جوانه جو مانع آسیب سلولی و رافع سرطان

جو همواره یکی از گیاهانی بوده که در خوراک انسانها جایگاه ویژه ای داشته و از فرآورده های مختلفش سود برده شده است، در این نوشته به جوانه جو و خواص اون می پردازیم، تا پایان متن ما رو همراهی کنین:

جو با نام علمی Hordeum Distichon و اسم انگلیسی Barley گیاهی علفی و یک سال زی از تیره ی گندمیان و گروه مصرفی رافع سوء هاضمه هاست. ارتفاع این گیاه حداکثر به 1.5 متر می رسه، گیاه دارای ساقه ی تو خالی و برگ های خطی ماننده. گیاه جو دارای سنبله هاییه که طول اونا به چیزی حدود 15 سانتی متر می رسه و سنبلچه های میانی دانه دار داره.

جوانه جو

گیاه جو رو برای اولین بار در مصر کشف کردن و بعد از اینکه ارزش غذایی اون رو شناختن، کشت اون شروع شد و امروزه در تمامی نقاط دنیا اون رو می کارن. هنگام رسیدن دانه های جو اون رو درو کرده و با کمک ماشین آلات خاص سبوس اون رو می گیرن، بعد جهت گرفتن عصاره ی مالت استفاده می کنن. همچنین از دانه ی آرد شده و بدون سبوس اون نان درست می کنن.

دانه های جو رو به اشکال مختلف مانند پرک جهت استفاده در انواع سوپ و غذاهای دیگه مورد استفاده قرار می دن، آرد حاصل از این گیاه رو در ظروف دهانه بسته نگه داری کرده و برای استفاده های مختلفی مانند درست کردن انواع نان ها و شیرینی جات به کار می برن. این گیاه در میان مردم با اسامی دیگه ای مثل شعیر، جو معمولی و پات بارلی می شناسن.

یک مقاله مرتبط و مفید
دمنوش زرشک، شاه کلید سلامتی، فشار خون، لاغری، دیابت، سرطان، چربی خون و...

جوانه جو چیه؟

جوانه ی جو قسمتی از هسته یا دانه ی گیاه جوه که در تولید مثل و رویش مجدد گیاه جو نقش داشته و دارای مواد مغذی مهمی برای رشد و تکثیر یک گیاه سالمه. این جوانه ی گیاهی دارای ترکیباتی همچون پروتئین، نشاسته، پرولامین، آلبومین، گلوبولین، روغن فرار، مس، منیزیم، فیبر، سلنیوم، فسفر و نیاسینه که به عنوان یک خوراکی پر ارزش محسوب می شه.

جوانه جو چیه؟

خواص جوانه جو

جو و جوانه ی تازه ی اون دارای ازرش غذایی بالایی هستن و منبع خوبی از ویتامین هاست، در ادامه نمونه های دیگه ای از خواص جوانه ی این گیاه رو براتون توضیح می دیم:

جوانه جو یک جوان کننده ی قوی

مصرف جوانه ی جو می تونه راهی موثر برای بازسازی سلول های بدن باشه، ترکیبات مفیدی مانند کلروفیل، ویتامین B، آهن و کوسیانین موجود در اون می تونن در ایجاد سلول های سفید و قرمز خون تاثیر بذارن. بخاطر وجود ترکیبات ذکر شده اثر جوان کنندگی داره، از علائم پیری جلوگیری و سلامت پوست رو حفظ می کنه.

جوانه جو و تقویت سیستم ایمنی بدن

جوانه ی تازه ی گیاه جو می تونه روی افزایش مکانیسم دفاعی بدن تاثیر مستقیم بذاره. مصرف اصولی و نظم این جوانه می تونه مواد مغذی ای که برای کنترل و حفظ تعادل تولید سلول های ایمنی لازمه رو فراهم بکنه. ترکیبات موجود در این جوانه دفاعی ایمن، موثر و قوی ایجاد کرده و هوشیارانه با عفونت ها مبارزه می کنه.

جوانه جو و خاصیت سم زدایی

جوانه ی جو یک سم زدای طبیعی فوق العاده موثره، این جوانه می تونه فلزات سنگین و مضری مانند سرب که در بدن جمع شدن رو از بین ببره. وجود این فلزات در بدن منجر به ایجاد انواع اختلالات رفتاری و یادگیری به خصوص در کودکان بشه. جوانه ی جو با عناصری همچون روی، سلنیوم و مس می تونه عمل سم زدایی رو انجام بده.

یک مقاله مرتبط و مفید
جوانه سویا برای بهبود سلامت قلب

همچنین وجود ترکیبات کلروفیل و بتا کاروتن در این جوانه تجمع مواد زائد مانند مخاط و اسیدهای متبلور رو از بدن حذف کرده و علاوه بر اون به افزایش فرآیند متابولیک، تقویت سیستم ایمنی و سم زدایی کبد هم می پردازه.

خواص جوانه جو

جوانه جو و خواص ضد سرطانی

جوانه ی دانه ی جو به خاطر ترکیبات آنزیم سوپراکسید دیسموتازی که در خودش داره، می تونه با سرطان و ایجاد اون مبارزه کنه. وجود آنزیم هایی مانند کاتالاز در جوانه های این گیاه توانایی تجزیه، خنثی سازی و از بین بردن اثرات پراکسید هیدروژن سمی که در طول تنفس تولید می شه رو داره و مانع از تکثیر سلول های سرطانی می شه.

جوانه ی جو و کاهش کلسترول خون

یکی از فواید مهم جوانه های جو اثر کاهندگی کلسترول خونه، این جوانه ها حاوی مقادیر زیادی بتاگلوکانن (بتاگلوکان نوعی فیبر هضم شونده است) که پل ارتباطی مابین کلسترول و اسیدهای صفراوی شده و کلسترول موجود رو از طریق صفرا به صورت مدفوع تخلیه و اون رو از بدن خارج می کنه.

جوانه جو مانع آسیب های سلولی

از فواید دیگه ی جوانه ی جو می شه اثرات مفید و عملکرد حفاظتی اون در برابر تخریب سلولی ناشی از فعالیت اشعه های مضر مانند UV رو نام برد. ترکیبات مفید این جوانه در برابر اثرات رادیواکتیو به شکل دفاعی عمل کرده و حتی سلول ها و بافت های آسیب دیده توسط رادیواکتیو رو دوباره بازسازی می کنه.

عملکرد دفاعی این جوانه به خاطر وجود کلروفیله که منجر به مقاومت در برابر رادیواکتیو شده و همچنین بدن رو برای تولید سلول های خونی جدید تحریک می کنه.

میزان و نحوه ی مصرف جوانه جو

برای مصرف این جوانه می تونین اون رو به عنوان سوپ یا صبحانه تهیه کرده و یا اون رو با آب و بدون هیچ مواد شیرین کننده ای مانند قند و شکر مصرف کنین، این خوراکی باعث می شه که دونده ها و ورزشکاران سریع تر و به مدت زمان طولانی تری بتونن دو رو انجام بدن.

یک مقاله مرتبط و مفید
روغن زیتون ضد التهاب، ضد سرطان و کاهنده ی کلسترول

همچنین می تونین یک قاشق چای خوری از پودر جوانه جو رو با آب یا شیر مخلوط کرده و در طول روز صورت خودتون رو با اون شستشو بدین.

میزان و نحوه ی مصرف جوانه جو

مضرات مصرف زیاد جوانه جو

مصرف جوانه ی دانه ی جو در مقادیر توصیه شده و دوزهای مجاز با عارضه ای همراه نیست، ولی مصرف اون برای خانم های شیرده و باردار منع شده است. همچنین گفته می شه که افراد مستعد سنگ کلیه باید با احتیاط کامل از این جوانه استفاده کنن. در مصرف بیش از اندازه و بی رویه ی این جوانه اختلالاتی مانند یبوست و دل درد شدید گزارش شده است.

مضرات مصرف زیاد جوانه جو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.