درمان افسردگی و رفع غم و اندوه با دمنوش، عرقیات و روغن های گیاهی

همه ی ما در مراحلی از زندگی با از دست دادن موقعیتی، فقدان کسی، شکست در کاری یا به هر دلیل دیگه ای دچار غم و اندوه شدیم ولی با گذشت مدت زمانی یا بصورت کلی موضوع رو فراموش کردیم یا به نحوی برایمان کم رنگ شده. تا اینجای کار موضوع مهم و نگران کننده ای پیش نمیاد ولی اگه این احساس غم و اندوه بصورت مداوم و ادامه دار باشه، بطوریکه روی رفتار و انجام کارهای روزمره مون تاثیر منفی بذاره مشکل ساز می شه.

افسردگی چیست؟

افسردگی نوعی اختلال خُلقی هست که باعث احساس مداوم و طولانی غم و اندوه می شه به نوعی که آدم علاقه ی خود برای انجام کارها رو از دست می ده. این اختلال بر نحوه ی احساس، فکر و رفتار افراد تأثیر می ذاره و می تونه منجر به انواع مشکلات عاطفی، روانی و جسمی بشه. فرد در صورت تداوم این حس ممکنه نتونه کارهای عادی روزمره شو انجام بده و گاهی از زندگی هم ممکنه ناامید بشه.

سبک زندگی مدرن و شهرنشینی، مشکلات اقتصادی و دوری از تفریحات و نداشتن شادی به گسترش افسردگی دامن زده و روز به روز در میان افراد داره بیشتر پیشرفت می کنه. داشتن حس افسردگی در هر حد و اندازه ای که باشه باید جدی در نظر گرفته بشه و فرد برای حل این مشکل باید دنبال راه چاره باشه.

افسردگی چیه؟

علایم و نشانه های افسردگی

ممکنه در طول زندگی هر فردی افسردگی برای یک بار پیش بیاد ولی علایم و نشانه های اون ممکنه هر روز بصورت مکرر تکرار بشن و زندگی فرد رو در مواردی دچار اختلال بکنه. شایع ترین نشانه های افسردگی به شرح زیره:

 • احساس غم، پوچی، ناامیدی و اشک ریختن های بی مورد
 • عصبانیت و تحریک های عصبی حتی در موارد کوچک و بی اهمیت
 • کم شدن علاقه برای انجام کار روزانه و فعالیت های مورد علاقه ی فرد
 • کاهش میل جنسی
 • اختلالات خواب مانند بی خوابی یا خواب بیش از حد
 • خستگی و کمبود انرژی بطوریکه فرد برای انجام کارهای کوچک به خودش فشار بیاره.
 • اختلالات وزنی مانند کاهش وزن یا افزایش وزن و کم شدن اشتها
 • اضطراب، آشفتگی و بی قراری
 • با خود حرف زدن یا تیک های رفتاری
 • احساس گناه یا ناامیدی کردن و سرزنش خود برای کارهای گذشته
 • اختلال در تفکر، تمرکز و یادآوری موارد
 • فکر درباره ی مرگ و خودکشی
 • مشکلات جسمانی بی دلیل مثل کمر درد و سردرد
علایم افسردگی

افسردگی در کودکان و نوجوانان

افسردگی رو نمی شه فقط مختص بزرگسالان دونست. ممکنه برای کودکان و نوجوانان هم شرایطی پیش بیاد که اونا رو دچار افسردگی بکنه. علائم و نشانه های شایع افسردگی در کودکان و نوجوانان مشابه علائم بزرگسالانه، اما ممکن دارای تفاوت هایی در سطح و شدت اون باشه:

 • در کودکان و بچه های کوچکتر علائم افسردگی ممکنه شامل غم، تحریک پذیری، بهانه گیری، نگرانی، درد و التهاب، امتناع از رفتن به مدرسه یا کمبود وزن باشه
 •  در نوجوانان، علائم ممکنه شامل غم، تحریک پذیری، احساسات منفی، حس پوچی و بی فایده بودن، عصبانیت، عملکرد ضعیف یا حضور نامنظم در مدرسه، احساس سوء تفاهم و حساسیت های بی مورد، استفاده ی تفریحی از داروها یا الکل، خوردن و خوابیدن بیش از حد، خودآزار شدن، از دست دادن علاقه در فعالیتهای عادی و امتناع از تعامل اجتماعی.
افسردگی در کودکان

علل و دلایل افسردگی

بصورت دقیقا مشخص نیست چه چیزهایی باعث افسردگی می شن، ولی غیر از اختلالات مربوط به روان ممکنه شرایطی مانند موارد زیر در ایجاد افسردگی دخیل باشن:

تفاوت های بیولوژیک

افراد مبتلا به افسردگی در داخل ذهنشون تغییرات فیزیکی و بیولوژیکی اتفاق میفته، اهمیت این تغییرات بصورت کامل مشخص نشده ولی ممکنه باعث واکنش های مهمی بشه.

واکنش های شیمیایی مغز

انتقال دهنده ی های عصبی بطور طبیعی حاصل مواد شیمیایی مغز هستن که در ایجاد افسردگی نقش اساسی دارن. تحقیقاتی نشون داده که تغییر در عملکرد و تأثیر انتقال دهنده ها و نحوه ی تعامل اونا با سلول های عصبی در حفظ ثبات خلقی ممکنه نقش مهمی در افسردگی و درمان اون داشته باشه.

هورمون ها

تغییر در تعادل هورمون های بدن ممکنه تاثیر زیادی روی ایجاد یا تحریک افسردگی داشته باشه.

صفات ارثی و ژنتیکی

افسردگی در افرادی که اقوام یا یکی از افراد خونواده شون مبتلا به این بیماری بوده بیشتر دیده می شه.

عواملی که ابتلا به افسردگی رو افزایش می دن

عواملی که به نظر می رسه احتمال ابتلا به افسردگی رو تا حد زیادی افزایش می دن شامل موارد زیرن:

 • گرایشات جنسی مانند همجنسگرا بودن، دوجنسگرا بودن، ترنسکشوالیته و مواردی که در جامعه بصورت کامل پذیرفته نمی شن.
 • مصرف بیش از حد الکل و داروهای روان گردان
 • بیماری های مزمن و جدی مانند سرطان، بیماری های قلبی و سکته ی مغزی
 • مصرف داروهای خاص مانند فشارخون و قرص های خواب آور
 • سابقه ی داشتن بیماری های مربوط به اعصاب و روان مانند وسواس، اضطراب و استرس
 • اتفاقات پر تنش و آسیب زننده مانند فوت نزدیکان، سوء استفاده های جنسی و جسمی
 • سوابق بیماری در خانواده و فامیل
 • ویژگی های شخصیتی مانند اعتماد به نفس پایین و وابستگی به دیگران
عوامل ایجاد کننده افسردگی

عوارض افسردگی

افسردگی نوعی اختلال جدیه که می تونه عذاب وحشتناکی برای شما و خانواده تون داشته باشه. افسردگی اغلب در صورت عدم درمان بدتر شده و  در نتیجه منجر به مشکلات عاطفی، رفتاری و سلامتی می شه که بر اکثر حوزه های زندگی شما تأثیر می ذاره. شایع ترین عوارضی که افسردگی ممکنه روی فرد بذاره شامل موارد زیره:

 • چاقی یا وزن بیش از حد که خود باعث انواع بیماری های قلبی می شه.
 • درد، التهاب یا انواع بیماری های جسمی.
 • اضطراب، استرس و هراس های اجتماعی.
 • انزوای اجتماعی.
 • سوء مصرف الکل یا مواد مخدر.
 • احساس و اقدام به خودکشی.
 • درگیری و مشاجرات خانوادگی.
 • مشکلات رابطه ای، کاری و تحصیلی.
 • ملامت و انتقاد مداوم از خود.
 • مرگ زودرس با شرایط و دلایل پزشکی.

پیشگیری و درمان افسردگی

بر اساس تحقیقات انجام شده هیچ راه قطی و موثری برای پیشگیری از افسردگی وجود نداره ولی ممکنه راه کارهای زیر تاثیرگذار باشن:

 • رفع و کنترل استرس.
 • ارتباط و تعامل موثر با دوستان و خانواده.
 • مراجعه به پزشک با بروز اولین علایم اغسردگی.
 • تغییر سبک زندگی و رژیم های متناسب غذایی.
 • تکمیل کردن دوره درمان و جدی گرفتن توصیه های پزشکی.
 • استفاده از گیاهان دارویی و دمنوش ها

درمان افسردگی با دمنوش های گیاهی

یک سری از دمنوش ها یا جوشونده های گیاهی هستن که با تاثیر گذاشتن بر روی مغز و عملکردهای روانی بدن باعث بهبود و تقویت مغز می شن. این دمنوش ها با تاثیر گذاشتن بر روی خواب و استراحت فرد مواردی مانند استرس، اضطراب و افسردگی رو کنترل و در بسیاری موارد درمان می کنن. در زیر تعدادی از دمنوش های مفید برای رفع افسردگی رو معرفی می کنم:

دمنوش گل گاوزبان برای رفع افسردگی

دمنوش گل گاوزبان با داشتن ترکیبات گیاهی مغذی نشاط آور بوده و با دفع خلط های سوخته ی بدن به ویژه سودا، در رفع اضطراب، استرس و افسردگی نقش موثری داره، این دمنوش با افزایش تمرکز به درمان اختلالات فکری و رفتاری می پردازه.

دمنوش گل گاوزبان با اثرات خواب آوری باعث از بین رفتن خواب های آشفته می شه و مغز رو برای استراحت و خواب راحت آماده می کنه. خواص نشاط آور و آرام بخش گل گاوزبان باعث از بین رفتن غم، غصه و اندوه می شه و علایم افسردگی رو کاهش می ده.

از قدیم در مورد اینکه گل گاوزبان مفرح و مقوی روح، مقوی اعضای رئیسه ی بدن (قلب، مغز و کبد) و حواسه سخن ها گفتن و نوشته ها نوشتن. از قدیم گفتن دمنوش گل گاوزبان باعث تقویت سیتم عصبی و تسکین مغز شده و احساس غم و اندوه رو در آدم از بین می بره.

در نهایت گل گاوزبان یکی از بهترین گیاهان دارویی برای تقویت اعصابه و به دلیل خواص شادی آور و آرام بخش طبیعی ای که داره به درمان استرس، اضطراب و افسردگی کمک می کنه. تحقیقات نشون داده که دمنوش گل گاوزبان به دلیل خواص آرام بخش طبیعی که داره، می تونه بی خوابی شبانه رو درمان کنه. در طب سنتی از دمنوش گل گاوزبان برای درمان وسواس در افراد استفاده می شه.

دمنوش گل گاوزبان برای رفع افسردگی

دمنوش زعفران برای رفع افسردگی

زعفران دارای خواص آفروفیزیکه که به چگونگی تاثیر و مصرف داروهای ضد افسردگی در بیماران مبتلا کمک می کنه. دمنوش زعفران بخاطر ترکیبات شادی آور، رنگ و عطر گرم و دوس داشتنیش روحیه رو تقویت و ناراحتی و افسردگی رو رفع می کنه. در گذشته افراد اگه از فعالیتهای روزانه خسته و کسل می شدن با نوشیدن دمنوش زعفران انرژیشون رو دوباره بر می گردوندن.

دمنوش زعفران

دمنوش سنبل الطیب برای رفع افسردگی

سنبل الطیب یکی از گیاهان دارویی قدیمیه که هم در ایران و کشورهای دیگه برای مصارف گوناگون دارویی و غذایی استفاده می شه. این گیاه دارای عطر و عطمی بی نظیره که با خواص درمانی بالا به گیاهی پر منفعت تبدیل شده. خواص آرام بخش اون می تونه علایم افسردگی رو کاهش بده و خیالی راحت به فرد هدیه بکنه.

 از مهم ترین خواص دارویی این گیاه می شه خاصیت آرام بخش بودن اون رو نام برد. سنبل الطیب با داشتن خواص ضد تشنج در رفع ناراحتی های عصبی و کاهش صرع نیز مفید عمل می کنه. تشویش، دلهره و نگرانی رو تا حد خیلی زیادی رفع کرده و جایگزین خوبی برای قرص ها و داروهای آرام بخش می تونه باشه.

دمنوش سنبل الطیب برای رفع افسردگی

درمان افسردگی با عرقیات گیاهی

گیاهان دارویی و عرقیات زیادی هستن که از گذشته برای درمان افسردگی به کار می رفتن، نمونه هایی از اونا رو براتون می نویسیم:

عرق بادرنجبویه برای رفع افسردگی

بر اساس یک مطالعه ی کوچک که در مجله Nutrients  منتشر شد از این عرق برای کاهش اضطراب استفاده کردن، به گفته ی محققان در استرالیا، مصرف این عرق به طور قابل توجهی در مقایسه با دارونماها باعث کم شدن استرس و بهبود خلق و خوی در گروهی از جوانان سالم شد.

مطالعات نشون دادن که ترکیب اسید رزمارینیک موجود در بادرنجبویه انتقال دهنده های عصبی در مغز معروف به اسید گاما آمینوبوتیریک (GABA) را افزایش می دن. محققان می گن که سطح پایین GABA در مغز اضطراب و سایر اختلالات خلقی رو به همراه داره.

 عرق بادرنجبویه

عرق رزماری برای رفع افسردگی

عرق رزماری از عرقیات گیاهیه مفیده که برای درمان افسردگی به کار برده می شه. از گیاه و عرق اون برای طعم دادن به گوشت، سیب زمینی، روغن های پخت و پز و غیره استفاده می شه. این چاشنی، اثرات خوبی به عنوان یک ضد افسردگی و آنکسیولیتیک داره. ترکیبات اون شامل رزمانول، سیرکیمارتین و سالویژنین که روی درمان افسردگی و اختلالات روحی می تونن تاثیر بسزایی داشته باشن.

عرق رزماری

درمان افسردگی با روغن های گیاهی

روغن های گیاهی موثر در رفع افسردگی به شرح زیرن:

روغن اسطوخودوس برای رفع افسردگی

قرن هاست که روغن اسطوخودوس، به صورت استنشاقی به شکل اسپری، عطرهای مخصوص، روغن ها و لوسیون ها برای رفع افسردگی و آرامش روانی مورد استفاده قرار می گیره. بوییدن این روغن، آرامش و خواب رو القا می کنه.

در علم پزشکی جدید روغن این گیاه به شکل خوراکی نیز در دسترسه که درون حباب های میکروسکوپی جمع آوری و در یک کپسول قرار داده می شه که به اوناجازه می ده تا از سد روده ای عبور کنه. به محض عبور باعث ایجاد آرامش شده و اضطراب رو کاهش می ده.

روغن اسطوخودوس

روغن بنفشه برای رفع افسردگی

دلایل مختلفی می تونه عامل ایجاد سردردهای مزمن و گاهی بروز افسردگی بشن، اما در اکثر اوقات این امر می تونه به خاطر استرس های زیاد باشه، تنش و اضطراب از امور روزمره برای آدم استرس، خستگی و سردرد میاره. در این حالت، روغن گیاه بنفشه می تونه ماده ای قوی برای کاهش استرس، خستگی ، سردرد، سرگیجه و حتی اضطراب باشه.

 مثل خیلی از روغنهای گیاهی موجود، روغن گل بنفشه هم دارای خواص آرامش بخشی و درمانیه که به ایجاد آرامش و تسکین کمک می کنه، بنابراین می تونه سلامت روان رو تقویت بکنه.

برای مصرف روغن گل بنفشه، یک ساعت مونده به زمان خوابتون یک یا دو قطره روغن بنفشه رو در هر کدوم از سوراخ های بینیتون بچکونین و ملایم ماساژ بدین، ماساژ اون باعث می شه این روغن از طریق مخاط جذب شده و اثراتش به مغز برسه. همچنین می‌تونین اون رو روی پیشونی، شقیقه‌ها، پشت گوش‌ها یا روی گونه‌هاتون ماساژ بدین.

روغن بنفشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.