شه. علت اون می گن مشخص نیست و در تحقیقات و معاینات انجام گرفته اثبات شده که این نوع در زنان بیشتر از مردان دیده می شه.

نقرس

این نوع بیماری در مفاصل شروع به ساختن کریستال‌های اسید اوریک می کنه، این امر باعث بزرگ شدن انگشتان دست یا پا می شه.

اسکلرودرما

این نوع از رماتیسم بیشتر در کودکان 2 تا 14 ساله شایعه و باعث سخت شدن پوست و محتویات زیر اون می شه، محتویاتی مانند چربی، ماهیچه، بافت هم بند و استخوان. اسکلروز سیستمیک می تونه بسیاری از قسمت‌های بدن رو تحت تأثیر قرار بده از پوست و رگ‌های خونی گرفته تا اندام‌ها، ماهیچه‌ها و مفاصل.

آرتریت نوجوانان (ادیوپاتیک)

این نوع شایع‌ترین شکل آرتروز در کودکانه. سیستم ایمنی کودک به اشتباه به بافتهای خود حمله کرده و باعث التهاب در مفاصل، سایر ارگان‌ها و سیستم‌ها می شه.

 آرتریت عفونی

این نوع رماتیسم براثر عفونت‌های موجود در مفاصل به وجود میان. معمولاً بعد از ایجاد عفونت اگه عفونت رفع نشه به‌سرعت آرتریت ایجاد می شه.

انواع رماتیسم

پیشگیری یا درمان رماتیسم

اهداف و روش‌های درمانی رماتیسم شامل موارد زیره:

کنترل و تسکین درد

این هدف، هدف اصلی درمانی همه انواع اختلالات روماتیسم اعم از التهابی یا غیر التهابیه. ممکنه بشه درد رو از دو طریق کنترل کرد، با استفاده از مسکن‌های سنتی و یا با استفاده از داروهای تسکین دهنده درد که باعث کاهش التهاب نیز می شن. اولی شامل مسکن‌های افیونی یا مواد افیونی مانند مورفین و کدئینه که ممکنه درد رو کاهش بده اما هیچ تأثیری در فرآیندهای التهابی نداره. گروه دیگه شامل عوامل ضدالتهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) شامل ایبوپروفن، دیکلوفناک، ناپروکسن و غیره. این عوامل باعث تسکین درد و همچنین کاهش روند التهاب می شن. گروه دوم برای کسانی که از بیماری التهابی مفاصل رنج می برن سودمندتره. ولی به دلیل خطر عوارض جانبی شدید داروها مانند زخم معده، آسیب‌های کلیوی، آسیب‌های قلب و کبد در استفاده طولانی مدت این داروها استفاده از اونا خیلی پیشنهاد نمی شه.

کاهش التهاب در مفاصل یا سایر بافت ها

یکی دیگه از اهداف اصلی درمانی کاهش و جلوگیری از التهاب در مفاصله. این امر ممکنه با استفاده از کورتیکواستروئیدها حاصل بشه. استروئیدها عوامل التهاب رو کاهش داده و باگذشت زمان ممکنه از پیشرفت آسیب مفاصل جلوگیری بکنه. اگرچه استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها عوارض جانبی خطرناکی داره، اما این عوامل هنوز هم پایه اصلی درمان بیشتر اختلالات روماتیسمی هستن.


کاهش و جلوگیری از آسیب مفاصل و حفظ تحرک مفصل

بیشتر اختلالات روماتیسمی به دلیل درد مفاصل توسط فرآیندهای التهابی منجر به ناتوانی شدید می شن. هدف مهم درمانی جلوگیری از آسیب‌دیدگی بیشتر مفصل و حفظ تحرک بهینه مفصل از طریق فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی و همچنین بازگردانی استقلال نسبی بیماره.

درمان با دمنوش های گیاهی

درمان انواع بیماری‌ها با روش‌های قدیمی و سنتی که اجداد ما استفاده کردن، درسته به ‌اندازه‌ی داروهای شیمیایی تأثیر نداره ولی خطرات و عوارض جانبی کمتری داره. از قدیم برای درمان رماتیسم روش‌ها و گیاهان دارویی زیادی استفاده می‌شده که امروزه هم تعدادی از اونا رو به کار می برن.

در طب سنتی برای رفع دردهای رماتیسمی از عسل، زردچوبه، زیره، زنجبیل و انواع ضمادهای گیاهی استفاده می‌کردن. با توجه به عوارض جانبی داروهای شیمیایی تمایل مردم به درمان از راه‌های طبیعی و با گیاهان دارویی بخصوص دمنوش ها طرفداران زیادی پیدا کرده.

درمان با دمنوش زعفران

 زعفران سرشاز از ترکیبات منحصربفردیه که به کارتنوئیدها معروفه، کارتنوئیدها از ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی جلوگیری می کنن. دو ترکیب کارتنوئیدی موجود در زعفران به نام کروسین و کروستین، دارای خواص ضدالتهابی و تسکین درد هستن، مصرف دمنوش زعفران به طور حیرت انگیزی از درد ماهیچه‌ها جلوگیری و قدرت ماهیچه‌ها رو افزایش می‌ده.

 دمنوش زعفران

درمان با دمنوش زنجبیل و زیره

 زنجبیل از دوران قدیم استفاده‌های زیادی داشته و برای درمان خیلی از بیماری‌ها استفاده می‌شده، بیشترین استفاده‌ی دارویی زنجبیل رفع اختلالات گوارشی و تسکین دردهای مفصلی و ماهیچه‌ای بود. روش‌های استفاده‌ی اون هم با اشکال مختلف بوده مثلاً به‌صورت دم‌کرده، به‌صورت پماد و موضعی، عصاره و حتی پودر.

دم‌کرده‌ی زنجبیل رو برای رفع دردهای مفصلی می‌نوشیدن، خمیری حاصل از زنجبیل رو روی مفصل می ذاشتن و اگه می‌خواستن برای دردهای مزمن استفاده‌اش کنن اون رو می جوشوندن و جوشونده ش رو می‌خوردن.

طی تحقیقاتی مشخص شده که مصرف زنجبیل برای دردهای رماتیسمی تأثیری شبیه به پماد پیروکسیکام داره. مصرف منظم دمنوش زنجبیل منجر به کاهش تدریجی درد، کاهش تورم و افزایش تحرک مفصل می شه.

زیره هم بخاطر خواص ضدالتهابی و ضد دردش همواره مورد توجه حکیمان سنتی و گیاه پزشکانه. فلانوئید و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در زیره خواص ضدالتهابی زیادی دارن و با خنثی کردن اثر رادیکال‌های آزاد ابتلا به بسیاری از ضایعات و بیماری‌های مفصلی رو کاهش می‌ده. همچنین وجود ماده‌ای به نام اسید سالسیلیک با خواص منحصر بفردش باعث بهبود دردهای آرتروز می شه.

ترکیب دو گیاه با خواص مشابه در بهبود و رفع دردهای مفصلی و رماتیسمی می تونه باعث از بین رفتن تدریجی دردهای رماتیسمی شده و در درازمدت انواع رماتیسم‌ و دردهای مفصلی رو درمان می کنه.

درمان رماتیسم با دمنوش زنجبیل و زیره

درمان با چای سبز 

چای سبز به عنوان دمنوش مناسب، دارای بیشترین مقدار پلی فنول و آنتی اکسیدانه که دارای اثر ضد التهابی بوده و می تونه یک ماده ی موثر در رژیم غذایی کسانی باشه که از آرتریت روماتوئید رنج می برن. تمامی خواص ضد التهابی و ضد درد برای رفع این بیماری رو می تونین با خوردن روزانه یک فنجون از این دمنوش داشته باشین.

چای سبز

درمان با عرقیات گیاهی

تعدادی از عرقیات مفید برای درمان دردهای رماتیسمی (آرتروز) به شرح زیرن:

درمان با عرق گزنه

عرق گزنه شامل ترکیبات فعالیه که التهابات سیتوکین رو پایین میاره. سیتوکین ها، بیشتر در پاسخ به یک تحریک٬ ترشح شده و وظیفهٔ انتقال پیام بین یاخته ها رو برعهده دارن و به علت پاسخ ایمنی مناب، التهاب رو تا حد زیادی کاهش می دن. در ترکیبات این عرق، پروتئینی وجود داره که سیتوکین های موجود در بافت مفاصل رو فعال می کنه.

 عرق گزنه

درمان با عرق بابا آدم

ریشه گیاه بابا آدم و عرق حاصل از اون در بسیاری از داروهای گیاهی و طب های سنتی مورد استفاده قرار می گیره. عرق این گیاه حاوی روغن های چربیه که برای کاهش التهاب و رفع دردهای مفاصل کاربرد داره. ترکیبات ضد التهابی و ضد درد این عرق به رفع دردهای عضلانی و مفصلی پرداخته و بهتون در داشتن مفاصلی بدون درد کمک می کنه.

عرق بابا آدم

درمان با روغن های گیاهی

نمونه هایی از روغن های موثر بر رفع دردهای مفاصلی:

 درمان با روغن زنجبیل

یکی از بزرگترین کاربردهای روغن ریشه ی زنجبیل استفاده از اون برای تسکین درد عضلات و مفاصل می تونه باشه. استفاده از این روغن ممکنه باعث تسکین درد عضلات یا مفاصل بشه، این یک روش طبیعی برای مقابله با درد عضلات و مفاصل محسوب می شه، به تنهایی و همچنین در ترکیب با روغن های گیاهی دیگه می تونه التهاب بدن رو کاهش داده و با پیامدهای حاصل از التهاب مقابله کنه.

روغن ریشه زنجبیل رو می شه برای از بین بردن برخی از درد های آرتروزی در ارتباط با بیماری های آرتریتی روی محل مورد نظر ماساژ داد.

روغن زنجبیل

درمان با روغن گردو

 روغن گردو داراری مقادیر زیادی اسید‌های چرب امگا ۳ شناخته شده با نام اسید آلفالینولنیکه. خواص روغن گردوی تصفیه شده به کاهش درد‌های ناشی از التهاب کمک می‌کنه و التهاب مفاصل رو کاهش می‌ده. آنتی اکسیدان‌های موجود در روغن گردو منجر به مبارزه با رادیکال‌های آزاد و جلوگیری از آسیب به سلول‌ها شده و با خواص ضد التهابیش منجر به رفع التهاب مفاصل می شه.

روغن گردو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.