رفع ویار بارداری با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

الان دلم یه قرمه سبزی چرب و چیلی میخواد!!! واااای چقد هوس گوجه سبز کردم!!! کاش الان یه بستنی یخی بود و می خوردم. همه ی این جملات در زمان های دور از انتظار و گاه و بی گاه شاید عجیب باشه ولی برای خانم های باردار نه تنها عجیب نیس بلکه روال روتین دوران بارداریشون هم هست. این موارد جزو ویار بارداری محسوب می شوند.

آرزوی چیزهایی که تو لحظه در دسترس و انتظار فرد نیس مثل هوس های خوراکی یا نوشیدنی در خانم های باردار معمولاً رایج و در سه ماهه ی اول بارداری برای بسیاری از خانم ها پیش میاد. این هوس ها در حالت عادی مشکلی ایجاد نمی کنه و طبیعیه اما اگه بیشتر از حد معمول و در زمان طولانی ادامه داشته باشه ممکنه مشکلاتی برای مادر پیش بیاره.

ویار چیست؟

هنگامی که خانمی بارداره بخاطر تغییرات هورمونی و کمبود یه سری مواد مغذی که در بدن مادر موجود نیس، شخص دچار هوس ها و اشتیاقاتی برای خوردن یا آشامیدن می شه که معمولاً با حالت تهوع و استفراغ همراهه. به این هوس ها و آرزوهای ویار بارداری می گن.

یک مقاله مرتبط و مفید
کاهش درد زایمان با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

هیچ کس به درستی دلیل ایجاد این هوس ها در بدن خانم ها رو نمی دونه ولی دکتر آندره ری بربر معاون موسسه پزشکی نیویورک معتقده این هوس ها ممکنه بخاطر کمبود یه سری ترکیبات و مواد مغذیه که بدن مادر از اون بی بهره س و در هنگام بارداری بدن بیشتر این مواد رو لازم داره و به تبعش درخواست تأمین این مواد رو می ده.

دکتر آندره می گه؛ این هوس ها به معنای خواستن غذای خاص به تنهایی نیس، امکان داره بدن یه ترکیب یا ویتامین یا چیز خاصی از اون نوع غذا رو بخواد و این مذاق شماست که اون رو به هوس یه نوع خاص از غذا طلب می کنه. مثلاً اگه بدن در لحظه ی ویار هوس خوردن گوشت بکنه ممکنه آهن بدن کم باشه و بدن بخواد از طریق گوشت آهن مورد نیازش رو تأمین بکنه.

ویار چیست؟

عوامل و دلایل ایجاد ویار

همونطور که گفتم دلیل اصلی ویار دقیقاً مشخص نیس ولی اکثراً بر این باورن که دلایل هم چون ضعف معده، توقف عادت ماهیانه و عدم خروج مواد زاید رحم می تونه عامل یا فاکتور ایجاد ویار باشن یا اگه نباشن عامل تحریک اون باشن.

ضعف معده

در سه ماهه ی اول بارداری به دلیل اینکه جنین شروع به رشد می کنه و از بدن مادر تغذیه شو می گیره، معده و بدن مادر طلب غذای بیشتر می کنه و اگه در لحظه این درخواست جواب داده نشه معده دچار ضعف شده و درخواست تبدیل به هوس های خوراکی و به معنای دیگه ویار می شه.

توقف عادت ماهیانه

وقتی که بدن زن شروع به تولید هورمون های گنادوتروپین (هورمون بارداری) می کنه عادت ماهیانه ی او قطع می شه و نغییرات هورمونی ایجاد شده ممکنه باعث حالت تهوع و استفراغ باشه. یکی از دلایل ایجاد ویار حالت نهوع و استفراغ ذکر شده.

عدم خروج مواد زاید رحم

در طول عادت ماهیانه یا همون قاعدگی بدن شروع به خونریزی می کنه با این خونریزی یه سری مواد مضر و ترشحات زاید از بدن زن خارج می شه. وقتی در طول بارداری مادر قاعده یا پریود نمی شه این مواد از رحم خارج نشده و امکان ایجاد حالت تهوع و استفراغ بالاتر می ره.

یک مقاله مرتبط و مفید
تاثیر دمنوش عناب در بارداری، رفع استرس و خواص آن برای زنان باردار

درمان یا کنترل ویار

برای درمان قطعی ویار کاری معمولاً نمی شه انجام داد و این عارضه بعد از گذشت سه ماهه ی اول خود به خود رفع می شه البته گزارشاتی مبنی بر ادامه دار بودن این حس در برخی از مادران ارایه شده. ولی با غذا درمانی و پیروی از یه سری رژیم های خاص در کنترل ویار می تونه موثر باشه. در زیر برخی راه کارها رو خدمتتون عرض می کنم:

تغذیه و مواد غذایی

کباب کوبیده برای رفع ویار

برای تقویت معده ی زن باردار می گن که باید دو روز روال عادی غذا خوردنش رو ترک کرده و در وعده های دو سه ساعته فقط کباب کوبیده با ناردون خشک و سماق بخوره. کباب سرشار از املاح و مواد معدنی و هم چنین آهنه و ناردون و سماق هم مواد مضر دهانه ی معده رو رفع و باعث تقویت معده می شه.

غذاهای برشته یا کبابی برای رفع ویار

برشته یا کباب کردن غذاها و مصرف اون در طول بارداری مواد نگهدارنده و افزدونی خیلی کمی به معده وارد کرده و با خوردن مواد طبیعی کار عده در هضم اونا راحت تر می شه.

استفاده از ترشیجات برای رفع ویار

مادرانی که مزاج و طبع گرم دارن برای کاهش هوس ها و ویارشون می تونن از ترشیجات استفاده کنن. ترشی روی درخواست مختلف و هوس های غذایی تأثیر می ذاره.

استفاده از میوه های ملس برای رفع ویار

استفاده از میوه های ترش و شیرین یا ملس مانند انار، به و سیب بر روی حالت تهوع و استفراغ تأثیر می ذاره و اون حالات رو از بین می بره. پس به تبعش برای رفع یا کنترل ویار هم می تونه موثر باشه.

دمنوش های گیاهی برای رفع ویار در بارداری

برای رفع حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری و به نوعی دیگه کنترل ویار در گذشته داروهای گیاهی و دمنوش های مختلفی تجویز می شده که در کنترل اون تأثیراتی داشتن. چند تا از دمنوش های آشنا که در رفع حالت تهوع و استفراغ موثرن رو براتون می نویسم:

یک مقاله مرتبط و مفید
افزایش شیر مادران با دمنوش رازیانه

دمنوش به و سیب برای رفع ویار بارداری

در ایجاد ویار به انبساط و انقباض دریچه ی تحتانی مری هم اشاراتی شده. یعنی تغییرات دریچه ی تحتانی مری می تونه باعث ایجاد یا قطع حالت تهوع و استفراغ در مادران باردار بشه. برای تقویت دستگاه گوارش و مری و هم چنین عملکرد درست دستگاه گوارش در گذشته استفاده از به و سیب و تمامی میوه های که به تقویت دستگاه گوارش کمک می کنن توصیه شده بود. دمنوش به و سیب به دلیل دارا بودن خواص تقویتی دستگاه گوارش و دهانه ی معده می تونه در رفع و کنترل حالت تهوع و استفراغ نقش مهمی داشته باشه. همچنین می گن زنان باردار برای اینکه بچه شون زیبا بشه از سیب و به استفاده کنن.

دمنوش سیب و به برای رفع ویار بارداری

دمنوش زنجبیل برای رفع ویار بارداری

نوشیدن یه فنجون دمنوش زنجبیل در رفع حالت تهوع صبحگاهی که در اکثر زنان باردار شایعه می تونه خیلی مفید باشه. خواص زنجبیل در تقویت معده و دستگاه گوارش می تونه ایجاد حالت تهوع رو کنترل کنه یا عوارض اون رو تا حد زیادی پایین بیاره. برای زنانی که طبع سردی دارن بدلیل طبع بالای زنجبیل غیر از تقویت معده خواص سلامتی زیادی هم می تونه داشته باشه.

دمنوش زنجبیل برای رفع ویار بارداری

دمنوش برگ و میوه ی توت فرنگی برای رفع ویار بارداری

 یکی دیگه از میوه هایی که برای تقویت معده و دهانه ی تحتانی مری استفاده ش توصیه می شه توت فرنگی یه. توت فرنگی با خواص و ترکیبات مغذی بالا در کاهش حالت تهوع و استفراغ نقش داشته و عملکرد دستگاه گوارش رو بهبود می ده.

دمنوش برگ و میوه توت فرنگی برای رفع ویار بارداری

عرقیات گیاهی برای رفع ویار در بارداری

برای درمان یا رفع ویارهای دوران بارداری می تونین از عرقیات توصیه شده در زیر استفاده کنین:

عرق نعناع برای رفع ویار بارداری

در طب سنتی برای عرق نعناع طبع سرد در نظر گرفتن، بنابراین اگه زن باردار احساس گرما کرده یا بر اثر التهاب و ویارهای بارداری نیاز به نوشیدن های سرد داره، بهتره از عرق نعناع استفاده بکنه. مصرف این عرق تحریکات حاصل از ویار رو رفع کرده و می تونه بهشون آرامش بده.

عرق نعناع

عرق بادرنجبویه برای رفع ویار بارداری

بعضی از خانم های باردار به دلیل داشتن ویار زیاد قادر به خوردن انواع مواد غذایی نیستن، چون ممکنه دچار استفراغ شدید بشن. عرق گیاه بادرنجبویه می تونه برای این دسته از مادران باردار مفید و موثر عمل کنه. همراه با عرق بادرنجبویه می تونن آب انار طبیعی و کمی عرق نعناع اضافه کرده و بنوشن. همچنین برای رفع کسالت و کرختی دوران بارداری عرق بادرنجبویه مورد استفاده قرار می گیره.

عرق بادرنجبویه

روغن های گیاهی برای رفع ویار در بارداری

بخور و یا اسپری کردن یک سری از روغن ها در رقع ویار بارداری می تونه موثر باشه، دو روغن زیر رو برای این منظور می تونین به کار ببرین:

یک مقاله مرتبط و مفید
افزایش هوش جنین با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

روغن نعناع برای رفع ویار بارداری

همیشه آروماتراپی یا رایحه درمانی روشی مناسب برای رفع ویار و حالت تهوع در زمان بارداریه، رایحه درمانی یا بخور دادن روغن، می تونه با کاهش دادن تحریکات عصبی و تهوعی باعث آرامش فرد باردار بشه، در یک سری افراد بنا به شرایط و سیستم بدنی ممکنه بو ی روغن تهوع رو بدتر کنه. این افراد می تونن روغن نعناع رو در هوای اتاقشون اسپری کنن.

روغن نعناع

روغن زنجبیل برای رفع ویار بارداری

براساس طب چینی زنجبیل و عصاره ی روغنی اون می تونه در درمان ویار صبحگاهی مفید عمل کنه، برای مصرف خوراکی این روغن می تونین به میزان دو بار در روز، یک قطره عصاره ی روغنی زنجبیل رو به یک فنجان چای سبز اضافه کرده و بنوشین، برای رفع ویار، بسیاری از مشکلات معدی و گوارشی مفید عمل می کنه.

روغن زنجبیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.