پاکسازی ریه ها از آلودگی هوا با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

فهرست مطالب

امروز میخوام بهترین دمنوش ها برای رفع تاثیرات آلودگی هوا رو بهتون معرفی کنم، برای این امر از آویشن و لیمو شروع می کنم ….

آلودگی هوا چیه؟

آلودگی هوا یکی از معضلات جدی عصر حاضر محسوب می شه و میلیون‌ها انسان در سراسر جهان با هر بار نفس کشیدن، هوای سمی و آلوده رو وارد ریه‌هاشون می‌کنن.

گزارش انجمن ریه ی آمریکا در سال 2019 نشون می‌ده که در آمریکا بیش از 141 میلیون نفر در مناطقی با هوای ناسالم زندگی می‌کنن، که نسبت به سال 2018 هفت میلیون نفر افزایش یافته است.

آلودگی هوا در ایران بخصوص تهران و شهر‌های بزرگ نیز به حالت بحران رسیده و تعداد زیادی از مردم با عوارض ناشی از این آلودگی مواجه شده‌اند.

ارتباط بین آلودگی هوا و خطرات سلامتی به حدی است که مدیر کل سازمان بهداشت جهانی، آلودگی هوا رو “تنباكوی جدید” خوانده است. مرگ و میر بیش از 8 میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر آلودگی هوا، بیشتر از تعداد کشته شدگان ناشی از دخانیات است.

ریچارد مولر، فیزیکدان و محقق آب و هوا در دانشگاه کالیفرنیا، می‌گوید “خطرات ناشی از استنشاق هوای آلوده، به همه افراد جامعه آسیب می‌رساند. آلودگی هوا بزرگترین فاجعه زیست محیطی در جهان امروز است. به نظر من شرم‌آور است که ما به آن توجه بیشتری نمی‌کنیم. “

وقتی به‌طور مرتب در هوای آلوده نفس می کشیم، سیستم تنفسی ما به شدت آسیب می‌بینه و این منجر به بیماری‌های تنفسی مانند آسم، بیماری انسداد مزمن ریوی، سرطان ریه و… می‌شه.

تحقیقات نشون می‌ده که آلودگی هوا باعث افزایش آسیب سلول‌ها و عروق می‌شه. همچنین از رشد عروق جدید جلوگیری می‌کنه و باعث مرگ سلول خواهد شد.

همچنین یافته‌های علمی نشون می‌دن که زندگی در یک محیط آلوده می‌تونه باعث افزایش فشار خون، بیماری قلبی و سکته مغزی بطور گسترده و زودتر از اونچه که قبلاً تصور می شد بشه.

آلودگی هوا و راه‌های کاهش عوارض ناشی از آن

اگرچه مدتی هست که می دونیم آلودگی هوا می‌تونه ریسک حملات قلبی یا سکته مغزی رو در افراد مستعد بالا ببره.

اما یافته‌ها نشون می‌دن که افزایش سطح آلودگی هوا برای همه نگران کننده هست و مواجهه با آلاینده‌های موجود در هوا نه تنها برای سلامتی بیماران و سالخوردگان خطرناکه بلکه عروق خونی بزرگسالان جوان و سالم نیز می‌تونه از آلودگی هوا آسیب ببینه.

یعنی هوای آلوده با گذشت زمان، با تغییرات غیرطبیعی در خون بزرگسالان جوان می‌تونه منجر به بیماری‌های قلبی بشه. از طرفی استشمام هوای آلوده در کوتاه مدت موجب سرفه، عطسه، سوزش گلو، سردرد و… می شه.

آلودگی هوا چطور به وجود میاد؟

آلودگی هوا رو می شه وجود مواد شیمیایی سمی یا ترکیبات غیر عادی (از جمله مواد بیولوژیکی) در هوا تعریف کرد، در سطحی که سلامتی انسان رو به خطر بندازه.

به معنای وسیع تر، آلودگی هوا یعنی وجود مواد شیمیایی یا ترکیبات مضر در هوا که معمولاً در حالت عادی وجود ندارن (گاز، ذرات جامد، ریزگردها، قطرات) و باعث کاهش کیفیت هوا می شن.

یا به نوعی دیگه باعث ایجاد تغییرات مضر برای کیفیت زندگی می شن. (مانند آسیب رساندن به لایه ازن یا منجر به گرم شدن کره زمین می شن).

آلودگی هوا یکی از جدی ترین مشکلات زیست محیطیه که امروزه باهاش روبرو هستیم. بیشتر اوقات آلودگی بر اثر فعالیتهای انسانی مانند معادن، ساخت و ساز، حمل و نقل، کار صنعتی، کشاورزی، ذوب و غیره ایجاد می شه.

برخی از آلاینده های هوا سمی هستن و استنشاق اونا می تونه احتمال بروز مشکلات سلامتی رو افزایش بده. افراد مبتلا به بیماری های قلبی یا ریه، افراد مسن و کودکان در معرض خطر بیشتر آلودگی هوا هستن. آلودگی هوا فقط برای محیط خارج از خونه نیست، هوای داخل ساختمان هم می تونه آلوده بشه و بر سلامتی شما تأثیر بذاره.

آلودگی چیه؟

تاریخچه شناخت تأثیرات آلودگی

در سال 1948، شهر دونورا با یه مه مهلک احاطه شد. طی پنج روز نیمی از ساکنان شهر مشکلات تنفسی یا قلبی عروقی پیدا کردن.

نفس کشیدن در شهر دشوار شده بود و حتی 40 کشته گزارش شد. عکسهای گرفته شده از سطح شهر پرده ی غبار مانندی رو نشون می داد که کل سطح شهر رو پوشونده بود؛ یه لایه هوای گرم از بالای شهر عبور می کرد و آلودگی رو روی شهر پراکنده کرده بود.

دانشمندان بعد از دیدن وضعیت شروع به تحقیق درباره ی رابطه ی بین آلودگی هوا و مشکلات سلامتی کردن. بعد از اون کشورهای مختلف قوانینی برای کاهش آلودگی هوا تصویب کردن. در سال 1970 برای اولین بار کنگره ی اصلاحات، قانون هوای پاک رو تصویب کرد، وضع این قانون منجر به ایجاد استانداردهای کیفیت هوا شد.

انواع آلودگی هوا

بیشترین مقدار آلودگی به دو طریق وارد جو می شن که در زیر اشاره می کنیم:

آلودگی با منبع انسانی

مقدار زیادی از آلودگی ها بر اثر فعالیت های انسانی مانند؛ انتشار گازهای گلخانه ای، دود کارخونه ها، اتومبیل ها، هواپیما یا ایروسل ها و در درجه دوم دود حاصل از سیگار، به این نوع که بر اثر دخالت انسان ایجاد می شه و باعث آلودگی هوا می شه در اصطلاح آلودگی با منبع انسانی می گن.

آلودگی با منبع طبیعی

بعضی از آلودگی ها هم بدون دخالت انسان و بر اثر اتفاقات و عوامل طبیعی در خود طبیعت پدید میان، مانند دود حاصل از آتش سوزی های فصلی، دود و مواد مذاب حاصل از سوختن آتش فشان ها، خاکستر آتش سوزی های جنگلی. این نوع رو آلودگی با منبع طبیعی میگن.

در این میان آلودگی با منابع انسانی بیشتر بوده و تعداد آلودگی های وارده به جو با عوامل انسانی چشم گیرتر و خطرناکتره.

عوامل آلودگی

عوامل بسیاری باعث بوجود اومدن آلودگی و ورود اون به جو می شن، در زیر مهمترینشون رو براتون می گیم:

عملیات حفاری معدن

در طول حفاری و استخراج مواد معدنی از زیر زمین، ریز گردها، گرد و خاک و مواد شیمیایی در هوا پخش شده و منجر به آلودگی می شن.

فعالیت های کشاورزی

محصولات مرتبط با کشت و کشاورزی آمونیاک تولید می کنن، آمونیاک یه گاز خطرناک در جو هستش. همچنین استفاده از انواع کود شیمیایی، حشره کش ها و آفت کش ها مواد شیمیایی خطرناک رو در هوا پخش می کنن.

گاز های تولید شده از کارخانه ها و موارد صنعتی

امروزه با پیشرفت صنعت در جای جای کره ی زمین کارخونه ها، پالایشگاه ها و کارگاه های صنعتی رو می شه به وفور دید، صنایع و کارخانه های تولیدی مقدار زیادی مواد شیمیایی، هیدروکربن، مونوکسید کربن و انواع ترکیبات آلی رو وارد جو کرده و باعث پایین اومدن کیفیت هوا می شن.

سوخت های فسیلی

استفاده از اتومبیل و موارد گوناگون حمل و نقل همه گیر شده و روازنه ما از اونا استفاده می کنیم، سوخت های فسیلی مانند نفت و گاز و فرآورده های اون مقدار زیادی دی اکسید گوگرد تولید می کنن که ورود اونا به جو باعث آلودگی های خطرناکی می شن.

سوختن ناقص سوخت های فسیلی منجر به ایجاد مونوکسید کربن می شن که اون هم نوع دیگه ای از آلاینده های هوا محسوب می شه. درصد زیادی از آلودگی هوا بخاطر سوخت های فسیلی و سوختن ناقص اوناست.

آلودگی ناشی از فعالیت های خانگی و محیط بسته

استفاده از مواد شوینده و شیمیایی برای نظافت، پاک کننده های شیمیایی، لوازم رنگ و نقاشی همگی انواع گاز و بوهای مختلف رو در هوا پخش می کنن و باعث آلودگی هوا می شن.

عوامل آلودگی

عوارض آلودگی بر سلامت انسان

آلودگی هوا برای انسان مشکلات گوناگونی بوجود میاره:

 • بیماری های قلبی و عروقی مانند بیماری شریان و احتقان قلبی
 • بیماری های تنفسی و مشکلات ریوی مانند آسم و بیماری های مزمن ریوی
 • سقط جنین در بانوان باردار؛ سربی که از سوخت ناقص بوجود میاد باعث سقط جنین و حتی نقص عضو نوزاد می شه.
 • قرار گرفتن طولانی در معرض هوای آلوده باعث پیری زودرس پوست و مو می شه.
 • آسیب های سلولی به سیستم تنفسی.
 • اختلالات عصبی و مشکل خواب
 • سردرد های حاد و میگرنی
عوارض آلودگی

چگونه از خود و خانواده در برابر اثرات آلودگی محافظت کنیم؟

اگر در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنین، تا حد ممکن در خانه بمونین و از سفر‌های داخل شهری غیرضروری بپرهیزین، تا میزان تماس با هوای آلوده رو بتونین کاهش بدین. اگر امکان انتخاب دارین، در نزدیکی بزرگراه‌های شلوغ زندگی نکنین.

قوی نگه داشتن ریه ها

 کار دیگه ای که می‌تونین انجام بدین اینه که ریه‌های خودتون رو با ورزش قوی نگه دارین.

شواهد و مدارکی وجود دارن که نشون می‌دن ورزش و هر چیزی که باعث سریعتر شدن ضربان قلب بشه، می‌تونه به تقویت ریه‌های شما کمک کنه. همچنین قلب و ماهیچه‌ها رو کارآمدتر می‌کنه.

بنابراین وقتی فعالیت بدنی انجام می‌دین، فشار کمتری روی ریه‌ها وجود داره و راحت‌تر نفس می‌کشین. پزشکان توصیه می‌کنن صبح‌ها ورزش کنین اما توجه داشته باشین که در فضای باز نباشه. زمانی که میزان آلودگی زیاد نیست، می‌تونین دوچرخه سواری کنین.

استفاده از ماسک‌های معمولی یا مشابه ماسک جراحی کارایی ندارن.

علاوه بر این‌ها باید در نوع تغذیه‌تون هم تغییراتی ایجاد کنین. برای کاهش عوارض ناشی از آلودگی هوا، داشتن یک رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و نوشیدنی‌ها می‌تونه خیلی مفید باشه.

آنتی‌اکسیدان‌ها به جلوگیری از آسیب رادیکال آزاد کمک کرده و به‌طور طبیعی ایمنی بدن رو تقویت می‌کننن.

تقویت ریه با خوراکی های مفید

 تحقیقات نشون می‌دن که خوردن میوه و سبزیجات بیشتر، به ویژه سبزیجات برگ سبز، انواع توت‌ها و سایر مواد سرشار از آنتی اکسیدان‌ها، ممکنه از ریه‌های شما در برابر برخی آسیب‌های ناشی از آلودگی هوا محافظت بکنه.

در هوای آلوده باید از مواد غذایی سرشار از ویتامین C استفاده کنین. غذا‌های سرشار از بتاکاروتن و ویتامین E نیز می‌تونن به حفظ سلامتی‌تون کمک کنن. مرکباتی مانند لیمو، پرتقال و… می‌تونن ایمنی شما رو تقویت کرده و علائم تنفسی ناشی از آلودگی هوا رو کاهش بدن.

ویتامین C موجود در مرکبات تأثیر مفیدی بر ایمنی بدن داره.

چگونه از خود و خانواده در برابر اثرات آلودگی محافظت کنیم؟

نتایج یک تحقیق در کره نشون می ده که نوشیدن چای سبز که هم اثرات آنتی اکسیدانی و هم ضد التهابی داره، احتمال ابتلا به ( COPD) بیماری مزمن انسداد ریه رو کاهش می‌ده، اما نتایج این تحقیق قطعی نیستن.

پیشگیری یا درمان اثرات آلودگی

روش های گوناگونی برای مقابله با آلودگی یا کاهش تاثیرات اون در دست داریم که می تونیم استفاده شون کنیم؛

 • میتونیم از دستگاه تصفیه ی هوا استفاده کنیم.
 • از ماسک های فیلتردار و تصفیه کننده استفاده کنیم.
 • کمتر در معرض هوای آلوده قرار بگیریم.
 • حتی المقدور از شغل های پر خطر آلوده دوری کنیم.
 • از مواد لبنی مانند شیر و ماست بیشتر استفاده کنیم.
 • مایعات بیشتر بخوریم.
 • از دخانیات و مصرف سیگار و قلیان پرهیز کنیم.
 • پاکسازی و ضد عفونی کردن محیط مورد استفاده و همچنین سم زدایی بدن با طب سنتی

استفاده از دمنوش های گیاهی برای پاکسازی ریه ها

یکی دیگه از راه‌‌های رفع عوارض ناشی از آلودگی هوا استفاده از دمنوش‌های گیاهی است. در این مطلب به برخی از اونا اشاره می‌کنیم.

دمنوش عناب

دمنوش عناب دارای ترکیبات خاصیه که باعث رفع التهاب و همچنین پاکسازی کلی بدن می شه، این دمنوش با ترکیبات منحصربفردش سیستم ایمنی بدن رو تقویت می کنه و برای پاکسازی ریه نقش مهمی می تونه ایفا بکنه. اگه حس می کنین در طول روز آلودگی وارد ریه هاتون شده، بعد از برگشت به خونه با خوردن یه فنجون دمنوش عناب ریه تون رو پاکسازی کنین.

دمنوش عناب

چای سبز

چای سبز از دیرباز به عنوان یک درمان خانگی برای طیف گسترده‌ای از مسائل بهداشتی، مورد تأیید مردم بوده است. اخیراً، مطالعات متعددی گزارش کردن که چای سبز می‌تونه به افراد در سالم نگه داشتن ریه‌ها کمک بکنه و با آلودگی هوا به‌طور مؤثر مبارزه داشته باشه.

 در حقیقت، مطالعه‌ای که بر روی بیش از ۱۰۰۰ بزرگسال در کره انجام شد، نشون داد افرادی که روزانه حداقل ۲ فنجان چای سبز می‌نوشن، عملکرد ریه بهتری نسبت به افرادی که اصلاً از این چای نمی‌نوشن، داشتن.

نوشیدن چای سبز یکی از روش‌های مؤثر پاکسازی ریه است که به دلیل خاصیت آنتی‌اکسیدانی، می‌تونه مجاری هوایی شما رو باز کرده، ظرفیت ریه رو بهبود ببخشه و التهاب رو کاهش بده.

بنابراین، حتی وقتی آلاینده‌ها رو استنشاق می‌کنین، می‌تونین عملکرد ریه‌های خودتون رو به خوبی حفظ کرده و با بیماری‌های تنفسی به‌طور شایسته مبارزه کنین.

چای سبز

دمنوش نعناع

نعناع یک گیاه محبوب برای درمان بیماری‌های تنفسی است. منتول موجود در نعناع عضلات صاف دستگاه تنفسی رو شل کرده و تنفس رو راحت‌تر می‌کنه. منتول یک آنتی‌هیستامین مؤثره که به پاکسازی بدن از سموم ناشی از آلرژی تنفسی کمک می‌کنه.

علاوه بر خاصیت آنتی‌هیستامینی نعناع، منتول یک ماده ی ضدعفونی‌کننده فوق‌العاده است. به همین دلیله که در اسپری‌ها و قرص‌های خلط‌ آور غالباً از منتول استفاده می‌کنن. علاوه بر این نعناع منبع بسیار خوبی از آنتی‌اکسیدان‌ها هم محسوب می شه.

دمنش نعناع

دمنوش گیاهی آویشن

روغن‌های اساسی موجود در آویشن، آنتی‌بیوتیک‌هایی عالیی هستن که دارای خاصیت ضدقارچی و ضدالتهابی بوده و به تقویت سیستم ایمنی بدن و تحریک فرآیند‌های تصفیه در ریه‌ها کمک می‌کنن.

این گیاه دارویی احتقان رو از بین می‌بره و باعث تسکین سوزش مجاری هوا می‌شه. می‌تونین از آویشن هم به صورت دمنوش و هم به صورت استنشاقی استفاده کنین. این گیاه به تحریک دفع سموم از دستگاه تنفسی کمک می‌کنه.

دمنوش آویشن

دمنوش گیاهی مریم‌گلی

دمنوش‌های حاوی مریم‌گلی به عنوان یک درمان طبیعی فوق‌العاده در بیماری‌های تنفسی و ریه استفاده می‌شن. مریم گلی منبع طبیعی فلاونوئید‌ها و ترکیبات پلی‌فنلیه و دارای فعالیت‌های آنتی‌اکسیدانی و ضدباکتریایی قوی هست که واکنش سم‌زدایی طبیعی رو تحریک کرده و باعث کاهش تجمع سموم در بافت‌ها و اندام‌ها می‌شه.

دمنوش مریم گلی

دمنوش‌های گیاهی که با زنجبیل، دارچین و سایر ادویه‌های گیاهی تهیه شده است ( مثل چای ماسالا)

دمنوش‌های حاوی این ترکیبات می‌تونه باعث کاهش سوزش گلو و سرفه بشه.

زنجبیل بیشتری رو در رژیم غذایی خودتون بگنجونین زنجبیل حاوی ترکیباتیه که می‌تونه التهاب رو در مجاری هوایی کاهش داده و از انقباض راه‌های هوایی جلوگیری می‌کنه. شما می‌توانید اون رو صبح زود، بین وعده‌های غذایی یا عصر میل کنین.

به غیر از دمنوشهای گیاهی ای که در بالا به اونا اشاره شد، می‌تونین چای زنجبیل، عسل و لیمو رو نیز امتحان کنین.

به این صورت که مقداری زنجبیل رنده شده، آب‌لیمو و عسل رو به آب جوش اضافه کنین، مخلوط رو صاف کرده و به صورت گرم بنوشین. این نوشیدنی می‌تونه سرفه، سرماخوردگی و احتقان شما رو کنترل کنه.

چای ماسالا

پاکسازی ریه ها با دمنوش آویشن و لیمو

عفونت های بوجود اومده و بیماری های مزمن تنفسی حاصل از آلودگی رو با انواع آنتی بیوتیک ها و داروهای شیمیایی می شه از بین برد ولی تأثیرات خود داروهای شیمیایی ممکنه با عوارضی همراه باشه.

امروزه مصرف دمنوش ها راه مناسبی برای رفع بیماریها و استفاده ی اونا به عنوان داروهای جایگزین شدن.

دمنوش های مختلفی برای پاکسازی ریه و مجاری تفسی موجودن که کمک بزرگی به رفع آلودگی و سلامت دستگاه تنفسی می کنن. در این میان تاثیر چند مورد از دمنوش ها بیشتر از بقیه ست. دمنوش ترکیبی آویشن و لیمو یکی از این دمنوش هاست.

آویشن گیاهیه که از قدیم الایام برای رفع عفونت، التهاب، پاکسازی و سم زدایی ریه و مجاری تنفسی استفاده می شده. خواص آنتی باکتریالی و آنتی اکسیدانی آویشن تأثیرات چشمگیری بر رفع آلودگی و مشکلات ناشی از اون داره.

لیمو هم یکی از میوه ها با خاصیت دارویی فراوانه که از قدیم با خواص ضد باکتری و رفع انواع بوهای اون آشنایی داریم. ترکیب آویشن و لیمو با خواصی مشابه در پاکسازی و رفع دستگاه تنفسی میتونه خیلی تاثیرگذار باشه.

مصرف آویشن از بوجود اومدن مشکلات تنفسی، به خصوص در بیماران مبتلا به آسم و برونشیت جلوگیری می کنه. مصرف لیمو در پاکسازی ریه، پاکسازی و خنک کنندگی مجاری تنفسی نقش داشته و آثار آلودگی رو از بین می بره.  

همونطور که گفتیم آویشن و لیمو برای رفع تأثیرات آلودگی مفیده. لازم به ذکره با وجودی که اثر بخشی دمنوشهای گیاهی برای مقابله با عوارض جدی آلودگی هوا قطعی نیست. ولی در مجموع مصرف مایعات برای سم زدایی مفید است و می تونین علاوه بر بهره‌ گیری از اثرات مفید دمنوشها به عنوان یک نوشیدنی سالم و خوشمزه، از خوردن اونا لذت ببرین.

استفاده ازعرقیات گیاهی برای پاکسازی ریه ها

عرقیات زیادی هستن که برای پاکسازی ریه استفاده می شن، نمونه های قوی ای از این عرقیات رو بهتون معرفی می کنیم:

پاکسازی ریه با عرق لیمو

آب لیمو یکی از رایج ترین پاک کننده های طبیعیه که بدن رو به عنوان یک آنتی اکسیدان ضد عفونی میکنه. این عرق سرشار از ترکیبات ضد عفونی کننده و پاک کننده ست که می تونه به راحتی ریه و مواد ناخالص موجود در اون رو پاک می کنه. اولین چیزی که صبح ها میخورین، عرق لیمو باشه تا برای شروع روز، بدنتان پاکسازی بشه.

 عرق لیمو

پاکسازی ریه با عرق آویشن

عرق آویشن برای از بین بردن عفونت ریه بسیار کاربرد داره، از دوران باستان این گیاه و عرق اون به عنوان یک داروی گیاهی برای درمان بیماری های ریوی استفاده می شده و امروزه هم به عنوان یکی از اصلی ترین داروی جلوگیری و درمان عفونت ریه کاربرد داره.

 عرق آویشن

استفاده از روغن های گیاهی برای پاکسازی ریه ها

نمونه هایی از روغن های مناسب برای پاکسازی ریه رو در زیر معرفی کردیم:

پاکسازی ریه با روغن کرچک

برای پاکسازی ریه ها می تونین از روغن کرچک استفاده کنین. این روغن باعث دفع ضایعات شده و سبب می شه تا سموم از ریه ها و همچنین دستگاه گوارش و کبد بیرون رانده بشن. مصرف این روغن حتی التهاب رو کاهش می ده و گردش خون لنفاوی رو بهبود می بخشه.

روغن کرچک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.